Маслодайна роза

Подфорум за непознатите храни
tita

Маслодайна роза

Мнение от tita »

Тъй като съм родом от Казанлък, имала съм ежедневен досег с маслодайната роза, от засаждането на резници, през почистването от плевели и окопаването на младите розови храсти, до брането и преработването на цвета, с радост ще споделя с вас, следната информация за ползата от този дар на природата. Мога да разказвам с часове за всеки един етап от отглеждането на красивите и ароматни казанлъшки рози, но за сега само ще се възползвам от готовата информация, предоставена от

Изображение

КАЗАНЛЪШКА РОЗА (маслодайна роза, гюл, трендафил)
Rosa damascena Mill.
Сем. Розоцветни - Rosaceae


Родината на розата е Средна Азия. Тръгнала от Индия, Иран и Египет, маслодайната роза стига до Персия, Мароко и други страни. В Европа идва с османските турци през 16 в. Стъпила в българските земи през 17 в., тя трайно се установява тук към средата на 19 в. В България е култивирано растение, отглеждано в известната розова долина (Казанлъшко, Карловско). Мекият климат и подходящата почва създават условия за развитието на тукашната маслодайна роза, от която започва да се добива най-качественото розово масло в света.

Розата е храст, чиито стъбла и млади леторасли са покрити с шипове. Листата са сложни, текоперести, последователни, с прилистници, елипсовидни, със заострен връх, назъбени. Листната дръжка е покрита също със закривени към основата шипчета. Цветовете са червени или розови. Разположени са по няколко на стеблените върхове в съцветие метлица.Чашката е неопадваща, петлистна, с 30-40 венечни.

Използваема част.
Венечните листа, които се берат рано сутрин по време на цъфтежа (май-юни). Сушат се на сянка или пък в сушилня (при температура до 30о С. Допустимата влажност е 12 %. Срокът на годност за цяла или рязана билка е 1 година, а за мляна - 6 месеца. Изваряването на розовия цвят, както и запазването му до изваряването се извършва по специална технология.

Химичен състав.
Цветът на розата съдържа етерично масло, което включва фенилетиленов алкохол, гераниол, нерол, цитронелол, до 30% стеароптени (които предизвикват втвърдяването на розовото масло при 25оС), евгенол, цитрал, линалоол, бензалзехид и др., танини (предимно катехини, кверцитрин, кверцетин), восъци, захар и др.

Лечебно действие и приложение.
Силно спазмолитично, холагонно, холеритично и антисеротониново. Като растение, съдържащо етерично масло с бронхоразширяващо действие, се използва (както и мащерката) при спастичен бронхит, коклюш, бронхиална астма, бронхиален задух (главно с микробни причинители). Има и противосърбежно, успокояващо и местно обезболяващо действие. Съществуват препарати, получени от цветовете на розата и от съдържащите се в тях гликозиди. Те влизат и в състава на комбинирани препарати със слабително действие.
Прилага се още и за лечение на възпалителни процеси на жлъчката и жлъчните пътища, дискенизии на жлъчката.

Лечебни свойства има и розовото масло. Те се дължат главно на ненаситените терпенови алкохоли. Маслото на розата има и силно противомикробно действие. Според някои проучвания то притежава и известен антикалциев ефект.
Розовото масло се използва като съставка на много козметични продукти - в тях то се включва не само заради аромата си, но и заради успокояващото, омекотяващо и противомикробно действие.

В българската народна медицина венчелистчетата на розата се използват като слабително средство - общоизвестно е лекото слабително действие на сладкото, приготвено от цветовете на розата. ( Историята помни твърде смущаваши ефекти от преяждане със сладко от рози, свързани с често посещение на едно усамотено по дефолт място, с почти смъкнати гащи. :lol: ) Друго приложение е при стомашно-чревни заболявания и за регулиране на стомашната секреция.

Начин на употреба.
Вътрешно: 2 супени лъжици от цвета се заливат с 500 мл вряла вода. Престоява 1 час. Пие се по 1 винена чаша 4 пъти на ден, преди ядене.
Външно: За жабурене при възпаление на венците, при пресипнал глас, за налагане при импетиго.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Маслодайна роза

Мнение от Сиренце »

Ще добавя тук и моя опит с розите.

Сладко от рози
Сварава се гъст захарен сироп /не ме питайте за пропорции, винаги действам на око/. Добавят се листенцата от рози, предварително измити и нарязани. След като поврат няколко минути, се добавят 1-2 кафени лъжички лимонтозу. Още 5 мин. и сладкото е готово.

:!: Това сладко е идеално разхлабващо средство!

Сок (сироп) от рози
Розовите листенца се измиват и се заливат със студена вода (примерно 1 част рози и 3 части вода), добавя се лимонтозу, разбърква се добре и престоява така 24 часа. След това се прецежда и се подслажда. Ако искаме да направим сироп е добре леко да загреем течността, за да може "да поеме" повече захар. Наливаме в бутилки (буркани) и варим 5 мин.

За прясна консумация, вместо лимонтозу се слагат лимони. Ако престои няколко дни подсладено, леко започва да ферментира и се газира.
tita

Re: Маслодайна роза

Мнение от tita »

Супер си, Сиренце! :326
У нас винаги майка ми е правила сладка и изобщо не знам колко точно захар, розов цвят и вода се слага, но ... ето как го е описала Йоана в блога си (който е един от любимите ми;)).



А истинското сладко от рози, има точно такъв вид, като този от снимката на Йоана, а не онова което продават по магазините. :)

[img]http://www.kulinarno-joana.com/wp-conte ... 0197-2.jpg[/img]
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Маслодайна роза

Мнение от cchery »

А пък на мен като консуматор на сиропа от рози на Цони :lol: позволете да кажа, че това е перфектният "студен чай" за лятото! И ароматен, и разхладащ и утоляващ.

Тита, благодаря за темичката - честно казано никога не съм възприемала розата като нещо, което може да се яде! :D Голям съм й ценител в качеството й на прекрасно цвете...... ето такова:

[img]http://i204.photobucket.com/albums/bb84 ... 1264354095[/img]

[img]http://kupicvete.com/sites/default/file ... 20tree.jpg[/img]

[img]http://i.actualno.com/club.bg/files/200 ... b7e7ac.jpg[/img]

[img]http://www.greencombe.org.uk/images/Ros ... ichard.jpg[/img]

[img]http://i204.photobucket.com/albums/bb84 ... 1260858502[/img]

[img]http://hobbykafe.com/wp-content/uploads ... ilend1.jpg[/img]

[img]http://20.media.tumblr.com/RXUzkOTh9qc8 ... o1_500.jpg[/img]

[img]http://inlinethumb04.webshots.com/43523 ... 425Q85.jpg[/img]
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: Маслодайна роза

Мнение от bobichan »

Сиропа на Цони е перфектен. Въобще не е лошо да си направиш една темичка и да си споделиш всичките рецепти, защото това, което опитах много ми допадна!
Да се включа и аз по темата с розите. След сиропа се запалих и аз по тях. Сладко не знам дали ще правя но мисля да пробвам ето това
За съжаление не ми остана време да преведа рецептата и да я пусна, каквото ми бяха първоначалните планове :1044
Ще споделя след като я пробвам.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Публикувай отговор