Суровоядство

Подфорум за непознатите храни
Публикувай отговор
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Суровоядство

Мнение от Cheva »

relasange-sarno.jpg
(87.11 KiB) Свалено 1986 пъти
Хайде, да си обменим информация, опит и рецепти на тема "Суровоядство" ! :954

Какво означава терминът “сурови храни”?
Суровите храни са такива, които по време на приготвяне не са били нагрявани при по-висока от 42-44С (110-118F) температура. Тяхната жизнена енергия и ензимите, които тялото използва за усвояването на всичко необходимо, са непокътнати на 100%.
Един идеален пример и доказателство на суровото определение е крекер приготвен с ленено семе, който въпреки хрупкавината и приятния вкус, ако се засее в земята, ще поникне и израсте здраво растение (стига семената да не са били смляни на брашно, разбира се!)
Цялата статия "Магията на суровата храна", може да прочетете тук

[img]http://yummydelicious.com/yummydeliciou ... awfood.jpg[/img]

СЪВЕТИТЕ НА Д-Р БИШИ ЗА ДЪЛЪГ И ЗДРАВ ЖИВОТ

Клиничният диетолог д-р Фред Биши е на хранене със сурова храна повече от 40 години. На 80-годишна възраст той е във върховно здраве. По време на дългата си кариера е помогнал на над 35 хиляди човека да изменят начина си на живот, а в много случаи – и да се преборят със сериозни болести. Сега той разговаря със Сара Бест за своя подход към оптималното здраве и жизненост и дава съвети как да избегнем клопките, които често срещаме по пътя на суровоядството. Това е разширен откъс от интервюто, което се появи в пролетното издание на сп. Get Fresh! от 2010г.


- Ако искате да оздравеете, не яжте никаква обработена храна. Докато ядете необработена храна, ще забележите драматични промени в здравето си.
- Яжте разнообразни храни всеки ден, за да си осигурите възможно най-широк спектър хранителни вещества.
- Наблегнете на плодовете и зеленчуците – особено на зеленчуците, освен ако не сте трениращ спортист, в такъв случай може да включите повече плодове. Яжте много зелени листни зеленчуци.
- Когато ядете плодове, избирайте ниско-гликемични: боровинки и други подобни дребни плодове, ябълки.
- Съчетавайте правилно храните – не яжте протеини с нишестени храни.
- Ако искате да минете на 100% сурова храна, уверете се, че знаете какво правите.
- Ако ядете животински протеин или риба, яжте малки порции, най-много три пъти седмично и внимавайте да е чисто (био, свободно отглеждани животни, диво-уловени или отглеждани на пасища).
- Не преяждайте. Разберете кога сте заситени. Ако сте преяли с нещо един ден, не го яжте на следващия.
- Опитайте да не ядете след залез или три часа преди лягане. Ако ядете късно през нощта, яжте по-късно на следващата сутрин.
- Много упражнения, почивка и слънце.
- Мислете положително.
- Намерете си духовна основа и използвайте вярата си.


Тук са двете части на пълното интервю с д-р Биши


[img]http://blog.calgarypubliclibrary.com/bl ... 0photo.jpg[/img]


Ето и някой от по-известните места в интернет за суровоядството:
Магията на суровата храна
Канал в youtube с рецепти

*****

Земя на заем
Суровият форум

*****
Сурово
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Суровоядство

Мнение от Cheva »

Да започна със себе си. :)
За съществуването на суровоядството в конкретика,
научих едва Декември 2010г. Оттогава чета различни попаднали ми материали.
Като цяло съм в графа невежа. :plezya se
И затова ще се радвам на всякакви полезни линкове по темата. :1030
Интересено ми е, допада ми духа на Суровоядството, както и на природосъобразния начин на хранене
(нали е подофрум за готвене, та затова се изказвам тясно :954 ).
Не обичам етикетите, но към момента съм всеядна. :1062
Вълнуват ме, обаче леснодостъпни рецепти за сурови блюда,
които се приготвят с не много условности .
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Суровоядство

Мнение от Сиренце »

От известно време и аз чета по темата и ми изниква следния въпрос: Според определението
Суровите храни са такива, които по време на приготвяне не са били нагрявани при по-висока от 42-44С (110-118F) температура.
. В такъв случай сиренето, приготвено от сурово мляко /както впрочем се прави във всеки дом/, сурова храна ли е? Същото се отнася до киселото мляко, подквасено без да е варено, само загрято до 42-43 градуса.
Разбрах, че строгите суровоядци ядат само растителна храна, но има и такива, които консумират сурова риба, например, което ме наведе на мисълта за сиренето и млякото. Ще се радвам, ако някой компетентен се произнесе.
За протокола - аз също съм всеядна, но напоследък забелязвам, че когато ям предимно сурова храна, се чувствам значително по-енергична, не се подувам и се наспивам много бързо.
ЛиР

Re: Суровоядство

Мнение от ЛиР »

Сиренце, причината суровоядците да приготвят храната си на температура не по-висока от 46 градуса е, че след тази температура ензимите в живата храна се убиват и тя не е пълноценна и хранителна за нашето тяло.
Не разчитай ненагрятото мляко за сирене или подквасване да се яви сурова жива храна за твоето тяло. Вредите от слузообразуващите животински млечни продукти, съдържащи казеин отдавна не са мит, а доказани факти.
Хубаво е, че не си слагате етикети.
Така избягвате опастността някой "дебнещ" да ви посочи с пръст в момент, в който сте "кривнали" от евентуално поставени норми или рамки на етикета. :) Самия факт, че все повече "всеядни" се вълнуват от темата "суровоядство" ме радва изключително много. Има реален шанс идните поколения да са с един съвсем друг поглед към храненето...
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Суровоядство

Мнение от bobichan »

Сиренце, и аз не съм много напред с материала и аз съм всеядна, въпреки че съм убедена, че месото и млякото което ядем днес е вредно, най-вече заради хормоните, АБ, генното инжинерство и т.н. Но според мен суровоядството надгражда веганствтото - строгото вегетарианство. Не знам за суровоядци, които ядът риба. Ще потърся инфо, че ми стана любопитно.
Ами да откривам темата тогава :) . Днес си правих конопено-сусамово мляко.


КОНОПЕНО-СУСАМОВО МЛЯКО


Накиснах 1 чаша коноп от предната вечер
1 чаша сусам
5 чаши вода
щипка хималайска сол
мед на вкус

Блендира се всичко и после се прецежда.

С остатъка от млякото направих супер енергийна халва.


ЕНЕРГИЙНА ХАЛВА

Прибавих и 2 супени лъжици суров сусамов тахан, 2 супени лъжици мед 1 с.л. органично фъстъчено масло иииии... не ми стигна. Получи се страхотно. Може да се направи на бонбони и да се оваля в нещо. Например слени сурови фъстъци.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Суровоядство

Мнение от Cheva »

ЛиР, страхотно е, че си тук! :954 :923
bobichan написа: Но според мен суровоядството надгражда веганствтото - строгото вегетарианство.
И аз съм с такова впечатление и затова ми идва крайно.
Но интервюто с д-р Фред Биши много приятно ме изненада.
Дава много широк поглед върху суровоядството. От думите му струят толерантност и разбиране.
А какво по-хубаво от това човек да бъде свободен да избира. :954
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
ЛиР

Re: Суровоядство

Мнение от ЛиР »

Cheva написа:ЛиР, страхотно е, че си тук! :954 :923
bobichan написа: Но според мен суровоядството надгражда веганствтото - строгото вегетарианство.
И аз съм с такова впечатление и затова ми идва крайно.
Но интервюто с д-р Фред Биши много приятно ме изненада.
Дава много широк поглед върху суровоядството. От думите му струят толерантност и разбиране.
А какво по-хубаво от това човек да бъде свободен да избира. :954
Благодаря, Чева!
Приятната ти изненада от статията, която цитираш по-горе ме навежда на мисълта, че по-скоро приемаш/приемала си суровоядците като нетолерантни(да не кажа фанатици), което пък мен много ме изненадва.
Няма по-естествена храна от живата растителна храна и затова не ми е ясно как суровоядството в една или друга степен може да се струва крайно на някого. Аз също не си слагам етикет. Имала съм периоди на пълно суровоядство. Понякога ям и риба. Но като убеждение в мен си остава, че стремежа към вегетарианска и още повече вегетарианска сурова храна във възможно най-голяма степен е най-доброто за човешкото тяло.
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: Суровоядство

Мнение от lindorina »

bobichan написа:С остатъка от млякото направих супер енергийна халва. Прибавих и 2 супени лъжици суров сусамов тахан, 2 супени лъжици мед 1 с.л. органично фъстъчено масло иииии... не ми стигна. Получи се страхотно. Може да се направи на бонбони и да се оваля в нещо. Например слени сурови фъстъци.
Боби,не със сурови фъстъци-вредни са/бобови/.По-добре с други ядки.
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Суровоядство

Мнение от Cheva »

ЛиР написа:
Cheva написа: Приятната ти изненада от статията, която цитираш по-горе ме навежда на мисълта, че по-скоро приемаш/приемала си суровоядците като нетолерантни(да не кажа фанатици), което пък мен много ме изненадва.
Така е.
Може и да не съм чела на правилното място, но такова е впечатлението ми.
Лесно се залита в крайности, а аз обичам средата и уважавам осъзнатия личен избор.

Не мога да не спомена и финансовата страна на въпроса.
Много примамливо ми звучат доста от рецептите, но още нямам почти никава подготовка
(дори и блендер ....).
И ми е скъпо в повечето случай, което не ме отказва, но ме принуждава да чакам
и търся по-поносими варианти.
Ето, рецептата на Боби е страхотна, но няма как да я приложа с едно минаване през магазина. :)

Аз се радвам, че тръгнах по Пътя, направих го още с първия си Детокс.
До къде ще стигна и кога , не е толкова важно. :954
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Ver

Re: Суровоядство

Мнение от Ver »

Cheva написа:Аз се радвам, че тръгнах по Пътя, направих го още с първия си Детокс.
До къде ще стигна и кога , не е толкова важно. :954
В тези 2 реда има огромен смисъл :326
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Суровоядство

Мнение от bobichan »

lindorina написа:
bobichan написа:С остатъка от млякото направих супер енергийна халва. Прибавих и 2 супени лъжици суров сусамов тахан, 2 супени лъжици мед 1 с.л. органично фъстъчено масло иииии... не ми стигна. Получи се страхотно. Може да се направи на бонбони и да се оваля в нещо. Например слени сурови фъстъци.
Боби,не със сурови фъстъци-вредни са/бобови/.По-добре с други ядки.
Ами то който пише по никое време така се получава. Не ми е сурово фъстъченото масло, но пък е био и не знаех, че фъстъците спадат към бобовите.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Публикувай отговор