Просото

Подфорум за непознатите храни
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Просото

Мнение от Сиренце »

Макар просото най-често да се асоциира със зърната, които поставяме в хранилките на птиците, то съвсем не е само това. Кремообразно като намачкан картоф или под формата на зърна като ориза, просото е вкусно житно растение, което може да се добавя към различните храни. Както повечето житни растения и то е достъпно по магазините целогодишно.
New Picture (3).png
(141.94 KiB) Свалено 1912 пъти
Просото е на малки по размер кръгли зърна, които могат да са бели, сиви, жълти или червени. Най-широко разпространената му форма, която може да бъде намерена в магазините, е перлената му обелена разновидност, макар че често може да бъде видян и традиционният кускус, направен от пукнато просо.
Технически погледнато просото е семе, а не зърно, но тъй като тук го разглеждаме в кулинарен аспект, ще го наричаме именно така. Терминът просо се отнася за различни по вид зърна, някои от които не принадлежат на един и същ род. Типовете просо, които консумираме като храна, основно спадат към научните категории Panicum miliaceuem или Setaria italica. Тъй като просото не съдържа глутен, то е чудесна зърнена алтернатива, за хората имащи алергия към глутена.
Ползи от просото
- Има предпазващи сърцето свойства. Съдържащият се в просото магнезий редуцира риска от астма и честотата на мигренни пристъпи. Освен това той понижава високото кръвно налягане, като по този начин редуцира риска от сърдечен удар, особено при хора с атеросклероза или диабетична сърдечна болест.
- Развива и възстановява телесните тъкани. Фосфорът, осигурен от просото, играе важна роля в структурата на всяка една човешка клетка. Той е важен компонент на нуклеиновите киселини, които са градивните блокове на генетичния код.

- Просото и останалите пълнозърнени култури понижават риска от диабет ІІ. Просото, както и другите пълнозърнени култури, са богат източник на магнезий - минерал, който действа като кофактор за повече от 300 ензими, включително и тези, които участват в използването на секрецията на глюкозата и инсулина.
- Помага в предпазването на поява на камъни в жлъчния мехур
Приемането на храни, богати на неразтворими фибри, каквато е просото, може да помогне на жените да се предпазят от поява на камъни в жлъчния мехур. При проведено проучване се оказало, че жените, приемали по-богати на фибри храни, показват намален с 13% риск от поява на камъни.
- Фибрите от пълнозърнестите храни и плодовете предпазват от рак на гърдата. Установено е, че диета, богата на фибри и плодове, предлага значителна защита от рак на гърдата при жени в периода преди менопауза. Изследвания са показали, че с приема на концентрирани на фибри храни рискът от рак на гърдата пада с 52%.
- Пълнозърнестите храни и рибата действат като силен протектор срещу детската астма. Проведени изследвания показват, че пълнозърнените храни и рибата могат да редуцират риска от детска астма до 50%.
- Предлагат значителни сърдечносъдови предимства за жените в периода след менопауза. Приемът на пълнозърнени храни, каквато е просото, поне 6 пъти седмично е особено добра идея за жените в периода след менопаузата, които имат висок холестерол, високо кръвно налягане или признаци за сърдечносъдово заболяване.
- Защитават от сърдечна недостатъчност. При проведено проучване в САЩ, където сърдечната недостатъчност е главна причина за хоспитализация при по-възрастното население, се оказва, че хората, приемали ежедневно пълнозърнеста закуска, имат с 29% по-нисък риск от сърдечна недостатъчност.
Произход на просото
Смята се, че просото произхожда от Северна Африка, или по специално от Етиопия, където се е консумирало още от праисторически времена. Днес то все още е изключително важна храна в Африка, където от него се произвежда традиционния хляб, познат като инйера.
Още от древността просото е било много популярно и в Азия, и Индия, а през Средновековието придобива известност и в Европа, особено в източната й част.
Днес основни производители на просо са Индия, Китай и Нигерия.
Съхранение на просото
Просото може да ни бъде предложено или в своята пълнозърнена форма или напукано. Както и с останалите храни, които купуваме пакетирани, трябва да се уверим, че опаковката е добре затворена и че не съдържа влага.

Съхранявайте просото в контейнер с капак на хладно, сухо и тъмно място, където то ще е защитено за някоко месеца.
New Picture (4).png
(131.99 KiB) Свалено 1912 пъти
Няколко бързи съвета как да го сервираме:
- Както и останалите пулнозърнести храни, така и просото трябва да е добре измито и почистено от попаднали камъчета или други боклуци.
- Към 1 чаша просо се прибавят две чаши и половина вода.
- След като просото е прибавено към водата и тя е завряла, котлона се намалява, покрива се и се оставя на ниска температура около 25 мин.
- Ако искате просото да има кремообразен вид, прибавяйте по малко вода и бъркайте.
- Сготвеното просо може да бъде сервивано като каша за закуска, към която можете да добавите любимите си ядки или плодове.

Каша от просо

1 част просо, 2 части вода.
Счукваме просото в хаванче, попарваме го с вряла вода в тенджерка и леко посоляваме. Оставяме да кисне под капак на топло.
Така приготвената просена каша разсипваме в чинии и поръсваме със зелени подправки, масло и по избор — сирене. По желание можем да поръсим със ситно нарязани плодове, счукани ядки и да подсладим с малко мед. Преди да поръсим, можем да я залеем най-напред с неподсладено кондензирано мляко.

Каша от просо със стафиди
Каша от 1/2 кг просо, 2 яйца, 150 г стафиди, 2-3 лъжици разтворен мед.
Към готовата изстинала каша прибавяме жълтъците, смесени с мед, предварително накиснатите в гореща вода стафиди и разбитите на сняг белтъци.

Каша от просо със сушени плодове
Към предварително приготвената каша от просо прибавяме сушени плодове, 1 ябълка, орехи, мед, 4-6 лъжици неподсладено мляко.
Просото приготвяме по горепосочения начин. Когато стане готово, го заливаме с мляко и прибавяме предварително накиснатите и наситнени сушени плодове (стафиди, смокини, сливи и други подобни). След това добавяме грубо настъргана ябълка. Разпределяме кашата в чиниите, поръсваме със смлените орехи и леко подслаждаме с разтопен на водна баня мед.
Към ястието сервираме мляко или само нектар от сушени плодове.

Просо с ябълки
Към предварително приготвената каша от просо се прибавят ябълки, стафиди, смлени бадеми, няколко нарязани фурми, канела, захар или мед, малко подсладена сметана.


И накрая моята рецепта - една от любимите ми закуски
Сварявам просото както е описано, прибавям настърган кашкавал, малко извара и поръсвам с шарена сол.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Още за просото

Мнение от cchery »

Статия от в. "Всичко за семейството", бр.19, 12 май 2011 г.

[img]http://1.bp.blogspot.com/_A3oFfKDC2E4/S ... sheno1.jpg[/img]

За родина на просто се смята Северна Африка. Тази зърнена култура, която кой знае защо сме прогонили от трапезата си, е изключително полезна храна. :!: Тя помага да се запазят здрави сърцето и кръвоносните съдове, поддържа яки костите и избавя от запек! :!:

:idea: Просото съдържа калий, цинк, натрий, йод, магнезий, бром, а витамините от група В в него са повече, отколкото в другите зърнени храни . По съдържание на фолиева киселина просото превъзхожда пшеницата, а по количество на фосфора бие месото. :idea: По отношение на ненаситените мастни киселини, то отстъпва само на овеса. Белтъчините в просото са повече, отколкото в ориза и ечемика, то съдържа до 80% нишесте.

Консумацията на просо оказва благоприятно въздействе върху:
  1. Работата на сърцето.
  2. Кръвоносните съдове.
  3. Обмяната на веществата.


[img]http://farm3.static.flickr.com/2520/390 ... 878b02.jpg[/img]

:!: Това зърно съдържа аминокиселината метионин, от която в организма се образуват холин - те притежават липотропно действие, т.е. способност да намаляват натрупването на масти в черния дроб! :!:

:idea: Богато на фибри, просото е профилактично средство срещу запек, т.к. спомага за нормалиризане работата на червата. Просените зърна са рекордьори по съдържание на груби влакнини дори в сравнение с всепризнатите за много полезни овесени ядки. :idea:

[img]http://www.colonic-association.co.uk/Co ... 831015.jpg[/img]

:!: Просото чудесно извежда от организма остатъчните антибиотици :!:

[img]http://www.lechitel.bg/thumb.php?src=/l ... 250&f=jpeg[/img]


Затова след продължително лечение с тези медикаменти е добре да проведете и "терапия" с просо като похапвате поне веднъж на ден ястие с това зърно. :idea: Просото очиства черния дроб и заедно с това подобрява състоянието на кожата. :idea:


Но при заболявания на стомашно-чревния тракт или при понижена стомашна киселинност не трябва да се яде просто, т.к. то се смила трудно.

За консумация в диетичните магазини се предлага олющено просо. То трябва да е жълто, с равномерна окраска, без примеси. Съхранява се добре в херметически затворени стъклени буркани. Но заради многото си мазнини, които бързо се окисляват, не трбява да се съхранява дълго, т.к. започва да нагарча и да мирише неприятно. :idea: За да се избегне евентуално нагарачащ вкус при приготвяне, просото се бланшира 1-2 минути във вряща вода, която се изхвърля. След което се готви според рецептата. :idea:

Просото може да се използа и в салати под формата на кълнове. Разпростанен начин на отглеждане на кълнове е в буркани. Зърната се насипват на дъното им на пласт до 2 см дебелина и се заливат с хладка вода (около 18 градуса). Водата трябва да е чиста, без хлор - за предпочитане изворна. Бурканите се покриват с марля, която се пристяга при гърлото им с ластик. Оставят се на тъмно. Във водата просото трябва да престои 8-10 часа. След това през марлята течността се отцежда. Зърното се изплаква добре с хладка вода и се насипва по стените на бурканите, които пак се покриват с марля и се оставят под наклон от 45 градуса, с отвора надолу.

[img]http://olekkk.com/eko/wp-content/upload ... /a1231.jpg[/img]

Трябва да се поддържа Т на въздуха от 21-27 градуса и влажност от 60-70%. Зърната се изплакват поне по 2 пъти на ден с хладка вода (18 градуса) и пак се връщат по стените на бурканите. Изплакването им осигурява влага и ги предпазва от мухлясване. Време за покълване - до 3 дни. Най-голяма биологична стойност имат кълновете с дължина 1-2 мм.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Просото

Мнение от bobichan »

Ето ви една любима моя рецепта с просо.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
ЛиР

Re: Просото

Мнение от ЛиР »

Боби, рецептата е страхотна, както и другите на тази авторка.
:1002 ПРОСО!
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Просото

Мнение от Нели »

ПРОСО СЪС СИРЕНЕ И МАСЛО


Да кажа и тук любимия начин за консумиране на просо от моите деца - просото при нас е заместител на кус-куса и затова след като го сваря просто му добавям сирене и готово. Може и малко масло да се сложи. Не е кой знае какво, но децата го обичат. А рецептата, пусната от Боби изглежда страхотна, непременно ще я опитам.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: Просото

Мнение от lindorina »

Ей,днес големи шедьоври сътворих :221

№1-сверено просо
като поизстина добавих лъжица мед
малини :shock: :1062 от фризера
канела и 2-3счукани какаови зърна.

Яде се но в сравнение с №2-е доста назад в ранглистата


№2 ДЕБЕЛА,ПЪЛНЕНА,ЧЕРВЕНА ЧУШКА :221

-една голяма ч.чушка-изрязах"капачето"
-към свареното просо,още топло,прибавих замразена царевица,1с.л.гроздово олио,малко люта чушка,черв.лют пипер,черен такъв,1морковче и 1доматче/малки/наситно нарязани,сол,чубрица,пресен босилек и магданоз.Ако не сте на работа,може да си позволите счукана скилидка чесън и малко червен лук наситно нарязан.Всичко се обърква добре и се пълни чушката.Колкото остане от сместта ,се консумира така :221
Жалко,че нямаше как да снимам,да видите кра-со-та! :221
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Просото

Мнение от bobichan »

Нели, благодаря за рецептичката. Ще направя на децата задължително.
Линди мисля да ти пробвам номер 2 с покълнало просо.
Аз в сладък вариант съм го правила със заквасена сметана (може да се замени с коков разбит крем), канела и стафиди. Беше много сполучливо.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Просото

Мнение от Cheva »

Ето какво сътворих с просо:

Просо със сушени плодове, канела и орехи
proso.jpg
(82.9 KiB) Свалено 1719 пъти
Необходими продукти:

1ч.ч. био просо
2с.л. кокосово масло
1 с.л. кафява, нерафинирана захар /или мед/
1/2 ч.ч. сурови орехи
1/2 ч.л.канела
кокосови стръготини
стафиди
сушени червени боровинки

Подробности тук. :)
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Публикувай отговор