Безвредни домакински "препарати"

Жената е жена, когато пазарува....... с мярка
eleen

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от eleen »

Да си изкажа и аз моето мнение по въпроса. :) Аз лично не ви съветвам да правите у дома сапун . Първо работата с основи и съхранението им у дома е опасно.Едва ли някой би могъл да си приготви домашен сапун с натриева или калиева основа който да е по-малко вреден от купените в магазина. Осапунването на мазнините се прави с точно определено съотношение животински мазнини : основа. Всяка мазнина си има число на осапунване то показва колко основа да се добави за да реагира цялото количество . Има вероятност РН на сапуна който ще получите да бъде доста високо т.е водния разтвор на сапуна има силно алкална реакция и когато го вземете в ръка усещате кожата си хлъзгава и тя се обезмаслява. /ето защо ако се сложи вълнен конец в сода каустик тя се разтваря / Затова е добре миещите препарати да имат РН около 7 т.е почти неутрално . Малко хаотично стана обяснението ми, но ако искате безвреден обезмаслител за домакинството ползвайте сода бикарбонат.
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

Таблетки за миялна машина

[img]http://1.bp.blogspot.com/-10SX7iGpRxI/U ... dients.jpg[/img]

Съставки:

1 чаша боракс
1 чаша натриев карбонат Na2CO3 (калцинирана сода, сода за бурета)
1/4 чаша Английска сол ( любимата ни :D )
Лимонов сок

Приготвяне:


Смесват се много добре сухите съставки, за да бъдат равномерно разпределени в кубчетата. Имайте предвид, че добавяйки лимонов сок ще се получи бурна реакция с отделяне на много пяна и топлина, затова го правете на порции и с предпазни ръкавици. Количеството лимонов сок трябва да е такова, че да се получи лепкава консистенция. Разпределя се във формички и се оставя да се суши. Вадят се от формичките и са готови.

[img]http://2.bp.blogspot.com/-ifoyRh1E4nQ/U ... closet.jpg[/img]

Източник: http://www.louises-country-closet.com/2 ... cubes.html" onclick="window.open(this.href);return false;
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

[img]http://food.sndimg.com/img/recipes/20/3 ... KaarxB.jpg[/img]

ПРОТИВ МРАВКИ и ХЛЕБАРКИ

Съставки:
1 чаша захар
3 с.л. борна киселина ( да не се бърка с боракс!)
3 чаши топла вода

Приготвяне
:
Смесвате захарта и борната киселина и добавяте водата по малко, за да не се получат бучки. Сместа се поставя на местата, където сте забелязали да се появяват тези гадини. Тъй като субстанцията обезводнява хлебарката, то тя умира в изключително кратки срокове, като пренася и до останалите хлебарки от веществото и те също умират.

Тази рецепта лично съм изпитвала многократно в студентки град, докато бях студентка. Вечер поставях на кухненския плот капачки с тази смес и на сутринта мивката е пълна с умрели хлебарки ... и все пак, нямаше оттърване от тез гадини. :1209
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

tita написа:ПРОТИВ МРАВКИ и ХЛЕБАРКИ

Съставки:
1 чаша захар
3 с.л. борна киселина ( да не се бърка с боракс!)
3 чаши топла вода

Приготвяне
:
Смесвате захарта и борната киселина и добавяте водата по малко, за да не се получат бучки. Сместа се поставя на местата, където сте забелязали да се появяват тези гадини. Тъй като субстанцията обезводнява хлебарката, то тя умира в изключително кратки срокове, като пренася и до останалите хлебарки от веществото и те също умират.

Тази рецепта лично съм изпитвала многократно в студентки град, докато бях студентка. Вечер поставях на кухненския плот капачки с тази смес и на сутринта мивката е пълна с умрели хлебарки ... и все пак, нямаше оттърване от тез гадини. :1209
Това пък как съм го пропуснала?!!? :1044 :1044 От хлебарки е много трудно да се оттървеш, наистина. Аз наскоро си измих всички шкафове и наръсих с Фендона - това е препарат за растителна защита с най-висок процент успеваемост при избиването на гадините. Но, разбира се, е вреден и за хората. Другият път ще опитам с твоята идея!

Що се отнася то търсенето ми на рецепта за ТЕЧЕН САПУН по подобие на последната, която си пуснала, Тити и съдържа настърган конвенционален сапун, аз също реших така - купувам си що-годе свестен сапун - чета внимателно съдържанието и гледам да е бебешки или най-малкото с неутрално pH и го смесвам 50 на 50 с кашата от лимон, морска сол и оцет. Иначе не се чувствам сигурна, че миейки си ръцете отмиваме всички гадинки и няма да си докараме някаква болест.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

Как не сме се сетили да споменем тук и любимата на мнозина Кока-Кола!? :1139

Тя чудесно почиства варовик и други петна по тоалетната чиния.

Как става това:
За почистването купувате 2 литра кока-кола. Изсипвате цялата бутилка в тоалетната, като се стремите да покриете изцяло вътрешността и.

Оставете да престои най-малко един час, за да може нечистотиите да се разградят, а киселините да подействат. Ако почистването не е спешно, можете да оставите да действа и цяла нощ, за максимален резултат.

Натрупванията на котлен камък ще паднат сами, поради съдържанието на фосфорна киселина в колата. Ако е необходимо, при по-сериозни петна, може да се почисти с четка.

Когато почиствате тоалетната чиния с кока-кола, имайте предвид, че питието не може да реши всичките ви проблеми със замърсяванията. Тя може да премахне някои утайки и натрупвания в тоалетната чиния, но не е най-силният почистващ препарат.

Освен това, поради съдържанието на захар или фруктозен сироп от царевица в колата, тоалетната чиния задължително трябва да се изплакне изключително добре, защото бактериите обичат сладките неща.

Източник: http://www.earths-book.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от bobichan »

Момичета,
Страхотни идеи давате. Ще влизам по-честичко, че пак се отплеснах. Още повече след като се запалих и аз да бъркам домашни кремове и помади :1062 Ето първото ми изобретение.

Балсам за след сълънце и репелент 2 в 1

150 гр. Био лавандулова вода,
10 капки био масло от цитронела (много мощен репелент),
10 (1/4 ч.л.) капки каково масло,
10 (1/4 ч.л.) капки кокосово масло

Разтапяме кокосовото и какаовото масла на водна баня (така каза специалиста Черита :222 ), като разбъркваме енергично и добавяме лавандуловата вода и маслото от цитронела. Слагате във флаконче със спрей и сте готови.

Ако не ви се купува готова лавандулова вода можете да си направите. Ще излезе около 10-15 пъти по-евтино, но аз после включих. Та правите я от 150 мл. дестилирана вода и 10 капки лавандулово етерично масло, за предпочитане био.

Можете да сложите няколко капки от маслото от цитронела в ароматна лампа и изпаренията и ще прогонят комарите на терасата или в градината ви :524 . Освен това ухае адски свежо.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

Дезинфектанти и хлор атакуват дихателните пътища
Д-р Атанас Михайлов

През летните горещини се мием по-често, вземаме душ и по-стрателно плакнем плодовете и зеленчуците. Все по-рядко сме склонни да пием от планинския поток и от чешмичките в гората, защото внимаваме каква вода пием и най-често тя е причина за стомашни разстройства. Истина е, че мръсотията ражда много инфекции, но понякога стерилната чистота е по-опасна.
Няма технически проблем да излъскаме всичко вкъщи до блясък. Съвременната химия щедро предлага всевъзможни препарати - за полирани и гладки повърхности, за теракота и фаянс и още, и още… Почистващите средства стават все по-мощни и това засилва тревогата на лекарите. Практически всички синтетични миещи и избелващи препарати съдържат хлор дори и ако на етикета пише, че няма. Летливото вещество се отделя в процеса на почистване, попада върху лигавиците на дихателните пътища и ги дразни. То отслабва защитните функции и предизвиква алергични и дори токсични прояви - бронхит, кашлица, бронхиална астма. Колкото по-често се подлагаме на “химически атаки”, толкова по-висок е рискът от тези заболявания (Това добре да си отбележат дамите с деца, страдащи от спастични и астматични деца. Процентът на алергизиране е доста сериозен- към 70%). Ако ядем немити ягоди от пазара, рискуваме да ни сполети диария. Тя е общ признак на 3-4 вида чревни инфекции

След като преболедуваме от тях обаче, се изгражда имунитет и повече няма от какво да се боим. Те не повтарят. Ако обаче измиваме, премиваме всичко и се престараваме, ще боледуваме непрекъснато.
Инфекциите ни окръжават от всички страни. Ще боледуват тези, чиито стомах и черва нямат изградена съпротива сами да се справят с агресорите. За увреждането допринасят антибиотиците, неправилното хранене и като се прибави недостатъчен битов имунитет, рецептата за често боледуване е готова. Излиза, че популярният лозунг «Всички болести са от мръсотия» е верен само наполовина. Оказва се, че другата половина е от престараване и прекомерна чистота. Обичайните мерки за чистоплътност са предостатъчни за нашата безопасност: да се мият ръцете след тоалетна и преди хранене. Добре е, когато сме на излет или в полето, да преваряваме водата и добре да мием плодовете и зеленчуците. Напълно излишно е обаче те да се изплакват с разтвор на калиев перманганат или спирт. Все по-често срещу мощните обеззаразяващи средства се изказват и микробиолозите. Естествено трябва да почистваме дома си, но е достатъчно да се справим с праха и нечистотията, а да не се стремим да избием всички микроби.
Няма по-лошо от миещи препарати с антибактериални компоненти (като триклозан и други). Ако например едно и също място на кожата третираме с докторски антисептичен сапун, вероятността на този участък да се появи гноен обрив, например цирей, е много голяма. Обяснение: и по кожата ни както в стомашно-чревния тракт живеят полезни бактерии, които ни защитават от вредните. Има баланс, който ние, без да искаме, нарушаваме с прекомерното си престараване, миене и търкане.
Сапуните и шампоаните, които ползваме, променят защитния липиден слой на кожата и може да последват обриви. Защото алкализирането на кожната повърхност променя нормалния кисел филм на кожата с pH 5,5. За компенсация мастните жлези започват да работят по-активно и кожата бързо се омазнява.Затова е добре след измиване със сапун или шампоан да се облеем с разреден лимонов сок - примерно сок от половин лимон, разреден с 200 мл вода. Можем обаче спокойно да изплакваме тялото по няколко пъти на ден с хладка вода. Това и освежава, и премахва миризмата на пот.

Алтернативи
СОДА ЗА ХЛЯБ. Натриевият бикарбонат е чудесно средство за почистване, без да уврежда гланцирани повърхности. Върху замърсения плот на готварската печка например се наръсва малко сода бикарбонат, навлажнява се гъбичка и внимателно се почиства чрез триене. След това забърсваме само с вода.

ПАРОСТРУЙКА. Тя не използва никаква химия, но парата и високата температура почистват безвредно и изключително ефикасно. Обикновено има приспособления за почистване на пердета и килими.

СРЕБЪРНА ВОДА. Безвредно и много ефективно средство, тя дезинфекцира и почиства. С нея може да се мие биберонът, може да се използва и вместо лосион за обтриване под мишниците, интимните зони и между пръстите.

В резюме. Всяко престараване е вредно. И за хигиената формулираният от древните гърци принцип „умереност във всичко” важи с пълна сила.

Болести «на мръсните ръце»:
•дизентерия;
•салмонелоза;
•иерсиниоза;
•хепатит А;
•холера;
•ротавирусна инфекция;
•ентеровирусна инфекция;
•стафилококкова инфекция;
коремен тиф;
•паразитни болести (глисти най- често, кучешка тения).

Болести «на чистите ръце»:
•бронхиална астма;
•алергична хрема;
•атопичен дерматит;
•полиноза (сенна хрема);
•уртикария;
•екзема.

в-к "Монитор", 24.07.08
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Kleo »

Супер полезна информация, благодаря ти! :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор