Етерични и базови масла

Жената е жена, когато пазарува....... с мярка
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Етерични и базови масла

Мнение от dexter »

Не намерих подобна тема (признавам си обаче, че търсих само на две места :)) и реших да споделя с вас какво научих тази седмица. Маслото от малинови семена има естествен UV филтър и може да се изпозва като крем против слънце. Нямаше да се престраша да го ползвам, особено пък за детето, ако не бях видяла на живо как действа. Ето и малко инфо за него:
Студено пресовано, нерафинирано масло. Има овлажняващи, подхранващи, противовъзпалителни свойства. Мощен антиоксидант. Изключително богато на омега-3 и омега-6 есенциални мастни киселини, както и витамин Е. Притежава естествен SPF между 28 и 50, и е естествена защита срещу UV-A и UV-B лъчите. Използва се за направата на кремове за лице, пасти за зъби, слънцезащитни лосиони; може да се смеси с други базови масла.

Друго масло, което е със слънцезащитен фактор около 100 е маслото от ему. И за него чух тази седмица за пръв път, но мисля, че в БГ не може да се купи. Аз мислех да си го поръчвам от САЩ, но за сега се спирам на малиновото масло.

Ще се радвам да споделите ваш опит с маслата - за лечение, красота, каквото и да било :).
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Етерични и базови масла

Мнение от Мърмори »

Декс, стана ми много интересно. А сега ако ме светнеш от къде мога да си купя...Какъв магазин да търся-за козметика ли... :1044
tita

Re: Етерични и базови масла

Мнение от tita »

:954 dex, изключително полезна информация. Благодаря, че сподели! :940

Зори, предполагам че това масло може да се намери в био-магазин Хатори, на "Драгоман", срещу кукления театър. Там има и козметика.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Етерични и базови масла

Мнение от dexter »

Току що направих поръчка от този сайт
http://www.hennafox.com/product/95/.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Вижда ми се доста удобен, защото се комбинирахме с колежката ми и със сестрите й :lol: , освен безплатната доставка получихме и 5% отстъпка.
А този сайт пък има магазин във Варна, но не съм ходила все още
http://giza-perfumes.eu/product_info.ph ... cts_id=406" onclick="window.open(this.href);return false;

Друго интересно ми се стори етеричните масла като естествен репелент. Напр. масло ор цитронела, мента, камфор, нийм (доста инфо има във втория сайт). За камфора прочетох, че трябва да се смеси с базово масло и тогава да се прилага. Т.е. не директно върху кожата, защото е концентрирано. Поръчах си от цитронела, много се надявам да е ефикасно, защото другата седмица смятаме да ходим за няколко дни на планина, до река, с възможни комари и др. подобни гадини.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Етерични и базови масла

Мнение от cchery »

Брех, къде съм била досега, че чак сега виждам тази тема?!?! :1044 :1044 И то точно 2 дена след като си купих крем за лице, която покупка мислих сигурно седмица......... т.е. какъв да е, маркова козметика, медицинска или да се доверя на нещо по-естествено.........

Както и да е.... ще прочета подробно какви са тези кремове и бих пробвала този с малините. Декс, вече имаш ли впечатления от употребата му?!?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Етерични и базови масла

Мнение от dexter »

Чери, малиновото масло го ползвам за слънцезащита и мога да кажа, че съм доволна. Но аз не се пека особено, така че фактор 30 ми е напълно достатъчен. За жалост Яна не дава да я мажа с това масло, защото й миришело (има лек аромат на трева, бих казала, даже е приятно).
Репелентът е без грешка - аз направих около 30 грама какаово масло с 20 капки цитронела. Ползвам го като крем, мажа откритите части (какаовото масло на около 25-30 градуса е кремообразно). Комари не са ни хапали, макар че в Крапец имаше.
Маслото от нийм миришело на чесън и то доста силно, затова го отписвам. Продавачката в магазина обясни, че го ползва за кучето си срещу бълхи :).
Ползвам кокосово масло вместо нощен крем и също съм доволна, кожата ми сутрин не е никак мазна. Не мога да кажа дали има някакъв подмладяващ ефект :221 . Освен това с него мазах и един неизвестен обрив на врата на Яна, може би се беше появил от жегата и потенето, но мина за няма и два дни.
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Етерични и базови масла

Мнение от Мърмори »

Как да използваме етеричните масла, за да извлечем максималната им полезност


По презумпция повечето от нас смятат, че няма нищо специфично в използването на широкоразпространените козметични и лечебни продукти, но понякога се оказва, че съществуват разни тънкости, с чието познаване ще постигнем максимален ефект от конкретното козметично или медицинско средство.

Затова нека обърнем внимание на някои специфични правила, които е редно да спазваме, когато решим да третираме кожата си с различните видове етерични масла.

Всички те представляват концентриран и дестилиран извлек от цветчетата, листата, плодовете, кората, корените и семената на дадено растение.

Много често за получаването на един литър етерично масло са нужни 40-50 кг цветове или плодове, което обяснява и силната концентрация на тези продукти, а за добива само на 25 мл от прочутото розово масло, на което България е основен световен производител, са нужни близо 100 кг листа от царицата на цветята.

Най-често етеричните масла се използват за лечение на стресови състояния, вирусни и гъбични инфекции и не на последно място – за козметични цели. Именно качествената им попивателност от кожните клетки ги прави надежден разкрасителен, хидратиращ, витаминозен и подмладяващ агент.

Често хората си правят и инхалации с някои от етеричните масла, за да може тялото им оптимално да релаксира и да се тонизира.
Етеричните масла са особено ценени и заради релаксиращия им ароматерапевтичен ефект

Ако ги използвате във ваната, не е необходимо да надвишавате количеството от 30 капки.

Сред етеричните масла има и такива с доста агресивни съставки, затова те фабрично се примесват в други мазила и кремове, за да не предизвикат изгаряне на кожата при тяхното директно нанасяне.

Съветваме ви каквото и масло да решите да прилагате върху себе си, първо да го тествате на китката си и ако след няколко часа няма странична алергична реакция като парене, сърбеж и зачервяване – то тогава може да сте спокойни за неговата бъдеща употреба във вашето всекидневие.

По отношение на лицевата област и шията е най-добре да разнесете няколко капки от маслото с нежни и масажни движения, след което поставете лек хидратиращ крем, за да придадете блясък и еластичност на кожата ви.


Ето и списък с основните действия на отделните видове етерични масла:

* Лавандула – успокоява раздразнената и суха кожа;
* Гераниум – подходящ е за чувствителна кожа;
* Морков – помага при уморена и суха кожа;
* Кипарис – полезен е при зачервена кожа;
* Пачули – редуцира акнето;
* Лимон – ефективен е срещу омазняването на кожата;
* Лайка – противовъзпалително средство, подходящо за всички видове кожа;
* Розмарин – придава блясък на косата;
* Евкалипт – дезинфектира кожата на скалпа;
* Мента – заздравява косата;
* Градински чай – способства за растежа на косата;
* Риган и хвойна – имат антицелулитен ефект;
* Портокал и сандалово дърво – чудесен избор за релаксация на тялото чрез ароматерапия.

Повечето етерични масла имат трайност между 12 и 18 месеца, стига да ги държите на тъмно. Избирайте само масла, в които не се съдържат синтетични компоненти.

Внимателно четете етикетите на шишенцата и опаковките и подбирайте масла, които са студено пресовани (а не горещо пресовани), защото само в тях витамините се запазват в най-пълноценна форма.

Някои видове масла (бергамот, лимон, кедър) са фоточувствителни, така че не ги нанасяйте, ако ще се излагате на слънце. В противен случай – кожата ви ще стане на петна.

Етеричните масла не бива да се прилагат при екземи, круп, алергичен ринит и астма.


източник
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Етерични и базови масла

Мнение от dexter »

Момичета, някой да е намирал в БГ масло от ему, или да е поръчвал от някъде? Тази година мисля да купувам, миналото лято Яна категорично отказа да бъде мазана с малиновото и се наложи пак да ползвам за нея купешката слънцезащитна козметика. Сега проучвам пазара, но няма големи възможности за ему-то :).
emsikireva

Re: Етерични и базови масла

Мнение от emsikireva »

Аз харесвам цитрусовите етерични масла: лимон, портокал и мандарина. Не само, защото ухаят приятно, а и защото са отлични антидепресанти и тонизират всяка клетка на тялото.
kamelia_ivanov

Re: Етерични и базови масла

Мнение от kamelia_ivanov »

Супер полезно :) Благодаря !
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Етерични и базови масла

Мнение от cchery »

kamelia_ivanov написа:Супер полезно :) Благодаря !
Здравей, Кеми! Радвам се, че нещата тук са ти полезни!!! Надявам се да споделиш опит, ако ти самата изпробваш нещо! :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор