Грижа за мозъка

Полезни съвети ако сте болни
emi-1

Грижа за мозъка

Мнение от emi-1 »

Чери,слагам това нещо тук,а ти го примести,където смяташ,че му е мястото.
Според мен е хубаво да направиш една тема за подобни неща и те да ни служат като библиотека.
В нея можем да сложим и статията за леенето на куршум.
Имам и доста инфо за живата и мъртва вода,но понеже наистина е доста обемна информацията,не знам мога ли да я поместя тук.

7 начина да стимулираме мозъка си

Паметта ни има нужда от тренировки – редовно и по много. Когато прехвърлим 20-те, мозъкът ни започва прогресивно да забавя дейността си. Т. нар. "когнитивно западане" е неизбежен страничен ефект от постепенното застаряване.
Всъщност, според данни от най-нови проучвания, можем в голяма степен да неутрализираме мозъчните промени, свързани с възрастта, чрез няколко много прости дейности, които гарантирано подхранват и укрепяват менталната ни сила. Здраве.bg предлага седем от тях:

1. Ползвайте често интернет

:idea: Когато ровите в Google, въвличате в работа ключови центрове в мозъка, които контролират съставното мислене и взимането на решения. Няколко кликвания могат да са по-стимулиращи за мозъка дори от четенето. :idea: Изследвания сочат, че търсенето в интернет използва невралните вериги, които иначе не се активират по време на четене – но само при хора с по-ранен опит в Интернет. Резултатите показват почти три пъти по-голяма мозъчна активност при хората, които редовно сърфират в "мрежата", отколкото при тези, които го правят за първи път.

Затова сядайте на компютъра по около 20 минути няколко пъти в седмицата, търсейки информация по теми, за които винаги сте искали да научите нещо повече – независимо колко привидно незначителни са те. Без значение дали търсите клюки за някоя знаменитост или научни материали, ползите за мозъка са едни и същи.

2. Упражнявайте се

Да, физическите натоварвания предотвратяват или най-малкото забавят деменцията. :idea: А някои най-нови изследвания показват, че те дори могат да възстановят част от загубените способности на мозъка, включително паметта :idea: . Например, аеробиката не само засилва скоростта и остротата на мисълта, но и капацитета на мозъчната тъкан. А само 50 минути бързо ходене три пъти седмично осигурява същия ефект.

За още малко полза просто се разхождайте в парка. Любопитни данни сочат, че в среда на зеленина и много дървета паметта и вниманието действат с над 20% по-добре, отколкото, ако се разхождате между сградите по улицата.

3. За зъбите ползвайте и паста и конец

Здравето на устата е пряко свързано със здравето на мозъка, е доказало съвместно британско изследване на психиатри и зъболекари. Данните от него сочат, че възпалението на венците и периодонталните заболявания са свързани с влошаване на когнитивните функции и през зряла възраст – не само през старостта.

И така - следвайте съветите на стоматолога – мийте зъбите си по две минути поне веднъж на ден и редовно ги почиствайте с конец.

4. Пийте умерено

Ограничаването на алкохола е полезно за когнитивните функции. Безопасната и здравословна граница е не повече от едно питие на ден. :idea: Колкото повече алкохол пие човек, толкова по-малък става общият капацитет на мозъка му. :idea:
Връзката между пиенето и редуцирания обем на мозъчната дейност е по-силна при жените – вероятно защото хората с по-малко тегло по правило са по-чувствителни към ефектите на алкохола.

Но не се притеснявайте. Ако ви се иска чаша вино с вечерята, това е напълно в нормата. Най-добре да е червено.

5. Яжте боровинки

Ново проучване показва, че тези пурпурни плодове стимулират процеса на мислене. Други данни сочат, че боровинките стимулират повишен растеж на клетките в областта на хипокампуса. :!: Обяснението на учените е, че антоцианинът (тъмносиният пигмент в боровинките) е причина за тези когнитивни промени. Той съдържа химикали, които имат свойството да се натрупват именно в областите от мозъка, които управляват ученето и паметта. :!:

Затова се запасете с боровинки, когато са в сезон, и ги консумирайте, например, за закуска върху овесените ядки или с киселото мляко. Извън сезона те могат да се намерят замразени – също толкова полезни са, колкото и пресни.

6. Решавайте ребуси

Изненадващо за мнозина главоблъсканиците видимо подобряват мозъчната дейност. Интересно изследване на близо 3000 възрастни мъже и жени показва, че дори еднократното (до 10 пъти по 1 час) решаване на ребуси, судоку и други логически задачи така стимулира мозъка, че менталните способности се изострят и хората започват да постигат резултатите на 10 години по-младите от тях.

Започнете с нещо малко – вземете си книжка с лесни ребуси, докато пътувате за някъде. Когато уменията ви се подобрят, преминете към по-сложни и предизвикателни задачи, които да стимулират мозъка.

7. Медитирайте

Оказва се, че медитацията, освен че намалява стреса, увеличава броя на сивите мозъчни клетки.
Изследване, проведено в Университета на щата Масачузетс, показва, че медитацията води до стимулиране и растеж на кортекса - областта в мозъка, която контролира паметта, езика и сензорните процеси.

Превърнете медитацията в навик. Можете да започнете с 15 минути през обедната почивка или преди да си тръгнете от работа. Седнете изправени, затворете очи и се фокусирайте върху това, което усещате в настоящия момент, независимо дали е цвърченето на птичките в далечината или просто звука от дишането ви.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Грижа за мозъка

Мнение от cchery »

Еми, това ми се вижда подходящо за здравния форум. Но т.к. не е съвет на д-р Михайлов, а аз така съм го кръстила, трябва да помислим. Или друг подфорум, което...... хмммм.... не ми се ще, защото ще разпръсне страшно много инфото или здравният да го преименувам да нещо от сорта ЗДРАВЕ ОТ ПРИРОДАТА - СЪВЕТИ НА Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ И ДР.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Mrav4o

Re: Грижа за мозъка

Мнение от Mrav4o »

Еми, браво за инфото и благодаря. Много ми хареса, а и е много полезно. :222
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Грижа за мозъка

Мнение от cchery »

Eми, чакаме и други интересни теми от тебе. Независимо колко са големи, ги пускай тук. Ако са на тематика различна от тази за мозъка, както е с тази тема, то просто отваряй нови теми, озаглавявай ги подходящо и ги пускай. Аз ще имам грижата да ги добавям в БИБЛИОТЕКАТА.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор