БИЛКИ - СПРАВОЧНИК І-а част /А - Л/

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

БИЛКИ - СПРАВОЧНИК І-а част /А - Л/

Мнение от cchery »

АКАЦИЯ

[img]http://www.dorp-witteveen.nl/plaatjes/o ... acacia.jpg[/img]

Приложение:

Водните извлеци от цветовете притежават свойството да намаляват киселинността в стомаха, действат още кръвоспиращо, температуропонижаващо и отхрачващо. В по-големи дози действуват очистително на дебелите черва. Спиртен извлек от млади клончета понижава повишената стомашна киселинност, притежава пикочогонно действие и понижава кръвното налягане.

Цветовете се прилагат при повишена киселинност на сто­машния сок (гастрит, киселини, оригвания, гадене, болки и повръщане), стомашни кръвоизливи, запек и хипертония. Листата и цветовете се прилагат при бронхити, трахеобронхити, високо кръвно налягане, жлъчнокаменна болест, невралгии. Листата се употребяват при нередовна менструация и високо кръвно налягане.

Българската народна медицина препоръчва цветовете на бялата акация при бронхит, кашлица, язва в стомаха и дванайсетопръстника, стомашни кръвоизливи, главоболие, невралгия на лицевия нерв, ревматизъм, тифус, грип.


Още информация (източник)

АЛОЕ

[img]http://durankulak.net/add/nonna/grafika ... ra_raw.jpg[/img]

Приложение:

Естественото противовъзпалително и антимикробно действие на съставките на растението подпомагат развитието на клетките и така ускоряват процеса на заздравяване. Но алоето помага не само на хората със здравословни проблеми. Много от тези, които го пият споделят, че се чувстват по-добре като цяло – по-спокойни, по-уравновесени и по-енергични. Това вероятно се дължи на влиянието на алоето върху имунната система, която благодарение на него се балансира и настройва, за да защитава организма по-ефективно от неблагоприятни въздействия.


Още информация (източник)


БЛАТИЯ /ВЪРБОЛИСТ/

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 378(2).jpg[/img]

Приложение:

Запичащо, кръвоспиращо, антисептично, улеснява заздравяването на рани.

Приложение: Българската народна медицина го препоръчва вътрешно предимно при стомашно-чревни колики, диария, хемороиди.

Прилага се като противовъзпалително и кръвос­пиращо средство при стомашно-чревни възпаления и маточни и белодробни кръ­вотечения.
Външно се прилага за оздравяване при кървящи рани.


Още информация (източник)

БОЖУР

[img]http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/014999 ... 6246_l.jpg[/img]

Приложение:

Корените на божура имат противогърчово, болко и нерво-успокояващо действие. Засилват тонуса на матката, засилват перисталтиката и тонуса на червата и отделянето на урина. Стимулират процеса на кръвосъсирване. Действат отпускащо на дихателната система при белодробни заболявания и магарешка кашлица. Отварата от семената му действа слабително.

Корените на божура се използуват в народната медицина като помощно средство при спазми и болки в корема, камъни в жлъчката, за улесняване изхвърлянето на камъни в пикочния мехур и бъбреците, хистерия. епилепсия, за лечение на кървящи хемороиди, облекчаване на болки при ревматизъм и подагра. Има добър ефект при коклюш, астма, отоци от сърдечен и бъбречен произход.

Внимание: Да се има пред вид че дрогата е токсична. В големи дози божурът може да предизвика аборт, да доведе до обилна менструация.


Още информация (източник)


БОРОВИ ВРЪХЧЕТА

[img]http://static1.framar.bg/product/pinus_sylvestris.jpg[/img]

Приложение:

Боровите връхчета се използват вътрешно при бронхити, ангина, туберкулоза, ишиас, камъни в бъбреците и пикочния мехур, при задух, подагра, хемороиди. Външно се препоръчва за инхалации при задух и простуда, за бани при екземи, ревматизъм, обриви, лишеи. Смолата се прилага при белодробен абсцес и хемороиди. Разтопена смола, смесена с мас по равни части се използва при рани от протриване и циреи.


Още информация (източник)


БОСИЛЕК /ЦАРСКАТА БИЛКА/

[img]http://1.bp.blogspot.com/_9Vv9w9YQ6-c/S ... asil-3.jpg[/img]

Приложение:

Босилекът има антисептично, противоспазматично, болкоуспокояващо, противовъзпалително и леко възбуждащо действие. Прилага се при инфекциозно-възпалителни процеси на пикочно-половите и дихателни пътища, при умора и при депресия. Приеман в големи дози е токсичен.
Външно се използва за налагане при кожни обриви и отоци. Отлично средство срещу комарите. Саксия с босилек или китка закачена на прозореца задълго ще прогони досадниците от къщата ви.

Според българската народна медицина, сок от пресните листа на босилека се използва при гнойни възпаления на средното ухо, както и при трудно заздравяващи рани.


Още информация (източник)

БЯЛ КАНТАРИОН

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... C02494.JPG[/img]

Още информация (източник)

БЯЛ /КОНСКИ/ БОСИЛЕК - Мечо ухо

[img]http://blog.bg/photos/63527/SS853567.JPG[/img]

Приложение:

При бъбречни проблеми


Още информация (източник)

БЯЛ ПЕЛИН

[img]http://www.lekove.bg/userfiles/article_ ... d34e91.jpg[/img]

Приложение:

Антисептично, кардиостимулиращо, антиспазмолитично на гладкомускулните органи (бронхи и стомах), седативно, тонизиращо при грип и простудни заболявания, бактерицидно при патогенни гъби, противопаразитно, температуропонижаващо действие, противовъзпалително, въздейства на епифизната жлеза. Комплексът от активни вещества на пелина стимулира секрецията на храносмилателните жлези, жлъчния мехур и задстомашната жлеза и по този начин възбужда апетита и подобрява храносмилането. Обръщам внимание на това негово качество, което много помага при болни възрастни хора, които са загубили апетит и при анорексици.


Още информация (източник)

БЯЛ РАВНЕЦ

[img]http://selibium-herbals.com/wp-content/ ... _plant.jpg[/img]

Приложение:

Притежава свойството да възбужда апетита и да засилва стомашната секреция. Засилва съсирването на кръвта, с което действа кръвоспиращо. Прилага се при кръвоизливи, хемороиди, при стомашни и чревни заболявания. Усилва съкращенията на маточната мускулатура. В народната медицина белият равнец се прилага при жълтеница, кръвотечение от носа, маточни кръвотечения, малария, болести на черния дроб, нощно напикаване, главоболие, виене на свят, недостатъчна менструация, бяло течение, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, детски глисти, сърцебиене и др. Белият равнец в прясно състояние, счукан и накиснат в зехтин 1:10, се използва за налагане на рани от изгаряния.

Мария Требен: ""Белият равнец е лечебно растение, без което нашият живот е немислим. То е всъщност най-добрият ни помощник при множество тежки заболявания, но на първо място е лечебна билка за жените. Не можете да си представите колко важен е белият равнец за тях. Пастор Кнайп казва в статиите си: "Жените биха си спестили много беди, ако от време на време посягат към белия равнец!” Дали се касае за младо момиче, което е склонно към нередовна менструация или за по-възрастна жена, която е в критическата възраст или вече е излязла от нея, за Всяка, млада или стара, е важно често пъти да изпива чаша чай от бял равнец. Той въздействува много добре на корема на жената, така че тя не би могла да направи нищо по-добро за здравето си, освен при разходка в гората или из полето да си набере букетче пресен бял равнец. "


Още информация (източник)

БЯЛА МЪРТВА КОПРИВА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... (1)(2).jpg[/img]


Приложение:

Кръвоспиращо, скъсява времето на кръвосъсирване. Кръвоизливи от матката, белия дроб, хемероиди и от носа, възпаления на бъбреците, бронхите и кожата, спазми на пикочните пътища и бронхите, трудно уриниране, бяло течение при жените, трудно заспиване, кожни обриви, циреи, диарии.


Още информация (източник)

БЯЛО ПОДЪБИЧЕ /ЗМИЙСКО БИЛЕ/

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... ka2354.JPG[/img]

Приложение:

Запичащо, кръвоспиращо. дезинфекционно=

*диария, дизентерия
* за подобряване на храносмилането и апетита
* грип
* при полова слабост
* различни алергии
* при болки в стомаха и червата, при пясък в жлъчния мехур
* външно: промивка при бяло течение у жените, хемороиди
* компреси и промивки при младежки пъпки, екземи, рани, възпаления при конюнктивити, възпалени и кървящи венци.



Още информация (източник)


ВЕЛИКДЕНЧЕ /МЪЖКА ВЯРНОСТ/

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 054(2).jpg[/img]

Приложение:

При високи стойности на холестерин в кръвта се препоръчва да се изпиват по две чаши чай от великденче дневно.
При невроза, дължаща се на психическо пренатоварване, чаша чай преди сън върши чудеса с успокояващото си действие.
Хората, конто се занимават предимно с умствен труд е добре да пият всяка вечер преди лягане по чаша чай от великденче.
Действа превъзходно за освежаване на паметта и премахва световъртежа.
Препоръчва се още при жълтеница, песъчинки в бъбреците, подагра и ревматизъм.
Прясно изцелен сок от цъфтящото растение се използва с успех при хронични кожни възпаления и екземи, като се приема по една чаена лъжичка два-три пъти на ден.
Възпалени и трудно зарастващи рани най-напред се промиват с отвара от великденче, след това отгоре се слага марля, напоена с пресен чай, прави се топла превръзка и така се нощува.
Страдащите от ревматизъм и подагра могат да облекчат болките си с тинктура -външно с разтривки, а вътрешно - три пъти дневно по 15 капки в малко вода или чай.


Още информация (източник)

ВЕТРОГОН

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/63527/BO2352.jpg[/img]

Приложение:

При хипертрофия на простатата. Повишава половата функция. Регулира менструалния цикъл. При възпаление на бъбреците и пикочните пътища действа пикочогонно и антисептично. Макар и по-слабо, има противовъзпалително действие при очни заболявания и възпаление на външното и средното ухо. Действа спазмолитично и води до намаляване на бронхоспазма. При затруднено уриниране, хипертрофия на простатата, полова слабост, слаба менструация, магарешка кашлица, конюктивити, блефарити, пиелонефрити, хемороиди.


Още информация (източник)

ВОДНО ПИПЕРИЧЕ

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... ka2377.JPG[/img]

Приложение:

Кръвоспиращо,капиляроукрепващо,тонизиращо маточната мус­кулатура, противовъзпалително, предизвикващо отбъбване на увеличена простата. Клиничната му употреба има нужда от по-подробно проучване.

* при кървящи хемороиди и при обилни маточни, чревни и стомашни кръвоизливи;
* за регулиране на нередовна менструация, кръвоизливи на пикочните пътища, кръвохрачене, обилна и болезнена менструация;
* при камъни в бъбреците и жлъчката, понижено кръвно налягане, за отслабване. При възпаление на бъбреците и пикочния мехур не трябва да се прилага.

Българската народна медицина го препоръчва за лечение при:
* гастрит, язва, диария; кръвохрачене;
* При смущение в уринирането вследствие на увеличена простатна жлеза;
* За жабурене при пародонтоза и за гаргара при ангина;
* При лечение на гнойни рани- налага се пресното растение във вид на лапи върху раните.



Още информация (източник)

ВРАТИГА

[img]http://www.nanocom-bg.com/test/images/s ... verfew.jpg[/img]

Приложение:

Болкоуспокояващо при ставни болки, антисептично и спазмолитично, но се употребява преди всичко противоглистно средство.

В малки дози се прилага при заболявания на храносмилателните органи (липса на апетит, метеоризъм, запек, стомашни болки и колики и кървави диарии, колики и газове в червата, запек), при ревматични и други болки в ставите, при заболяване на черния дроб и жлъчката, при възпаление, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, при бяло течение, главоболие, хистерия, болезнена и нередовна менструация и др. Външно се използва за мазане на косата при пърхот, за бани при ревматизъм и болки в ходилата и за компреси при всякакви контузии . Изсушена и стрита на прах вратигата се прилага срещу бълхи и дървеници.

Българската народна медицина прилага вратигата под форма на запарка от горните стъблени части с кошничките при нервни смущения, спазми в стомаха, болезнена и нередовна менструация, главоболие, като диуретично средство, при подагра, при малария, възпаления на пикочния мехур и бъбреците, при пясък и камъни в същите, за измиване на главата при пърхут. Употребява се също за борба с мухите
Употребява се във ветеринарната медицина като противоглистно средство.


Още информация (източник)

ВЪРБИНКА /Verbena officinalis/

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/63527/24_big.jpg[/img]

Информация (източник - д-р Атанас Михайлов)

Приложение:

Премахва умората, отпадналостта, стимулира организма за активна дейност, като ефектът й е безвреден. Действа укрепващо и тонизиращо при изтощение, слабост и умора от всякакъв произход (умствена, нервна, психическа и физическа). Действа тонизиращо на матката и простатата, поради което е призната като ''секс-билка'', използва се при някои форми на женска фригидност и импотентност при мъжете.

Освен това има противотемпературно действие при простуда и грип.
Действа противоалергичо, жлъчногонно и диуретично при задържане на течности в организма, засилва млечната секреция при кърмачки.

Народната медицина я препоръчва при главоболие, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, малокръвие, магарешка кашлица, малария и др. Стръковете сварени в оцет се налагат при плеврит, а сварени във вода – за бани при обриви и лишеи, за компреси при възпалени очи, за гаггара при лош дъх в устата. Кашица от пресни листа помага за бързото заздравяване на ран. Отвара от корените се използва при треска, главоболие, болести на черния дроб, атеросклероза.


Още информация (източник)


ГРЪМОТРЪН

[img]http://lh6.ggpht.com/_rWksMjEBTQk/Sa1VR ... a-1132.jpg[/img]

Приложение:

Билката се прилага при заболявания, свързани със задръжка на течности в организма: сърдечна недостатъчност, бъбречни възпаления и отоци от различен произход, бъбречнокаменна болест и жлъчнокаменна болест и простатит. Доказано е, че дрогата от корени на гръмотрън понижава артериалното налягане и увеличава амплитудата на сърдечните съкращения. Водните и спиртните извлеци съдействат за намаляване проницаемостта и чупливостта на капилярите, е причина дрогата и препарати, в които е вложена да се прилага като кръвоспиращо средство при хемороиди, разширени вени.
Гръмотрънът намира широко приложение в борбата с наднорменото тегло. Може да се използва самостоятелно, но се влага и в много препарати, целящи да подпомогнат процеса на отслабване.

Гръмотрънът подпомага и намаляването на целулита, който често е съпътстван със задържане на вода в организма.

Народната медицина препоръчва корени от гръмотрън да се използват при ревматични заболявания, шипове, подагра.


Още информация (източник)

ДЕБЕЛА МАРА

[img]http://www.viridif.com/images/debela_mara.jpg[/img]

Приложение:

Листата на Дебела Мара притежават болкоуспокояващи, противовъзпалителни, антибактериални свойства и способстват за бързото заздравяване на рани.

Сокът от току-що откъснатите листа от едра тлъстига е подходящо обезболяващо средство при възпаления на външното и средното ухо. За целта е достатъчно да се сложат няколко капки от него в ушния канал.

Не трябва да се забравя обаче, че те са абсолютно противопоказни след лекарска манипулация или когато спонтанно от ухото изтича гной.


ДЪРВО НА ЖИВОТА /ОТ РОДА НА ДЕБЕЛАТА МАРА/

[img]http://www.comfort.bg/interesno/830/Image/ep_18.jpg[/img]

Приложение:

Лекува болки в ушите, преди да е станало тежко възпаление. Още при първите симптоми или болки, няколко капки от лист на Дърво на живота, успешно предотвратяват проблема. Това сподели с мен един от коментиралите този постинг и за това го добавям .


Още информация (източник)

ДИВА МЕНТА

[img]http://static.framar.bg/snimki/botanika ... perita.jpg[/img]

Приложение:

Ментата е едно лесно и приятно средство за прогонване на насекоми, затова много хора отглеждат мента в саксии, поставят торбички със суха мента в гардероби и шкафове. Много хора използват ментата и като средство за прогонване на комари. Ментоловото масло също е и екологичен инсектицид срещу оси, мравки и хлебарки. Инхалации с ментово масло помагат при главоболие, мигрени, бронхит, простуда, кашлица, възпаления на синусите, умора, шок, нервно напрежение.

Ментовото масло в малки дози (в чай, запарки) повишава апетита, подтиска гаденето, успокоява спазмите в стомаха, червата и жлъчните пътища, използва се при метеоризъм. То има противовъзпалително, жлъчегонно и болкоуспокоително въздействие.
По тази причина ментовата дрога е удачно помощно средство при лечение на функционални заболявания на стомаха и жлъчните пътища, жлъчнокаменна болест, хроничен панкреатит, смущения в храносмилането, повръщане, разстройство.

Ментолът, съдържащ се в него предизвиква рефлекторно разширяване на коронарните съдове при стенокардия, затова се влага в медикаменти за лечение на сърдечни заболявания. Действува още антисептично и болкоуспокояващо при възпалителни заболявания на горните дихателни пътища при бронхити. Ментовото масло, приложено под форма на спиртен разтвор, успокоява и обезболява участъци от кожата, засегнати от невродермит.

Масажи с ментово масло се прилагат при главоболие, мигрени, нарушения в менструалния цикъл, простуда, умора, нервно напрежение.

Ментолът е съставна част и на много лекарства за сърдечносъдови заболявания.
Народната медицина пък казва, че ментата е подходяща билка за лечение при виене на свят, безсъние, главоболие, депресия, епилепсия, газове в червата, диария, ускорено сърцебиене, чернодробни заболявания, кашлица, повръщане, камъни в жлъчката, лош дъх в устата и меланхолия. Прилага се също при нервна възбуда, леки форми на гръдна жаба - особено от нервен произход и при възпаление на венците и зъбобол. Ефикасни са и гаргарите с мента. Тя помага и за премахването на лошия дъх в устата. В случая накиснете стръкове от мента за 8 дни в червено вино в съотношение 1 към 10. Получената смес използвайте за жабурене или пиене (по две супени лъжици след ядене).

От мента се правят и компреси при кожни обриви, натъртвания и циреи.


Още информация (източник)


ДРЯН /ГОРСКИ/

[img]http://bilki.elena.bg/bilki/dryan/1.jpg[/img]

Приложение:

Днес вече е известно, че плодовете на дряна имат бактерицидни свойства, а по съдържание на витамин С се доближават до шипките. В кората и листата му се съдържат органични киселини, захари, пектин, танини, оцветители. В народната медицина с отвара от плодовете му се лекува простуда и треска, а с отвара от листата - стомашно-чревни болести. Плодовете и кората имат диуретични, затягащи, кръвоспиращи, противовъзпалителни, температуропонижаващи и противоанемични свойства.

Дренките действат запичащо, кръвоспиращо и понижават температурата. Действат успокояващо и като отвара при възпалени венци. Съдържат плодови киселини, захари, както и Витамин C в големи количества. Още: диария, температура и треска, кръвоизливи от стомашно-чревния тракт, колит, подагра, анемия, заболявания на пикочните пътища, пясъци и камъни в бъбреците. Специално корите от младите клонки се използват за лечение на блатна треска и за жабурене при болки във венците.

Още информация (източник)


ДЯВОЛСКА УСТА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 853580.JPG[/img]

Приложение:

Билката притежава свойства, близки до тези на валерианата.

Успокоява централната нервна система, има противогърчово действие, понижава артериалното налягане, забавя сърдечния ритъм и увеличава силата на сърдечните съкращения и в този смисъл регулира сърдечната дейност а при сърцебиене води до нормализиране на сърдечната честота. Има още пикочогонно и кръвоспиращо действие - регулира менструацията.


Още информация (източник)

ЕНЬОВЧЕ

[img]http://zdravosloven.info/products_photo ... 97_big.jpg[/img]

Лечебно действие и приложение:

стръковете от еньовче имат диуретично, адстрингентно и противовъзпалително действие. Използва се при стомашно-чревни заболявания, прочиства бъбреците, черния дроб, панкреаса, далака. Мария Требен препоръчва еньовче при заболяване на щитовидната жлеза, действа пикочогонно и спазмолитично. Използва се за терапия на депресия и снемане на нервното напрежение.


Още информация (източник)

ЕХИНАЦЕЯ

[img]http://www.phoenixperennials.com/images/echgumdrop.jpg[/img]

Приложение:

Ехинацеята се цени заради мощното й имуностимулиращо и силно изразено противовъзпалително действие. Ехинацеята е способна да противостои на повече от 200 различни вируси. Има способност да мобилизира натуралните защитни сили на организма, за борба с инфекциозни и вирусни заболявания. Ехинацеята потиска растежа на стафилококи, стрептококи, вирусите на грипа и херпеса. Затова тя се използва с профилактична цел при първите признаци на простуда и по време на грипни епидемии.

Традиционно, Ехинацея е предписвана за многобройни заболявания, включително външно за рани, изгаряния, подуване на лимфните възли и ухапвания от насекоми; при зъбобол и болки във врата дъвчели корените. Вътрешно била използвана срещу главоболие, стомашни спазми, кашлица, настинки, морбили и гонорея.
Действието на Ехинацея е насочено главно към неспецифичната клетъчна имунна система..


Още информация (източник)

ЖАБЛЕК /КОНСКИ РЕБРА/

[img]http://zdravosloven.info/products_photo ... 04_big.jpg[/img]

Приложение:

Снижава съдържанието на захар в кръвта, т. е. има подобно на инсулина действие. Препоръчва се като хипогликемично средство - под влияние на галегина, съдържащ се в билката, се понижава кръвната захар. Диуретично, потогонно, увеличава млечната секреция.

Още приложения:

при лечение на леки форми на диабет;
помощно средство при лечение на диабета с инсулин и други;
за лечение на бъбреците и пикочния мехур;
за увеличение млякото на кърмачките;
като потогонно средство при настинка и температура;
при глисти;
като противосъсирващо ;
при увеличение на простатата.

Препоръчва се внимателна употреба, при възможност под лекарски контрол – при превишаване на дозата може да се повиши артериалното налягане или това да доведе до стомашно - чревни нарушения.


Още информация (източник)

ЖЪЛТ КАНТАРИОН

[img]http://nadomno.eu/images/stories/HP.jpg[/img]

Приложение:

Много хора берат кантарион, той е една от най-популярните билки, защото почти няма болест, която да не се повлиява от него. Често към него прибавят други популярни билки като мащерка, бял равнец, риган и т.н., смесват ги в един плик и ги пият целогодишно, което не е най-правилното решение. Жълтият кантарион не бива да се прилага дълго време и не е подходящ за всички възрасти. Последните проучвания показват, че той има известни противопоказания.

Подобно на конвенционалните антидепресанти, жълтият кантарион може да влияе негативно върху плодовитостта и при двата пола. Също така може да намали ефикасността на оралните контрацептиви. При прием на противозачатъчни, жените трябва да са особено внимателни, защото жълтият кантарион намалява действието им и може да настъпи бременност. Жълтият кантарион не се препоръчва и на хора с повишена фоточувствителност. Хора с ниско кръвно също трябва да са много внимателни с консумацията на тази билка, защото може да бъде противопоказна за тях. Съчетаването на жълт кантарион с медикаменти против депресия може да засили действието им.

Противовъзпалително,антиоксидантно, противомикробно, ранозаздравяващо и противоязвено, тонизира нервната система, има подчертан кръвоспиращ ефект, подобрява оросяването на сърдечния мускул, засилва сърдечната дейност, леко повишава артериалното налягане, има пикочогонен ефект.

Жълтият кантарион помага при язвена болест и гастрит, болест на дванайсетопръстника. Всички стомашни неразположения и болести се повлияват добре от действието на жълтия кантарион, защото той успокоява симптомите и лекува рани и възпаления. Чай от жълт кантарион помага при киселини, газове, гадене, колики, лошо храносмилане и диария.

Жълтият кантарион често се препоръчва при сърдечни проблеми, особено при високо кръвно налягане. Редовната консумация на билката подобрява състоянието на сърдечния мускул.

Началните симптоми на настинка и грип - болки в гърлото и хрема също се повлияват много добре от жълт кантарион и навременната му консумация помага да се преодолеят тези неразположения.

Жълтият кантарион намалява действието на някои медикаменти и засилва действието на други, затова съчетаването му с лекарства, трябва да бъде консултирано с лекар.[
/b]


Още информация (източник)


ЖЪЛТ РАВНЕЦ

[img]http://www.zdravnitza.com/images/custom ... jult-1.jpg[/img]

Приложение:

Действието му е подобно на белия равнец. Употребява се най-вече при чернодробни и жлъчни заболявания. Действа апетитовъзбуждащо.
Рецепта на баба Ванга при болен черен дроб: 100 г. изсушен жълт равнец или пресен в двойно количество се стрива на прах. Прибавяме 100 г. брашно и малко вода за да стане всичко на каша. Правим 60 малки топчета. Изсушаваме ги и ги прибираме на хладно.Преди да започнем да ги пием, задължително пием еднократно английска сол за очистване.Вземаме хапчетата сутрин и вечер по 1 в продължение на 1 месец.


Още информация (източник)

ЖЪЛТА КОМУНИГА

[img]http://www.bilki.bg/products_photos/922/472_big.jpg[/img]

Приложение:

Потиска централната нервна система и действа нервноуспокоително и сънотворно при безсъние, хистерия, климактерични смущения. Билката действа противовъзпалително и премахва спазмите при катари на горните дихателни пътища, болки в пикочния мехур и бъбреците, чревни болки и метеоризъм. Намира приложение и при повишена съсирваемост на кръвта, мигрена и главоболие, дължащо се на високо кръвно налагане. Жълтата комунига се прилага външно под формата на компреси и промивки при гнойни рани и възпалителни процеси. Народната медицина препоръчва билката и за увеличаване на млякото у кърмачките, при недостатъчна и болезнена менструация (обезболяващ ефект), под формата на лапи при отоци от всякакъв произход, подагра, подкожни кръвоизливи, фурункулоза. Стръковете се използват отдавна за лечение на разширени вени, на хемороиди, на исхемична болест на сърцето, на отоци и на др. патологични състояния, свързани с кръвообращението и оттока на лимфа. Това растение съдържа веществата кумарин и троксерутин. Установено е, че те упражняват изразено протективно действие по отношение на лигавицата на съдовата стена, уплътняват капилярите, подобряват реологичните свойства на кръвта (подобрява се способността за движение на кръвта чрез повишаване на пластичността на еритроцитите) и имат антитромботично действие. Благодарение на това при венозен застой се намалява повишеното излизане на течности извън съдовата стена, а съответно намаляват и свързаните с това отоци. При хронична венозна недостатъчност се прекъсват основните патогенетични процеси, благодарение на което се предотвратява възпалението на стената на капилярите с последващо прилепване към нея на левкоцити и тромбоцити. Спомагат за намаляване на отоците и чрез директно въздействие върху движението на лимфата.
Прочистване -Кумаринът има и изразен "почистващ съдовете ефект" по отношение на свободните кислородни радикали, които са основен виновник за увреждане на съдовата стена. Това предотвратява нейното възпаление и развитието на фиброза и уплътняване. Важно е да се изтъкне, че съдържащият се в лечебната комунига кумарин не повлиява кръвосъсирването и в този смисъл притежава различни свойства от тези на антикоагулантите, получени на базата на 4-хидроксикумарин. Ето защо е възможна употребата на извлек от лечебна комунига и по време на лечение с антикоагуланти ( при тромбофлебит например).
От казаното дотук следва, че индикации за приложение на лечебната комунига са венозният и лимфният застой и произтичащите от тях последици, а също и възпалението на повърхностните вени, хемороидите, отоците след спортни травми и операции, сухотата в устата след медикаментозно лечение или след облъчване.



Още информация (източник)


ЖЪЛТУГА /ГЕНИСТА/

[img]http://zdrave.org/wp-content/uploads/2010/04/621.jpg[/img]


Приложение:

Действие: пикочогонно, слабително и капиляроукрепващо, възбужда центъра на дишането, повишава кръвното,налягане, действува кръвоспиращо.
Приложение. При отоци от различно естество, възпаления и камъни в бъбреците и пи­кочния мехур, възпаление на жлъчните пътища, хемороиди, подагра, ревматизъм, сърдечна невроза и др.
Българската народна медицина препоръчва жълтугата още при чернодробни и далачни възпаления, мокър лишей, болести на щитовидната жлеза и др. Външно билката се използува за налагане при изкълчено, набито, гнойни рани и др .
Освен че жълтугата е медоносна, изсушени стръкове от храста и семената му се препоръчват за лекуване за дихателната система. Жълтугата се използва и в бояджийството.


Още информация (източник)

ЖИВОВЛЕК

[img]http://www.gradinata.bg/_images/i007702.jpg[/img]
[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... ka2288.JPG[/img]

Теснолистният живовлек е по-добър за лечение на горните дихателни пътища от широколистния, с който пък се постигат по-добри резултати при лечение на стомашно-чревните заболявания.

Приложение:

Теснолистен живовлек (Herba Plantaginis lanceolata): омекчаващо, ранозаздравяващо, слабително, противоязвено, отхрачващо, противовъзпалително, обезболяващо, противомикробно, диуретично. аболявания на дихателните органи, кашлица, пресипналост, при диарии, стомашно-чревен катар, ме­теоризъм, колики, стомашна и дуоденална язва; на лапи при циреи, отоци от удар, кожни възпаления и др. Предпочитано средст­во при децата. Сиропът от живовлек е много добро средство против кашлица в детска възраст. Приготвя се от сок на пресен теснолистен(ланцетовиден) живовлек, смесен с равно количество мед и варен в продължение на 20 мин. (в добре затворена опаковка може да се съхранява дълго време на тъмно и студено място).

Широколистният живовлек е една от най-ефикасните билки за заздравяване на рани и особено на тези, които са вторично замърсени. Силициевите соли в билката влияят благоприятно при заболявания на съединителната тъкан. Билката стимулира стомашната секреция и възбужда апетита. Има омекчаващо действие при бронхити, като спомага за втечняване на храчките. Противомикробното действие води до бързо ликвидиране на възпалителните огнища в организма. Живовлекът е широко използван при язви, при които не е повишена стомашната киселинност. Още:

при бронхит и други възпаления на дихателните пътища
при храносмилателни разстройства
при гастрит с повишена киселинност на стомашния сок, язва, диспесия, ентероколити
при хроничен гастрит и ентерит
при някои кожни заболявания - младежки пъпки


В народната медицина живовлякът намира широко приложение при стомашно-чревни заболявания, гастрити, колити, язви, дори при злокачествен тумор на стомаха. Той се препоръчва и при възпаление на пикочния мехур, възпаление на венците, гъбични заболявания, възпаления на очите. При мъчно заздравяващи рани, циреи, хронични катари на дихателните пътища, язвена болест, увеличена простата. Препоръчва се при безплодие, полова слабост, при начален диабет.


Още информация (източник)

ЗДРАВЕЦ

[img]http://4.bp.blogspot.com/_4i1cqj14Oxw/S ... rhizum.jpg[/img]

Приложение:

Съвременната наука доказва, че вдишването на въздух с аромата на това растение осигурява дезинфекция на белите дробове, има противовъзпалително и противоалергично действие.
Българската народна медицина препоръчва листата на растението като ефикасно средство за лечение на артериалната хипертония. Днес това е научно потвърдено. На здравецовите листа се приписва и способността да понижават нивото на кръвната захар при диабетици. Макар че все още няма неоспорими доказателства за това твърдение, възрастните диабетици могат да се възползват от него в хода на обичайното си лечение. Полезно е да се знае, че листата на здравеца са най-лековити по време на цъфтежа. Изключително добри са резултатите при прилагане на лечебните качества и на коренищата на растението. Те се изкопават в края на лятото и през есента и се използват при кръвоизливи от носа, венците, хемороиди, сърбящи кожни възпаления, при болки в корема от малки деца.



Още информация (източник)


ЗЛАТНА ПРЪЧИЦА /жълт енчец, горски енчец - Solidago virga-aurea/

[img]http://bilkolechenie.ovo.bg/Zlatnapra4ica.jpg[/img][img]http://bilki.bg/products_photos/922/382.jpg[/img]

Приложение:

Народът го нарича още “пръчката на св. Петър”. Това лечебно растение се среща по горски окрайнини, канавки, откоси и оголени горски места. Кичестото, покрито със златисто-жълти цветни звездички, стъбло достига височина от около 80 см. Цветовете се събират от юли до октомври. Използуват се при чревни заболявания и чревни кръвотечения. Като отично лечебно средство енчецът се препоръчва обаче предимно при бъбречни заболявания. Цветовете и листата на енчеца действуват охлаждащо и тъй като растението отводнява, то се препоръчва при бъбречни болки и болести на пикочния мехур. Големият швейцарски природолечител, пастор Кюнцле, разказва в своите статии за един около 45-годишен мъж, който имал тежко бъбречно заболяване, от което ставал все по-зле. В крайна сметка единият бъбрек трябвало да бъде махнат. Другият бъбрек също бил загноясал и не можел да работи добре. Тогава мъжът започнал лечение с енчец. Той смесвал енчец, енювче и жълта мъртва коприва в равни части, приготвял си от сместа чай и пиел на глътки от три до четири чаши Всеки ден, вследствие на което страданията му напълно изчезнали. Както той казал - за 14 дни. В комбинация с енювчето и жълтата и бяла мъртва коприва, енчецът помага даже при спаружване на бъбреците, лошо оросяване на бъбреците и изкуствен бъбрек. Всички душевни вълнения на човек се отреагирват през бъбреците, поради което след психически шок, бил той от внезапната смърт на близък човек или някакъв друг нещастен случай, винаги бъбреците са тези, които най-много пострадват. Енчецът се е доказал в практиката като лечебно растение, което отлично влияе върху емоционалния живот на човека. По тази причина, при разочарования и други душевни натоварвания задължително трябва да се пие чай от енчец. Ангелът на лечебните билки стои непосредствено до енчеца. Ние усещаме уравновесяващото действие на това растение при тежки душевни вълнения като една ръка, която ни гали и успокоява. Дори самото съзерцаване на енчеца сред природата ни действува успокояващо. Трябва да сме благодарни, че имаме до себе си едно, носещо толкова утеха, растение. Горския Енчец - изсушена билка, може да се използва при: чернодробни заболявания, бъбречни страдания, застой на течности в организма, увеличение на простатата, диабет, албумин, нефрит, подагра, кашлица.


Още информация (източник)

ЗМИЙСКО МЛЯКО

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 852050.JPG[/img]

Приложение:

Използва се най-вече външно-отчупва се стръкчето и от него потича жълт сок, с който като намажете брадавици те изчезват, но това не става след еднократно намазване, а с повече упоритост. Най добре е като я намерите да я вземете с корена и да си я посадите в саксийка на балкона, за да я ползвате ежедневно.
Изсушена се пие в комплекс с други билки, действа главно спазмолитично и болкоуспокояващо, но не трябва да се пие дълго време, защото има в нея отровни съставки. Във всички случаи трябва да се пие под лекарски контрол и в малки количества. Аз я използвам само външно.


Още информация (източник)


ИГЛИКА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 059(1).jpg[/img]

Приложение:

корени: катари на горните дихателни пътища, бронхити, бронхиална астма, грип, шипове, възпалителни заболявания на пикочните пътища, трудно уриниране, подагра, листа: против отпадналост, главоболие, недоимък на витамини, А и С, цветове: нервна слабост, безсъние, главоболие.



Още информация (източник)


КАМШИК (Agrimonia Eupatoria)

[img]http://www.viola.bg/bg/timthumb.php?src ... w=250&zc=1[/img]

Приложения:

Камшикът оказва силно лечебно въздействие върху всякакви възпаления на гърлото, устата и фаринкса. За него трябва да се мисли при ангина, заболявания на гърлото, възпаление на слизестата ципа на устата или възпаления на лигавицата на устата. Хора, чиято професия е свързана с много говорене или пеене, трябва всеки ден профилактично да правят гаргари с чай от камшик.

Листата действуват чудесно при малокръвие и рани. Те се употребяват с успех при ревматизъм, лумбаго, проблеми с храносмилането, втвърдяване и стагнация на черния дроб и заболявания на далака. Ежедневно могат да се пият до две чаши чай. Всеки един би трябвало да си наложи да взима един-два пъти в годината билкова баня със запарка от него. Скрофулни деца трябва всеки ден да правят такава баня.

Поради свиващото му действие и лековитите съставки, камшикът принадлежи към най-добрите ни лечебни билки. Д-р Ширбаум казва: “Три пъти дневно чаша чай лекува разширение на сърцето, стомаха, червата и белия дроб, а освен това и заболявания на бъбреците и мехура, когато той се пие по-продължителен период от време.При разширени вени и язви в подбедрицата се препоръчва много мехлемът от камшик , който намира подобно приложение като този от невен. При чернодробни заболявания се прилага смесен чай от 100 г камшик, 100 г еньовче и 100 г същинска лазаркиня. От него се пие една чаша на гладно и две чаши през деня на глътки.


Още информация (източник)

КОНСКИ КЕСТЕН

[img]http://bilka.info/wp-content/uploads/20 ... 00x225.jpg[/img]

Приложение:

Действие. Капиляроукрепващо. Със своите активни вещества, билката действа укрепващо на съдовата стена и повишава нейната устойчивост. По такъв начин предотвратява кръвоизливите, като се намалява пропускливостта на съдовата стена. Биологично активните вещества оказват също противовъзпалително, противосъсирващо и обезболяващо действие. Влияе върху бързото заздравяване на рани и особено при вторично инфектирани рани. Ускорява заздравяването на стомашни язви. Подобрява и стимулира растежа на ноктите и косите.

Приложение. При разширени вени, тромбофлебити, язва на стомаха и дванадесетопръстника, хемороиди, катари на горните дихателни пътища, цистити, пиелонефрити, ревматизъм, маточни кръвоизливи и др.

Начин на приложение. Около 1 чаена лъжичка ситно нарязани плодове се накисват в 500 мл вряща вода за около 2 часа. Запарката се прецежда и се пие по 1 кафена чашка 3 пъти на ден преди ядене.

Спиртен извлек (тинктура) се приготвя като настъргани пресни плодове се залеят със спирт 70° (в съотношение 20 г в 150 мл). Престояват около 20 дни. Прецежда се и полученият екстракт се разрежда с вода, за да се получи спиртно съдържание около 40°. Употребява се по 20-25 капки с мляко след ядене 3 пъти на ден.Или по-друг начин казано в голям буркан натрошаваш кестени и пълниш с тях една трета от буркана ,останалото заливаш или със спирт или с ракия/ако не ти е жал да я съсипеш.... хихихи/стоят 20 дни на тъмно ,но не в хладилник.Прецеждаш и ползваш най-вече при простуди,настинки и ревматични болки за разтривка.Напоен памучен тампон със извлека се втрива на гърба 2 пъти дневно или на проблемното място.Отпуска схващането и обезболява.


КОТЕШКА СТЪПКА

[img]http://www.zdravnitza.com/images/custom ... upka-1.jpg[/img]

Приложения:

Гинекологични заболявания, миома на матката, мастопатия на млечната жлеза, простата, бъбречнокаменна болест, отразява се добре на кръвоносната система, изчиства артериалните плаки и смущения в кръвоносната система, при високо кръвно налягане, стимулира регенеративните процеси на човешкия организъм, при ракови образувания, при гастрит, кожни заболявания, бемки, брадавици, екземи, пърхут и др.
Усилва съпротивителните сили, при нощно напикаване у деца, има антидиабетично действие.


Внимание! Да не се употребява при прединфарктно състояние, клапни процеси на сърцето, от бременни, кърмачки и деца под 8 години.


Още информация (източник)


КОЧА БИЛКА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 497(1).jpg[/img]

Приложение:

Използва се като билка и подправка към салати, супи, сосове. Листата могат да се добавят към салати и придават изключителен вкус на месото. Индианците са ги слагали в лулите си, а пушенето им предизвиквало у тях лека еуфория, без вредни последици. Ползвали са се навремето за магии за предизвикване на щастие, любов и против уроки.

Листа и цъфтящи върхове се използват за лечение на горните дихателни пътища, астма, втрисане, грип, мигрена, разстроен стомах, главоболие, мускулни болки, ревматизъм и други ставни заболявания, липса на менструация, контузии, хемороиди и зъбобол.

Слабият чай от коча билка чай се използва за облекчаване на колики при бебета, безпокойство и нервност и е много полезна, тъй като действа леко успокоително за деца. Силният чай от нея облекчава треска при настинки и грип, както и успокоява стомаха, като предотвратява гадене и диария, често срещани при летните грипове.

Приложна външно за изплакване, или добавена към водата във ваната, лекува кожни раздразнения. Коча билка е чудесно средство за ароматерапия и инхалации.



Още информация (източник)

КУКУРЯК

[img]http://www.themagnolias.co.uk/images/he ... yellow.jpg[/img]

Приложение:

В по-стари времена кукурякът се славел като билка срещу много болести и по хората, и по домашните животни. За лечение използували коренищата му (заедно с корените), които изваждали рано напролет или през късна есен. С тях лекували болести на сърцето, възпаление на гръбначния мозък, плеврит, менингит, туберкулоза, нервни болести, хемероиди, кашлица и още какви ли не други болести, а сварени в оцет, ги използували против пърхот и за стимулиране на растежа и укрепване на косата, за промивка на гнойни рани и т.н.

Установено било, че в коренищата и в корените му се съдържат вещества, които активизират дейността на сърцето, действуват пикочогонно, слабително и нервоуспокоително. Тези вещества са обаче силно отровни и затова кукурякът може да се използува като лечебно растение само под лекарски контрол.


Още информация (източник)

ЛАТИНКА

[img]http://cvetq.info/e107_images/newspost_ ... aeolum.jpg[/img]

Приложение:

Отдавна е известно, че семената, цветовете и листата на латинката са полезни при мъжкия и женски климактериум. Те помагат при депресия, потиснатост и раздразнение. За тази цел семената на латинката счуквали, а листата и цветовете изсушавали и използвали като подправка.
Столетия наред семената от латинката използвали и за лечение на импотентност. За тази цел ги счуквали и една чаена лъжичка заливали с вряла вода. Завивали на топло и оставяли така 1,5-2 часа. Правели тази настойка рано сутринта, а я изпивали след 17 часа на два пъти.

Лечебни свойства имат цветовете и листата на латинката, но най-вече семената. Събират ги през август - септември, изсушават ги добре и ги излющват, съхраняват ги в картонени кутии. Настойка от растението се пие при анемия, изтощение, болни бъбреци, различни кожни проблеми. С отвара от листа и цвят, подправена с мед плакнат устата при проблеми на устната кухина. Спиртна настойка от листа на латинка и коприва втриват в кожата на главата за засилване растежа на косата.


Още информация (източник)

ЛИПА

[img]http://pchelari.com/lipa.jpg[/img]

Приложение:

# Липовият цвят притежава потогонно и диуретично действие.
# Често намира приложение като помощно средство при лечение на бъбречни заболявания.
# Действа противомикробно, противовъзпалително и противоспастично.
# Чаят, приготвен от цвят на липа, спомага при възпаление на горните дихателни пътища (ларингит, бронхит, пневмония, ангина и при повишена температура.
# В народната медицина липовия цвят намира приложение при: виене на свят , главоболие,епилепсия, хистерия, пресипнал глас. А отварата от липов цвят се използва под формата на бани при лечение на изгаряния, кожни обриви, ставни болки, хемероиди и шарка, както и за гаргара при възпаление на гърлото и устната кухина.
# Чаят от липа, поднесен с мед, е прекрасно успокояващо средство за добър сънн.
# Липата намира приложение в ароматерапията: релаксиращото етерично масло подобрява съня; намалява треската и ефективно се справя с възпаленията, като повишава потната секреция, но намалява нощното изпотяване; етеричното масло от липов цвят повлиява благотворно върху психиката на човека.
# Успокояващите качества на отварата от липа я превръщат в ценна съставка при производството на успокояващи кремове, тонизиращи средства за чувствителна кожа, както и за различни маски за коса.
# Много фризьори препоръчват изплакването на косата след измиване с липов чай срещу косопад.


Още информация (източник)


ЛЕВУРДА (див чесън)

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/63527/Strak1.jpg[/img]


Приложение:

Нарича се още див чесън, мечи лук, горски чесън, левурда, магьоснически лук. Листата и луковиците на дивия чесън се използват по същия начин, както на градинския, само че са значително по-лековити от него. Младите листа се събират през април и май, а луковиците - в края на лятото и през есента. Пресни листа от див чесън се нарязват на дребно и с тях се поръсват супи, сосове, салати и месни ястия. Луковиците се вадят през август след пълното узряване на семената и се сушат.

Противомикробно и антисклеротично. Екстракт от билката оказва потискащо действие върху развитието на едни от най-честите причинители на стомашно-чревните инфекции. Притежава силно фитоцидно действие - убива причинителите на различни инфекционни заболявания (стрептококи, стафилококи, причинители на грипа, на дизентерията и др.) Дивият чесън действа благоприятно на стомашно-чревната система. Той е много подходящ както при остри и хронични разстройства, така и при запек. След употребата му отпадат предизвиканите от стомаха сърдечни смущения, изчезват безсънието и високото кръвно налягане, намаляват оплакванията, предизвикани от атеросклерозата.

Сокът от пресни луковици предизвиква значително понижение на серумния холестерол. При продължителна употреба се констатира понижение на кръвното налягане. Екстрактът има предпазно действие и срещу оловно отравяне. Сокът се препоръчва като укрепващо средство поради наличието на витамини. Притежава противоглистно действие спрямо острици. Външно приложен действа много добре при гнойни рани.

Това растение е ценно кръвоспиращо средство, прочиства тялото и изхвърля болестотворните вещества, спомага за отстраняването на хронични кожни заболявания. Помага още при лекуване на ревматизъм, лишеи, циреи и труднозарастващи рани.


Още информация (източник)




ЛОПЕН

Висок лопен
[img]http://www.hlasek.com/foto/verbascum_lychnitis_4993.jpg[/img]

Лечебен лопен:
[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 430(1).jpg[/img]

Приложение:

Двата вида лопен омекчаващо, противовъзпалително и отхрачващо дей­ствие, дължащо се на съдържащите се в тях сапонини и слузно вещество.

Те са много добро противокашлично средство при ларингити, трахеити, бронхити, задух, коклюш, магарешка кашлица и при сухи катари, съпроводени с мъчителна и дразнеща нощна кашлица. Прилага се също при възпаления на устата, хранопровода, стомаха и червата, при язвена болест на стомаха, високо кръвно налягане, а външно под формата на лапи от листата на лопените - при бавно заздравяващи рани, отоци, болки в ушите, хемороиди.

В народната медицина се употребяват при заболявания на диха­телната система: бронхит с обилна бронхиална секреция, бронхиална астма, кок­люш, остър катар на горните дихателни пътища с пресипнал глас, туберкулоза и др. Използват се още при възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, диария, чернодробно-жлъчни заболявания.
Под формата на запарка понякога се прилагат като външно омекчаващо и противовъзпалително средство за гаргара и плакнене на устата и гърлото и за бани при скрофулоза.


Още информация (източник)

ЛЮЛЯК

[img]http://www.english-country-garden.com/a ... ilac-7.jpg[/img]

Приложение:

В много лични градини расте люляк. Неговите цветове помагат за изчистване на организма и при подагра. Те се заливат с ракия или с 40-60% етилов спирт, така че алкохолът да покрие с 1-2 пръста цветовете. Съдът се държи на тъмно 2 седмици и след това настойката се прецежда. Пият се по 25-30 капки с малко вода по 2-3 пъти на ден. При артрит с нея се търкат болезнените участъци.

Използваема част:
Листата, брани по време на цъфтежа. Сушат се на сянка или в сушилня до 50 градуса.

Химичен състав:
Листата съдържат горчиви вещества, витамин С и други още неизучени вещества.

Действие:
Потогонно, температуропонижаващо и стимулиращо секрецията на стомаха, апетитовъзбуждащо.
В българската народна медицина листата на люляка се използват при малария, цветът – при епилепсия, семената – при оскъдна менструация.

При простуда с много висока температура, малария, безапетитие, нередовна менструация.

Начин на употреба:
Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от листата или цвета се залива с 500 мл вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене 4 пъти дневно. От семената се взима 1 чаена лъжичка и се залива с 500 мл вода. Ври 5 мин. Приема се по същия начин.
Още рецепти от народната медицина:
1. Листата на люляка се употребяват вместо хинин, против треска, 1-2 супени лъжици смлени листа се варят в 500 мл вода или вино 1-2 мин. Кисне се 5-10 мин. Прецежда се и се пие по 1 винена чаша, преди ядене 4 пъти дневно.
2. При гнойни ангини с повишена телестна температура, се прави гаргара като се приготва смес от по 2 супени лъжици цветя и сухи смлени листа. Залива се с 500 гр вряща вода и се оставя 1-2 минути да поври. Кисне се 10-15 мин. За гаргарата се слага 1 чаена чаша отвара и 1 кафена лъжичка хлебна сода. Пие се по 1 винена чаша 4 пъти дневно преди ядене.


ВЪПРЕКИ МНОГОТО РЕЦЕПТИ, ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА Е УПОТРЕБАТА НА ЛЮЛЯКА САМО ВЪНШНО!!!!


Още информация (източник)
Последно промяна от cchery на 24 Фев 2011, 12:34, променено общо 11 пъти.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: БИЛКИ - СПРАВОЧНИК

Мнение от dexter »

Много хубава тема, Чери :). Тази година съм решила да започна събирането на билки по-рано и по-сериозно, че миналата се отнесох несериозно и запасите ми вече са почти изчерпани. А ми е ужасно приятно навън да вали сняг, да духа вятър и цялата къща да замирише на билков чай :954
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: БИЛКИ - СПРАВОЧНИК

Мнение от cchery »

Аси, ще копирам текста на постинга ти в общия постинг горе с билките - благодаря за включването! :940
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: БИЛКИ - СПРАВОЧНИК І-а част /А - Л/

Мнение от futarela »

Благодаря Чери!
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Публикувай отговор