Лечебните сили на подправките

Подфорум за непознатите храни
tita

Лечебните сили на подправките

Мнение от tita »

Анасон
Чаят от анасон улеснява отхрачването при остри и хронични възпаления на дихателните пътища , засилва стомашната секреция и тази на жлъчния мехур и премахва спазмите при хроничен гастрит, жлъчна дискенезия и жлъчно-каменна болест. Поради болкоуспокояващото си действие се предписва при колики в стомаха и червата при метеоризъм. Етеричното масло от анасон действа пикочогонно и затова има добър ефект при възпаление , пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур. Маслото засилва и кръвооросяването на кожата.Капнато върху хартия , етеричното масло прогонва насекомите.

Босилек
Отличен източник на витамин А, витамин К , желязо и калций. Съдържа още и диетични фибри , манган, магнезий, витамин С и калий. Редица изследвания показват уникалните свойства на босилека за предпазване от редица здравни проблеми. Активни съставки , наречени флавоноиди , съдържащи се в босилека , осигуряват защита на клетъчно ниво. Те защитават клетъчните структури , както и хромозомите от радиация и щети, породени от действието на кислорода.Приемът на босилек осигурява и защита срещу нежелано бактериално развитие. Съставките в босилека имат противовъзпалителен ефект . Веществата съдържащи се в него са от съществено значение при лечение на сърдечно – съдови заболявания. Бета –каротинът , съдържащ се в босилека е мощен антиоксидант и не само предпазва от епителните клетки от щетите на свободните радикали , но помага и за предотвратяване оксидирането на холестерола в кръвта от свободните радикали.Тъй като маслата , съдържащи се в босилека са силно летливи , най-добре е подправката да се слага към края на готвенето като така се запазват оптималните му вкусови качества.

Дафинов лист
Съдържа ароматно етерично масло.То включва в себе си почти 50% цинеол и още около 65 различни полезни компоненти , сред които и рутин . Благодарение на ароматните летливи съединения дафиновият лист има фитонцидни свойства и подпомага пречистването на въздуха. Също така той съдържа много микроелементи , дъбилни вещества , извежда шлаките от организма , повишава имунитета.Сред минералните вещества , съдържащи се в дафиновия лист са манган , калций , калий, фосфор, магнезий, желязо, натрий и цинк. Дафиновият лист има способността да стимулира храносмилателната система , като защитава черния дроб и предпазва от газове. Отварата приготвена от дафинов лист помага за премахването на камъни в бъбреците , помага при чревни спазми , събужда апетита и нормализира работата на стомаха. Ако се смеси дафинов лист с царевично олио , тази консистенция може да се използва за мазило, което се втрива в кожата при артрит , миоцит и невралгия , а с оцет и мед – помага при ревматизъм и болки в ставите. Също така дафиновият лист помага още при синузит , като облекчава дишането. Препоръчително е да се капне в носа една капка масло от дафинов лист. Това масло може да приготвите сами , като нарежете на дребно 30г листа , които заливате с чаша растително масло . Тази смес трябва да престои 5 дни , след което се прецежда и използва.Ако страдате от разстройство , може да приложите следната рецепта със затягащо действие. Вземете 15 листа дафинов лист , залейте ги с 2,5 чаши вода , оставете ги да врат 5 мин. После налейте течността в термос и оставете да престои 4-5 часа . Прецедете и пийте по 1 супена лъжица дневно. Чаят от дафинов лист помага и срещу суха кашлица , като се пие вечер преди лягане. Дафиновият лист е известно средство за повишаване на имунитета . Летливите му масла имат противомикробно и противовъзпалително действие. Допълнително качество на дафиновия лист е , че той отпуска спазмите на дебелото черво. Наскоро бе открито , че неговите дъбилни вещества понижават захарта в кръвта и действат добре при диабет. При артрози - е добре да се приложи маслен екстракт от дафинов лист. Той се приготвя като се накълцат 10-15 грама дафинови листа, към които се прибавят 50 милилитра олио. Дафиновата смес се оставя да предстои 1 седмица на тъмно и хладно. Вечер с този екстракт се намазва болната става , завива се с вълнено парче и се оставя така цяла нощ . Използването на дафиновия лист не се препоръчва при болни от заболявания на стомаха. В големи дози може да доведе до повръщане, тъй като стимулира прекалено храносмилателната система. Правилната употреба на подправката дафинов лист изисква преди да пуснете листата в супа или ястие , непременно да ги потриете едно в друго. По този начин лечебните свойства и ароматът ще се засилят. Преди консумацията на ястието дафиновият лист се изважда. Има силен аромат , поради което трябва да се използва пестеливо.

Джоджен
Отлично средство за успокоение на чревните спазми, като тонизира червата и спомага за нормалното храносмилане. Отвара от джодженови листа може да помогне при колит , ентероколит, диария, газове и подуване на корема , както и при болки в стомаха , породени от женско неразположение. В българската народна медицина се използват листа или добито от джоджен етерично масло. По - конкретно те се използват като средство при болки в стомаха и сърдечната област , както и при простудни , жлъчни и чернодробни заболявания. Джодженът е стимулиращо средство при физическа и умствена преумора, за освежаване , както и при стомашно разстройство. Отварата от джоджен успокоява стомаха при повръщане , като намалява гаденето. Основните му действия са противоспазматично , успокояващо , противовъзпалително и обезболяващо. Етеричното масло от джоджен помага посредством масажите за мигрена , главоболие и намаляване на стреса.

Индийско орехче
Помага при кашлица.Масло от инд. Орехче помага при ревматизъм , както при зъбобол.Слагат се една-две капки масло върху клечка с памук и се нанася върху венците около болния зъб. При храносмилателни разстройства етеричното масло от инд.орехче се смесва с мед.Действа добре и при лош дъх в устата. При повдигане , гастроентерит , хронична диария или стомашно разстройство може да се използват 3 до 5 капки от маслото , примесени с мед или захар.Инд. орехче действа добре на нервната система – стимулира производството на серотонин – хормонът на щастието и спокойствието. Може да добавяте по няколко капки в чая си. Има тонизиращо действие подобно на анасона при проблеми със стомаха. Повишава апетита. Ако се употребява в малки дози инд. Орехче няма никакви отрицателни ефекти.Високата доза от него е над 10 грама. При предозиране предизвиква видения и приятни усещания , които наподобяват ефекта на марихуаната. Същевременно до 36 часа след поглъщане е възможно да се появят неприятни странични ефекти като халюцинации , повдигане , обезводняване и обща телесна болка. Редовната и прекомерна употреба от него може да нанесе вреди на черния дроб.При интравенозно инжектиране действа като силна отрова . В миналото индийското орехче е било използвано за предизвикване на аборт. Големи дози , погълнати наведнъж са изключително опасни – водят до конвулсии и сърцебиене , а понякога и до фатален край.

Какао
Съдържа важните за организма елементи :
- Антиоксиданти – какаовите зърна съдържат полифеноли (близки до тези на виното) .Тези съединения се наричат флаваноиди и повишават устойчивостта на капилярите , стимулират сърдечната дейност , имат диуретично , противовъзпалително и антибактериално действие, влияят на обмяната на йода и калция в организма.
- Теобромин – лек стимулант с леко диуретично действие.Важно е да се знае , че той може да е токсичен за животни като кучета , котки , папагали и коне.
- Кофеин – какаовите зърна съдържат значително много по-малки количества кофеин в сравнение с кафето или дори чая.
- Фенилетиламини – те са слаби антидепресанти и стимуланти , подобни на произвежданите от самото човешко тяло допамин и адреналин.
- Серотонин – какаото и шоколадът могат да повишат нивото на серотонин в мозъка.
- Основни минерали – магнезий , калций, желязо, цинк, мед, калии , манган
- Витамини – А, В1,В2,В3,В5,С,Е.
- Високо съдържание на танинови вещества – около 5 %; на пектинови вещества; на въглехидрати.
- Флаванол – много полезно вещество , което е в състояние да подобри значително кръвообращението в мозъка.
- Какаото сваля кръвното налягане
- Ежедневната консумация на богатата на флаваноли какаова напитка може да направи обратими животозастрашаващите увреждания на кръвоносните съдове предизвикани от диабета.
- Помага при хора с депресия и при предменструален синдром.
Предупреждение:
Поради голямото съдържание на мазнини какаото не се понася добре от жлъчно и чернодробно болни хора , от страдащи от различни храносмилателни смущения(гастрити , ентероколити). Доказано е , че 15 г какао на прах , разредено с 300 мл вода , причиняват силна секреторна реакция от страна на стомаха. Ако същото какаово питие бъде приготвено с прясно мляко , то напуска по-бавно стомаха и дразненето е по-слабо.
Какаото съдържа висок процент оксалова киселина , поради което е неподходящо за хора , предразположени към образуване на оксалатни пясъци и камъни в бъбреците.
Понякога причинява алергични смущения – копривна треска, екземи , мигрена , хемороидални кризи.

Канела
Уникалните лечебни свойства на канелата идват от три основни типа етерични масла , съдържащи се в нейната кора. Най-общо ползите на канелата за здравето са :
- Антисъсирващо действие
- Антивъзпалително действие
- Антимикробно действие – против бактерии и гъбички , помага при Кандида.
- Контрол на кръвната захар
- Повишаване на мозъчната дейност
- Подобрява състоянието на дебелото черво
- Защитава от сърдечни заболявания
- Има затоплящо и сгряващо действие – помощно средство при настинка и грип , особено смесена с чай.
Канелата задължително трябва да се съхранява в плътно затворен стъклен съд на хладно, тъмно и сухо място. Канелата на прах издържа около шест месеца , канелените пръчки остават свежи дори повече от една година.

• Подходяща за диабетици – канелата контролира нивото на кръвната захар и повишава възпроизводството на инсулин в тялото. Приемането на храна, подправена с канела забавя изпразването й от стомаха, което забавя покачването на кръвната захар. Препоръчва се при диабет тип 2, но правилното количеството трябва да бъде преценено от лекар.
• Намалява „лошия” холестерол – осигурява защита от сърдечни заболявания
• Антимикробно действие - унищожава бактерии и вируси. Използва се при настинки, грип, треска, инфекции, гъбички и срещу ешерихия коли.
• Помага при стомашно-чревни проблеми – спомага за храносмилането, при диария, газове, стомашни спазми, киселини, гадене и повръщане. Полезна за дебелото черво – съдържанието на фибри и калций действа очистително
• Помага при главоболие – добър лек за мигрена, главоболие, зъбобол. Канелата е лесно приложима за домашно лечение на подобни проблеми.
• Ставни проблеми, артрит, полезна за хора със студени крайници
• Кожни проблеми – използва се в козметиката за лекуване на екземи, акне, кожни инфекции и прорезни рани.
• Отслабване – комбинацията от мед и канела помага за регулиране на телесната маса. Канелата ускорява обмяната на веществата и кръвоснабдяването и възпрепятства образуването на целулит. Препоръчвана рецепта е чаша топла вода + 1 ч.л. мед с и ½ ч.л. канела сутрин, 30 мин. преди закуска, и вечер преди лягане.
• Стимулира мозъка – ароматът й стимулира мозъчната дейност, като повишава концентрацията и стимулира запаметяването.
• Други полезни действия – има тонизиращо действие, добър източник на енергия

Дозиране
Приемът на канела не трябва да бъде повече от 6 гр. на ден, тъй като тя съдържа веществото кумарин, което във високи дози може да е опасно за здравето. Това вещество е добре да се знае, че се съдържа в по-големи количества в Китайската канела и в почти минимални количества в Цейлонската канела.
Хората, които приемат лекарства за диабет или медикаменти, отразяващи се на кръвната захар или нивото на инсулина, не трябва да приемат канела в големи дози. При подобни заболявания консумацията й задължително трябва да става под лекарски надзор. Канелата би могла да причини неблагоприятни ефекти и да понижи твърде много нивото на глюкозата в кръвта. Също така, за бременните жени и кърмачките консумацията е противопоказна.

Нежелани реакции
Предозирането на подправката може да причини алергични реакции, кожно раздразнение и ускорено сърцебиене, което е опасно за хората със сърдечни проблеми.

Kарамфил
Еугенолът , основният компонент в карамфиловото масло , действа като анти-възпалителна субстанция.Това растение е отличен източник на манган, диетични фибри, витамин С и омега-3 мастни киселини, както и на калций ,и на магнезий.
Винаги , когато е възможно купувайте цял карамфил , а не на прах, тъй като при стриването си той губи аромата си по-бързо. Когато се натисне с върха на нокътя леко , карамфилът ще изпусне малка част от маслото си.Друг начин да познаете добрия карамфил е да го поставите във вода – ако застане вертикално значи е с добро качество , а ако потъне или легне хоризонтално –не е .
Приложение:
Карамфилът е известен като подправка от дълбока древност.
• Както повечето подправки е имал антисептично действие и се е ползвал за да предпазва хранопровода от инфекции.
• В стоматологията карамфиловото масло (или неговата главна съставна част евгенол) е употребявано като антисептик и ефикасно средство срещу болката.
• Същите качества на маслото се използват при лечението на ревматизъм, артрит и инфекции на горните дихателни пътища.
• Смята се, че пробужда и прояснява мисълта.
• Действа като афродизиак. Укрепва имунната система.
• Регулира нивото на ненаситените мастни киселини, чиято липса води до стареене на организма.
• Използва се и при диабет, импотентност, храносмилателни смущения.
Начин на употреба:
1 кафяна лъжичка от билката кисне 10 минути в 250 мл гореща вода. Пие се 3 пъти дневно по 80 мл преди хранене.


Копър
В копъра се съдържат два вида лечебни компонента - монотерпени и флавоноиди.
Приложение:
• при деца с ленив стомах, безапетитие, запек с колики, задръжка на газове,
• стимулира храносмилането, подобрява апетита, премахва коликите,
• отхрачващо средство при бронхити и коклюш,
• при хронична коронарна недостатъчност, като профилактично средство срещу пристъпи на стенокардия, както и при спазми на гладката мускулатура на органите в коремната кухина,
• Употребява се и като нервоуспокояващо средство, особено при кърмачета.
• В българската народна медицина плодът се използва при безсъние, стомашни болки, болести на жлъчката и далака, хълцане, за повишаване количеството на млякото у кърмачките, при кашлица.
• Плодът се употребява още при главоболие, като средство, укрепващо кръвоносните съдове, при камъни в бъбреците и пикочния мехур, при болезнено уриниране, газове и повишено кръвно налягане (настойка от стръковете).

Начин на употреба: 1 чаена лъжичка леко счукани плодове се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.
За бебета: 2 супени лъжици счукани плодчета киснат 10 минути в 250 мл вода, подслажда се и се дава по 1-2 лъжички след кърмене.

Кориандър
- Атидиабетично
- Антивъзпалително
- Понижава нивото на холестерола
- Източник на фибри , желязо, магнезий, манган
- Действа защитно срещу салмонела


Куркума
- Източник на желязо и манган
- Източник на витамин В6 , диетични фибри , калий
- Антивъзпалително
- Ефективно лечение при възпалително заболяване на червата
- Помага срещу ревматоиден артрит
- Помага срещу кистична фиброза
- Предпазва от действието на свободните радикали
- Комбинация от куркума и лук помага за предотвратяване на рак на дебелото черво
- Куркума и карфиол в комбинация могат да помогнат за предотвратяване на рак на простатата
- Намалява риска от детска левкемия
- Подобрява работата на жлъчката и черния дроб
- Осигурява сърдечно-съдова защита
- Намалява нивото на холестерола
- Осигурява защита срещу болестта на Алцхаймер и диабет


Лавандула
- Нервоуспокоително
- Болкоуспокояващо
- Дезинфекционно
- Пикочогонно
- Лавандулата се използва при неврастения, сърдечна невроза , мигрена
- Лавандулата се прилага срещу шизофрения , газове , гастрит, безсъние , виене на свят, при ускорено сърцебиене , главоболие , стомашни болки
- Външно лавандулата се прилага парализи , ревматизъм , натъртване , ужилване и ухапване от насекоми , за жабурене при зъбобол, гаргара при гърлобол.
- Масло от лавандула разтворено в спирт се прилага за разтривка при простуда , невралгия , ревматизъм .
- За вътрешно приложение е добре да се приготви отвара от 1 с.л. от билката лавандула , която се залива с 400 мл вряла вода . Кисне 1 час , след което се пие по 100 мл 15 мин преди ядене , 4 пъти дневно.

Чубрица
Чубрицата има антисептично, спазмолитично и потогонно действие. Използва се при сърцебиене, главоболие, виене на свят, високо кръвно, диуретично, потогонно, при кашлица и хрема. В БНМ се употребява при повръщане, катари на лигавицата на стомаха и червата, летни диарии, глисти.
Начин на употреба: 2 с.л. ситно нарязана дрога се залива с 500 мл. вряща вода и се оставя да кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти дневно преди ядене.
Тя успокоява силни колики и пречи да се развиват гнилостни процеси в червата, понижава кръвното, помага при чернодробни, жлъчни и бъбречни страдания. Повишава апетита и прави ястията приятно вкусни и лесно смилаеми. Кулинарите дават следната комбинация при готвене на риба: смесват се по равно чубрица, лавандула, малко градински чай и повече копър.

Целина
Използват се корените, стеблата и семената.
Смята се, че чаят от стръковете и семената е особенно полезен за възрастни хора, които страдат от старчески запек. Потребява се за лечение на захарен диабет, затлъстяване, неврози, подагра, копривна треска, алергичен дерматит, против повръщане, кожни заболявания. Тя е добра за дебелото черво пикочният мехур, бъбреците. Смята се, че семената са особенно полезни при задържане на урината. В съвремената медицина корените и листата се препоръчват при гастрит, язва на стомаха, колити.
Народна медицина я препоръчва при треска, шипове, импотентност бронхиален катар и бяло течение.Според Авицена целината раздробява камъните, действа пикочогонно и прочиства бъбреците и пикочният мехур, има резорбиращо, спазмолитично и болкоуспокояващо действие.
Лечение на шипове с целина. Първо трябва да се знае, че целината не е толкова безобидна билка и не бива де си ползваме големи дози, които могат да навредят на костната сиситема.
Лечение:
* Настъргват се на ренде 1ч.ч. целина /глави/ и се смесва с 1 кофичка кисело мляко.
Съхранява се в хладилника в буркан. Приема се по 1 с.л. 3 пъти на ден преди ядене. За целта се вземат 10-12 големи глави целина и се заравят в суха пръст. Лечението продължава 40 дни.


Хрян

1. От листата и цветовете се приготвя тинктура при ревматизъм и катари на гръдните органи /1 шепа листа и цветове на 1 л. ракия/. Приготвеният чай от листата и цветовете с градински чай или полски хвощ и мед се употребяват за гаргара при рани в устата. Отварата от корена за апетит и пясък в бъбреците и пикочният мехур.

2. Действието е най-вече апетитовъзбуждащо, противомикробно, пикочо и газогонно, усилва функциите на стомашните жлези, и улеснява смилането на мазнините в приетата храна, при подагра, пясък в бъбреците и пикочният мехур. Народната медицина препоръчва хряна при ревматизъм, вода в коремната област, подагра, магарешка кашлица, задух, като полов възбудител.

3. При силна хрема, когато от носа просто текът секрети се настъргва на най-ситно ренде половин чаена лъжичка хрян и се залива с винен оцет, за да се получи водниста кашица. В нея се потопява кутрето на ръката наколко пъти и се вкарва в ноздрата, като се затваря противоположната ноздра и се вдишва навътре. Започва силно да щипе сякаш е олютена с люти чушки и в главата нахлува кръв, но от тази процедура веднага се преустановява изтичането на секрет. Повтаря се след 8-10 часа до пълно оздравяване. Добре е също така да се яде гореща супа, в която се поставя 1 ч.л. хрян с малко оцет. По този начин се дезинфекцира и гърлото и заразата не може отново да достигне носа.
(Този метод лично съм го изпробвала, когато бях бременна и не можех да поемем лекарства. Изключително неприятно усещане, но ефекта е безспорен!)

4. Доказано е, че хрянът подобно на чесъна и кромид лука унищожава бързо дезинтерийните бактерии, причинителите на коремният тиф, салмонелозата, гноеродните микроорганизми, стафилококи, туберкулозни бактерии, причинители на кожни заболявания. Хрянът улеснява смилането на мазнините. Използва се при подагра, магарешка кашлица, задух, остри стомашно-чревни разстройства, салмонелоза и др.

*Противопоказания: хрооничен гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, панкреатит, при хронични възпаления на тънките черва, камъни в жлъчката, нефрити.

5. Хрянът - корен на любовта. Корените се нарязват на дълго и се сушат на слънце. Използва се като противоскорбутно и диуретично средство, при бронхиален катар, ревматизъм, подагра, за апетит и повишава мъжката потентност. Ефирните вещества на сока от хрян са много силни, затова се препоръчва храна да се настъргва в вид на кашица с добавяне на лимонов сок /или оцет - според мен/ и да се приема 2 пъти на ден по половин чаена лъжичка на гладно. Тази смес е силно пикочоогонно средство, особенно ценна при оттоци, при пясък в бъбреците и пикочният мехур. Най-добър ефект се получава, като се смесва сокът на 2-3 лимона със 150 г. хрян. Хрянът се използва за ароматизиране и стабилност на зелето за зимния сезон - забавя ферментацията му.

6. Корените имат лют вкус и синапена миризма. Употребява се при бронхиален катар; в малки дози възбужда апетита и улеснява смилането на тлъстините. С корените се прави хряново вино /1:4 по 1 с.л. сутрин и вечер/. Външно се употребява при ревматизъм, подагра и др. Коренът да не се взема в големи дози, защото причинява кръвопикане и други разстройства.

7. Корените се изкоопават през есента на втората година след поникване на растението. Използва се като диуретично средство, при бронхиален катар, улеснява разграждането на маазнините, укрепва организма. Има ефект при лечение на диабета. Корените на хряна се употребяват обикновенно настъргани или като се приготвя хряново вино или студен сироп, смес от хрян и кисело мляко 1:10, като дозировката е 1 с.л. 3 пъти дневно. Да не се приема в големи количества,защото дразни лигавицата и може да се стигне до отравяне.

8. С корени от хрян могат да се запазват сурови сокове от плодове и зеленчуци. Напр. гроздов сок се оставя за някоолко часа да се избистри, налива се в съд и в него се пускат на тънки лентички от хрян - по около 30 грама на литър сок. Силните фитонциди и бактериодиото белтъчно съединение лизоцим в хряна унищожават всички патогенни микроорганизми, предотвратяват спиртната ферментация и сокът се запазва пресен за 3-4 месеца. Хрянът сам по себе си е високо ценена и широко прилагана билка за лечение на пикочно половата система, катарални заболявания, ревматизъм, артрити, скорбут. Гроздовият сок обработен с хрян, има много висока хранителна и лечебна стойност - дезинфекцира целият храносмилателен тракт, засилва отделянето на слюнка и на други храносмилателни сокове, стимулира дейноста на панкреаса, подобрява всмукването в червата, смилането на белтъчини и мазнини, регулира дишането и окисляването, обмяната, действа отхрачващо и очистващо, успокоява нервната система, а ферментите в него действат като истински катализатори. Над всичко доминира способноста му да разтваря натрупаните в организма неорганични и органични утайки, като камъни в бъбреците, жлъчката и пикочният мехур, фиброзни тъкани, чужди вещества и паразитни образувания от всякакъв вид.
- Медицинската хума прибавена към хряна в малки количества премахва дразнещото му действие на храносмилателния тракт.

9. При чести случаи на прекъснат полов акт, преждевременна еакулация, чуство на тежест около половите органи вследствие на кръвен застой около тях, за усилване на циркулацията на кръвният поток и пречистване на половите органи много ефикасно действа следното просто, безвредно и достъпно средство:
- наливате 500 мл. прясно топло мляко върху 2 чаени лъжички настърган корен от хрян, оставяте да кисне 1-2 часа на студено място, разбивате го добре и го изпивате на съвсем малки глътки, веднъж на ден на гладно, в продължение на 10 дни.


Източници: http://indigota.com/" onclick="window.open(this.href);return false; , http://www.aktivnipotrebiteli.bg/,http://www.zdrava.bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Следва продължение ...
tita

Re: Лечебните сили на подправките

Мнение от tita »

ДЖИНДЖИФИЛ / ZINGIBER OFFICINALE

Джинджифилът (Zingiber officinale) е по-добре познат с качествата си на подправка за различни специалитети. Бил е използван от дълбока древност и в традиционната китайска, елинска и аюрведическа медицина. И все пак едва през последно време практиката на алтернативните терапевти доведе до натрупване на обемна информация за сполучливо приложение на това растение като лечебно средство. Тук ви поднасяме най-интересната част от нея:

При треска: топлият чай от пликче или във вид на запарка от пресен корен има лечебно действие.

Тонизираща напитка при възстановяване от настинка: две чаени лъжички кора от бяла върба и една джинджифил на прах се запарват в две чаши вода в продължение на 10 минути; прецедете и подправете на вкус с пчелен мед.

Болкоуспокояващо средство:
- при гърлобол направете запарка за 10 минути и използвайте за гаргара.
- при ставни болки можете да пиете по 4 чаши седмично нектар, приготвен от 2 моркова, 1 ябълка, 28 г обелен джинджифил и 1 обелен портокал. Ще се убедите в добрите противовъзпалителни свойства на вълшебния корен.

За добро храносмилане: чай от джинджифил или дъвчене на парченце от обеления корен след хранене. Същото можете да направите и когато усетите пристъп на стомашно неразположение, причинено от храна.

Мощен антиоксидант: пресен, сух или под формата на екстракт, коренът помага за възстановяване на засегнатите от свободните радикали клетки на организма. Ако не го използвате редовно в кухнята, прибавяйте го към менюто си като хранителна добавка.

Стимулатор на кръвообращението: съдържащите се в него гинерол и зингиберен разширяват кръвоносните съдове и така предпазват от мозъчни удари и сърдечни атаки. Има клинично доказан положителен ефект при болестта на Рейно.

При травми от спортуване: компресите с етерично масло от джинджифил, смесено с друго растително масло за обем, облекчават болките при навехнати стави и разтегнати мускули. Може да прибавите няколко капки от маслото и във ваната.

При гадене по време на пътуване: няколко капсули преди тръгване помага за преодоляване на страданието. Същото се отнася и за гаденето след ставане от сън.


МАГДАНОЗ, КОРЕНИ / PETROSELINUM CRISPUM

Във всекидневната кухня обикновено изхвърляме тези корени. Но нека видим за какво можем да ги употребяваме, как ги препоръчват лечителите още от древни времена. Магданозът, който е от семейството на Сенникоцветните е познат от хилядолетия и неслучайно древни народи като вавилонци, перси, гърци, римляни са го обожествявали. Култът към него е бил като към свещен символ на жизнерадостта, която прославя природата. Известно е, че древните гърци са благоговеели пред него. Коренът на магданоза прилича на вретено, забито дълбоко в почвата, ала се вади лесно.Съдържа етерични масла, витамини, калциеви съединения, слуз, захари, соли на желязото, фосфора и още много полезни вещества. Може да се изкоренява през всички сезони и да се използва, както в прясно, така и в изсушено състояние.

Действие: С отвари, извлеци и лапи от суровия или сварен корен се разсейват отоци, лекуват се пъпки, циреи, гнойни рани, петна. При ухапвания и ужилвания от насекоми отнема отровите, изчиства кожата, включително и на косата. Тази отвара разсейва отоците и на кърмачките. Магданозени корени, накиснати в зехтин и наложени на болното място, успешно лекуват и подагра. От най-стари времена е известно, че отварата от корените или салатата от тях поддържа млякото на кърмачките.

Две супени лъжици счукани или нарязани корени, сварени в половин литър вода за около петнайсет минути след кипването, дават отвара, която се пие 3-4 пъти дневно при пясък в бъбреците, възпаления на пикочните пътища и затруднено уриниране, при простатит, при смущения в стомаха и червата, при натравяния.

Страдащите от сърдечни заболявания, бодежи в далака, както и от камъни в бъбреците могат да използват сварени в бяло или червено вино корени - две супени лъжици от корените в половин литър вино, подсладено с две супени лъжици мед. Дневно се изпиват по две-три водни чаши.

Може да се направи и мехлем, като в равни количества свинска мас, зехтин, пелин и корени се сваряват до размекване. Горещата смес се прецежда и се налива в кутийки, където застива, а в нея се поставят и 1-2 лъжици оцет и толкова мед. Този мехлем се използва за масажи,компреси, лапи – при подутини, болки в костите,ставите и мускулите, също и при рани.

Яденето на сурови корени се препоръчва от древните лечители не само при температура, треска,възпалителни процеси, а и като питателно и укрепващо организма средство.

Източник: http://www.doctorbg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Лечебните сили на подправките

Мнение от cchery »

Титка, много полезна инфо - добавих я в здравната ни библиотека! :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Лечебните сили на подправките

Мнение от tita »

Сминдух (Fenugreek)

Ботаническо и популярни наименования: Trigonella foenum-graecum, Greek Hay Seed, Bird’s Foot, Trigonella
Семейство Бобови (Leguminosae)
[img]http://marulka.com/uploads/articles/ori ... 9c2166.jpg[/img]

Противопоказания!
- Да не се приемат лечебни дози по време на бременност.
- Инсулино-зависимите диабетици трябва да потърсят професионална препоръка, преди да използват сминдуха като намаляващо кръвната захар средство.
- Билката също така съдържа вещества, които могат да пречат на разреждащите кръвта лекарства (моноаминооксидазни-инхибитори) и на някои диабетични лекарства.

История
В папирус на египтянина Ебер (1500 г. пр.н.е.) има запис на рецепта за изгаряния, която включва семена на сминдух. Семената също се използвали за изкуствено предизвикване на раждане.

През 5 век пр.н.е., гръцкият лекар Хипократ, смята сминдуха за ценна успокояваща билка. Неговият сънародник през 1-ви век от н.е. Диоскорид, препоръчва сминдуха като средство за всички видове гинекологични проблеми, включително инфекция на матката и възпаление на гениталиите.

Исторически, сминдухът е бил оценен не само като подправка, но и за своите лечебни цветове и като фураж за говедата. В миналото, гръцкият сминдух се смятал за лечебно средство на много заболявания и е основната съставка в растителната смес на Lydia Pinkham, популярно патентовано лекарство през 19-ти век, използвано за менструални проблеми.

Основни действия
-противовъзпалително
-спазмолитично (надземните части)
-успокояващо
-храносмилателен тоник
-хипогликемично (намалява кръвната захар)
-понижава холестерола в кръвта
-стимулира образуването на кърма
-маточен стимулант[/*]

Ключови компоненти
-стероиди (диосгенин и прогестерон)
-алкалоиди (включително тригонелин и генцианин)
-етерично масло
-сапонини (базирани на диосгенин)
-флавоноиди
-слузно вещество (около 27%)
-протеини (около 25%)
-нелетливо масло (около 8%)
-витамини А, В1, С
-минерали

Лечебни части
Семена, надземни части
Тригонелинът се превръща в ниацин при нагряване или при контакт с киселини.
Изследване показва, че сминдухът потиска рака на черния дроб, стимулира маточните контракции и има антидиабетно действие.

Диосгенинът и тигогенинът (сапонини) са химически подобни на естрогенните и стероидни хормони. Те помагат за балансиране нивата на женските хормони и може би помагат за компенсиране на липсата им след менопаузата.

Клеят поглъща големи количества вода, набъбвайки образува мека маса в червата и така предпазва от запек. Клеят също има и успокояващ ефект върху възпалени лигавици и когато се използва като вода за уста или за гаргара, може да намали възпалението в гърлото и язвите в устата.

Разтворимите фибри помагат за контролиране нивото на кръвната захар, което го прави полезно средство за диабетиците.

Френски изследователи съобщават, че семената на сминдуха съдържат вещества, които стимулират панкреаса да отделя храносмилателни ензими и по този начин подпомагат храносмилането.

Използвани лечебни средства
Отварите се използват като горещи напитки при менструални болки, стомашни разстройства и за стимулиране отделянето на мляко при кърмачки. Горчивият вкус може да бъде прикрит с малко мед.

Тинктурите се използват при репродуктивни нарушения и състояния, свързани с бъбречна слабост, а също и с други билки за диабет.

Капсулите се използват за управление метаболизма на глюкозата при напреднал диабет.

Лапи или мехлеми от семена на прах се прилагат при циреи и целулит.

Настойки от надземни части на растението или покълнали семена се използват при коремни спазми, родилни мъки и менструални болки.

Традиционна употреба
Сминдухът е уважавано лечебно средство в Северна Африка, Близкия изток и Индия, и се използва за широк спектър от състояния. Хранителните семена са дават в периода на възстановяване след болест и за стимулиране наддаването на тегло, особено при анорексия.

Особено полезен за понижаване на висока температура, той е сравняван от някои авторитети с хинина.

Успокояващият ефект на семената ги прави много ценни при лечение на гастрит и стомашна язва.

Те се използват за предизвикване на раждане и увеличаване на кърмата.

Те също се използват за понижаване на кръвната захар и нивата на холестерола в кръвта.

Външно, семената се прилагат като паста за лечение на абсцеси, циреи, язви и изгаряния или се използват за промивки при силно вагинално течение.

Семената освежават лошия дъх и помагат за възстановяване на усещането за вкус.

Маслото от семена се използва за омекотяване и успокояване на кожата.

В Китай, семената се използват като песар за лечение на рак на маточната шийка.

В Близкия изток и Балканите, надземните части са народни средства за лечение на коремни спазми, свързани с менструални болки, диария или гастроентерит. Те се използват също и за облекчаване на родилни болки.

Билкарите в Азия и Средиземно море често препоръчват сминдух за стимулиране на контракциите при забавено или бавно раждане.

Друго свойства на екстракта от сминдух, което го прави много търсен, е способността му да повишава желанието за секс при мъжета и естествения растеж на бюста при жените. В изследване, публикувано в Phytotherapy Research, 60 мъже на възраст между 25 и 52 години без еректилна дисфункция били разделени на 2 групи. Първата приемала по 600 мг. екстракт от семена на сминдух дневно, втората – плацебо. Участниците, които приемали екстракт потвърдили факта, че той е повлиял на либидото им и е оказал значително влияение на сексуалния нагон, енергия, издръжливост.
От друга страна фитоестрогените, които имитират женския полов хормон и помагат за образуването на женски вторични полови белези, също се съдържат в големи количества в сминдуха. Тази билка и ароматна подправка безопасно и естествено стимулира растежа на тъканта в гърдите и те стават по-големи и по-здрави. По два начина сминдухът стимулира растежа на гърдите. При първият растението имитира действието на естроген, а при втория - стимулира производството на пролактин. Семена от сминдух се препоръчват още при пелагра (недостик на витамин РР), при захарна болест (като помощно средство), при белодробни за­болявания. Външно се използва за лечение на някои кожни заболявания - циреи, гнойни рани.

Източници: http://nanocom-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false; , http://marulka.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Лечебните сили на подправките

Мнение от Kleo »

И аз благодаря за полезната и интересна информация! :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Лечебните сили на подправките

Мнение от cchery »

Добавям още 2 много полезни билки - екстракти от тях за вътрешен прием и мазила, които имат много добър ефект при всякакви артрити - ревматоиден, остео и т.н.

КУРКУМИН

БОСВЕЛИЯ (Boswellia serrata)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: Лечебните сили на подправките

Мнение от tita »

Магданоз vs Спирулина или :

Магданоз - Спирулина

Витамин А : 421 µg - 56 µg

Витамин C : 13.3 mg - 0.9 mg

Калций : 138 mg/ 12% - 12 mg/ 1%

Желязо : 6.2 mg/ 34% - 2.79 mg/ 16%

Витамин К : 1640 µg/ 2050% - 2.5 µg/ 3%

Витамин B9 : 152 µg/ 38% - 9 µg/ 2%

Витамин B12 : 0% - 0%

Магнезий : 50 mg/ 13% - 19 mg/ 5%

Натрий : 56 mg/ 2% - 98 mg/ 4%

Омега 3 : 8% - 42%

Омега 6 : 115% - 64%

Фибри : 13% - 2%

Протеини : 3 g - 5.9 g

И двете съдържат 10 вида есенциални аминокиселини.

( %- процентно покритие на дневните нужди на организма)

Статистиката е за 100 г суров, пресен продукт.

Винаги съм знаела, че е в пъти по-добре да се залага на това, което ражда земята където живееш.
Едно на нула за родния магданоз! :222
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Лечебните сили на подправките

Мнение от Kleo »

Честно, не знаех, че магданозът е такава суперхрана! :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор