ЗА АЛКОХОЛА ПО ПРАЗНИЦИТЕ - съвети на д-р Ат. Михайлов

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

ЗА АЛКОХОЛА ПО ПРАЗНИЦИТЕ - съвети на д-р Ат. Михайлов

Мнение от cchery »

С разрешението на д-р Михайлов - темата от предаването "Денят е прекрасен" на 20 декември 2010 г.
Текстът в курсив и оранжев цвят е моя добавка към написаното от д-р Михайлов и не представляват негови съвети!!!

ВИНОТО Е ПОЛЕЗНО, НО НЕ Е ВИНОВНО ТО, АКО НЕ ЗНАЕМ КОГА ДА СПРЕМ


[img]http://www.33wine.com/backoffice/images ... Cheese.JPG[/img]

:idea: Още древните гърци са провъзгласили принципа за умереност във всичко. :idea: И са смятали, че само глупаците пият виното неразредено. А Авицена

[img]http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... REaq6-Dh2o[/img]

е позволявал на учениците си да пият вино, но :!: не го е препоръчвал на неуките, на които то според него можело да им навреди поради неумението им да се спрат навреме. :!:

:idea: Известно е, че една- две чаши вино на ден са само от полза за организма. Виното съдържа противоанемичен фактор, природни антиоксиданти и цял букет биологично активни вещества. :idea:

ВИНО

1. Ползи от виното

Червените трапезни вина помагат при анемия.

[img]http://www.karieri.bg/shimg/zx500y290_361075.jpg[/img]

Каква е тайната на червеното вино?

Отговорът се крие в полифенолите или по-точно техния представител - :idea: ресвератрол. Съединение, което има чудодейната сила да неутрализира свободните радикали. Ресвератролът е изключително рядко срещана субстанция - освен в лозата по-значими количества от него се срещат само при фъстъците и в някои редки видове горски плодове. :idea: Играе ролята на собствен антибиотик на лозата, като я защитава от вредните UV - лъчи, бактерии, гъби и др. Количеството на ресвератрола е различно в различните видове вина, но по правило в червеното вино има с пъти по-голяма концентрация на това съединение, отколкото в бялото. Средно се съдържат 5-6 мг/л вино, но при някои вина това количество може да достигне до 15 и повече мг, като това изцяло зависи от сорта и климатичните условия. Вината Мерло и Каберне совиньон съдържат най-голямо количество ресвератрол.

Накратко, червеното вино:

:620 Намалява нивото на „лошия" холестерол и повишава нивото на „добрия", като по този начин се превръща в един от най-добрите защитници срещу инфаркт и инсулт. Изследвания сочат, че пациенти, които в продължение на четири седмици приемат по 300 мл червено вино, увеличават с 16% нивото на „добрия" холестерол и намаляват с 15% наличието на фибриноген, който се свързва със съсирването на кръвта.
:620 Червеното вино „смекчава" тенденцията към свиване на артериите при стрес, увеличава диаметъра на кръвоносните съдове и намалява кръвното налягане. Учените доказват, че червените вина с най-голямо съдържание на процианиди, защитават най-добре кръвоносните съдове. А алкохолът във виното, заедно с фенолите подпомагат разтварянето на плаките и мастните отлагания и оказват особено благоприятно въздействие върху организма, като антиоксиданти.
:620 Пречиства кръвта и е чудесна профилактика срещу диабет и анемия;
:620 Увеличава физическата издръжливост, стимулира метаболизма и подпомага процеса на отслабване. - е не е ли чудесна тази новина?!?! :1062 :1062
:620 Забавя процесите на стареене на организма, предпазва от „старчески" болести и противодейства на отслабването на мозъчните функции. Умереният прием на червено вино е в основата на съвременната anti-aging терапия (борба със стареенето).
:620 Пречиства организма и е особено подходящо при проблеми с пикочната система. Редовният прием на червено вино е перфектна профилактика срещу камъни в бъбреците.
:620 Предпазва от кариес и периодонтит. Стоматолозите твърдят, че антиоксидантните свойства на полифенолите, съдържащи се в червеното вино, подпомагат профилактиката и лечението на периодонтит, както и на други болести, причинени от свободните радикали.
:620 Успешно се бори с инфекции на дихателните пътища и с възпаления на стомашно-чревния тракт.
:620 Полифенолите, съдържащи се в червеното вино и особено в семената на гроздето, притежават противовъзпалителни свойства и успешно възпрепятстват развитието на тумори.
:620 Тъй като в червеното вино се съдържа мелатонин, то се превръща в лечебно средство срещу появата на бръчки. Много козметични фирми на запад, а дори вече и в България, го добавят към продуктите си, като специалистите твърдят, че има вълшебен ефект.


:idea: Леките бели вина и особено шампанското подпомагат отслабената сърдечна дейност. Белите полусухи вина влияят положително на еластичността на кръвоносните съдове, намалят опасността от образуване на тромби и инфаркт на миокарда. :idea:

Козметика с бяло вино

Маска за лице: 3 с.л. бяло вино, 1/4 чаша кисело мляко и 2 с.л. овесено брашно. Изсипете виното в кисело мляко и разбъркайте. След това добавете и овесеното брашно – трябва да получите полутечна паста. Пастата разнесете между два слоя марля и сложете върху лицето, като избягвате зоната около очите, за 15-20 минути. Тази маска не само ще направи кожата ви по светла, но и ще ви избави от луничките и пигментните петна.

За приготвянето на маска срещу акне са ви необходими 1/3 чаша бяло вино, 4 с.л. настърган на ситно корен хрян, 1 с.л. овесени брашно и 2 ч.л. лимонов сок. Смесете виното с хряна. След това добавете лимоновия сок и овесеното брашно и разбъркайте добре, докато не получите еднородна смес. Сместа разнесете между два слоя марля и сложете на лицето за 15 минути. След маската измийте лицето с топла вода и изплакнете с хладка. Правете маската поне един път седмично.

Мазната кожа ще се преобрази, ако и правите парна баня с бяло вино. То перфектно почиства порите и придава на кожата свеж, здрав цвят. Внимание! Парната баня е противопоказна за тези от вас, които страдат от хронично възпаление на кожата на лицето (розацея).


[img]http://www.skaneatelessuites.com/wp-con ... _glass.jpg[/img]

:idea: Шампанското подобрява вентилацията на белите дробове възбуждайки дихателния център. Шампанско се нарича единствено виното, произведено в областта Шампан във Франция. Всички останали вина, които се произвеждат по тази технология, но на други места, се наричат пенливи вина! :idea:

[img]http://www.bacchus.bg/shimg/zx350_608778.jpg[/img]

Червените и бели полусухи вина извеждат излишните соли в тялото. Помагат при артрит.

Поpтвайнът и веpмутите помагат при намален и липсващ апетит, подпомагайки по-доброто отделяне на жлъчен сок.

[img]http://www.bonapeti.bg/admin/images/art ... img325.jpg[/img]

:!: Препоръка – за подобряване на апетита да се пият ½ час преди хранене по 50 г вермут или 100-150 г портвайн. :!:

Пелин - най-често използваната у нас билка при приготвяне на вината. Той засилва организма след тежки боледувания, напрегната работа и т. н. Подпомага лечението с други средства, доказан е имуностимулиращият му ефект, използва се при лечението на стенокардии, класическа билка е при безапетитие. Бременните жени обаче трябва да го избягват поради опасност от контрахиране на матката.

:idea: Виното помага срещу радиация :idea: – на моряците на атомните подводници се е полагала редовна дажба вино.

Натуралното вино помага при грип, бронхит и простуди. Най-добре – глинтвайн. Подходящи сортове – Каберне и Мерло.

Виното подпомага възстановяването на силите, например при напреднала възраст, след тежки боледувания и операции, ободрява и повишава тонуса. :idea: Натуралното вино съдържа веществото триоксистилбен – то забавя стареенето и предпазва от онкологични заболявания. :idea:


2. Рецепти за лекуване с вино

П. Димков препоръчва греяно и подсладено червено вино с черен пипер при простуда и повишена температура.

Народно питие за изпотяване

Към 300 г старо вино (червеното е за предпочитане пред бялото) се прибавят 300 г вода, една пълна супена лъжица ляна захар (небет шекер) и пет карамфилчета. Оставя се да ври на тих огън дотогава, докато остане наполовина от течността. Използва се само при възрастни. Изпива се наведнъж (поносимо горещо).
П. Димков

Лучено вино при бронхит и след преболедуване на белодробни заболявания

В подходящ съд се смесват 200 г настърган кромид лук, 100 г пчелен мед и 750 г бяло вино. Сместа престоява 5 дни, прецежда се и се употребява 2-3 пъти дневно по 30-50 мл. :!: За един курс са необходими 4-6 бутилки.

Глинтвайн по немски

1 бутилка червено вино,
100 г захар,
5 г канела,
10 г карамфил,
100 г коняк,
лимон по вкус.

Поставя се на огъня виното, смесено с водата, захарта, канелата и карамфила и се нагрява до кипване (не повече!!!!). Оставя се да се отстои 10-15 мин., прецежда се, добавя се коняка и се разлива в предварително затоплени чаши. Във всяка чаша се поставя резенче лимон. Поднася се горещо (75-80° С).



КОНЦЕНТРИРАН АЛХОКОЛ

[img]http://smqh.info/wp-content/uploads/2009/03/alcohol.jpg[/img]

Допълнителният благотворен ефект при тях се постига с добавките.

1. Мастика

[img]http://maksoft.net/img_preview.php?imag ... _width=497[/img]

:idea: Анасоновото семе има добър спазмолитичен ефект. Анасоновото масло отдавна се използва при лечение на кашлица, тъй като убива микробите, а успокояващото му действие го прави полезно и при язви и колити. В гръцката и заарската мастика се добавя и сакъз. Най-добрият сакъз се получава на гръцкия остров Хиос. Той е известен с лечебните си свойства при стомашни, заболявания. :idea:

СИРОП ЗА КАШЛИЦА

250 г бира, 100 г небет шекер (мед, фруктоза), 1 лимон - добре измит, смлян или настърган с корите (без семките) се варят 30 мин. на водна баня. Прецежда се. Добавят 3 суп. лъж. мастика. Взема се по 1 суп. лъж. през 15, 30, 60 мин....., в зависимост от силата на кашлицата. Алкохолът има великолепно съдоразширяващи свойства, благодарение на което буквално "отпушва" спастично свитите бронхи. Когато този сироп се дава на деца не се добавя мастика!!!

2. Ментовка

Ментовото масло в ментовката има успокоително и диуретично действие, полезна е за сърцето.

[img]http://bp3.blogger.com/_FWzbtkJth9k/SGv ... 111111.JPG[/img]

3. Джин

Хвойната в джина е със силни бактерицидни свойства и спазмолитичен ефект подобно на анасона.
:idea: Джинът помага при жлъчни кризи. :idea:

[img]http://www.gastronom.bg/UserFiles/Image/gin.jpg[/img]

4. Грог

За студеното време много подходящ е грогът.

[img]http://pnakova.files.wordpress.com/2010 ... =300&h=300[/img]

През 18 в. на моряците от Кралския флот ежедневно дават порция ром. Първоначално грогът е въведен в Кралския военноморски флот на Великобритания на 21 август 1740 от вицеадмирал Едуард Върнън, известен с прякора „Стария грог“, заради навика си при лошо време да се разхожда по палубата с финото си непромокаемо наметало, което било направено от "грогам" (тъкан от вълна, мохер и коприна). С цел икономии и намаляване на пиянските свади адмирал Върнън се разпорежда, вместо чист ром на моряците да се дава два пъти на ден ром, разреден в съотношение 4 части вода или чай към 1 част алкохол. Пак по негова идея започват да добавят и лимон (заради витамин С в него и предпазването от скорбут). За отмъщение моряците наричат новата напитка „грог“ по прозвището на неособено любимия им адмирал.

Съчетанието от ром с вода, захар и индийско орехче е много популярно в миналото и сред пиратите и търговците.

Класическата рецепта за грог е:
към сварен черен чай се добавя алкохол (ром, а може и водка) и се добавя захар. Пие се горещ.


Ако все още има неубедени в ползата от алкохола и особено виното, то ето как човека на изкуството го оприличава:

[img]http://funnybest.com/wp-content/uploads ... t_wine.jpg[/img]

Кой би отказал питие сега?!?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗА АЛКОХОЛА ПО ПРАЗНИЦИТЕ - съвети на д-р Ат. Михайлов

Мнение от cchery »

Статия от доц. д-р Стамат Стаматов, генерален секретар на международната конфедерация "Медицина и туризъм", публикувана във вестник "Всичко за семейството" от 30.12.2010 г.

ВИНО И ВИНОТЕРАПИЯ

Винотерапията е един модерен начин да се грижиш за здравето и външността си. :!:

[img]http://spa-novini.com/wp-content/upload ... herapy.jpg[/img]

В основата й стои антиоксидантната научна хипотеза за предпазване от болестите на съвременната цивилизация - наднормено тегло, сърдечносъдови и мозъчносъдови заболявания, диабет, рак.
:!:

Началото на развитето на винотерапията поставя установяването на т.нар. френски парадокс от д-р Серж Рено. Известно е, че французите не се хранят особено здравословно. Те консумират богати на холестерол, на наситени мазнини храни, а двигателният им режим не е много активен. :idea: Въпреки това потомците на галите по-рядко страдат от сърдечно съдови заболявания. :idea: Сърдечните и мозъчните инфаркти сред тях са по-редки в сравнение с другите европейски страни и САЩ. Оказва се, че ги спасява червеното вино! :idea:

[img]http://spa-novini.com/wp-content/upload ... erapiq.jpg[/img]

:!: В основата на винотерапията е антиоксидантният потенциал на гроздовия еликсир. :!: През 1954 г. американският лекар Дънкам Хармън поставя началото на изучаването на проблема за свободните радикали в организма и на теорията за влиянието им за остаряването на човека. :idea: Свободните радикали са атоми, групи от атоми или молекули, които във външната си орбита съдържат най-малко един свободен електрон. Затова свободните радикали, които са силно подвиждни и активни, търсят друг електрон, за да образуват нова двойка. Увреждането настъпва, когато свободните радикали измъкват електрони от клетките на тялото. Те предизвикват в организма верижна реакция, известна като окисление, която разрушава здравите клетки в тялото, окислява мастната тъкан, белтъците и дори техните ДНК. :idea: Срещу тези атаки на свободните радикали, на формирания оксидантен стрес, организмът противопоставя т.нар. ендогенни (вътрешни) антиоксиданти. :!: Атниоксидантите се дефинират като вещества, които предотвратяват или забавят окислението. :!:

Вече в края на 20-и век (1994 г.) учените откриват в гроздето и в неговите прозводни (виното, гроздовите ципи, гроздовите семена, сушените джибри, лозовите листа и получените от тях екстракти) голямо количество активни вещества - :!: полифеноли, които допринасят за свързването на свободните радикали. Полифенолите формират стабилни химически съединения с протеините. Техният представител ресвератролът има чудодейната сила да забавя стареенето, като неутрализира свободните радикали в организма. Той се съдържа в по-големи количества в червеното грозде и в получените от него производни, в т.ч. и червените вина, което им придава по-голяма антиоксидантна сила. Това е тайната на френския парадокс. :!:

[img]http://www.krasotata.net/imgstat/6fbe1c ... cd4f92.jpg[/img]

Откриването на полифенолите с ярък представител ресвератрола увеличи интереса към виното като лечебно средство.


ВИНОТО КАТО ЛЕЧЕБНО СРЕДСТВО

[img]http://i.ytimg.com/vi/EM6ZDYOYMl4/0.jpg[/img]

:620 Полифенолите се намират в ципите на гроздето и при ферментацията попадат във виното. Те му придават аромат, вкус и цвят. :!: Полифенолите са мощни антиоксиданти, смятат се за ракововъзпиращ фактор. :!: Явяват се също така пречка за окисляването на холестерола в кръвта, което означава, че атеросклерозата и нейните последствия като инфаркта са предотвратими.
:620 Танините (дъбилни вещества) са разположени в ципите, дръжките и семената на гроздето. Те са "виновни" за вкуса и структурата на едно вино. :!: Дъбилните вещества действат консервинащо. Танините принадлежат към фенолите и проявяват антиоксидантно действие. :!:
:620 Етанолът е една от формите на алкохола във виното. Той свързва ароматите, смекчава киселините, играе голяма роля да се запази действието на антиоксидантите във виното.
:620 Витамини и минерали. Във виното се намират поредица от витамини - А, С, Д и Е, както и минерали.
:620 Киселини и захар. При ферментацията захарта се превръща в алкохол. Киселините са необходими за да бъде виното свежо и с по-интензивен вкус.


ВИНОЛЕЧЕБНАТА ПРОГРАМА

[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:g_xM ... _3.jpg&t=1[/img]

Акцентът във винолечебната програма пада върху разумната умерена дневна консумация. :!: Принципът е: умерена по количество консумация на вино, но продължителна в режима на винотерапията. :!: Това е залогът "да живееш дълго, но да останеш здрав" в рамките на разумнтия подход. :!: СЗО препоръчва като умерена доза една до две осминки от литъра за жени и от две до три осминки от литъра за мъже. :!: Според сегашните медицински виждания се предлага консумация то 20 г алкохол за жените и до 80 г за мъжете. :idea: Според няоки учени умерената доза за мъже е 300-350 г, или една до три чаши по време на хранене, а за дамите дневното количество е 150 г. :idea:


ЕФЕКТИ ОТ УМЕРЕНАТА КОНСУМАЦИЯ НА ЧЕРВЕНО ВИНО

:620 Намалява нивото на "лошия" холестерол и повишава нивото на "добрия", като по този начин се превръща в един от най-добрите защитници срещу инфаркт и инсулт. Изследванията показват, че пациенти, които в продължение на 4 седмици приемат по 300 г червено вино, увеличават с 16% нивото на "добрия" холестерол и намаляват с 15% фибриногена, който се свързва със съсирването на кръвта. Учените доказват, че червените вина с най-голямо съдържание на процианиди защитават най-добре кръвоносните съдове. Алколохълт във виното, заедно с фенолите, подпомага разтварянето на плаките и мастните отлагания и оказва особено благотприятно въздействие върху организма като антиоксидант.
:620 Увеличава физическата издръжливост, стимулира обмяната на веществата и подпомага процеса на отслабване!!!!!
:620 Забавя процесите на стареене в организма, предпазва от "старчески болести" и противодейства на отслабването на мозъчната функция.
:620 Успешно се бори с инфекциите на дихателните пътища и с възпаленията на стомашно-чревния тракт.
:620 Полифенолите, които се съдържат в червеното вино и особено в семките на гроздето, притежават противовъзпалителни свойства и успешно възпрепятстват развитието на тумори.
:620 Умереният прием на червено вино е в основата на съвременната анти-ейджинг терапия.
:620 Т.к. в червеното вино се съдържа мелатонин, то се превръща в лечебно средство срещу появата на бръчки.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗА АЛКОХОЛА ПО ПРАЗНИЦИТЕ - съвети на д-р Ат. Михайлов

Мнение от cchery »

ЕНОТЕРАПИЯ


С книгите си "Диетикон" и "Ихтиофагия" белгийският лекар Людвик Нонис (1553-1645) поставя началото на медицинската диететика. Той обръща внимание на здравословната храна, при което на почетно място поставя плодовете, зеленчуците, рибата (ихтиофагия). И виното - осем глави на "Диетикон" са посветени на него. И с основание, защото "културата на народите от Средиземноморието започва, когато се научават да отглеждат маслини и да правят вино" пише древногръцкият историк Тукидид.

В 5-6-хилядната си история, от Египет през Гърция, лозата се преселва в Сицилия, Калабрия (област в Южна Италия, наричана от древните гърци Енотрия), Франция и Испания. Днес енологията (гр. oinos вино, logos наука) изследва виното от посаждането на гроздето до бутилирането и чашите. Колкото и да съм възхитен от "Жени и вино! Вино и жени!" на Кирил Христов, в тази статия ще пиша само за напитката, по-точно за лекуването с качествено вино (енотерапия) и за културата на пиенето му (енофилия) всекидневно по 1-2, може и 3 чаши червено вино за мъже и 1, може и 2 чаши за жени. В САЩ тази препоръка е одобрена от Администрацията за храна и лекарства институция, която дава съгласие, базирано на научни резултати. А Франция отдавна е администрирала "парадокса на червеното вино": пиенето на големи количества, както и непиенето на вино са еднакво вредни за здравето.

Разбира се, този парадокс се отнася и за българското червено вино. Известно е, че Хипократ първи обръща внимание на ползата от балансирано пиене на червено вино "за стимулиране на апетита и захранване на тялото". Векове по-късно Гален предписва същата енотерапия в Римската империя. Съвременните специалисти предоставят много научни данни за тези емпирични наблюдения. Във виното има повече от 500 химически вещества. Здравословни ефекти от тях имат полифенолите, флавоноидите и фитоестрогените. Те се съдържат повече в червеното грозде и съответно в червените, отколкото в белите вина и гроздови сокове. От тях особено важно значение има резвератролът по химическа структура е сходен на естрадиола (женски полов хормон). Резвератролът има противовъзпалителни, антиоксидантни, неврои кардиопротективни ефекти, стабилизира ДНК, прави я по-устойчива на стрес и други вредни действия, потиска клетъчната смърт, удължава живота. От гъбички, мухички и червеи (любимците на съвременната молекулна биология) до мишки и човек резвератролът стимулира активността на ензими, наречени сиртуини. И още: резвератролът, както и нискокалоричното хранене благоприятстват дълголетието. Тъй като нискокалоричното хранене е сравнително трудно изпълнимо, резвератролът и другите полифеноли във виното и гроздовия сок, както и в соята (бел. ЧЕРИ - за соята мненията са полюсни), фъстъците и бадемите са особено полезни за затлъстелите хората. Затова казват, че във виното е истината но балансирано и със здравословна храна. В противен случай можете да се разболеете от ГЕРБ (гастро-езофагиална рефлуксна болест).

Д-р Георги ЧАЛДЪКОВ, в. "Живот и здраве", 17-23 януари 2012 г.

[img]http://www.razkritia.com/wp-content/upl ... o-vino.jpg[/img]
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗА АЛКОХОЛА ПО ПРАЗНИЦИТЕ - съвети на д-р Ат. Михайлов

Мнение от Kleo »

Ами сега остава само да си кажем наздраве!
П.П. Но като ми мине житният режим и захранването след него :plezya se
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор