Който се страхува от мечки, го е шубе!!!

Йога

Подфорум за поддържане на тялото чрез спорт

Модератор: cchery

Йога

Мнениеот Ver » Сря 17 Ное 2010, 10:59

Слагам тук йогата, въпреки, че не е чист спорт. Йога е начин на живот, но все пак се свързва и със спорта в някои аспекти :)
Подхвълям идейки: Можем да си споделяме до къде сме стигнали, разни упражнение за разни болежки, как да подобрим състоянието на гърба например, как да се отпускаме и много други. Само нахвърлям идейки, като се надявам да тръгне и това подфорумче. Сега нямам много време, но пък имам импулс :1062
Yesterday is a history, tomorrow is a mistery, today is a Gift. That's why we call it Present.

SoulArt - Изкуство от и за душата
Аватар
Ver
Свободна душа

Re: Йога

Мнениеот emi-1 » Пон 22 Ное 2010, 14:45

Вер,ще ти бъда много благодарна да предложиш малко упражнения за гърба от йога,че той е слабото ми място.А и с работата,която върша-99% от времето ми се налага да съм седнала пред компа-няма как да се чувства добре гръбначето ми...
Аватар
emi-1
От писане глава не боли

Мнениеот Ver » Пон 22 Ное 2010, 16:37

Ще помисля и ще ти кажа :) :524
Yesterday is a history, tomorrow is a mistery, today is a Gift. That's why we call it Present.

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот Ver » Вто 23 Ное 2010, 08:26

Еми ето няколко на прима виста, после ще потърся и картинки за онагледяване.
Идеята е да се действа в 2 направления: да разпънем гръбнака, така че да увеличим разтоянието между прешлшните и после да го извиваме.
Има страшно много упражнения за гръбнака, защото той е от особена важност за жизнената енергия. Той рканала по който тече тя.
И така да започваме ;)
1. Стоеж. Краката събрани,ръцете изптнати нагоре, дланите допрени. Изпъваш ръцете колкото можешна горе, краката на пръсти. Искаш да докоснеш тавана. Очите затворени, и си представяш как разтоянието между прешлшните се увеличава. 10 вдишвания и издишвания. Раздалечаваме прешлшните.
2. Да раздвижим шийните прешлени: прости движения на главата в страни, напред, назад. Задържаме във всяко от положенията, дишаме, като наблягаме на издишването. Усещаме как при издишване опъването се увеличава. Врата припуква, скърца. Целта: да огъвкавим врата.
3. Лягаш на пода по корем и вдигаш брадичката, дясна ръка(ДР) и ляв крак(ЛК) - 5 вдишвания и изд. Ако са ти много колкото можеш, постепенно увеличаваш. После сменяш диагонала, после вдигаш ЛР и ДК и обратно. Това упражнение е много силно, против болки в кръста. Нали и той е част от гръбнака ;)
За сега това. За съжаление не им знам наименованията на санскритски и не мога да намеря картинки.
Ако има къде да увиснеш е много добре. Изобщо всичко, което ти хрумне с цел да раздалечиш прешлшните.
Ако тези ти харесат, ще потърся "Крокодилския комплекс". Стахотен е :–)
Успех!

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот emi-1 » Вто 23 Ное 2010, 18:10

Вер,много ти благодаря. :923
Май няма къде да вися.Трябва да си поръчам приспособление.Имаме една шведска стена в мазето,но тя не е закрепена и температурата долу през този сезон не ме устройва...
Аватар
emi-1
От писане глава не боли

Мнениеот Ver » Вто 23 Ное 2010, 22:09

Еми,
Ето в по-долния линк детайлно крокодилските упражнения на Свами Дев Мурти. Това са много силни упражнения, които имат за цел да огъвкавят и заздравят гръбнака. Чети внималтелно, гледай картинките и изпълнявай без болка. Последното е валидно за всички йога упражнения и пози. Усилие трябва да има, но болка не!
Ако имаш блокажи по гръбнака, може след тези упражениеия да почувстваш краткотрайна болка, това е признак, че работят.
Бъди упорита! Прави ги редовно и ти предричам Успех :)
http://www.swamidevmurti.org/page1_1.html
Ето тук са снимките на крокодилските упражнения:
http://www.swamidevmurti.org/page23.html

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот emi-1 » Сря 24 Ное 2010, 10:10

Благодаря :923
Аватар
emi-1
От писане глава не боли

Мнениеот Ver » Съб 27 Ное 2010, 11:32

Ето тези простички асани отщипаха там каквото бях прищипала след, като се пънах давдигам тежко :1062 :
1.Кобра
Изображение
2.Камила
Изображение
Тази е двойна, аз правих и единчната(с всяка ръка поотделно) и кръстосани.
3.И обикновеното изпъване назад, с което започва слънчевия цикъл.

Повторих 3 пъти тези упражнения и болката в кръста прогресивно започна да намалява. Идеята е, да огънем тялото в посока обратна на тази в която сме нанесли травмата. Още не смея да се приведа напред, но сенадявам, че и това ще се случи скоро :)

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот emi-1 » Нед 28 Ное 2010, 14:19

Вер,радвам се,че нещата при теб са по-добре.При такива травми мажеш да си помагаш с мазане с мехлем приготвен от мас и мед в съотношение 1:1.Д-р Михайлов препоръчва после да се завива с вълнен шал,но аз просто слагам отгоре от хартията за ръце/само да не цапа/,обличам се топло и стоя няколко часа.Къпя се с доста топла вода преди лягане и бързам да се напъхам в леглото.Ако съм хванала нещата навреме,за ден-два съм готова.Налагало се е и седмица мазане,но наистина действа.
Аватар
emi-1
От писане глава не боли

Мнениеот Нели » Пон 24 Яну 2011, 17:57

Ей, момичета, чак сега видях темичката. Ами аз съм направо за тук!
Като начало да вметна, че според моя йога-инструктор, всеки завършен комплекс от упражнения, колкото и кратък да е, за да е пълен, трябва да съдържа упражнения от следните групи:
1. Навеждане напред - това са всички пози, при които тялото се навежда напред, независимо дали сме изправени или седим (като при главоколянната поза);
2. Навеждане, т.е. извиване назад;
3. Извивка встрани - задължително се прави симетрично и на двете страни;
4. Шпагати - тук влиза всяка форма на разтягане, която има шпагатоподобен вид, не е нужно да е точно шпагат.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Нели
От писане глава не боли

Мнениеот Ver » Пон 24 Яну 2011, 19:10

Добре дошла, Нели!
Черпя с топъл чай :528 , като добър домакин :1062
Надявам се заедно да направим темичката за йога по-добра и полезна на хората :)

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот Ver » Сря 26 Яну 2011, 10:03

Вчера имах интересна практика.
По време на цялото занимание правихме Уджай Дишане, наричат го още Дишането на Успеха. Това е дишане при стегнат епиглотис. При вдишване и издишване се издава лек хъркащ звук, като през цялото време усещаш как въздуха преминава през гърлото. В началото е противоестествено, но до края на практиката става почти навично.
За мен това бе изключително ценно, защото мислейки за това как точно да дишам изключително много ми повиши концентрацията. Другото съпътстващо усещане за мен, бе сякаш изкачвам планина (докато дишам по този начин) след това нормалното дишане изглежда по-леко и по-пълно от обикновено. Така както ти се струва ходенето по равно, когато дълго време само си изкчвал ;)

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот Ver » Пет 11 Фев 2011, 08:25

С уджай дишането и мантрата со-хам (предшествани от много сериозно раздвижване и силови пози) изпаднах в най-дълбоката релаксация, която ми се е случвала. Някак си се върнах на земята и дори успях да докарам колата и мен невредими до къщи ....

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот Ver » Пон 02 Май 2011, 08:55

Искам да ви предложа тук един известен комплакс от 5 упражнения, известен като "5-мата Тибетци". (Има го и в книгата на д-р Михайлов)
Защо чак сега ли?
Ами защото от известно време го правя, наред или вместо ежедневната йога (в зависимост от свободното ми време) и установих за себе си,че комплекса е страхотно балансиран, раздвижване от 15-20 мин (в зависимост от бройката и темпото), което иначе се постига с доста повече време и упражнения. Започва се с по-малко повторения, да почувстваме тялото си, напрежение, но не и болка, докато се стигне оптмалния брой от 21. Аз започнах директно от 21, защото реших, че съм в добра форма, а на следващия ден имаш разкошна мускулна треска :1062 . Показател за добре свършена работа!
Препоръчвам го на всеки, който иска да се почувства по -добре! :524

Петимата тибетци

Аватар
Ver
Свободна душа

Мнениеот Сиренце » Пон 02 Май 2011, 13:24

Подкрепям безрезервно мнението на Вер и само ще добавя един бонус - оформя се супер дупе :1056 . :221 :221 :221
Изображение
Аватар
Сиренце
Със словото напред

Следваща

Назад към СПОРТЪТ - НАЧИН НА ЖИВОТ и ЗДРАВЕ