Сколиоза и ФИТБОЛ

Подфорум за поддържане на тялото чрез спорт
tita

Сколиоза и ФИТБОЛ

Мнение от tita »

Сколиоза (сколиотичната болест) представлява трайно изкривяване на гръбначния стълб встрани. Тя се среща предимно в детска възраст, като по-често засегнати са момиченцата. В 85% от случаите причините за нейната поява не са напълно изяснени (идиопатична сколиоза), но съществуват различни теории и предположения за заболяването.

ПРИЧИНИ
В 15% от случаите причините за появата на сколиоза са изяснени. Те са:

:!: функционални: структурата на гръбначния стълб е нормална и причината за наличие на кривина е лошата, неправилна стойка, довела до позиционно изкривяване; В основата на училищната или професионална сколиоза е залегнала представата за връзката на сколиозата с порочната стойка при учениците и децата. Продължителната порочна стойка при неправилното седене на чина или в процеса на ежедневната работа води до това, че в едната половина на гръбначния стълб възниква по-силен натиск, вследствие на което растежът на тази половина се забавя, а на противоположната половина, която изпитва по-малък натиск, се ускорява.

:!: структурни: тук е налице промяна в анатомичната структура на гръбнака, като следствие от дефекти по рождение в някои прешлени, мускулни дистрофии, детска церебрална парализа, болести на съединителната тъкан, полиомиелит, някои доброкачествени тумори на гръбнака, травми, възпалителни процеси и други.

Съществуват прогресираща и непрогресираща форма на сколиотичната болест. Болестта най-бързо прогресира в периода на активния растеж. По-късно деформацията на гръбначния стълб може да се увеличи за сметка на други причини, главните от които са развитието и прогресирането на дегенеративните изменения на гръбначния стълб.
В последните години се наложи мнението, че не само порочната стойка е причина за придобитата сколиоза, а вече се търси и влиянието на стреса и неврогенната компонента. Обръща се и внимание на семейните наследствено-генетично обусловени форми на сколиотична болест.
По-внимателните родители забелязват първите прояви на болестта, когато детето стане на 7-9-11 години, когато се появява дъгообразно изкривяване на линията, съединяваща върховете на клиновидните израстъци на гръдните прешлени /най-често изпъкналата страна е изкривена на дясно/

ВЪНШНИ БЕЛЕЗИ
Децата често превиват гръб под тежките раници, над чина в училище, компютъра вкъщи или полегнали върху леглото с книжка в ръка, но често изкривяванията се появяват още в най-ранна възраст. При наличието на сколиоза гръбначният стълб е странично изкривен в различна степен, често съчетано и с кифоза/гърбица/.
:idea: Когато детето се наведе напред и докосне с пръстите на ръцете пръстите на краката си /котешки гръб/, се вижда ясно дали има изкривяване. При наведеното положение, ако изкривяването е налице, се говори за по-тежка форма на сколиоза, ако при това положение изкривяването изчезва, състоянието е функционално и шансовете за оздравяване са много големи.

Други признаци са:
:!: едното рамо стои по-високо от другото
:!: талията е изгладена от едната страна
:!: едната половина на таза е разположена по-високо от другата
:!: при обстоен преглед се вижда асиметрично разположение на гръдните жлези или лопатките.

В повечето случаи при лека сколиоза децата нямат оплаквания. Възможно е да се появи лесна умора, нарушена походка или болки в гърба. При тежка сколиоза възникват симптоми от страна на дихателната, сърдечно-съдовата и нервната системи поради разместване на органите в гръдния кош.
Сколиозата може да има доброкачествено или злокачествено прогресиране, като кривината нараства съответно с по-малко от 7 градуса или с повече от 7 градуса годишно. Нейното прогресиране спира със завършването на растежа на гръбначния стълб около 15-годишна вързаст.

СТЕПЕНИ
В зависимост от ъгъла на изкривяването сколиозата има 4 степени.
При 1 степен ъгълът на изкривяване е до 10 градуса, а във 2 е налице торзия (завъртане) на прешлените. При 3 степен са налице всички симптоми, характерни за сколиоза и съществува ребрена гърбица. При 4 степен сколиозата е над 50 градуса и е налице тежка деформация на гръбначния стълб.

Терапевтичния ефект на фитбола

Използването на фитбол (швейцарска топка) е един от начините да се спре развитието на сколиоза при децата. Тази топка помага да се изгради правилна стойка, развива чувството за равновесие, подобрява работата на вестибуларния апарат, тренира мускулите на краката, гърба, таза, коремния пояс. Уникалният терапевтичен ефект на фитбола се постига предимно от факта, че върху тази гимнастическа топка не можеш да седиш изкривен. Щом седне върху топката детето веднага изправя гърба си, спремейки се да балансира с тялото си, центъра на тежестта му се изравнява с този на топката и позата се коригира.

[img]http://lubomirivanov.com/wp-content/upl ... itting.jpg[/img]

Фитбола предоставя възможност леко и без усилие да се развиват много мускулни групи, като премахва напрежението върху гръбначния стълб и го разпределя върху мускулите, формирайки добра стойка.
Проучвания показват, че при седеж на стол натоварването на междупрешленните дискове е 30% по-голямо, отколкото при стоеж. Това натоварване се увеличава още повече, когато седим приведени, което също така затруднява дишането и функцията на вътрешните органи. Освен това столовете поемат тежестта на тялото, което може да е удобно, но по този начин гърбът се отпуска и силата на гръбната мускулатура намалява. Този нарушен мускулен баланс може да провокира болки в гърба и кръста, а увеличеното натоварване на дисковете да бъде предпоставка за развитие на дискова херния.

Елементарната смяна на стандартния офис стол за час-два със седеж върху швейцарска топка, стимулира мускулатурата на гръбначния стълб и намалява болките в гърба и кръста. Седежът върху топка може да се съчетае и с леко пружиниране, което допълнително да стимулира мускулатурата и кръвообръщението.

Седеж върху стол:
- липса на движение;
- пасивен седеж;
- изкривен гръбначен стълб;
- затрудняване на дишането;
- затрудняване на функциите на вътрешните органи;
- повишено натоварване на междупрешленните дискове и лигаментите;

Седеж върху топка:
- свобода на движенията;
- активен седеж;
- улесняване на дишането;
- улесняване на фунцкиите на вътрешните органи;
- подобряване на кръвообръщението;
- по-малко натоварване на междупрешленните дискове и подобряване на храненето им;

Терапевтичният ефект на упражненията с фитбол се засилва и от постоянните вибрации на топката, които съпътстват всяко движение – така много от мускулите, бездействащи при други упражнения, се включават активно, за да стабилизират тялото. Подобрява се подвижността на гръбначния стълб и еластичността на мускулите и ставните връзки, което води до намаляване на изкривяването.

МОЯТ ОПИТ
Аз заложих на фитбола преди 2 години, за да спра зараждащата се сколиоза на моята дъщеря. Не направих нищо повече от това да изхвърля стола пред компютъра и да го заменя с фитбол. :D Тя го прие изключително добре, беше й забавно и предизивкателно. В последствие, без да се усети дори, сама започна да изпълнява упражнения докато седеше на топката пред бюрото. Въртеше се върху нея, пружинираше, извиваше гръб назад, докато ръцете й опрат в пода, после бавно се изправяше до седнало положение. Днес няма и помен от изкривяване. Преди често я чуквах по гърба с думите "Изправи рамената", сега вече не е нужно :razz: , защото те са си винаги изправени.

Топката все още е там, пред бюрото ... и е най-практичната и полезна мебел. :954

Източници:http://lubomirivanov.com/2989/,http://kenguru.bg/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0 ... gti3cpmjY1
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Сколиоза и ФИТБОЛ

Мнение от cchery »

Тита, благодаря много за тази полезна статия? И особено за споделения личен опит. Да си призная честно, въобще ама никак не се бях замисляла точно пък за сколиозата! Дотолкова съзнанието ми е заето с други евентуални проблеми, че.......

Искам да добавя към твоята тема, линк към подобна във форума ОТГЛЕЖДАНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ:

"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор