Re: БИЛКИ - СПРАВОЧНИК ІІ-а част /М - Я/

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: БИЛКИ - СПРАВОЧНИК ІІ-а част /М - Я/

Мнение от cchery »

МАТОЧИНА

[img]http://www.gradinata.bg/_images/i004932.jpg[/img]

Приложения:

Действие: анестетично, антибактериално, антивирусно, антиоксидантно, антиспазмолитично, болко и нервоуспокояващо, потогонно действие, предизвиква и регулира менструацията, понижава високата температура.
Приложение: С лечебна цел се използват надземните части на растението. При децата се използва при настинки, колики, треска, грип.

Още:

# нервна система - болест на Алцхаймер, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, депресия, хистерия, безсъние, меланхолия, мигрена, нервно напрежение, изостря паметта, при стресови състояния, сърдечна невроза,
# съдейства за прекратяване на тахикардия и болките в сърцето. сърдечносъдова система - тонизира кръвоносните съдове;
# женски състояния - пречиства матката след аборт (особено в комбинация с босилек), прогонва плацентата (при раждане), гадене и замаяност през бременността, менструални болки, предизвиква менструация;
# храносмилателна система - газове, подуване, подобрява апетита, слабо храносмилане, гадене и повръщане, диспепсия, нервен стомах, облекчава спазмите на храносмилателната система;
# отделителна система - подагра;
# ендокринна система - хипертироидизъм;
# възпалителни болести - катар;
# дихателна система - някои форми на астма, хроничен бронхиален катар, настинки, грип;
# вирусни и бактериални болести - херпес на устата, генитален херпес, унищожава бактериите, ХИВ-вирус;
# други - успокоява мускулните спазми, предизвиква изпотяване, при треска, главоболие, сковани тъкани.
# кожни заболявания, циреи


Още информация (източник)

МАЩЕРКА

[img]http://www.beinsadouno.com/board/upload ... _20503.jpg[/img]

Приложения:

Мащерката е изключително полезна през есенно-зимния сезон, защото дрогата действува отхранващо при катар на горните дихателни пътища, хроничен бронхит, грип, бронхопневмония, бронхиална астма, белодробно възпаление със слузен секрет. Успокоява суха и спастична кашлица при коклюш и спастичен бронхит. Предписва се и като нервноуспокоително и спазмолитично средство при стомашни и чревни заболявания като хроничен гастрит, язва, колит, метеоризъм; при главоболие, неврастения, радикулит.
Мащерката се използува още за бани и компреси като аналгетично средство при заболявания на ставите, мускулите и периферните нервни стволове.


Още информация (източник)
Още информация- 2-и постинг (източник)

МЕДУНИЦА /МЕЧА ПИТА, скорпионовата билка/

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 422(2).jpg[/img]

Приложение:

Лечебната медуница има противовъзпалително, омекчаващо и отхрачващо действие.

Използва се при заболявания на дихателните пътища (ларингит, остър и хроничен бронхит, бронхиална астма и кашлици от всякакъв произход), диарии и други заболявания на стомаха и червата, при възпаление на бъбреците, кървава урина, камъни в пикочния мехур, женски болести, хемороиди.


Още информация (източник)


МОМИНА СЪЛЗА

[img]http://www.doctorbg.com/data/Image/Zele ... alis_1.jpg[/img]

Приложение:

С лечебна цел се използват цветчетата и листата. Те съдържат гликозидите от сърдечната група - конвалатоксин, конвалатоксол, конвалозид, глюкоконвалозид, етерично масло, алкалоиди, аспарагин и др. Препаратите на основата на момината сълза се използват най-вече при сърдечни неврози, при сърдечна недостатъчност, тахикардия - по-често в съчетание с валериан и др. билки . Растението е отровно и затова не се допуска самолечение.


Още информация (източник)

НАРЯЗАНОЛИСТНА ЛУГАЧКА

[img]http://www.bgflora.net/families/dipsaca ... atus_5.jpg[/img]

Лугачката е двугодишно едро тревисто растение от едноименния род и семейство. Четинесто-бодливите й прави стъбла не се вдървеняват и затова е причислена към тревите. Листата на лугачката са без дръжки, пересто нарязани, сраснали в основата си. По тях също има немногобройни шипчета. Прилепени към стъблото, листата образуват около колената му нещо като затворена купа. В нея след дъжд се събира вода и там израстват новите разклонения. Според едно интересно сведение, събраната в листната купичка вода се нарича луга, и оттам дошло името лугачка. В областта Граово тази луга се използва и за лечебни цели. В навечерието на Видовден поставят китка трендафил в дъждовна вода, събрана от листата на лугачката, с която вода след това лекували болни очи. Същата практика съществува и в Саксония и в Чехия. Там свети Вит (Видовден) се счита за светец закрилник на зрението. На този ден в много райони на Средна Европа, страдащите от очни заболявания напръскват очите си със свежи клонки, овлажнени от росата, събрана в листните пазви на растението, което там се нарича „видовиня” или „вида”. Счита се, че тази роса има изключително благоприятно въздействие при очни заболявания. Росата се събира в шишенца и се използва през цялата година при „очебол”.

Още информация (източник)


НЕВЕН

[img]http://bilkabg.com/pictures/neven.jpg[/img]

Мехелем от невен: Мария Требен е описала в книгата си "Здраве от аптеката на господа" начина на приготвяне на този крем, но аз го правя още от времето, преди написването на тази книга и малко по-различно.

Начин на приготвяне: Взимат се от някой магазин за карантия патешки изрезки. Нарязват се наситно, най-добре е ако имате кухненски робот. Слагате нарязаните наситно изрезки в една тенджера и прибавяте една чаша вода и пържите на слаб огън около половин час. След това прибавяте една ябълка нарязана на ситно заедно със семките и кората и продължавате да пържите още 15 мин. Прибавяте към тази смес четири шепи нарязани пресни стъбла, листа и цвят невен и една шепа пресни листа и цвят босилек. Леко разбърквате от време на време и така пържите още 15 мин. Махате го от котлона и така сместа престоява поне 12 часа на хладно. След това сместа се подгрява до степен разтопяване и се прецежда през двойна марля, закупена от аптеката и в нея се изсипва някакво благоухание, примерно есенция кокос за торти, ако държите крема да ухае. Изсипва се в малки бурканчета, подходящи са тези от детските храни и се слага след изстиване в камерата на хладилника. Едно бурканче остяавяте в общата част на хладилника и го ползвате текущо до като свърши и после посягате към запасите от камерата. Винаги след употреба не забравяйте да поставите бурканчето обратно в хладилника. Може да се използва и неосолена домашна свинска мас, най-добра е от корема на животното.

Този крем е много подходящ за масажи, за рани, получени след изгаряне, за предпазване от изгаряне при първите дни от излагането ни на слънце-кожата по-бързо се възстановява след слънчевите бани, маже се след баня.

Кремът е много подходящ при възпалени вени, правят се компреси с които се преспива, също така се препоръчва и при възпалени хемороиди.

И накрая ако Ви е свършил интимния гел, може да го използвате и за такива цели без да се притеснявате, че ще се скъса презерватива.


Още информация (източник)


ОБИКНОВЕНА КОПРИВА

[img]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... OvRbqi&t=1[/img]

Приложение:

Копривата съдейства за подобряване кръвотворната функция на организма. Особено е подходяща при пролетна умора и отпадналост на организма. Тя е помощно средство за лечение на анемия и кръвоизливи, както и всички заболявания на черния дроб .Снабдява организма с ценни елементи: силиций, калий, калций, протеин, много желязо, сяра, етерични масла, белтъчини, мравчена киселина и др. Корените на копривата са просто едно богато депо на животоподдържащи вещества. Изсушени – те три години не губят свойствата си. Действието на чайовете, извлеците, компресите, лапите от тях е много оздравително, при широк спектър на заболяванията: анемии, нарушена обмяна на веществата, диабет, ревматизъм, задух, главоболие, треска, жълтеница, кашлица, подагра, кожни болести, възпаление на лимфите, рани и пр. Освен че са вкусна храна като супи, бульони, ястия, копривените корени (а и цялото растение) са много полезни при отслабване и изтощение на организма, при виене на свят, вътрешна слабост, при авитаминози. Дори само ако вечер залеем няколко корена заедно със стръковете и листата със студена вода, а на другия ден пием от този извлек, ще усетим веднага благотворното действие на това чудно растение.


Още информация (източник)

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА - при мускулна атрофия

[img]http://www.gradinata.bg/_images/i007742.jpg[/img]

Приложения:

Кръвоспиращо, тонизиращо матката.

при маточни кръвотечения по всяко време освен при бременност и преди раждане.Укрепва половата система.

В Китай съществува народна поговорка: "На третия ден от третия месец (по лунния календар, п.х.) овчарската торбичка става чуден еликсир". Тази билка е една от първите тревички, които се появяват с края на зимата - истински предвестник на пролетта!

Древните хора в Китай наричали вкуса на овчарската торбичка "благодат на природата" и сътворили за нея множество поеми, оди и народни поговорки. В "Книга на песните" се споменава за "сладък вкус като на овчарска торбичка". Великият китайски естет и поет Су Дунпо пише, че нищо не може да се сравнява с нейния прекрасен и изтънчен аромат.

Отвара от листата на овчарската торбичка лекува и укрепва черния дроб, жлъчката и очите, болести на стомашночревния тракт, язва, ентерит, отоци, туберкулоза, маточен кръвоизлив. Подобрява храносмилането, укрепва стомаха и далака, понижава кръвното. Благодарение на инската си енергия, също помага и при обилна менструация и кръвоизливи, като охлажда кръвта.

Цветчетата се използват в китайската фитотерапия за тонизиране на вътрешните органи, а семената - при простуда, стомашно разстройство и очни заболявания.

В Китай от овчарската торбичка приготвят супа, наричана "Чорба за сто години", намеквайки за способността й да удължава живота и да подмладява. В провинция Анхуей я правят на вегетариански кюфтета, а в Шанхайската кухня са известни ястията от овчарска торбичка с фазан, с пилешко и с бамбук. Може да се готви по същия начин като спанака. Вкусна е с гъби, на оризови супи и овесени каши, в баници и пелмени, със спагети, домати, омлети и какви ли не други ястия.


Още информация (източник)


ОГНИЧЕ

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/63527/1039.jpg[/img]

Приложение:

Противодиарично и противоглистно. Етеричното масло оказва глистогонно действие. Притежава противомикробно действие спрямо салмонели, стрептококи и стафилококи.

При тежки диарии, които не се повлияват от други средства, глисти, хемороиди, следоперативни профузни диарии. Във ветеринарната медицина се използва срещу пипката у кокошките.

Листата се използват в кулинарията като подправка.

Внимание! Билката може да предизвика отравяне, ако не се спазва дозата и се взема продължително.


Още информация (източник)



ОМАЙНИЧЕ

[img]http://www.gradina.zamakat.com/userfile ... geum_2.jpg[/img]

Приложение:

“Старите лечители смятат, че в планинското омайниче се съдържа елементът радий. Затова то може да действа от разстояние. Като се разболеят овците и им потекат сълзи, им връзват китка омайниче на шията за лек. Пришиват го в дрехата на човека, когото искат да омаят. Това е един от видовете обичниче, омайниче за създаване на любовни връзки.

Противовъзпалително, антисептично, тонизиращо и запичащо. Билката влияе благотворно при диарии, възпалителни процеси в храносмилателния тракт (гастрити, колити и др.). Наличието на етерично масло упражнява силно антибактериално действие спрямо редица бактерии и гъбички.

Корените се използват при гастрити, колити, диарии, колики, метеоризъм, повръщане, възпаление на стомаха, при чревни инфекции, а така също и при раневи инфекции, където отвара от билката, приложената локално, благоприятствува оздравителния процес. В народната медицина те се препоръчват и при чернодробни и жлъчни смущения, кръвоизливи, остра кашлица и бяло течение. Надземната част на билката действа успокояващо на нервната система.


Още информация (източник)

ОРЛОВИ НОКТИ /КЛИНАВИЧЕ/

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... ka2407.JPG[/img]

Приложение:

Опитно е доказано действието върху сърдечно-съдовата система. Понижава артериалното налягане, забавя сърдечната дейност, разширява кръвоносните съдове на сърцето, отхрачващо, диуретично, болкоуспокояващо противовъзпалително, лактогонно и потогонно.

Регулира менструацията, улеснява родовата дейност, увеличава кърмата. При експерименти върху опитни животни е доказано, че спомага за забременяването им. Има много случаи, при които е помогнало за забременяване при жени с дългогодишни родови проблеми.

Още:

при лечение на хипертония, коронарната болест;
при сърдечно-съдовата недостатъчност;
заболявания на бъбреците и пикочните пътища;
при възпаление на стомаха и червата;
при бяло течение у жените;
радикулит и ставни заболявания;
ревматизъм .


Още информация (източник)

ОЧАНКА

[img]http://zdravosloven.info/products_photo ... 55_big.jpg[/img]

Приложения:

Очанката представлява прекрасно средство за профилактика на очни болести с различен произход, а също така за повишаване остротата на зрението. Тя широко се прилага в офталмологията при лечение на дегенеративно-дистрофични процеси на очната мембрана. Подобрява зрението при хора над 70 години.


Още информация (източник)


ПЕРУНИКА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 015058.jpg[/img]

Приложения:

Използваема част: За медицински цели се събират коренищата на 2-3 годишни растения, които се вадят през април (преди цъфтежа) или късно есента. Коренището е късо и расте хоризонтално, с много коренчета. След изваждането коренищата се измиват, обелват и сушат на сянка или в сушилня при 30 °С. Изсушените коренища са жълтеникаво-бели на цвят, с приятна теменужна миризма и сладникаво-слузест вкус.

Химичен състав: Коренищата съдържат етерично масло, алдехиди, органични киселини, гликозиди, мазнини, дъбилни вещества, смола, слузни вещества, нишесте и др.

Действие: Отхрачващо, общо - укрепващо, нервоуспокоително и болкоуспокояващо. Действа благоприятно върху възпалените лигавици на бронхите, трахеята, стомаха и червата. Успокоява спазмите при жлъчни кризи, дразни лигавицата на носа, премахва болката при никненето на зъби у деца.

Установено е, че спиртно-водния екстракт от коренищата в концентрация 1:300 потиска развитието на туберкулозните бактерии.

Вътрешно: при кашлица, остри и хронични бронхити, стомашни болки, гастрити, колити, чернодробни и жлъчни заболявания и зъбобол.
Известният билкар Еньо Миланов препоръчва билката за лечение на грипни състояния.
Външно: за успокояване на кожата.
В Българската народна медицина извлек от коренищата на билката се употребяват при задух, астма, мигрена, газове, чревни болки, слабително и при начална туберкулоза. Отвара от синя перуника, синя тинтява и жълта комунига се препоръчва при ревматизъм. Отвара от така наречените "калилярски корени" на билките перуника, коприва, троскот и магданоз се използва при трудно уриниране.



Още информация (източник)




ПЕТОПРЪСТНИК

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... ka2404.jpg[/img]

Приложение:

Петопръстникът лекува възпаления от всякакъв вид и действа кръвоспиращо.

Прилага се при възпалени сливици и гърло, бяло течение, миома на матката, херпес зостер, тумори, хемороиди, възпаления на стомаха и червата, диария, чернодробни заболявания, възпаление на очите, парадонтоза и др.


Още информация (източник)

ПЛАНИНСКА И ГРАДИНСКА ЧУБРИЦА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 853553.JPG[/img]
[img]http://www.gradinata.bg/_images/i000593.jpg[/img]

Приложение:

Билката стимулира стомашната и чревна дейност. Има отхрачващо действие. Употребява се при чревни болки, летни диарии, против повръщане, в някои случаи при бъбречни, чернодробни, жлъчни и сърдечни болести. Българската народна медицина препоръчва чубрицата при високо кръвно налягане, главоболие, виене на свят, сърцебиене, при жажда от захарна болест, повръщане, нервни припадъци и др.


Още информация (източник)

ПОЛСКА ЛАЙКА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... ize(1).jpg[/img]

Приложение:

изпотяващо, успокояващо и противоспазматично, дезинфекциращо и противовъзпалително при всякакъв вид възпаления, особено на лигавицата. Лайката улеснява ходенето по голяма нужда, без да действува слабително. По този начин тя косвено спомага за вътрешното лекуване на хемороиди, които могат да се лекуват чрез намазване. Поради нейното намаляващо температурата и уталожващо жегата действие лайката била считана от старите египтяни за цвете на бога на Слънцето.



Още информация (източник)

ПОЛСКА САЛВИЯ

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 852221.jpg[/img]

Приложение:

При кашлица от всякакъв произход. Астма.


Още информация (източник)

ПОЛСКИ БЪЗАК

[img]http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... ZRDnQY&t=1[/img]

Приложение:

Сироп от полски бъзак се използва успешно против рак, но следва много да се внимава плодчетата да се берат добре узрели, те са с черен цвят и не може да ги сбъркате. Зе­ле­ните на цвят са неуз­ре­ли, съдържат цианкалий и задължително следва да ги от­стра­ни­те. Пло­дът трябва да е ме­ки­чък и тъ­мен, поч­ти че­рен.

Плодова напитка - наричат я елексир на боговете, приготвям воден извлек от цветовете на бъз: 15 пресни съцветия се накисват в 3 л. вода за един ден, след което течността се прецежда и се добавят 3 кг. захар. Сместа се разбърква от време на време, до като се разтопи цялото количество захар, понякога за това са нужни два дена, след което се добавя пакетче лимонена киселина, разбърква се и се налива в шишета, държат се на тъмно и хладно. Използват се през цялата зима, разредени с вода.

От плодовете на бъза съм чувала, че може да се приготви мармелад, който се употребява като диуретично и слабително средство, за усилване и при неврози, но не съм го практикувала.


Още информация (източник)


ПОЛСКИ ХВОЩ

[img]http://bialotechenie.net/wp-content/upl ... vosht1.jpg[/img]

Приложения:

Полският хвощ е най-добрият източник на натурален силициев диоксид, добит от растението той е известен със своето успокоително и възстановително свойство, както и с тонизиращите и стягащите си качества, поради което се използва при чупливи нокти, подагра, измръзване, ревматичен артрит и ставни заболявания от различен произход. Неслучайно тази билка в народната медицина е позната под името ставиче.
Целебната билка е богата на цинк и силиций, провитамин А , витамин С и липиди, които подпомагат усвояването на калций от организма, също така заздравяват ноктите и премахват белите им петна, зъбите, регулират функциите на мастните жлези, което повлиява добре на косата и кожата, изчистват организма от натрупано в него олово.

Препоръчва се при: бъбречнокаменна и жлъчнокаменна болест, при ревматизъм, подагра, заболявания на дихателните органи, при хипертонична болест и атеросклероза; външно водни извлеци се прилагат като компреси и за обмиване при лечение на хроничниязви и рани, за плакнене на устата и гаргара при стоматити и тонзилити.

В българската народна медицина хвощът се употребява при пясък и камъни в бъбреците и жлъчката, цистит, кръвохрачене, белодробна туберколоза, водянка, подагра, ревматизъм, атеросклероза, напикаване, стомашни болки, уриниране на кръв, кръвоизливи в белите дробове, при отоци от различно естество, високо артериално налягане, сърдечни заболявания, при чернодробни болести, катар на стомаха, чревни инфекции с кървава диария, при главоболие, ишиас, рани, екземи.



Още информация (източник)


ПРОЛЕТЕН ГОРОЦВЕТ

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... is_RB1.JPG[/img]

Приложение:

Усилва сърдечната дейност като увеличава сърдечните съкращения, които стават по-мощни, но същевременно по-бавни. Разширява леко съдовете хранещи сърцето. Действа пикочогонно, понижава кръвното налягане, успокоява нервната система. В последно време има данни за противовирусно, противотуморно и противоепилептично действие на билката.

Прилага се при хронична сърдечна недостатъчност, особено ако болният има непоносимост към дигиталисовите гликозиди, както и за да се избегне тяхното натрупване. При ритъмни нарушения, сърдечна невроза и недостатъчност, сърдечни отоци, артеросклероза, тиреотоксикоза, хипертония в начален стадий, алкохолна психоза, епилепсия и др.


Внимание! Горицветът е силно токсичен. Лечението с него трябва да става под контрол на лекар фармацефт!


РАНИЛИСТ

Лечебен ранилист
[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... nilist.jpg[/img]

Германски ранилист
[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... l/0768.jpg[/img]

Приложение:

Билката стимулира движението на жизнената енергия на тялото и същевременно релаксира, което се изразява като устойчивост на това движение.

Действа противоспастично и отпуска напрежението в главата, мускулите, кръвоносните съдове. Това не е просто действие на физическо ниво, променя се както енергийния баланс в главата, така и съзнанието по начин, който премахва пренапрежението и задръствания в главата, породени при стресови ситуации от нашите мисли и чувства, които пречат на свободното преминаване на потока на жизнената сила. Това води до освобождаване на енергия в капан и по този начин позволява на нашите други системи да се справят с проблема, с който нашият стресиран разум не може. Следствие на горното се подобрява функционирането на нервната система, усилва се паметта, намалява се нервното напрежение при емоционални проблеми, облекчават се предменструални оплаквания и главоболия от различно естество, но най вече мигрени, получени на хормонална основа в дните около цикъла. При ежедневна употреба в продължение на поне 6 месеца намалява честотата и интензивността на хронично главоболие/мигрената, които впоследствие изчезват. На същия принцип тази билка действа за отпускане и укрепване на слънчевия сплит, който е нещо като къща за инстинктите и интуитивните способности на човека. Използва се също за стимулиране на храносмилателната система, което се изразява в подобряването на апетита и правилното функциониране на жлъчката и черния дроб. Билката има общ тонизиращ ефект върху цялото човешкото тяло. Има силно изразено антитуморно действие, повишава имунитета на организма и усилва обмяната на веществата.

При болести свързани най-вече с главата – последици от мозъчни сътресения, получени от физически травми, причинени примерно автомобилна катастрофа, изразяващи се в световъртеж, главоболие и дезориентация, след мозъчен инсулт и лицева невралгия, за лечение на главоболие и болки в лицето, за облекчаване на нервен стрес и емоционално напрежение. Използва се още при колики на стомашно-чревния канал, при диарии, при въз­паление на бъбреците, ревматични заболявания, подагра, заболявания на жлъчните пътища.

В българската народна медицина билката се употребява при задух, бронхит, атеросклероза, виене на свят, епилепсия, жълтеница, възпаление на бъбреците, матката и пикочния мехур, задух, радикулит, при рак (цялото растение).


Още информация (източник)


РЕПЕЙ

[img]http://delawarewildflowers.org/images/090904_075232.jpg[/img]

Приложение:

Репеят действа стимулиращо върху обмяната на веществата, усилва клетъчния растеж, има диуретично, потогонно и дезинфекционно действие. Освен че детоксикира тялото, билката регулира кръвното налягане и захарта. Младите листа имат антибактериално действие. Билката задържа развитието на туморите.

Вътрешно:
Репеят помага при бъбречни камъни, подагра, гастрит, язва на стомаха, диабет, подагра, ревматизъм, артрити, захарен диабет, болести на ставите и устната кухина. Корените на лечебното растение се препоръчват от народната медицина при малария, язва на стомаха, гастрит, газове, бронхит и хемероиди. Отвара от семената се пие срещу световъртеж.

Външно:

Растението се използва при контузии и наранявания, изкълчвания, разширени вени, при изпъкнала кост на палеца на крака, а също и за налагане при ревматизъм, натъртване, подагра. Настойка от корените, накиснати в терпентин (1:10), се използва за мазане при ревматизъм и шипове. Сварените листа се препоръчват за налагане на лапи при ревматизъм, подути лимфни възли, рани от изгаряния, хемороиди. В руските сайтове срещнах, че за тези цели се прибавят не само листа, но и трънливите плодчета на двугодишния репей.
Приготвя се и отвара за укрепване на косата при косопад. Коренът, сварен във винен оцет (2:10) се прилага против пърхот и за заздравяване на косата, както и при прекалено мазна кожа и при акне.



Още информация (източник)

РЕШЕТКА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... n0806c.jpg[/img]

Приложение:

Потогонно, спазмолитично, пикочогонно, нервоуспокоително, улесняващо храносмилането, стомашно-успокояващо, противовъзпалително, противомикробно, стимулиращо секрециите, отхрачващо и глистогонно средство. Влияе благоприятно при възпаление на бъбречните легенчета и пикочния мехур. Подобрява състоянието при стомашно-чревни заболявания, съпроводени с болки и киселини. Оказва обезболяващ ефект при хемороиди.

Вътрешно се използва за лечение на отоци от различен произход, течности в корема (асцит), нарушено храносмилане, парализи (особено на езика), стомашни болки и киселини при колит и гастрит, възпаление на пикочните пътища, при бъбречнокаменна болест, възпаление на бъбречните легенчета, като пикочогонно средство при воднянка и глисти, нередовна менструация По-рядко се предписва при отпадналост, преумора, нервно изтощение и др.

Външно използва се за бани при обриви при хемороиди, за компреси при лишеи, рани, обриви и други кожни заболявания. Коренът, накиснат в оцет, се използва за миене против лишей, краста и струпеи. Коренът накиснат във вино помага против пъпки по лицето.


Още информация (източник)


РИГАН

[img]http://1.bp.blogspot.com/_4i1cqj14Oxw/S ... gare+L.jpg[/img]

Приложение:

* Силен локален антисептик. Ефектът е най-изразен при етеричното масло от риган. Тези свойства могат да се използват при профилактика на възпаленията на кожата на често потящите се и влизащи в досег с много бактерии спортисти и фитнес любители, особено през летния сезон.
* Изразен бактерициден ефект. Приеман под формата на чай облекчава възпаленото гърло при настинки и грип. За това му свойство се сещаме най-често през зимния сезон.
* Облекчава болезнената менструация.
* Предположения, слабо проучени твърдения и научни прогнози:

* Съдържа голямо количество вещества с антиоксидантна активност, но това само по себе си не го прави ефективен антиоксидант. Няма документирани случаи за проявени здравни ползи от подобен характер. Предстоят проучвания.
* Твърди се, че намалява количеството на недиагностицираните бактериални паразити. Според популярна модерна теория в телата на хората живеят голям брой паразити, които рядко биват диагностицирани и лекувани. Поддръжниците на това схващане препоръчват ригана като едно от веществата с общо противопаразитно действие.
* Придават му се облекчаващи свойства на симптоми на заболявания като: астма, СПИН, ревматоиден артрит и др. без да са налице изследвания, които да обосноват научно хипотезите.



Още информация (източник)

РУЖА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 342105.jpg[/img]

Приложение:

Медицинската ружа е считана за изпитано лекарство от древността при лечение на кашлица. Редица документи, датиращи още от 9 в. пр. Хр. сочат лечебните свойства на алтеа (от гръцки altho – “лекувам”). В наши дни се смята, че противокашличният ефект на алтеа се дължи на съдържанието на високомолекулни кисели полизахариди, които покриват мукозните мембрани в устата и гърлото със слой, който предпазва срещу дразнене, намалява кашлицата и спомага за по-бързото възстановяване на мукозната повърхност.

мощно противовъзпалително омекчаващо и отхрачващо действие, намалява кръвната захар и стимулира имунната система. Билката действа обезболяващо върху лигавицата на дихателните пътища, като спомага за по-лесното изхвърляне на гъстите секрети. Действа противовъзпалително на стомашно-чревния тракт и на пикочно-половата система. Неутрализира повишената стомашна киселина, успокоява и предпазва лигавиците. Въпреки че не е силен антибиотик, тя отпуска значително мускулните стени на пикочния мехур, което води до изхвърляне на бактериите, които може да са били скрити в него.


**при възпаление на дихателните пътища – възпалено гърло, ангина, бронхити, трахеити, бронхопневмонии, астма, ларингит с пресипнал глас, фарингит, задух, трахеобронхит.
*при остри възпаления на стомашно-чревния тракт - остри гастрити, язвена болест, колит, дивертикулит и синдром на дразнимото черво.
*при възпаления на пикочните пътища, цистит, болезнено уриниране, бъбречни колики и др.

Внимание!! При брането медицин­ската ружа не трябва да се смесва с останалите видове ружа, които у нас са около 6 вида!


Още информация (източник)

СИНЯ ЖЛЪЧКА /ЦИКОРИЯ/

[img]http://www.revita.bg/root/files/2010/02 ... 578056.jpg[/img]

Приложение:

Тонизиращо храносмилателната система, апетитовъзбуждащо, жлъчегонно, слабително, намалява кръвната захар и унищожава микробите. Има известно диуретично действие, както и успокоителен ефект върху централната нервна система. Засилва сърдечната дейност, като увеличава амплитудата на сърдечните съкращения.

Билката се използва подобно на другите растения, съдържащи горчиви съставки, за стимулиране на храносмилането при безапетитие - засилване на секрецията на жлъчка, стомашен и чревен сок от активиране на перисталтиката на червата. У нас най-често се прилага като жлъчегонно средство при жълтеница, камъни в жлъчния мехур, лошо храносмилане, атоничен запек, гастрит, хронични бъбречни възпаления и камъни в бъбреците, болести на далака и черния дроб, възпаление на горните дихателни пътища, за стимулиране на обмяната на веществата и др. Употребява се и външно при кожни пъпки, циреи и др.

В българската народна медицина синята жлъчка се употребява при кашлица, треска, ангина, захарен диабет, цироза, бодежи в гърдите, епилепсия, трудно уриниране и уриниране на кръв, оскъдна и болезнена менструация, хемороиди, подагра, виене на свят, пясък в бъбреците и пикочния мехур, при нарушено храносмилане, стомашни болки, гастрит, язва на стомаха, при неврастения и хистерия (използва се цветът).
От корените на цикорията се приготвя заместител на кафето - ИНКА.



Още информация (източник)

СЛЕЗ

[img]http://www.zdravnitza.com/images/custom/Slez.jpg[/img]

Приложение:

Вътрешно: използва се при възпалителни заболявания на дихателната и храносмилателната системи -пресипнал глас, ларингит, остър и хроничен бронхит, трахеобронхит, бронхиална астма, задух, емфизем, кашлица, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, болки в стомаха и червата, газове и др.

Анемия (рецепта на Ванга):100 г. изсушени плодчета на билката слез се смилат на прах. Пие се по 1 път на ден 1/2 ч.л., разбъркана в чаша прясно овче мляко. Може да се добави малко мед за вкус.

Външно: бани при счупени крайници, изгаряния, отоци, хемероиди, компреси със сварен слез в мляко при кожни заболявания (циреи, акне, фурункули, скрофули, колпит ), за компреси при възпаление на очите и клепачите, за гаргара при гърлобол и жабурене при зъбобол, за клизми при възпаление на червата, компреси и лапи при заушка.


Още информация (източник)

СМОКИНЯ

[img]http://agrosaveti.com/images/stories/ov ... okinia.jpg[/img]

Приложение:

Смокиновият плод действа тонизиращо, слабително и болкоуспокоително. Той съдържа вещества, които подпомагат смилането на мазнините и усвояването на въглехидратите. Те намаляват холестерола и стимулират апетита и панкреаса.

С богатото си съдържание на калий и захари плодовете са добро лечебно средство при сърдечно-съдови заболявания, повишено кръвно налягане и отоци, против запек (сушени смокини, накиснати в дървено масло се ядат сутрин на гладно). Желязото и манганът в тях са полезни при анемия. Употребяват се също при захарна болест, подагра, възпаление на лимфите. Нашата народна медицина препоръчва плодовете при малокръвие, скрофули, магарешка кашлица, бронхит, астма, простуда и като полово-възбудително, а листата –при бюргер, задух, кашлица, стомашни и чревни болки. Опечени, плодовете като кафе могат да се използват при всички видове кашлица.

Външно във вид на лапи плодовете могат да се използват против циреи, гърлобол, възпаление на сливиците и венците, за компреси при петна у бременни.


Още информация (източник)


ТИБЕТСКА ГЪБА

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rpilze.jpg[/img]

Приложение:

1. Лекува рак, като преустановява растежа на раковите клетки.
2. Напълно нормализира обмяната на веществата в организма.
3. Лекува практически всички алергични заболявания.
4. Ликвидира всички стомашно-чревни заболявания, в т.ч. и язва на стомаха.
5. Лекува заболяванията на белите дробове, бронхит, пневмония.
6. Лекува всички заболявания на черния дроб, жлъчния мехур, разтваря камъни в бъбреците.
7. Лекува всички възпаления, тъй като изпълнява ролята на антибиотик.
8. Напълно изчиства организма от плаки, тъй като изкарва всички продукти на обмяната, в т.ч. холестерина, солите на тежките метали, дионуклеидите и продуктите на обмяната на алкохола.
9. Лекува диабет, като нормализира въглеродния обмен.
10. Повишава половата активност и намалява телесното тегло, като преустановява процеса на стареене на клетките.
11. Повишава тонуса и вътрешните резерви на организма, подобрява паметта и вниманието.


Още информация (източник)


ТРЪНКА

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... sa-531.jpg[/img]
[img]http://4coolpics.com/pics/0081/065140081334.jpg[/img]

Приложение:

Цветовете имат потогонно, пикочогонно, успокояващо и очистително действие. Листата имат противовъзпалително действие при възпаления на бъбреците и пикочния мехур. Плодовете имат кръвопречистващо и запичащо действие.

Плодовете на трънката имат приятен стипчивия си вкус, могат да се използват както в сурово състояние, добре узрели, така и изсушени. От суровите плодове се правят сладка, сиропи, вино и имат силно тонизиращо действие за целия организъм. Изследвания, правени в Япония, са доказали тяхното противовъзпалително и противораково действие.

Плодовете се прилагат като запичащо средство пристомашно-чревни разстройства, при гастрити, ентерити, колити, при възпаления от всякакъв характер, язва, диабет. Цветовете и листата се използват при възпаления на бъбре­ците и пикочния мехур. Цветовете се прилагат успешно при болезнени състояния (невралгии, болки в стомаха, ревматизъм, колики на жлъчния мехур, жълтеница, кожни заболявания и др.), както и за разтваряне на камъни в бъбреците и пикочния мехур и аденом на простатата.


Още информация (източник)

ТУРТА /ТАГЕТЕС/

[img]http://www.gradinata.bg/_images/i005514.jpg[/img]

Приложение:

Всички видове турта цъфтят от юли до първите минусови температури в късната есен и притежават антибиотични и бактерицидни свойства. В някои страни се използват за обеззаразяване на почвата, като предшестваща култура. Интересен е и фактът, че туртите, които са засадени в близост до домати или други зеленчукови растения ги предпазват от редица гъбни заболявания, най-вече от фузариоза и от някои видове нематоди.

В туртата се намират флавоноиди, етерично масло, дъбилни вещества и др. Главното й действие е антисептично и тонизиращо. В нашата страна туртата се използва рядко като подправка, но в родината им Америка и в Централ­на Европа с листата се ароматизират много блюда. С листата се подправят салати, месни гозби, и месни консерви и се слагат там, където се използва розмаринът.

В Китай я прилагат за лечение на кашлица, при простудни заболявания, колики и др. В народната им медицина е средство за премахване на мазоли, против оттоци, измръзвания и гъбни инфекции. Използва се във фармакологията и парфюмерията, за ароматизиране на тютюневи изделия, а също и в хранително-вкусовата промишленост, в това число и в алкохолните и безалкохолни напитки.В Индия от туртата се извлича масло, което заедно с маслото от сандалово дърво се използва за производството на парфюми.


Още информация (източник)

ХМЕЛ

[img]http://img.deltanews.bg/40438fae29d7f0b ... cef550.jpg[/img]

Приложение:

Антисептично, понижава високата температура, елиминира натрупаните в тялото отрови, облекчава възпалението, диуретично, нервоуспокоително, противоспастично, болкоуспокояващо и сънотворно действие, възбужда апетита, стимулира храносмилането, пречиства и възстановява кръвта. Доказано е, че екстракти от шишарките на хмела имат естрогенен ефект (подобен на естрогенните хормони на яйчника).

* кръвоносна система - анемия;
* нервна система – климактерични нервни оплаквания, хистерия, безсъние, нервна възбуда, нервно разстройство, невралгия, алкохолен делириум.
* сърдечносъдова система - гръдна жаба, някои сърдечни заболявания;
* храносмилателна система - липса на апетит, лошо храносмилане, чревни спазми, синдром на раздразненото черво, колит, глисти, възпаление на жлъчния мехур и жлъчните пътища;
* пикочо-полова система - заболявания на пикочния мехур, камъни в бъбреците, прекомерно производство на пикочна киселина (подагра), задържане на вода в организма, напикаване;
* черен дроб - жълтеница и понижена функция;
* мъжки състояния - обуздаване на прекомерната сексуална активност, сперматорея (неволно изтичане на семенна течност);
* дихателна система - кашлица;
* външно приложение (лапи, компреси, мехлеми и масла) - синини, изгаряния, възпаления, болезнени отоци, ревматични, артритни и подагрозни болки, плешливост.


Още информация (източник)

ЧЕРВЕН ГЛОГ

[img]http://static.framar.bg/snimki/botanika/glog.JPG[/img]

Приложение:

Засилва енергията на сърдечните съкращения, а едновременно с това успокоява сърцето.
Билката разширява кръвоносните съдове (особено на сърцето и мозъка), регулира сърдечната дейност, действува нервоуспокоително и пикочогонно. Прилага се при сърдечно-съдови заболявания (повишено кръвно налягане - лека форма на хипертония, сърдечна слабост, гръдна жаба, сърдечни неврози, атеросклероза, сърдечни аритмии), безсъние, нервна възбуда, повишена функция на щитовидната жлеза и др.
Българската народна медицина препоръчва глога още при болести на отделителната система, увеличена простата, задух и др.
Цветовете и плодовете на глога се различават по своето действие върху сърдечносъдовата система, цветовете действат тонизиращо, а плодовете седативно и успокояващо.


Още информация (източник)


ЧЕРВЕН КАНТАРИОН

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... b05066.jpg[/img]

Приложение:

Имунностимулиращо, апетитовъзбуждащо, подобрява храносмилането, тъй като тонизира стомаха и сти­мулира отделянето на стомашен сок, жлъчка и панкреатичен сок, има и газогонно действие. В миналото е използван за лечение на маларията, тъй като може да понижи температурата при трескави състояния. Експериментално е доказано, че съдържащият се в растението генциопикрозид има противоглистно действие.

При безапетитие, възпаление на стомаха с намалено отделяне на стомашен сок, запек с газове, болезнени диспепсии, възпаление на черния дроб, анемия, чревни паразитози, трескави състояния, диабет. Външно се прилага при бавно заздравяващи рани.

В научната медицина се използва спиртен извлек от надземната част на растението (тинктура) в различни комбинации с други горчиви билки. Тинктурата от тази билка въздейства особено благоприятно за бързо възстановяване след продължително боледуване, както и при някои заболявания, като бронхиална астма, язвени болести на стомаха, повишена или понижена киселинност, хепатит, камъни в бъбреците, екзема, нередовен менструален цикъл, главоболие.

Българската народна медицина препоръчва червеният при болести на черния дроб, жлъчката и далака, при глисти, апоплексия, парализи, епилепсия, запек, туберкулоза, липса на апетит, маточни кръвоизливи, хемороиди, бяло течение, туберкулоза в червата, цироза на черния дроб, воднянка, захарен диабет, главоболие.


Още информация (източник)


ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА

[img]http://agrosaveti.com/images/stories/ra ... telina.jpg[/img]

Приложение:

Подобрява функцията на женските полови хормони, коригира неприятните вегетативни реакции, придружени с прилив на топли вълни, повишаване на артериалното налягане и пр. в пременопаузата и климакса, намалява симптомите на праменструалния синдром, възстановява функциите на организма след продължително приемане на антибиотици кортикостероиди и други медикаменти, омекчително, кръвоспиращо и ранозаздравяващо.

Хормонално заместваща терапия при климакс и хормонални проблеми, маточни кръвоизливи, преодоляване на простудни състояния, придружени от катари на горните дихателни пътища, суха кашлица, преграхнал глас, бронхит, загуба на апетит, застой на жлъчката и черният дроб.


Още информация (източник)



ЧЕРЕН БЪЗ /БЪЛГАРСКИЯТ ЖЕН-ШЕН

[img]http://kasnaprolet9999.blog.bg/photos/6 ... 994259.jpg[/img]

Приложение:

Чай от цветовете на черният бъз се използва за инхалация при пресипнал глас и възпаление на горните дихателни пътища.
В българската народна медицина чаят от цветовете се употребява още за лечение на възпаление на пикочните пътища, при импотентност, хемороиди, подагра, при високо кръвно налягане, воднянка, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, възпаление на простатата, уриниране на кръв, копривна треска, задух, затлъстяване. Отвара от листата се използват външно за бани при кожни обриви, хемороиди, ревматизъм.


Още информация (източник)

ШИПКА

[img]http://bilkovichayove.com/wp-content/up ... -image.jpg[/img]

Приложение:

Благодарение на това поливитаминно съдържание се подобрява окислително-редукционните процеси в нашите клетки и функциите на костния мозък, активизират се ензимните ни системи, усилва се регенерацията на тъканите, синтезата на хормоните и се благоприятства въглехидратната обмяна в организма. Съдържанието на витамин Р способства за намаляване чупливостта на капилярите, като ги уплътнява, подпомага използуването на аскорбиновата киселина от организма. Витамин К влияе върху нормалното съсирване на кръвта. Пектинът пък образува защитен слой върху стомашно-чревната и бронхиалната лигавица и е изпитано лечебно средство при възпалението им. Минералните соли увеличават диурезата, а таниновите вещества пречат за образуване на гнилостни процеси в червата.


Още информация (източник)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор