Безвредни домакински "препарати"

Жената е жена, когато пазарува....... с мярка
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

Цони, да се сещаш за рецепта за направата на домашен течен сапун, за да спра да купувам химиите?!

Иначе си събирам и замразявам кори от лимони и мандарини - ще си правя домашните препарати, към които ти пусна линк. :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

Чери, в студентските ми години сме варили сапун в химическия факултет ( по стара рецепта на баба, така да се каже :D ) от сода каустик ( NaOH) и мазнина. Процеса и в химията се нарича осапунване. Може да пробвам вкъщи и ще пиша. :222 Ахам, добра идея даваш. :221
П.П. Предупреждавам, че реакцията е силно екзотермична, да не се пробва без предварителна подготовка.

П.П.2 Сега обърнах внимание, че питаш за течен сапун. За такъв се използва не натриева, а калиева основа ... не съм сигурна дали ще намеря от къде да купя обаче.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

Тити, аз като много малка съм гледала как на село варят сапун - точно със сода каустик. В един голяяяяяям, голям правоъгълен варел и беше много готино като изстине как го режеха - точно като грис-халва :1062 :1062 . Естествено на мен не ми позволяваха да режа и въобще като цяло, когато имаша варел, в който се вареше нещо, ме държаха на метри разстояние, т.к. на 1 годинка съм опитала колко горещо може да е това нещо и белезите от тази моя любознателност си ги нося цял живот върху дланите. :plezya se :plezya se

Аз се чудя дали не може да се произведе течен сапун на база на домашното веро - с кори от цитруси, винен оцет и сол. Всъщност вместо да се ползва за веро, да се употребява като течен сапун. Може би е добре да се добави някакъв омекотяващ агент - нещо от сорта на кокосово или какаово масло?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от Сиренце »

Най-лесното, което открих е:

Сапунени ядки /Боби ги беше споменавала/ се варят във вода, добавя се някакво етерично масло според предпочитанията и VOILA - имаш готов течен сапун

Сапунени ядки могат да се намерят в био-магазините и изглеждат така:

Изображение
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

Вчера си направих ДОМАШЕН ТЕЧЕН САПУН. Ползвах рецептата за и добавих ето какво:

3 лимона
400 мл вода от чешмата
100 мл винен оцет
200 г морска сол
2 с.л. кокосово масло - екстра върджин
20 капки арганово масло от аптека Вербена М


Лимоните се нарязват и почистват от семките. Пасират се с половината вода. След това се добавя каменната сол и отново се пасира. Тази смес се изсипва в тенджера и се добавят останалите 200 мл вода и оцета. Вари се около 10 минутки. Към края на варенето се допасира, за да се получи идеално гладка консистенция. Оставя се да изстине. При охладената, но не студена смес, се слагат кокосовото и аргановото масло. Разбърква се добре и се ползва с кеф :1062 .

Сега остава и да има същите онези дезинфекциращи свойства, които принципно имат сапуните, които се продават масово. Иначе не се пени - очаквано, а заради маслата след измиване остава едно леко усещане за мазно - но наистина леко. Могат да се добавят различни аромати, както и примерно чаено масло - натуралния антибиотик от природата.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

По повод домашния течен сапун имам 2 въпроса - тук май имаше химици :) :

1. Калиев хидроксид - четох, че именно калиевата основа се ползва в перилни и почистващи препарати. Тя ли е причината за тяхното измивно и противобактериално действие?! И второ - мога ли да я ползвам и в домашни условия да си приготвя течен сапун, т.к. първият, който забърках, свърши?!

2. Алтернатива на дезифенктант за ръце - ето му съставките:

5-10 капки етерично масло от лавандула
20 капки етерично масло от чаено дърво
1 супена лъжица тинктура от хамамелис
240 мл. гел от алое вера – не използвайте медикаментозния вариант в зелено, който се използва за слънчеви изгаряния
Няколко капки витамин Е – за удължаване срока на годност на продукта. Помага и за омекотяване на кожата на ръцете.


Въпросът е същия като горния - коя от тези съставки е измиващата и дезинфекциращата (противобактериална и т.н.), защото в крайна сметка е по-добре да се ползва растително етерично масло вместо калиева основа!!! За чаеното масло - знам - то е растителния АБ, което иде да рече, че именно то се бори с гадинките по ръцете ни, ама другите - лавандулата и хамамелиса?! Алое вера-гела предполагам, че е заместителя на глицерина.

"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

Чери, измивното действие на който и да е продукт се дължи на така наречените ПАВ (повърхностно активни вещества). Благодарение на тях се намаля повърхностното напрежение върху тъканите, което пък е причина да се отделят петната и мръсотиите и лесно да се отмият с вода. ПАВ обикновено са с органичен произход. Калиевата и натриевата основа (хидроксид) сами по себе си не са ПАВ, но заедно с органични мазнини,вече имат измивно действие. Между другото знам, че с калиев хидроксид се установяват гъбички по кожата. Взема се проба, чрез леко остъргване най-горният слой. Пробата се поставя върху предметно стъкло и се третира с калиев хидроксид и разтворител. След тази процедура, клетките на кожата започват да се разграждат и постепенно изчезват, докато тези на гъбичките остават и могат да бъдат видени чрез микроскоп.
Не ти препоръчвам да се пробваш вкъщи да си правиш течен сапун с калиева основа.

Ето един интересен с много рецепти. :1028

А относно измивният ефект на този алтернативен дезинфектант, бих казала, че се дължи на спирта, който както виждам се съдържа в тинктурата от хамамелис - етанолова настойка (60 об. % алкохол) от хамамелис (Hamamelis virginiana)
Обърни внимание, че спирта е основната съставка и на купешките дезинфектанти.


[img]http://www.pvsoap.com/images/liquidsoap.jpg[/img]

ТЕЧЕН САПУН

(превод на рецепта от линка по-горе)

2 чаши настърган (сушен) сапун
1 супена лъжица от палмово масло
1 чаена лъжичка водка
1/2 супена лъжица глицерин (по желание)
1/2 чаена лъжичка етерично масло лимон (или всяко ЕМ)
1/2 чаена лъжичка етерично масло грейпфрут(или всяко ЕМ)
1/2 чаена лъжичка етерично масло евкалипт (или всяко ЕМ)
2 и половина -3 чаши дестилирана вода
2 бутилки с помпа

На слаб огън и в съд на водна баня, добавете настъргания сапун, палмово масло, глицерин и вода. Оставете да къкри, докато всичкия сапун се разтопи и се втечни. Добавете водката. Свалете от котлона и оставете да се охлади малко преди да прибавите
етеричните масла.Разбъркайте добре. Оставете да се охлади напълно, преди да го налеете в бутилки. Проверете гъстотата (ако е прекалено гъсто, добавете още вода и разбъркайте).
С помощта на фуния, бавно излейте течния сапун в бутилката. Внимавайте, ако има бучки неразтопен сапун да не запушат фунията.
eleen

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от eleen »

Да си изкажа и аз моето мнение по въпроса. :) Аз лично не ви съветвам да правите у дома сапун . Първо работата с основи и съхранението им у дома е опасно.Едва ли някой би могъл да си приготви домашен сапун с натриева или калиева основа който да е по-малко вреден от купените в магазина. Осапунването на мазнините се прави с точно определено съотношение животински мазнини : основа. Всяка мазнина си има число на осапунване то показва колко основа да се добави за да реагира цялото количество . Има вероятност РН на сапуна който ще получите да бъде доста високо т.е водния разтвор на сапуна има силно алкална реакция и когато го вземете в ръка усещате кожата си хлъзгава и тя се обезмаслява. /ето защо ако се сложи вълнен конец в сода каустик тя се разтваря / Затова е добре миещите препарати да имат РН около 7 т.е почти неутрално . Малко хаотично стана обяснението ми, но ако искате безвреден обезмаслител за домакинството ползвайте сода бикарбонат.
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

Таблетки за миялна машина

[img]http://1.bp.blogspot.com/-10SX7iGpRxI/U ... dients.jpg[/img]

Съставки:

1 чаша боракс
1 чаша натриев карбонат Na2CO3 (калцинирана сода, сода за бурета)
1/4 чаша Английска сол ( любимата ни :D )
Лимонов сок

Приготвяне:


Смесват се много добре сухите съставки, за да бъдат равномерно разпределени в кубчетата. Имайте предвид, че добавяйки лимонов сок ще се получи бурна реакция с отделяне на много пяна и топлина, затова го правете на порции и с предпазни ръкавици. Количеството лимонов сок трябва да е такова, че да се получи лепкава консистенция. Разпределя се във формички и се оставя да се суши. Вадят се от формичките и са готови.

[img]http://2.bp.blogspot.com/-ifoyRh1E4nQ/U ... closet.jpg[/img]

Източник: http://www.louises-country-closet.com/2 ... cubes.html" onclick="window.open(this.href);return false;
tita

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от tita »

[img]http://food.sndimg.com/img/recipes/20/3 ... KaarxB.jpg[/img]

ПРОТИВ МРАВКИ и ХЛЕБАРКИ

Съставки:
1 чаша захар
3 с.л. борна киселина ( да не се бърка с боракс!)
3 чаши топла вода

Приготвяне
:
Смесвате захарта и борната киселина и добавяте водата по малко, за да не се получат бучки. Сместа се поставя на местата, където сте забелязали да се появяват тези гадини. Тъй като субстанцията обезводнява хлебарката, то тя умира в изключително кратки срокове, като пренася и до останалите хлебарки от веществото и те също умират.

Тази рецепта лично съм изпитвала многократно в студентки град, докато бях студентка. Вечер поставях на кухненския плот капачки с тази смес и на сутринта мивката е пълна с умрели хлебарки ... и все пак, нямаше оттърване от тез гадини. :1209
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Безвредни домакински "препарати"

Мнение от cchery »

tita написа:ПРОТИВ МРАВКИ и ХЛЕБАРКИ

Съставки:
1 чаша захар
3 с.л. борна киселина ( да не се бърка с боракс!)
3 чаши топла вода

Приготвяне
:
Смесвате захарта и борната киселина и добавяте водата по малко, за да не се получат бучки. Сместа се поставя на местата, където сте забелязали да се появяват тези гадини. Тъй като субстанцията обезводнява хлебарката, то тя умира в изключително кратки срокове, като пренася и до останалите хлебарки от веществото и те също умират.

Тази рецепта лично съм изпитвала многократно в студентки град, докато бях студентка. Вечер поставях на кухненския плот капачки с тази смес и на сутринта мивката е пълна с умрели хлебарки ... и все пак, нямаше оттърване от тез гадини. :1209
Това пък как съм го пропуснала?!!? :1044 :1044 От хлебарки е много трудно да се оттървеш, наистина. Аз наскоро си измих всички шкафове и наръсих с Фендона - това е препарат за растителна защита с най-висок процент успеваемост при избиването на гадините. Но, разбира се, е вреден и за хората. Другият път ще опитам с твоята идея!

Що се отнася то търсенето ми на рецепта за ТЕЧЕН САПУН по подобие на последната, която си пуснала, Тити и съдържа настърган конвенционален сапун, аз също реших така - купувам си що-годе свестен сапун - чета внимателно съдържанието и гледам да е бебешки или най-малкото с неутрално pH и го смесвам 50 на 50 с кашата от лимон, морска сол и оцет. Иначе не се чувствам сигурна, че миейки си ръцете отмиваме всички гадинки и няма да си докараме някаква болест.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор