ДИСБАКТЕРИОЗА

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

ДИСБАКТЕРИОЗА

Мнение от cchery »

Съвети на д-р Михайлов, дадени във форума на "Часът на мама"

Какво да правим при дисбактериоза?

Без съгласуваната и задружна работа на добрите микроорганизми в стомашно-чревния тракт е невъзможна правилната му работа. При увреждане на нашата нормална чревна флора започват процеси на ферментация, гниене, редуване на запек и разстройство, лошо усвояване на храните. :!: Ако в стомашно- чревния тракт липсват нормални, полезни бактерии и са се появили вредни - налице е дисбактериоза. :!: По правило се появава много лесно при използване на антибиотици, чиято употреба при зачестилите простудни заболявания лавинообразно расте.


Причини за дисбактериозата:

Най-често дисбактериозата се свързва с имунодефицит, причинен от:
  • неправилно хранене;
  • безразборно използване на антибиотици;
  • агресивни лечения с кортикостероиди, химиотерапия и пр.
  • замърсяване на околната среда.
:idea: В резултат се стига до заболявания на стомашно чревния тракт съпроводени от понижения на стомашната секреция, заболявания на черния дроб и панкреаса. Когато боледува стомашно-чревният тракт, логично е и флората в него да е болестотворна. :idea:

Клиничната картина е доста пъстра, разнообразна:
  • промени в апетита;
  • куркане на червата;
  • тежест;
  • дискомфорт в корема, подуване;
  • неприятен вкус в устата;
  • напукване в зоната на устните ъгли;
  • засилено потене;
  • слабост;
  • алергия и/или непоносимост към много храни.
При възрастни хора симптомите са по- слабо изразени, главните оплаквания са свързани с подуване на корема и нарушен ритъм на изхождане - задълбочаване на запека или диария след употреба на прясно мляко.

И още - реагира психиката от психо-емоционална лабилност, различни вегетативни реакции - потене, дискомфорт, неразположение, субфебрилни температури и пр.


Кога възниква дисбактериозата


Дисбактериозата може да стартира от кърмаческа възраст. :!: Естественото хранене - кърмене поне до 6. месец стимулира растежа и размножававането на полезните бифидо~ и лактобактерии. Ето и едно от обясненията за хранителни алергии в кърмаческа и ранна детска възраст- късно започнало или рано прекъснато кърмене. :!: За съжаление тези нарушения ще се отразяват върху здравето и през целия живот.

:!: Особено опасни за нашите нормални бактерии са антибиотиците които променят микробния баланс в червата и са предпоставка за развитие на устойчиви спрямо антибиотиците патогенни щамове. :!:
И обратно. Нормалната чревна микрофлора подкрепя здравето и дълголетието. Бифидобактериите участват в синтеза на аминокиселини, белтъци, витамини от група В, подпомагат всмукването и усвояването на калций, желязо, витамин D (ето откъде тръгват и проблемите с остеопорозата), регулират клетъчния имунитет.
:idea:
Извод - съществува пряка връзка - антибиотици- малабсоршън синдром с последици- анемии, остеопороза, имуно- дефицитни състояния, неврологични проблеми.
:idea:


ПОЛЕЗНИТЕ БАКТЕРИИ

Лактобактериите са природен антибиотик (с тяхното изучаване и възхвала на българското кисело мляко се свъзва големият руски учен Иля Мечников). Разцепват млечните белтъци и казеинът, потискат гнилостните патогени, микроорганизми и възбудители на остри чревни инфекции (зачестяващи в периодите на грипни епидемии и банални простуди).
Чревната пръчица- *Esherichia coli - стимулира имунитета и има антираков ефект.

Видове дисбактериоза:
  1. Гнилостна - в резултат на висок процент в менюто на мазна животинска храна и ниско съдържание на несмилаема целулоза. :!: За леченето й е важно да се ограничава храната от животински произход и на първо място мазнините и да се обогати с растителни продукти- норма на СЗО- 400 г пресни плодове и зеленчуци. :!:
  2. Ферментативна - свързана е нарушена поносимост към въглехидрати. Причини - понижена киселинност на стомашния сок, имунодефицитни състояния, гладуване (неправилно провеждани диети, анорексия и т.н.), паразитни заболявания.
  3. Дефицитна - развива се под влиянието на антибиотици или при диета с малко растителна целулоза. (Няма какво друго да се случи при модерното лечение на язвата на дванадестопръстника).

    :idea:
    • Продължителната дисбактериоза има сериозни последици:
    • Снижаване на защитните функции на организма;
    • чести простудни и възпалителни заболявания;
    • алергични заболявания.
    :idea:


    Лечение на дисбактериозата

    Най- важно е да се ликвидира провокиращият фактор и да се нормализира храненето. :idea: Много полезно е киселото зеле, подправки като хрян, ряпа, репички, лук, чесън и пр., съдържащи фитонциди, унищожаващи патогенните микроорганизми, но безвредни за полезните, стимулират секрацията на стомашен сок, дейността на панкреаса, черния дроб. :idea: Прясното мляко не е полезно за възрастни хора, но са препоръчителни млечнокиселите продукти.

    В моите планове:

    Прясното мляко - отделно от други храни, защото се превръща на извара в стомаха и започват гниене и ферментация.
    Кисело мляко, домати и плодове - половин час преди храна или 2 часа след нея.
    Лоши комбинации - примери:
    баница и кисело мляко, пица и спагети с доматени заливки и кетчуп, сърми с кисело зеле, лютики, торти, пасти и пр. десерти, крем карамел, домати и хляб, домати и картофи (гювеч), фасул с домати и т.н.
    Мазнините и техните източници са неутрални и се съчетават с всичко: олио, зехтин, масло, сусам, oрехи, слънчоглед и т.н. Същото се отнася и за салатите.)


    Препоръки

    • Поне едномесечни курсове с пробиотици след антибиотични лечения - Биостим, Ентеросан, Лактофлор, Нормофлор и др.
    • Билки
      Петопръстник- стръкове - 2 части;
      Жиловляк- листа - 3 части
      Плодове шипка - 4 части
      1 чаена лъж. от сместта да се кипне 30 минути в чаша вряща вода (изврялата вода се долива)и се пие по 1/3 чаша 3 пъти дневно 30 минути преди хранене.
    • При склонност към диария при която се губят важни и полезни за здравето минерали и микроелементи:
      „Борчвор” „Верея”- са що годе прилични марки
LACTOBACTERIUM BULGARICUM- заема особено място в имунопро-филактиката и лечението на стомашно- чревни заболявания. Най- ценни са млеката, заквасени с чиста култура. За ревитализиране на сухите млека след разтва-рянето им да се оставят 1-2 часа на стай-на температура. Може да се приготви и квасено мляко.

I прясното мляко се вари няколко минути.
II охлажда се до 40- 43° С. Проверява се с дезинфекциран термометър, не се бърка с пръст.
III Разтваря се сухото мляко, квасено с чиста култура в преварена и охладена вода. Доза- 1-2 супени лъжици/ 1 л прясно мляко.
IV млякото се налива в термос, добавя се закваската и се оставя 6-8 часа до образуване на коагулум.

“Биостим”- на “Малашевска” № 12 А до месокомбината, фирма “Елби”.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор