Участие на д-р Михайлов в "Денят е прекрасен" - 6.12.2010 г.
КАКВА Е ПОЛЗАТА ОТ РИБАТА?
- Рибата е богата на минерални вещества и съединения, които съдържат йод, фосфор и селен.
- Друг ценен микроелемент, който набавяме с морските деликатеси и с рибата е селенът. От него зависи състоянието на имунната ни система, работата на сърцето и развитието на злокачествените тумори, работата на щитовидната жлеза. Една порция пъстърва доставя седмичнат доза от този ценен микроелемент. :idea:
[img]http://www.daznaeshkak.com/obj_images/p ... 6ad313.jpg[/img]
:idea: Според диетолозите рибата трябва да е поне 2 пъти седмично на трапезата ни. :idea:
РИБА ПО СРЕДАТА НА КОЛЕДНИЯ ПОСТ
:!: Консумацията на риба е важна за всички, които спазват християнските пости, т.к. тя подкрепя организма. :!: Никулден е точно по средата на коледния пост. Рибата обаче дори от религиозна гледна точка се смята за „по-чиста" храна от месото. Това не е случайно, тъй като тя натоварва храносмилателната система значително по-малко от месото, въпреки че белтъците й се усвояват почти както белтъците на телешкото и свинското. Освен това съдържа омега 3-мастни киселини с
1. Антиинфарктен ефект
:!: Скумрията пази от инфаркт! :!:
Редовната консумация на риба, дори веднъж седмично, снижава риска от инфаркт с 50%. Най-полезни са мазните риби, за разлика от мазното месо, което е богато на наситени мастни киселини. Те повишават нивото на холестерина в кръвта и водят до атеросклероза. Докато рибата съдържа омега-3 мастни киселини, които поема от водораслите, с които се храни. Тези киселини имат изразен антисклеротичен ефект, подобен на ненаситените мастни киселини от слънчогледовото, царевичното и другите растителни масла.
Скумрията е една от най-богатите на омега-3 мастни киселини морски риби. От тази група са още сардината
херингата
сьомгата
[img]http://static.howstuffworks.com/gif/sal ... tion-1.jpg[/img]
рибата тон
[img]http://graphics8.nytimes.com/images/200 ... 00x306.jpg[/img]
аншоата
[img]http://njscuba.net/zzz_biology/striped_killy_2.jpg[/img]
и цацата.
2. Имуноукрепващ и антираков ефект
:!: Месото на акула, както и екстракти от хрущял и черен дроб на хищника са сред ценните подпори на имунната система. :!: Тези морски хищници станаха обект на усилени проучвания в САЩ непосредствено след паниката от заплаха с биологични оръжия и най-вече с антракс. В резултат на многобройни експерименти учените откриха редица нови ценни вещества в акулата. :idea: Те изолираха примитивни като химическа структура, но високоефективни защитни белтъци (по-точно – ацеманан), от които могат да се приготвят медикаменти срещу рак, инфекции и дори СПИН. :idea: Няколко години след това в аптеките и дрогериите се появиха екстракти от хрущял и черен дроб на акула. :idea: Те подкрепят имунната система на хора с онкологични заболявания, които са подложени на химиотерапия и облъчване, както и на страдащи от автоимунни заболявания, като мултипленна склероза например. :idea: Същият ефект има и при използването на акулово месо.
3. Рибата – храна за мозъка.
:!: Мазнините в рибата пазят потенциала ни!!! :!:
Успехът на умствената ни работа зависи от това как "храним" мозъка, защото той управлява не само тялото, но и мисълта. Това става посредством повече от 100 милиарда неврони.
За да се справи със задачата, мозъкът "изяжда" 20 процента от кислорода, който поемаме и 50 процента от гликозата. Ако тази доставка на енергия и кислород прекъсне само за 15 секунди, човек губи съзнание. Ако пък спре за 5 минути, настъпва мозъчна смърт.
Проучвания сочат, че в храната има вещества, които са особено важни за съхраняване потенциала на мозъка възможно най-дълго. :!: Умствената работа налага да приемаме специфични мазнини, които се съдържат в най-голяма степен в рибата. :!: Те са известни като омега - З мастни киселини и участват в обвивката на мозъчните клетки. Смята се, че ако клетъчните мембрани са "заредени" с мастни киселини, те предават по-добре нервните сигнали. Още повече, че когато акумулираме знания и паметта кове нови връзки между нервните клетки, трябва да се изграждат и нови мембрани, които да "опаковат" тези връзки. Последни научни доказателства сочат, че омега-3 киселините осигуряват този процес. Всички мембрани на мозъчните клетки се нуждаят от непрекъснато обновяване, а мастните киселини осигуряват "безаварийна" работа на мозъка.
4. Рибата запазва зрението.
Доказано е, че рибата, особено мазната - сьомгата спомага да се снижи с 30% риска от възрастова дегенерация на макулата (жълтото петно, центърът на ретината).
5. Подобрява настроението – антидепресивен ефект.
:!: Морската риба зарежда с аминокиселината триптофан - един от ефектите на тази аминокиселина е, че подобрява настроението. :!: Друг добър източник са ряпата, доматите и бананите.
6. Рибено масло.
:idea: - укрепва имунитета;
- средство срещу остеопороза, депресии;
- засилва и крепи имунитета на болнавите деца;
- то предпазва от рахит, анемия и изтощение след тежко и продължително боледуване;
- традиционно се предписва при туберкулоза на белия дроб и на костите, както и при туберкулозен лимфаденит;
- признато е за най-добро средство и срещу кокошата слепота;
- подкрепящо оздравителния процес при кожни заболявания – дерматити, изгаряния и др. :idea:
Организмът го усвоява пълноценно през лигавиците и кожата. То прониква 7- 8 пъти по-лесно от зехтина и 6 пъти в сравнение с кравето масло. Затова често влиза в състава на мехлеми за изгарянеи кожни заболявания или се прилага директно.
:!: Болнавите деца трябва да пият редовно рибено масло през зимните месеци, за да бъдат здрави. То укрепва съпротивителните сили и на по-големи малчугани, и на възрастни, които особено през зимата често страдат от синузит и бронхит. :!:
Още за рибеното масло
Специално за зимните месеци е препоръчителен приемът на една от разновидностите на рибеното масло – :idea: масло от черен дроб на треска (cod liver oil). То е отлична хранителна добавка, подходяща за борба с депресията, липсата на концентрация, училищна умора др. под. Идеална за подложени на стрес и умствено натоварване деца и възрастни, подпомага паметта, поддържа работоспособността и психическата устойчивост. :idea: Бързо сравнение на неговия състав и състава на маслото, извлечено от тялото на различни риби (сьомга, аншоа, сардина и други студеноводни, обичайно използвани за целта) показва, че първото съдържа значителни количества естествени витамини А и D.
Здрави хора, които консумират често мазни риби (поне няколко пъти седмично), не се нуждаят от допълнителни количества рибено масло под формата на добавка. Дали е нужен допълнителен прием на рибено масло при здрави хора, ако те не ядат често мазни риби, е въпрос, който все още няма еднозначен отговор.
Дози:
Възрастните приемат 3 пъти дневно по 1-2 капсули, или по 15 мл 3 пъти дневно. Може да се взема без риск през целия зимен сезон;
Бебета до 4 седмици – 2 пъти по 3-5 капки дневно, като дозата постепенно се повишава до 2,5-5 мл в денонощието;
деца на 1 година - 5 мл;
на 2 години - 5-10 мл;
на 3-6 г. - 10 мл;
7 г. – по 1 супена лъжица 2 пъти дневно.
7. Подправки за рибни ястия:
Девесил
[img]http://vkusnoikrasivo.com/image/thumb2/ ... dea7f2.jpg[/img]
Името на девесила идва от 9 сили, защото според поверието той ни дава много сили. Малко известно е, че тази ароматна подправка успокоява болките и сковаността при коксартроза.
Половин супена лъжица листа девесил се кипват за минута в половин литър вода. След още 10-15 мин. чаят може да се прецеди. Разпределя се на 6 порции и се пие по 1 кафена чашка преди и една след закуска. Тези, които не закусват, да пият 1 кафена чашка на гладно и след 30 мин втора. След това процедурата се повтаря с по една чашка преди и след обяда. И отново преди и след вечеря пак се пие по една. (Би било добре да се представи тази рецепта.) Ако продължим лечението, след 10 - 15 дни болките започват да отзвучават. За да се постигне по-траен ефект, чаят трябва да се пие в продължение на месеци.
Дафинов лист бори депресията
[img]http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... -aZUn4eTvC[/img]
Дафиновият лист е богат на фитонциди, съдържа много необходими за нас микроелементи и дъбилни вещества. Той изхвърля отровите от организма и повишава имунитета. Особено е полезен през есента и зимата, защото бори сезонната депресия.
Рецепта
15 броя дафинови листа се поставят в 300 г вода. Водата се загрява до кипене и ври 5 минути. След това се сипва в термос и се оставя да покисне заедно с дафиновите листа 3- 4 часа. Чаят се прецежда и се пие на малки порции - примерно 1 супена лъжица, след половин час още една. И така за един ден се изпива цялото количество от около 300 г. Процедурата се повтаря 3 дни и се прави пауза от 2 седмици. След това отново се провежда 3-дневен курс с дафинов лист. Рецептата ободрява и помага при ставни болки и артрит.
При диабет
Отварата е полезна и при диабет. Но тук рецептата е друга. Вземат се повече дафинови листа - 30-40 броя за половин литър вряла вода. Запарват се в продължение на 15 минути. Сутрин на гладно се пият по 2 супени лъжици и още 3- 4 пъти дневно по 2 суп. лъжици.
8. Забележки
:idea:
Правилата на кулинарна обработка при речната и морската риба са различни. Докато главите на речните риби са по-малки и съдържат полезни и вкусни съставки, което ги прави подходящи за рибени чорби, в тежките и големи глави на морските риби се акумулират ред вредни вещества и те, както и перките, трябва да се изхвърлят. :idea:
Историята на св. Никола
За св. Никола има такава приказка: Св. Касиян — паметта му се празнува на 29 февруари, т. е. само когато е високосна година — е светец чорбаджия, с лисичев кюрк и с чибук; той седи на миндер и дюшек; ни вятър го вее, ни слънце го пече, ни дъжд го мокри. Мъчно му станало, дето човеци¬те го празнуват в четири години веднъж, и то с никаква почест, с никакъв курбан, когато на св. Никола празнуват празника два пъти — летни и зимни св. Никола, и то с курбани,песни и търже¬ства. Станал със своя чибук, наметнал си кюрка и отишъл при бога, та му се оплакал: „Право ли е това, боже, рекъл св. Касиян. И аз съм светец, и св. Никола е светец. Моят празник се празнува в четири години веднъж, а пък празникът на св. Никола — два пъти в годината, и то с курбани, песни и тържества." Господ му казал да почака малко, додето повика и св. Никола. Повикал един ангел и му поръчал да отиде по-скоро и къде-къде да намери св. Никола и да му каже по-скоро да дойде по една много важна работа.
Ангелът отлетял. Долу изпод небето се виждала земята и морето. Морето потъмняло от талази и мъгли и страшно фучало. Не се минало много време И ангелът се върнал. „Намерих го в морето, бори се с бурята, та спасява кораби и човеци. Сега ще дойде" — казал ангелът.
Минало се множко време и ето че св. Никола лети с крилете си. „Опрости, господи — рекъл св. Никола, — дето позакъснях Борих се с морската юда и с вихрите,които разлюлели морето и искат да потопят корабите и пътниците в тях. Успях да ги победя и да спася корабите и пътниците. Не съм за пред тебе така кален и мокър,но ангелът ми каза, че трябва да дойда тутакси." И наистина св. Никола бил кален и вир-вода мокър.
Господ се обърнал към св. Касиян с тия думи: „Видиш ли какъв е мокър св. Никола? Тая мокрота и тая борба с ветровете и бурите, за да спасява корабите и човеците, му са създали празниците, курбаните, песните и тържествата, а не аз. Додека ти седиш на дюшеци и миндер и, с лисичев кюрк и с чибук в ръце, и тоя празник ти е много." Св. Касиян си отишъл посрамен, асв. Никола отлетял пак към морето, дето го чакала нова борба с морска юда и нейните вих-
рища и ветрища. (Разказала баба Върба, черковната бабичка, с. Ресен, Търновско.) С това се обяснява голямото празненство, което народът ус-троява на св. Никола. Тоя ден всяка стопанка ще приготви нужните неща за жертво приношение; те са обредни хлябове и рибник. Обредните хлябове някъде месят два, а някъде един.