Фитнес на открито - статия на д-р Ат. Михайлов

Подфорум за поддържане на тялото чрез спорт
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Фитнес на открито - статия на д-р Ат. Михайлов

Мнение от cchery »

Статия на д-р Михайлов, публикувана в сайта на Монитор, 11.08.2011

Дозата: 10 000 крачки на ден
Хабим 300 калории с движение, за да сме здрави


Изображение


„Движението може да замени всяко лекарство, но всички лечебни средства не са в състояние да заменят движението”, е казал още през XVIII век известният френски лекар Тисо.

Лятото е идеалното време да научим тялото активно и системно да се движи. Трябва обаче да се съобразим с някои особености:
  1. След 10 часа температурите се повишават, концентрацията на озона – също (а това означава, че се дразнят кожата и лигавиците).
  2. Pискът от прегряване и слънчасване е реален. Най-добре е да се спортува рано сутрин и вечер след 18-19 часа.
Започнете с бързо ходене.

Изображение

:idea: Здравословната доза - 10 000 крачки с добро темпо. Минимумът е да изхабим 300 калории на ден с движение. :idea:

На много места в парковете има съоръжения за трениране на гръбнака, на различни мускулни групи и на координацията.

Изображение

Има и маси за тенис.

Изображение

Не са нужни специални уреди и условия. Важно е да имаме желание за движения, мотивация и да се организираме. Ако години наред сменяме стола в службата с креслото пред телевизора вкъщи и не се стараем да разнообразим тази „програма”, ефектът й върху организма ще бъде малко или много сходен с този от доброволното ни поставяне в гипс.

На теория всички знаем, че движението означава живот. Навсякъде в природата срещаме доказателства за това, че застоят в какъвто и да е вид води към по-бързо или по-бавно затихване на функциите на всяка биологична форма.

От появата си на земята и до неотдавна човек винаги се е движил усилено. Масовото обездвижване започва едва в началото на нашия век. Първо в развитите страни, но не подминава и нас. Не става дума само за липсата на движение, свързана с една или друга професия. :idea: Началото поставяме много по-рано, когато спираме естествения импулс на децата със забележки от типа на: „Не тичай, ще се изпотиш, не се катери по дърветата, стой мирен!” :idea: И ако се вгледаме в играещите деца, ще забележим как тези от тях, които благодарение на нашите „грижи” са успели да натрупат някой и друг излишен килограм, се стараят да икономисват движенията си: по-малко тичат след топката, ориентират се към по-спокойни игри. Този стремеж в бъдеще може да повлияе дори върху избора на професията.




Спрем ли да се движим активно, болестите ни спохождат по-често

:idea: Бездействието разгражда тъкани, мускулната маса намалява и атрофира. Обездвижването разрежда костното вещество и допринася за остеопорозата. Въпреки че тя е „женска” болест, не прощава и на мъжете.

Изображение

Излишните килограми, натрупани от обездвижването, натоварват тазобедрената и колянната става и благоприятстват развитието на артроза и свалят свода на стъпалото.

Изображение

Движението пази от разширени вени - мускулатурата на краката се съкращава и венозната кръв се изпомпва също както при натискането на гумен балон.

Изображение

Тези, които работят главно на бюро, използват една 10 на сто от капацитета на белия си дроб. резултатът е атрофиране на активна тъкан и емфизем. :idea:Сърдечният мускул също отслабва.

Изображение




ЕКОВЪЗМОЖНОСТИ

Изображение

Раздвижването в природата има много предимства пред тренировките в зала. :idea: Освен ползата от движението се прибавят лечебният ефект на гората, чудесният оздравителен ефект на емоциите. :idea: На места в страната има и красиви екопътеки, удобни за раздвижване по пресечен терен сред чудесна природа.

Например между Ягодина и Триград. Южнородопската екопътека започва от река Хайдушки дол. Тя минава през три села – Ягодина, Борино и Чала и включва три реки – Хайдушки дол, Буйновската и Дяволската река чак до гара Лакатник. Популярна сред туристите е Вазовата екопътека край Своге и много други. Ориентирането чрез интернет и справочници за туризъм е лесно и удобно.


Хомеопатия спасява от мускулна треска

Изображение


Ако не сте тренирани и се натоварите повече, може да се наложи да се предадете и откажете след първото „героично” усилие. :idea: На помощ идва хомеопатичният препарат Arnica 9 CH. :idea: От него се вземат 5 зрънца преди поход и още 5 зрънца, когато приключи.
  • Арниката чудесно предпазва от мускулна треска и е чудодейно средство за бързото й преодоляване.
  • Освен това е изключително полезна за бързо лекуване на травми и натъртвания (случват се такива неща из планината).
Изображение

Важен е и магнезият. Поне 50 на сто от модерните хора не си осигуряват с храната нужната доза. На практика това означава, че и при малки усилия може да се получи болезнено мускулно схващане и крампи. Така екскурзията ще приключи още в самото начало.

Да се приема два пъти дневно Магнерот или 2-3 пъти по една шумяща таблетка магнезий на чаша вода или най-обикновена английска сол – 2 по половин чаена лъжичка с малко вода. Магнезият бързо ще ликвидира болезнен мускулен спазъм дори и когато вече се е случил. По правило той отзвучава за 10-20 минути.

Диня, пъпеш, краставица прогонват отоците.

Изображение


УМНА СТРАТЕГИЯ
  • Да се пазим от претопляне. Температурите през последния месец често надхвърлят 35 градуса.
  • Да се пие достатъчно вода – колкото се може повече и не слушайте онзи, който ви е казал, че колкото повече вода пиете, толкова повече ще се потите. Голяма част от течностите се преобразуват в охлаждаща пот – затова дневната дажба от сок, вода, чай и супи трябва да е минимум 2 литра. :!: Грешка е на екс да изгълтате една студена кока-кола или друга газирана напитка. :!: Топла вода или чай тонизират и утоляват много по-добре жаждата.
  • Прекалено много сол! Следете дали не задържате течности. Ако обувките отеснеят, а пръстена се сваля трудно от пръста това означава, че солта в храната е била повече. Изхвърлете от менюто солените храни и яжте предимно плодове и зеленчуци. :!: Дините, краставиците, пъпешите имат отличен отводняващ ефект. :!: Може да се въведе и плодово-оризов ден 1-2 пъти седмично. Храната се ограничава до 1-2 кг плодове (от изброените – най-добре, но може и други) и варен ориз. Примерно 80-100 г ориз се сваряват в 1-1,5 л вода. Не се добавят зеленчуци и сол (все пак може да се добавят малко диетична сол, копър и магданоз). Да се пие поне 2 л димяща вода или билков чай.


    Много добре отводнява полският хвощ. 2 суп. лъж. се варят в 600 мл вода 5-10 мин. После чаят може да се прецеди и се разпределя на 3-4 порции през деня.
За да не стигнете до топлинен удар, е важно да усетите кога тялото е прегряло. Виене на свят и повишаване на кръвното налягане са характерните начални признаци. В такива случаи вземете душ с хладка, почти студена вода и масажирайте слепоочието си с парченце лед. Ако прегряването е било по-сериозно, симптомите се сгъстяват. Ако това не помогне и сърцето продължи да прескача, потърсете лекарска помощ.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Cvet

Re: Фитнес на открито - статия на д-р Ат. Михалов

Мнение от Cvet »

Привет, cchery! Изчетох внимателно статията и имам един въпрос, на който вероятно ще можеш да ми отговориш :) В статията се казва, че в ориза може да се сложи малко диетична сол. Какво представлява тази сол? Аз използвам калиева, но вероятно не това има предвид д-р Михайлов?
Благодаря предварително! И успешен ден :)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Фитнес на открито - статия на д-р Ат. Михалов

Мнение от cchery »

Cvet написа:Привет, cchery! Изчетох внимателно статията и имам един въпрос, на който вероятно ще можеш да ми отговориш :) В статията се казва, че в ориза може да се сложи малко диетична сол. Какво представлява тази сол? Аз използвам калиева, но вероятно не това има предвид д-р Михайлов?
Благодаря предварително! И успешен ден :)
Ами.... честно казано не знам :) . Но мисля, че калиевата е ок. Или хималайската.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
MortishaAdams

Re: Фитнес на открито - статия на д-р Ат. Михайлов

Мнение от MortishaAdams »

Страхотна статия. :524
Изчетох я,знам ги тези неща, но защо ли не ги спазвам???????????? :523 :1044
Май само с ходенето пеша се раздвижвам повече.
Нещо здраво ме е налегнал мързела това лято.
Публикувай отговор