Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Жената е жена, когато пазарува....... с мярка
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от cchery »

По информация от д-р Атанас Михайлов

КАКВО Е АРГАН?

Латинско наименование: - Argania Spinosa

Семейството - Sapotaceae (Sapotovye)

Обхват на растеж: Северозападна Африка, Кралство Мароко.


Произход. Аргановото масло се добива от костилката на плода на арганово дърво (argania spinosa,

[img]http://static.framar.bg/snimki/botanika/arganus.jpg[/img]

чиито плодове са маслодайни и расте само в Югозападно Мароко, в областта между Агадир, Есаоуира и Тарудан.. Живее 150 - 200 години. На височина достига до 8-10 метра. Корените могат да достигнат до 30 метра дълбочина. Плодовете му са зелени и приличат на маслина, но са по-големи и закръглени. Във вътрешноста на плода има костилка с много твърда черупка, в която има до 3 ядки.

[img]http://assets.bb-team.org/content/origi ... 87_300.jpg[/img]

Аргановото дърво осигурява препитание на дву милионното население от марокански бербери. Според изчисления на ботаници, в Мароко на площ от 8000 кв. км. растат около два милиона дървета. Членове на племето бербери наричат Аргановото дърво дървотото на живота, тъй като то предоставя материали за строителството, гориво, храна за хората и животните, масло и лекарства.

До преди няколко години, дървото Арган бе под заплаха от изчезване. Повишено търсене на маслото Арган доведе до необходимостта да се грижим за опазването му, както и да увеличаване на неговото засаждане. През 1999 г. ЮНЕСКО обяви региона на Мароко върху който това дърво расте, за биосферен резерват.

Производството на арганово масло е много трудоемка работа. Всяка костилка трябва да бъде счупена за да се извадят ядките. Местните производители казват че за производството на 1 литър арганово масло са необходими 20 часа. Произвежда се само от жени..

:idea: Произвеждат се два вида в зависимост от това дали плодовете са печени или не. Олиото, което се използва за храна, е по-тъмно на цвят и на вкус заради изпичането. :idea: Много е хранително и полезно за здравето.

:idea: Козметичното е по-светло. Може да се нанася върху кожата и косата. То помага при суха кожа и екзема. :idea: Установено е също така, че намалява косопада и заздравява косъма. То съдържа 43% омега 9 и 36% омега 6 и витамин Е.

УПОТРЕБА

Магичните свойства на растителните масла днес са позабравени. Измества ги химията с всички вредни за здравето последици. Затова не е излишно да се обърнем към природните източници и познанията на индусите от преди 5000 години. Още оттогава те откриват, че растителните масла забавят процесите на стареене, лекуват много болести и са незаменими в козметиката.

При стресирана, зачервена и нечиста кожа помага аргановото масло. Важно е обаче то да се пие в продължение на 3 седмици по 3 пъти дневно. Дозата е 1 чаена лъжичка 30 минути преди хранене. Маслото помага и при младежки пъпки - акне.

Аргановото масло, подобно на зехтин, се използва при готвене и подправяне на салати. Вкусът леко наподобява на орех.

На токоферолите и на феноловите съединения (феноли, полифеноли и фенолова киселина) се дължи антиоксидантното действие на аргановото масло.

Съдържанието на олеинова киселина прави маслото особено полезно за регулирането на холестерола. :idea: Изследвания демонстрират, че по 2 с.л. от него дневно в течение на месец могат значително да намалят нивото на холестерола в кръвта. :idea:

Недостатък на маслото от арган е, че не съдържа полиненаситената алфа-линоленова киселина, която е не по-малко важна от останалите и задължително трябва да присъства в диетата ни. :!: Затова е добре да го допълвате например с рапично и соево олио. :!:

Цена - аргановото масло е едно от най-скъпите, редки и ценни масла в света. Цената му е сравнима с таза на стридите или хайвера - около 130 евро за литър.


Традиционна употреба

В мароканската фармакология са включени следните традиционни приложения на маслото от арган:

• За придаване обем и жизненост на косата;
• За облекчаване на сухотата и сърбежа на скалпа;
• За подхранване на сухата кожа;
• За изглаждане на бръчките;
• Против акне, екзема, варицела;
• При изгаряния и напукани устни;
• При хронична глухота;
• Против чупливи нокти;
• Срещу ревматични и артритни болки;
• Стимулира и развива мозъчните функции;
• Повишава концентрацията на сперматозоидите;
• Предпазва от спонтанни аборти;

[img]http://lechitel.net/wp-content/uploads/ ... rgan11.jpg[/img]


Употреби, цитирани в научни публикации

• Стабилизира нивата на холестерола, като понижава лошия и повишава добрия;
• Понижава високото кръвно налягане;
• Бори се със затлъстяването, като намалява предизвикваните от глада стомашни контракции, ако се приема сутрин;
• Подпомага чернодробната функция;
• Неутрализира свободните радикали и предпазва съединителната тъкан;
• Стимулира клетъчния обмен и подобрява междуклетъчния материал;
• Противодейства на изсушаването и стареенето на кожата, като възстановява хидролипидния слой и подобрява усвояването на хранителните вещества от клетките;
• Съдържа антираковото вещество скотенол;

[img]http://www.kameliakirkova.com/typo3temp ... b1d111.jpg[/img]


Начин на използване

:idea: Маслата, богати на полиненаситени мастни киселини, не трябва да бъдат загрявани. :idea: Затова с аргановото се подправя след евентуалната термична обработка. Много подходящо е и за подправянето на сурови зеленчуци и салати. Препоръчва се маслото да се съхранява в хладилник и да се използва скоро след отварянето на бутилката.

Маслото от арган се предлага и в състава на редица козметични продукти, обикновено доста скъпи поради високата цена на рядката суровина.

То се съдържа и в мароканското подсилващо средство Амлу- смес от арганово масло, мляни печени бадеми и мед с репутация на афродизиак.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
pepidzheneva

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от pepidzheneva »

Благодаря cchery за хубавата темичка за аргановото масло :524 .
Аз си го купих и ще го пробвам за косата....нали си имам проблеми с нея...макар че леко понамаля косопада...въпреки това косата ми е доста рядка в сравнение с преди бременността.Страшно вярвам че това чудо на природата ще ми помогне .
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от droidd »

Скоро видях в една дрогерия, че са пуснали Арганово масло на Икаров.Цената беше около 7 лв. за 55мл. и мисля при първа възможност да го изпробвам, вместо крем за лице.Обикновено никакви козметични продукти, даже и скъпи не ми действат добре, та от доста време карам на масло от пшеничен зародиш или зехтин.
Ще споделя резултата от аргановото.
Cvet

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от Cvet »

Диди, на доста аптеки питах за това масло и на повечето просто вдигаха рамене и не бяха го чували даже. Надявам се да открия някъде. Всъщност видях в интернет на едно място, ама наистина ми се стори, че е скъпо като злато :221 Това вероятно е заради думичката "Био" пред името на маслото. Говоря за козметичния вариант на маслото, а хранителния е още по-скъп. Та ще потърся още малко на Икаров, защото поне цената му е поносима :)
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от droidd »

Цвет, аз се засилих в петък да си купя, но беше свършило.Жената обеща да заяви пак.
Cvet

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от Cvet »

Диди, аз все пак прежалих в петък 20 лв за 30 мл. И сега вече съм почти без бръчки :221
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от cchery »

Cvet написа:Диди, аз все пак прежалих в петък 20 лв за 30 мл. И сега вече съм почти без бръчки :221
Хахахахах, Цвет, вярно ли е това?! :1069 :1069 Аз се мажа от 2 месеца с такова, ама чак да съм без бръчки, не съм забелязала :) :) . Но ще бъда упорита де.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Cvet

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от Cvet »

Хей, Чери, естествено, че не е вярно. Просто се присмивам на суетата си :221 Можех да изчакам известно време и да си купя на Икаров за 7 лв, ама аз не, веднага, да ставам бързо по-красива :1062 Е, нали знаеш, че когато човек е тъп, то това е за цял живот :plezya se
Ver

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от Ver »

Cvet написа:Диди, аз все пак прежалих в петък 20 лв за 30 мл. И сега вече съм почти без бръчки :221
В това се крие и допълния ефект на изпъването: учудената физиономия, която се придобива при сумата на касовата бележка. А именно: доланата челюст пада надолу, с което се опъват бузите и бръчките около устата, очите се окръгляват и разтварят максимално .... и Воала! :222
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от mari_ko »

Ver написа:
Cvet написа:Диди, аз все пак прежалих в петък 20 лв за 30 мл. И сега вече съм почти без бръчки :221
В това се крие и допълния ефект на изпъването: учудената физиономия, която се придобива при сумата на касовата бележка. А именно: доланата челюст пада надолу, с което се опъват бузите и бръчките около устата, очите се окръгляват и разтварят максимално .... и Воала! :222
:1069 :1069 :1069 :1069 :1069
Ей на това му викам научно обоснована теория. Излиза, че само с обикаляне по магазините можем да се отървем от бръчките? Значи, аз просто се грижа за красотата на Иван, като му представям всички касови бележки за осребряване. А той ме обвинява, че съм искала да му причиня здравословни проблеми. :1069 :1069 :1069
Сериозно, заради колата напоследък ще се подмладим поне с 15 год. без никакво масло :126
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Арганово масло - цяр за хубост и здраве

Мнение от droidd »

Чери, Цвет,кажете ми вашето арганово масло какъв мирис има? :1044
Аз най-накрая си взех на Икаров преди няколко дена: 6.80 лв. за 30 мл.Ама незнам защо ми мирише като на гранясало........ама се мажа де :221 Пениш се не пениш....... :955
Публикувай отговор