СПОРТ ВМЕСТО ТАБЛЕТКИ

Подфорум за поддържане на тялото чрез спорт
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

СПОРТ ВМЕСТО ТАБЛЕТКИ

Мнение от cchery »

Физическата активност действа поне толкова добре, колкото медицината. Все повече доказателства привеждат учените и практикуващите лекари за това, че спортът може успешно да лекува редица заболявания. При това без застрашаващи организма интервенции и обременяващи медикаментозни терапии.


ДЕПРЕСИИТЕ И ДЖОГИНГЪТ


„По време на джогинга пациентите осъзнават, че имат сили сами да се справят с нещата. Осем седмици регулярно тичане в гората подобрява депресивните симптоми по-добре от същото време прекарано в психотерапевтични сесии и двумесечно приемане на антидепресанти", - Казва Диана Щьокел, психотерапевт, специализирал джогинг-терапевтика.

С помощта на специална програма депресивните пациенти се научават да тичат без прекъсване 30 минути. Първоначално джогингът се редува с паузи на вървене в дву-минутен такт, след това интервалите с тичане постепенно се увеличават. Д-р Щьокел има добър опит с джогинг-терапията при пациенти с леки форми на депресия. „Всяка следваща крачка възвръща силите и самочувствието на тези хора. Следователно, те не може да са чак толкова зле, колкото си мислят", - споделя наблюденията си тя. Позитивните промени се обсъждат също по време на психо-терапевтичните сесии, като се пренасят и върху други критични области от живота на пациента.

:idea: Добре е джогинг-терапията да се провежда на открито сред природата или в парка. Наситените с кислород органи започват да работят на високи обороти, стимулира се също отделянето на ендорфини. Освен това чрез тичането пациентът започва да усеща, че движението отново се връща в живота му и той започва да излиза от застоя. :idea:

[img]http://www.newsmaker.bg/files/week%2052/jogging.jpg[/img]



ДИАБЕТЪТ И РАЗХОДКИТЕ

„Всички се кълнат в джогинга - аз не", - казва Йорг фон Хюбенет, ръководител на диабетологичното проектозвено за спорт и движение към Спорт-медицинския институт в хамбургския университет. „Много от моите пациенти с диабет тип 2 страдат от затлъстяване. Трябва ли да ги накарам да облекат балоно-образен шарен анцуг и да ги изпратя в парка да тичат? Никога. Първо, това ще смачка самочувствието им. И второ, ще е напълно безсмислено, тъй като те така или иначе няма да се справят със задачата", - е на мнение специалистът. :idea: Интензивното ходене е по-щадящо и по-изпълнимо, успоредно с това е достатъчно ефективно: една програма от 5 до 6 часа ходене на седмица вече позволява редуциране на теглото и обиколката на талията. При това спадат стойностите на холестерола и кръвното налягане. Най-важното обаче е, че намаляват нивата на вредната бавно-разграждаща се захар в кръвта на пациента. :idea:

При диабет тип 2 клетъчните инсулинови рецептори стават лениви и мудни. Поради тази причина нивата на кръвната захар непрекъснато се повишават и това уврежда органите. :idea: При физическа активност се подобрява транспортирането на глюкоза в клетките и нивата на кръвната захар се нормализират. Изследванията показват, че диабетиците от тип 2 могат да намалят медикаментите и необходимите инсулинови дози при водене на здравословен начин на живот и регулярна физическа активност. :idea: За съжаление, много от пациентите трудно преодоляват инерцията. „Те стават толкова лениви, колкото са и рецепторите им", - казва д-р Хюбенет. „Може би е разумно, човек да ги посъветва да си вземат куче. То се нуждае от всекидневни разходки и никога не пропуска да си вземе своето. Това важи също за превенцията: който всеки ден тича след куче, е по-малко вероятно да се разболее от диабет."

[img]http://pozdrav.net/card/d748de6ef454950 ... e98d4a/s/1[/img]


ЗАТЛЪСТЯВАНЕТО И КОЛОЕЗДЕНЕТО

Успоредно с хранителната диета, физическото натоварване е важен елемент от успешното и здравословно отслабване. Карането на колело е изключително подходящ за целта спорт, тъй като интензивно гори калории, :idea: без при това силно да натоварва ставите, както е при джогинга, тениса или баскетбола, например. :idea: „При хората с наднормено тегло това е от особено значение, тъй като ставите им и без друго са претоварени от излишните килограми", - казва д-р Хюбенет.

Други щадящи ставните връзки спортове са плуването и :idea: спортното ходене, но без щеки :idea: - съветва специалистът - тъй като те променят баланса на тялото и понякога преразпределят тежестта му неправилно, което може да доведе до неестествени натоварвания, а понякога дори до трайни увреждания.

Вместо да се въртят педалите на велометър в спортната зала, за предпочитане е колоезенето да се прави на открито. Чистият въздух съдейства за насищането на клетките с кислород и допълнително подпомага изгарянето на калории.


[img]http://www.dimibikeblog.com/wp-content/ ... ycling.jpg[/img]




ОСТЕОПОРОЗАТА И ТАНЦИТЕ

„Танците са перфектният спорт при остеопороза", - казва Йоханес Пфайлшихтер, професор по вътрешна медицина в болницата Алфред Круп в Есен. Той е възхитен от разнообразните стъпки, въртенето, смяната на посоките, които превръщат популярния начин на забавление в качествена спортна тренировка по силово натоварване и координация, при това с ниска травматологична опасност. При професора идват хора с тазобедрени счупвания и гръбначни травми, чийто скелет е твърде слаб, за да издържа дори на ежедневни натоварвания. След излекуването на фрактурите обаче, проф. Пфайлшихтер без колебание изпраща пациентите си да тренират на паркета.

Над 7 милиона души страдат от остеопороза само в Германия. Дълго време се смяташе, че заболяването засяга предимно жените, статистическите данни показват обаче, че всеки пети, страдащ от остеопороза, е мъж. Различни изследвания доказват, че преди всичко липсат ана джижение води до загубата на костно вещество. „Физическата активност заздравява повечето кости", - е на мнение спе-циалистът. Дори в случаите, когато остеопорозата е вече диагностици-рана. тъй като скелетът е изключително динамичен и непрекъснато е в процес на преустройство. С правилни тренировки човек може позитивно да влияе на този процес до напреднала възраст. „Колкото по-често се натоварва една кост, толкова по-резистентна става тя".

Следователно този, който само върви, плува или кара колело, не прави нищо срещу остеопорозата. Показани са видовете спорт с високо силово координационно участие - като танците. „При тях почти при всяка стъпка се натоварват различни части на тялото", - изтъква експертът. :idea: Това възбужда реакцията на т.нар остеоцити в костите и те подават сигнал на съответните клетки да заздравят костите в натоварените места. :idea: Ето защо, за разлика от маратонците, чиито бедрени кости са подсилени само отпред и отзад, при танцьорите те са заздравени равномерно от всички страни.

[img]http://www.aboutdanceschools.com/images/dance.jpg[/img]


АСТМАТА И ПЛУВАНЕТО

Спортният учен Бетина Шаар от години прави изследвания в спортното училище в Кьолн, работейки върху ефекта на тренировките при различни болестни състояния. Тя обяснява защо на страдащите от астма се препоръчват тренировки в плувния басейн. „Астматиците могат да се натоварват повече във водата, отколкото навън.

:!: На първо място, въздухът в спортната зала е затоплен, а това е от особена важност за пациентите, чиято астма се провокира от натоварване, тъй като студеният въздух предизвиква по-често пристъпи.
:!: На второ място издишването се осъществява при съпротивление на водата: това принуждава бронхите широко да се отварят и се подсилва бронхиалната мускулатура.
:!: На трето място, при плуване човек диша в един постоянен ритъм, ускоряване на дишането при този вид спорт е почти невъзможно. В резултат на това, дееспособността на астматиците във водата е два пъти по-висока, отколкото на сушата."


Изследванията на Бетина Шаар показват, че колебанията в дихателния капацитет при тренираните пациенти са много по-високи от тези на нетренираните.При опитните следователно бронхите не се затварят при натоварване толкова скоро. Те се справят много по-бързо с астматичните пристъпи и се нуждаят от по-малко медикаменти. Освен това страдат по-рядко от инфекции и разполагат с повече кислород след тренировка. Специалистката препоръчва едночасови занимания по плуване три пъти на седмица. Добре би било след време те да се редуват с наземни тренировки - например две тренировки във вода и една по-къса програма на суша, като времето за наземни упражнения постепенно се увеличава. Успоредно с плуването д-р Шаар препоръчва също аквафитнеса, водната гимнастика и водния джогинг като преходни дисциплини, които да подготвят пациентиет й за занимания извън басейна. Тренировкит ее добре да стават на интервали и при нисък интензитет, но за сметка на тов ас по-дълги фази на натоварване.


[img]http://www.orangefitness.bg/user_upload ... image1.jpg[/img]



БОЛКИТЕ В ГЪРБА И СИЛОВИТЕ ТРЕНИРОВКИ

Неправилната постановка на тялото и обездвижването често водят до оплаквания - от напрежение в раменете и болки в кръста до сериозни проблеми с гръбначния стълб. С подходяща физиотерапевтична програма и система от физически упражнения подвижността обаче може да бъде възвърната и без намесата на хирург. Програмата, препоръчвана от Центъра за гръбначни заболявания в Хамбург, се нарича :idea: сегментна стабилизация. :idea: „Първо трябва да бъде събудена дълбоката система", - казва д-р Михаел Малвиц. Тя се състои от дълбоко разположени коремни мускули, които стабилизират също гръбначния стълб. При прояви на изтриване на ставия хрущял в гръбначния стълб или при пролапс (слягане) на гръбначните прешлени, тези мускули прос¬то изключват.
На по-късен етап се препоръчват упражнения за координация. Те не са кой знае колко натоварвали, но тъй като за мозъка е необичайно тази мускулатура да бъде напрягана, от човека се изисква силна концентрация. С помощта на визуална картина Малвиц описва какво трябва да напрявят с тялото си пациентите: „Представете си, че от вътрешната страна пъпът ви е закачен на конец, който го изтегля през тялото към гърба." Едва когато дълбоката система от мускули бъде събудена след няколко седмици тренировка, работата продължава по-нататък с „повърхностната система". Тогава правите и плоските коремни мускули, както и мускулите на гърба започват да се подсилват със силови упражнения. Терапията продължава дотогава, докато поддържащата гръбначния стълб мускулатура достатъчно се стабилизира.

[img]http://www.hobyto.com/data/posts/entry/ ... d2b26f.jpg[/img]



СЪРДЕЧНИЯТ ИНФАРКТ И ОБЩОТО ДВИЖЕНИЕ


„Движение, движение и пак движение!" - това е съветът, който дава кардиологът Улрих Хилдебрандт, завеждащ лекар в клиниката Св. Ирмингард в Химзее. „Спортът действа като ваксина: когато човек дразни тялото си, то се приспособява и се опитва да се предпази по-добре от натоварванията", - допълва специалистът и обяснява: „Чрез спорта клетките в съдовите стени се „научават" как по-добре да противостоят на силата на протичащата кръв и стават по-стабилни." Регулярната физическа активност може да предотврати много байпас-операции и имплантации на стендове в стеснените съдове, убеден е експертът. Едно изследване доказва, че интензивните тренировки за издръжливост за повече от 90 минути на седмица могат да намалят смъртността след сърдечен инфаркт с над 40%!

Не показва ли обаче сърдечният инфаркт, че организмът вече е критично претоварен? „До инфарктни случаи по време на спорт се стига само тогава, когато човекът е активен по-малко от 3 пъти на седмица", - категоричен е д-р Хилдебрандт. Който всекидневно се движи, не е застрашен от претоварване. :idea: Спортът е опасен само тогава, когато човек го упражнява рядко. :idea: Всеки вид спорт за издръжливост е подходящ за прекаралите инфаркт пациенти: спортно ходене, танци, изкачване на стълби. Кардиологът препоръчва на своите пациенти всеки ден интензивна активност - два-три пъти по 20 минути. В 20% от времето трябва да се правят силови упражнения. В началото човек трябва да започне тренировките със средна интензивност, по- късно може за кратко да бъде достигана максимална сърдечна честота. С подходящи паузи дори по- дългите натоварвания не представляват риск.


[img]http://revita.bg/root/_rev-admin_/WP/wp ... 8/3333.jpg[/img]
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: СПОРТ ВМЕСТО ТАБЛЕТКИ

Мнение от Kleo »

Чери,
Майстор си!
Отново и отново: БЛАГОДАРЯ ТИ ЗА ВСИЧКО, което правиш и което си :923

По темата:
Аз съм с бронхиална астма и страдам от хронични депресии. Така че определено темата ми е супер важна и полезна!

Сега важното е да се МОБИЛИЗИРАМ и най-накрая да започна да се ДВИЖА повече!!!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: СПОРТ ВМЕСТО ТАБЛЕТКИ

Мнение от cchery »

Деско, благодаря ти! Аз наистина обичам новите неща, любопитна съм и все си мисля, че и останалите са :) - затова, каквото видя и ми хареса, качвам!

И по темата - дали е случайно, че ти като човек с астма се нуждаеш повече от движение и го знаеш!!! А аз като човек, склонен към депресии, съм си избрала джогинга?!?! :) :) Мисля, че няма случайни неща! :940 :940
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор