Синдром на хроничната умора

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Синдром на хроничната умора

Мнение от Мърмори »

Синдромът на хроничната умора е нова, модерна болест, която според лекари от цял свят е бичът на нашето време.

Според психолозите това не е никаква болест, а елементарно междинно състояние между физическото здраве и бъдещото заболяване, което неминуемо ще последва, ако не се вземат навременни мерки. Това е състоянието, в което имунната и нервната система се намират на предела на крайно напрежение.

Ние още не сме болни, но вече не сме и здрави.

За нормално здраве можем да говорим тогава, когато се събуждаш сутрин с усмивка, ставаш лесно без будилник, радваш се на настъпващия ден и имаш прекрасно настроение.

Ти чувстваш енергията на живота. Лишена си от агресия и раздразнителност към света. И завършваш работния ден, готова за срещи с приятели, за хубав филм или за занимания с децата.

Вечер не падаш като труп от умора, а спокойно и хармонично завършваш деня си. Лягаш си, без да изпитваш умора, тъга или подтискаща депресия. Спиш добре и на сутринта се събуждаш с чувствена готовност за живота.

Ето това е истинското здраве.

За съжаление, темповете на днешния социален живот са твърде безпощадни и забързани. Те през цялото време те пришпорват: „Давай! Давай! Ще закъснееш!”. И ти бързаш, разкъсваш се, губиш търпение и самообладание. Носиш се по течението на живота, често просто по инерция, без даже да се замислиш – а защо с такава скорост? Накъде ни носи вълната на всеобщата суета?

Ти още не си болна, нямаш температура или определена болка. Все още имаш сили да се измъкнеш сутрин от леглото, да свариш кафе, да вземеш душ, но мислите за предстоящия ден често пораждат недоволство, напрежение и досада вместо желание и енергия за работа. И ако през нощта заспиваш трудно, спиш твърде леко, събуждаш се по 2-3 пъти и си припомняш отминалите неприятности с любимия, с приятелите, с децата или на работа – то едва ли твоето състояние може да се нарече пълно здраве.

Да, ти още не си болна. Но не си и здрава. Ти си в третото, междинно състояние – ти си на предела. Колко време още ще успееш да се задържиш на него? До последващия нервен срив, до хормоналния или до имунния? Месец? Година? Три? Може и повече, но това време не може да се причисли към щастливо преживените години. Струва ли си да хабиш живота си за това?



Има начин да се почувстваш по-добре.
Погледни истината в очите!
Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Твоето здраве зависи изключително и само от теб.

Много лекари започват лечението на пациентите си с назначаване на някакво леко успокоително средство. По простата причина, че не съществува на света такова заболяване, което да няма в своите основи, в своите причини или в своите последици стресово нарушаване на нервната система. Даже баналните остри респираторни заболявания , така наречената „простуда”, са резултат на това, че човек се е оказал в нужното време на нужното място преуморен, изнервен или гладен.

Всяка една от причините, които предизвикват у нас лошо настроение или раздразнение, може да се превърне в начална точка на всяко едно заболяване.

Или с други думи: лошото настроение също е стрес или нищо друго, освен нарушение на нормалния химичен баланс на организма, водещо към ненормално отклонение. И понеже при всяко едно отклонение организмът се опитва да се справи сам, в този случай той мобилизира на помощ защитните си сили. В това число и тези, които обикновено стоят на стража на нашите външни граници, защитавайки ни от бактерии, вируси и други зарази.

По такъв начин, даже ако временното лошо настроение може да се счита за отклонение от нормата, хроничното подтиснато и унило настроение може достоверно да се счита за хронично заболяване. То е едно огнище на напрежение, което в течение на дълго време използва защитните сили на организма по друго време и на други места.

Ето тук е мястото на позитивното мислене и може би няма по-подходящ случай за неговото използване. Но проблемът се състои в това, че хронично измореният мозък просто не е способен на никакво позитивно мислене. По простата причина, че доброто или лошото настроение се обезпечават от същата тази химия на мозъка. Трябва да сработят определени невромедиатори, а за това трябва да се намерят определени невропептиди... Но ако организмът се намира от доста продължително време в уморено, претоварено и полудепресивно състояние, това означава само едно – мозъкът е изтощен, има недостиг на положителни невромедиатори и няма откъде да ги вземе, той изработва само отрицателни. Те преобладават и блокират производството на необходимите за победата на положителните емоции вещества.

Възможно е да има недостиг на приятни, радостни новини. Възможно е да не достига слънчевата светлина. Възможно е да не достигат любовните радости. Или някаква група витамини. Всичко е възможно!

Въпросът е в това, че не е известно кога ще се изясни причината и дали ще се изясни изобщо. А помощ е необходима още днес, понеже по-нататъшната перспектива за организма е с тенденция към влошаване на състоянието.

В такива случаи е ясно едно – мозъкът спешно се нуждае от външна помощ. Той има нужда от допълнителни вещества, които да блокират постоянното производство на отрицателните невропептиди.

Лошо настроение, раздразнителност и чувство на неудовлетворение – познати емоции, с които се борим непрекъснато.

Една мъдра пословица ни съветва да пазим нервите си, защото от тях произхождат всички болести. Но добрите намерения да съхраним спокойствието си, често се разбиват в непрекъснатата върволица от стресови ситуации.

Затова за много хора въпросът „Как да успокоя нервите си?” е от голямо значение, а отговорът му може да върне вътрешното равновесие, радостта от живота и способността да се противопоставим на несгодите.

Контрол над негативните емоции

Често не можем да разберем от какво са предизвикани постоянната раздразнителност, неудовлетворението и лошото настроение. Такива негативни емоции могат да бъдат породени от завишените изисквания към себе си или околните.

Едно просто правило може да помогне в този случай – необходимо е всеки ден да откриваме малките удоволствия в незначителните неща – събития, предмети, хора. Спокоен е не този, който притежава богатство, а този, който знае как да бъде благодарен на съдбата за всичко, което има. Контролирайки негативните емоции, завистта, прекалената самокритика и неудовлетвореността от себе си, можем да се научим да реагираме спокойно дори в ситуациите, в които не постигаме желаното.

Личното пространство

Често влошеното състояние на нервната система се провокира от неуважението на околните към личното ни пространство. Подсъзнателно човек чувства, че просто се губи в желанията на близките и роднините, колегите и приятелите, а за самият него не остава време. Това го заставя да нервничи и постепенно го вкарва в низ от стресови ситуации.

За да успокоите нервите си е важно да се научите да насочвате вниманието върху себе си, даже за 10-15 минути на ден. Семейните грижи, проблемите в работата – всичко това може да отстъпи на втори план за кратко. Необходимо е човек да отдели време на това, което му харесва или много му се иска да направи. Дали ще е шопинг, среща с приятели, посещение на изложба, четене на книга в парка, топла вана с ароматна пяна или час в спа-салона, няма значение. Важното е да прави точно това, което иска и да осъзнае, че го прави само за себе си.

Дихателни практики

За успокоение на нервите помагат различни дихателни практики. Действието им е насочено към хармонизиране на общото състояние на организма - нормализиране на функциите на всички органи и системи, в това число и нервната. Честите занимания помагат за постигане на спокойствие, повишават съпротивителните сили на организма към различни заболявания и настройват човек на позитивна вълна.

Едно от най-простите и ефективни дихателни упражнения е забавянето на ритъма на дишане. В стресова ситуация трябва да вдишате дълбоко и да издишате бавно. Може мислено да си представите, че по време на издишането надувате гумен балон. Всички проблеми, дразнения и негативни емоции, сякаш се издишват заедно с въздуха навън. След това мислено пуснете въображаемия балон в небето, а с него нека отлетят и всички поводи за безпокойство.

Силата на лечебните треви

Ако не можете да се справите с нервното напрежение, обърнете се за помощ към билките. Може да си купите готови смеси за подобряване функциите на нервната система или да ги съчетаете сами според съветите на народната медицина.

Най-често използваните билки са дяволска уста (leonurus cardiaca l.), дилянка (Valeriana), маточина (Melissa officinalis L.), хмел, глог и други проверени през вековете успокояващи треви.

Билковите настойки може да се използват не само за вътрешен прием, но и за отпускащи вани. Това също спомага за укрепване на психичното и емоционалното здраве, за сваляне на напрежението и подобряване на настроението.


За съжаление често срещаме хора, крайно нуждаещи се от необходимите средства, но избягващи ги с всички сили по непонятна логика. Те упорито не се лекуват до момента, когато попаднат в болницата. Тогава те са съгласни на всичко, само и само да възвърнат предишното си здраве. Уви, здравето се дава само веднъж и възстановяването му е много по-сложно, отколкото първоначалното му опазване.
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от Мърмори »

Сезонна депресия

Типични симптоми на депресия:
повишена раздразнителност
страх
загуба на енергия
Нетипични симптоми при сезонна депресия:
удължаване на съня
но въпреки това-сутрешна умора
засилен апетит за сладки неща и повишаване на телесното тегло.

Типична депресия
 намален апетит
 отслабване и
 нарушения на съня (безсъние)

Причини

Недостиг на слънчева светлина (не се стимулира достатъчно епифизата) – малко серотонин - хормон на щастието.
Голямо количество от хормона на депресиите - мелатонин. Резултатът е потиснатост, сънливост, апатия.
Повишени нива на основния хормон на надбъбрека кортизол, който силно потиска имунната система.
Ето и едно логично обяснение за простудите през зимата. Малко светлина през зимата, повишени нива на кортизола, които определят бума на вирусните заболявания, простудите и грипа.

Лечение

1 Светлина
Да се прекарва по един час на открито дори ако навън времето е мрачно и дъждовно. Това правило важи с особена сила за страдащите от депресия. През есента и зимата също може да се правят слънчеви бани на закътани и добре огрени от слънцето места.
Лечение със специални лампи с интензивност 2500 лукса.
[img]http://img822.imageshack.us/img822/8480/33407401.jpg[/img]

Запалва се лампата и пациентът престоява един час на нейната светлина най-малко един час рано сутринта. През това време пациентът може да чете, плете, да работи на компютър, да разговаря по телефона. Най-често е достатъчна само една седмица светлолечение да се предолеят симптомите на сезонната депресия.
Това са специални лампи с цени между 70-400 долара.

2 Движение

То е много сериозно средство срещу депресии. Дозата е 300 калории дневно. За предпочитане е движението на открито, дори при мрачно и кишаво време.

[img]http://img507.imageshack.us/img507/3086/35524237.jpg[/img]

3. Билки

Жълт кантарион. 2-3 супени лъжици жълт кантарион се запарват в 600- 800 мл вряла вода 10-15 мин. Чаят се прецежда и изпива на 3-4 порции през деня.

И още една билкова комбинция:
Да се смесят в равни части, примерно по 50 г стрък върбинка, петопръстник, бабини зъби, листа от ягода, листа къпина, натрошени шипки. 3 супени лъжици от сместа се запарват в 1 л вряла вода и чаят може да се прецеди. Пие се като вода.

4. Пчелен прашец

Той може да повлияе благотворно повишеният апетит за сладки неща (характерен за сезонните депресии). Хормоналните дисфункции вървят ръка за ръка със сезонните депресии. A пчелният прашец съдържа фитохормони. Полезен е за черния дроб, регулира обмяната на веществата и е важен елемент за поддържане на стройна фигура.
1. вариант - да се смучат по 1-2 чаени лъж. всяка сутрин до стапяне на зрънцата.
2. вариант - 1-2 чаени лъж. пчелен прашец се разбъркват сс малко мед и вода и се изчаква до стапянето на поленовите зрънца до каша. Тя може да се разбърква с кисело мляко, компот, нектар.

5. При тях може да помогне пчелното млечице.
Много важно средство е при нарушения на менструалния цикъл и проблеми със забременяването.
Има великолепен ефект върху обмяната на веществата.
Начин на приложение
10 г натурално млечице да се разбъркат в 200 г мед и сутрин да се приема по една чаена лъжичка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от Kleo »

Записвам се :940
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от droidd »

Точно това имах нужда да прочета днес :923
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от Kleo »

Изключително полезна тема, отново благодаря :326
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от cchery »

Хихихи, що ли се връщаме към тази тема точно в седмицата след смяната на астрономическото време :1062 :1062 ! И мен ме мори и умора, и поспаливост! И всичко стана от раз след като върнахме часовника с час назад! Според мен тази игра с организмите ни трябва да спре! :1074
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от Kleo »

На мен промяната в часа напролет ми разказва играта,
тази есенната ми идва екстра! :)
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

БИЛКИ ЗА ТОНУС - статия на д-р Атанас Михайлов

Мнение от cchery »

Билки за тонус
Маточина с мляко успокоява, вика съня и спасява от депресия


Чаша мляко с маточина преди лягане успокоява.
Д-р Атанас Михайлов
19.01.2012/Монитор



Няколко дни тъга не са проблем. Ако обаче лошото настроение продължава седмица, това може да е начало на депресия. Това състояние засяга все повече хора по света. Прогнозата на учените е, че към 2020 година тя ще заеме второ място по честота след сърдечносъдовите заболявания. Депресията руши живота на засегнатия, отразява се зле и на близките му. Нестабилност в службата, в семейните отношения, финансовата криза, терорът на бетонния град са предпоставка за сериозен стрес, а той често прераства в депресия.

[img]http://3.bp.blogspot.com/-eBuJau8JKHo/T ... ssion1.jpg[/img]



Стресова епидемия

Учените обясняват, че стресът е ситуация, в която човек се оказва за първи път. Той няма натрупан опит как да реши проблема, не знае какви ще са последствията и няма прогноза за перспективите. Тази неизвестност още повече натоварва нервната му система. :idea: „Острото” състояние продължава 3-4 дни и отминава. :idea: Понякога обаче фактори като загуба на работа, финансови проблеми, загуба на близък или развод непрекъснато се повтарят, редуват се или се комбинират и струпват по едно и също време, стресът се задълбочава и започва да вреди сериозно на здравето.

Често не можем да изменим хода на събитията и да избегнем стресови ситуации, но има доста неща, които можем да направим. Знаем, че два пъти дневно трябва да си мием зъбите. Спазваме това, за да поддържаме здраве и хигиена в устата. Когато обаче нервите са опънати до крайност и сме потънали в лапите на лошото настроение, не знаем как да си помогнем и обикновено не правим нищо. А има прости неща, които можем да направим, преди да посегнем към силните лекарства.

Важно е да си осигурим пълноценен сън - около 8 часа. Дори да сме убедени, че няма да заспим, да не отлагаме лягането и да го правим винаги по едно и също време. Това помага за изграждане на рефлекс.

[img]http://i.telegraph.co.uk/multimedia/arc ... 10450c.jpg[/img]

:idea: Малки трикове също викат съня. Температурата в спалнята трябва да се поддържа ниска - под 16 градуса. Това улеснява заспиването, а има и друго предимство - предпазва от алергии към битов прах. Обяснението е просто – под 16 градуса развитието на домашните микрокърлежи спира. :idea:

Много билки отпускат нервната система и викат съня. 30 минути преди лягане изпийте чай от маточина. :idea: Той се приготвя, като 1-2 чаени лъжички листа маточина се запарват за 5 минути в чаша вряла вода. Чаят се прецежда и се изпива топъл.

[img]http://3.bp.blogspot.com/_PdSuEqabhnk/S ... -lores.jpg[/img]


МЛЯКО С МАТОЧИНА ЗА ЗДРАВ СЪН


Другият помощник е топлото мляко преди сън. Млякото съдържа една аминокиселина – материал за производство на хормона на съня – мелатонин. Прясното мляко идеално се съчетава с билки. Използвайте го вместо вода за приготвяне на напитка за сън с маточина. Млякото се загрява и като наближи точката на кипене, добавя се маточина. Котлонът се изключва да не изкипи млякото, чаят се разбърква в продължение на 4-5 минути.

Ако маточината не повлияе достатъчно добре на съня, може да се опита запарка с лечебна иглика. Приготвянето е по същия начин - 1-2 чаени лъжички листа и цветове иглика да се запарят 5 минути в чаша вряла вода. Чаят се прецежда и се изпива топъл. Може и е добре чаят да се подслажда с мед.


КАК ДА ПОЗНАЕМ ДЕПРЕСИЯТА

- лошо настроение (липса на радост);

- забавено мислене, лошо съобразяване, неспособност за вземане на решения;

- понижен апетит;

- нежелание да се прави каквото и да било;

- нарушение на съня и по-особено безсъние. Бъдете нащрек, ако към 11 ч вечерта ви обхваща трудов ентусиазъм – сядате зад компютъра да свършите някаква работа или започвате да перете, или си намирате някаква друга домашна работа. Помислете дали подсъзнателно или съвсем съзнателно не искате да си легнете от страх, че няма да заспите.



Поне час разходка на чист въздух

Един час разходка на чист въздух разтоварва напрежението.

Режимът на работа и почивка най-често изпива силите и тласка към депресия. За да се харесат на началството или на себе си, мнозина се проявяват като работохолици - не се вдигат часове наред от стола до бюрото. А на всеки час и половина е необходимо да се прекъсва работата и да се отвлече вниманието макар и само за 5 минути. А не е лошо да отделим и време за леко раздвижване и разходка извън офиса. Важно е човек да излезе на чист въздух, да смени позата зад компютъра и да „проветри” мозъка. Това е и основната профилактика за предпазване на блокажи на гръбнака.

:idea: През уикенда вместо да пропилявате времето за лежане пред телевизора, нищонеправене, обилно хапване, ходене на гости излезте сред природата. Заедно с раздвижването ще се заредите с енергия. :idea:

Измислете програма за цялото семейство - преходи в планината, каране на ски, шейна или други спортове според личните предпочитания.

[img]http://i.frognews.bg/images/Ognyan_Stef ... _sport.jpg[/img]

Всички склонни към депресия знаят колко добре им се отразява времето, прекарано на открито. Задължително е поне един час дневно да сме навън, на дневна светлина, а най-добре на слънце. Фотобиолозите доказват, че това е необходимата доза светлина за стимулиране на епифизата, а оттам да се спасим и от депресии.

[img]http://hitro.bg/gallery/th/102599_3.jpg[/img]

Още една полза има от уикенда в планината. Той ще разведри и обстановката вкъщи, ще помогне за мира и разбирателството. Така заедно със стреса, ще избегнете и традиционните неделни скандали кой да мине с прахосмукачката и кой ще мие чиниите.



ПОМОЩ ОТ ПРИРОДАТА


Поне месец чай от жълт кантарион

[img]http://www.bilki.bg/products_photos/922/137_big.jpg[/img]

Най-подходящата билка срещу депресия е жълтият кантарион. Три супени лъжици от билката се запарват 15 минути в един литър вряла вода. Този чай се пие по всяко време. Няма специални препоръки преди или след храна. Жълтият кантарион може да се намери и под формата на хранителни добавки в аптеки и дрогерии. Важно е да се приема системно поне месец, месец и половина, за да има ефект.


Билката бабини зъби вдига либидото

Билката бабини зъби е по-известна като тайното оръжие на българските тежкоатлети, тъй като зарежда с енергия и поддържа тонуса. Освен това тя има много добри хормонорегулиращи свойства. Предпазва жените от яйчникови кисти, подобрява спермограмата при мъжете. А най-добрият ефект и при нежния, и при по-силния пол е, че повишава либидото. Чаят се приготвя, като 2 супени лъжици от билката се варят 5-10 минути в 500-600 мл вода. После чаят може да се прецеди и се изпива на 3-4 порции през целия ден. Добре е да се пие на гладно или 30 минути преди хранене.

[img]http://bilka.info/wp-content/uploads/20 ... abuzan.jpg[/img]


Петопръстникът дава сили

Билката петопръстник (Potentilla reptans) дава сили, както обещава и името й. Латинското название на растението произхожда от potentia – сила. Петопръстникът тонизира, помага за регулиране на кръвната захар и подобрява имунитета. Две супени лъжици от билката се запарват в половин литър вряла вода за 10 минути. Чаят се прецежда и се изпива на 3-4 порции през деня.

[img]http://www.hainaultforest.co.uk/Creepin ... lowers.JPG[/img]



Тройна комбинация срещу депресия

Комбиниран от 3 билки чай разведрява мрачното настроение, без да има страничните действия на антидепресантите. Да се смесят по 70 г бабини зъби, стрък петопръстник и 30 г сладък корен. Сместа се разбърква добре и от нея се вземат 2 супени лъжици. Те се кипват за минута в половин литър вода и се запарват още 15 минути. Трите билки взаимно усилват благотворния си ефект и дават чувство за спокойствие и душевен комфорт през мрачните зимни месеци.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от Kleo »

МЕРСИ, прочетох всичко в захлас :923

Едно линкче за един по-непознат феномен, свързан с темата по индиректен начин:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4487951
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
jasmin

Re: Синдром на хроничната умора

Мнение от jasmin »

Само да вметна, че бабините зъби задължително трябва да се прецеждат през хартиен филтър. Иначе са опасни, защото имат иглички, които са много остри. Поне така съм чела :oops:
Много полезно четиво! Поздравления!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

ДЕПРЕСИЯТА - ГРАНИЧНИ СЪСТОЯНИЯ

Мнение от cchery »

Разликата между депресия и патология е много тънка
Гранични състояния
Най-потиснати са интелигентните хора на възраст между 40 и 50 години


МАРИАНА ТОДОРОВА, 11.10.2012, Монитор


Всеки ден някъде в България някой се хвърля от висок етаж на жилищна сграда или мост, прави примка на гредата в плевнята, за да се обеси, дави се в кладенеца или в близката река. Няма човек, който поне веднъж в живота си да не е изпадал в депресия, а годишно над 3000 българи правят опити за самоубийство, защото не могат да се справят с емоциите си.

„Щастието не е случайност или съдба. Щастието е продукт на позитивната нагласа към живота. Дори в най-тежка ситуация човек може да намери повод за радост”, твърди Далай Лама. Повечето хора обаче са обсебени именно от преследването на щастието, без да знаят към какво точно се стремят. Търсят го обикновено по най-грешния път и затова в крайна сметка се оказват безкрайно нещастни. Това, което имат, никога не им стига. Винаги искат още и още: пари, кариера, перфектни деца, идеален партньор, скъп автомобил и обществено признание. А невъзможността да се радват на вече постигнатото ги вкарва в капана на депресиите

Оказва се, че не е никак трудно да попаднеш в тази графа, защото това състояние се засилва от алкохолните и наркотичните зависимости. А и „тази лудост не е като онази лудост”, която те подтиква да държиш речи насред улицата или да си говориш сам в градския транспорт. Понякога тя те принуждава да се скриеш зад излъсканата си фасада на преуспял човек, вместо да изкрещиш от болка. Безсънието си оправдаваш с неразрешимите делови задачи, а прекомерната употреба на алкохол - с поредния успех, който трябва да отпразнуваш. Без да осъзнаваш, че всички тези симптоми недвусмислено разобличават собствената ти несигурност и неминуемо ще те доведат до депресия.

„Напрежението и конфликтите на работното място са едни от водещите фактори за изпадането в депресия. Когато е притеснен, човек си поставя очилата на песимизма - обхваща го чувството на отчаяние, негативната оценка се засилва, започва да определя света като несправедлив и да не намира мястото си в него”, обясни преди време д-р Любомир Живков. И когато болезненото чувство за малоценност се съчетае с особеностите на характера и ценностната система на отделния индивид, всичко може да се очаква - включително и опит за самоубийство.

Последните данни показват, че слагането на край на жизнения път при работещите се изравнява с това при безработните. Възрастовите граници са много широки - от 20 до 60 години. Но ясно се разграничават две основни причини за опитите за самоубийство - проблеми у дома или в офиса.

А понякога и тяхното съчетаване. Синдромът на изчерпването засяга успелите хора. „Преди години на Запад се заговори за депресия на изчерпването на силите, която е известна още и като депресия на мениджърите. Непрестанният работен стрес, без възможност той да бъде прекъснат, може да доведе до сериозни последици. Особено когато стилът на живот не включва спорт или друго хоби, а се свежда до преяждане, повишена консумация на алкохол и дори до употребата на наркотични вещества. Естествено, всичко това остава в скрития живот. Защото тези хора имат определен имидж в обществото - те имат финансовите възможности да си изградят лъскава фасада, зад която да скрият несигурността си”, обяснява още д-р Живков. По думите му амбициозните хора издигат в култ необходимостта непрекъснато да са във форма. Те налагат свръхконтрол на чувствата си, за да не отпаднат от състезанието. Налагат си маската на вечно усмихнати и преуспяващи, за да удостоверят пред обществото просперитета си. Но всичко това е едно голямо изпитание за духа и тялото.

Препоръките на психолозите в този случай са простички и лесно изпълними – пълноценна релаксация в края на работното време, спортуване или занимаване с друго хоби, което носи позитивни емоции. Погрешно е човек да се забавлява с колеги, да работи през нощта, както и да търси съвет от близки приятели за проблемите си.


ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ
1. Какво е депресия?


Заболяване, а не просто усещане за безнадеждност и отчаяние. От него страдат три процента от населението на Земята във всеки един момент.

2. Колко често се регистрира?

Депресията е честа като простудата. Тя е четвъртата по тежест болест в света след инфекциозните и сърдечните заболявания според СЗО. Тя е сред 10-те най-често поставяни диагнози от семейните лекари.

3. Какъв е рискът да се разболееш?

Изключително голям за всеки човек, особено ако е свръхемоционален и с изострено чувство за справедливост. Изследванията показват, че преди всеки 4-ти, а сега всеки 3-ти на земята поне веднъж минава през “хлътване” в тежка депресия.

4. Кой е предразположен към депресия?

Прекалена амбициозност, перфекционизъм, неспокойство, импулсивност, агресивност.

5. Какво води до появата на депресия?

Стресови събития като смърт, развод, раздяла, конфликт на работното място.

6. Какви са клиничните симптоми?

Безсъние или непрекъсната сънливост, нарушен апетит, рязко напълняване или отслабване, потиснатост, безрадостност, бърза уморяемост, тревожност, чувство за малоценност или недооценяване, нарушена концентрация и др.

7. Какво може да влоши състоянието?

В такива състояния всяка лоша или неприятна новина може да се окаже фатална, така че близките трябва да щадят болния. 40% от самоубийствата се извършват в състояние на депресия.

8. Лекува ли се депресията?

Депресията се лекува чрез съчетаването на медикаментозна терапия и разговори с психолог.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор