Хормони и лято

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Хормони и лято

Мнение от Мърмори »

Д-р Михайлов написа това за вас:


"Щитовидна жлеза

Хормоните на щитовидната жлеза участват в осигуряването на енергия, която е необходима, както за жизненоважни процеси в организма, така и за поддържането на постоянната температура на тялото. При по-ниски температури, за да може организмът да компенсира разликата в температурата на околната среда и своята нормална, дейността на щитовидната жлеза е двойно усилена. През лятото дейността на щитовидната жлеза значително се облекчава.
Когато няма проблем с дейността на щитовидната жлеза през лятото нормално е тиреоидните хормони да се покачат. Това ни прави по-активни и подготвени за по-продължителния летен ден.
При хора с по-високи нива на щитовидните хормони лятото може да има своя неблагоприятен ефект. Високите температури, продължителното излагане на слънчева светлина могат да доведат до оплаквания като сърцебиене, задух, главоболие, безсъние, напрегнатост. Ако това се случва, препоръчително е да се търсят хладните помещения през деня. За тях е подходяща почивката при умерен климат, пътуването на север, в планината и сенчестите гори.
Характерно при хиперфункция на щитовидната жлеза е болезнената чувствителност към топлина и слънце. Тези пациенти се чувстват добре на хладно и студено, слънцето и топлината означават силно изразен дискомфорт.

Най-важното от подръчните средства за балансиране на нейната функция:

1.Детоксикация при пълнолуние;
2.Селен – 2 пъти дневно по 1 таблетка. Храни богати на селен – всички морски продукти, липов цвят, чесън, пъстърва. Селенът подпомага трансформирането на неактивния хормон Т 4 в активния Т
3. Calcarea fluorica 15 CH - по 5 гранули дневно, смуче се бавно като бонбон. Помага да се намали повишената активност на жлезата.
4. Билки – маточина, дяволска уста, бял имел, глог. Да се смесят в равни части, примерно по 50 г. 1 чаена лъж. от сместа се запарва в чаша вряла вода 10-15 мин. и чаят се прецежда. Оптимално – 3-4 чаши през деня. Тази комбинация регулира дейността на щитовидната жлеза, сърдечния пулс, артериалното налягане.
5.Компреси с черен оман. Смила се корен от черен оман с електрическа кафемелачка и се смесва с вазелин или свинска мас или с някакъв мехлем. Например с благ мехлем, който се продава в аптеките. Намазва се зоната на щитовидната жлеза и се покрива с подходящ тънък вълнен плат. Покрива се с целофан и се закрепва с подходщяща превръзка, примерно бинт. Добре е така да се преспи.
Да се прилага 10-20 дни.

Пременструлен синдром (ПМС)

„Пременструален синдром" (предменструален комплекс от оплаквания) се наричат физиологичните и психични про¬мени у жената, които настъпват между 14-ия и 2-ия ден преди менструацията и рязко прекратяват със започва¬нето на менструацията. Силата и самото настъпване на тези процеси зависят от физическото и психическото със¬тояние на жената, от нейната професионална и семейна среда. 40% от всички жени имат значителни оплаквания, а 10 - 20% се чувстват като болни през тези дни.

Как се проявява пременструалният синдром (ПМС)?

Всеки човек понякога се чувства зле и отпаднал, но как може една жена да познае, че страда от пременструален синдром?
Тук ще изложим най-често срещаните симптоми. При някои жени се проявяват само някои от тях, докато други - най-потърпевшите - страдат от всички.

Соматични симптоми:
- подуване на корема, пръстите и краката;
- усещане за набъбналост и напрежение в гърдите;
- неразположение и глаболие;
- болки в кръста и спазми в стомаха, които продължават и по време на менструацията;
- акне и гнойни пъпки;
- отслабване на сексуалното желание.

Психически симптоми:
- усещане за безнадеждност и комплекс за малоценност;
- състояния на напрежение и повишена раздразнителност;
- депресия и инертност;
- липса на съсредоточеност и неконтролирани реакции.

Средства при ПМС

1.Lac caninum 15 (9) CH – това е хомеопатичен препарат и най-често е достатъчен само той. Да се приемат по 5 гранули веднъж дневно 15 дни преди очакваната менструация (или при симптоми на ПМС, примерно 7 дни преди датата на МЦ).
2.Витамин В 6 – по 50 мг дневно. Вземат се 2 таблетки сутринта.
3.Масло от нощна иглика (Oenothera biennis) – Primol например. 2 х 1 до 3 х 2 перли.
4.Стр. бял имел - hb. Visci albi – по 1/2 суп. лъж да се запарва в 200-300 г вода и се прецежда. Разпределя се на 3 порции през деня. Пие се 2 седмици преди очаквания МЦ.

Перименопауза

Менопаузата се дефинира като последния цикъл от менструално кървене при жената. Тя е признак за прекратяване на отделянето на яйцеклетките в яйчниците и симптом на пълно изтощаване на яйчниковата функция (яйчниците вече не произвеждат естрогени и прогестерон, много важни женски полови хормони) и жената е в период на постменопауза.

КОГА НАСТЪПВА МЕНОПАУЗАТА?

След последната менструация. При жените в Европа тя е между 48 и 52 години. Недостигът на женски полови хормони може да причини появата на симптоми по време на постменопаузата, когато има нарушена, но все още съществуваща яйчникова функция, и по време на постменопаузата, когато яйчниците вече не функционират. Подобни оплаквания, но по-силно изразени, се наблюдават при жени с премахнати по медицински показания или по друг начин увредени яйчници.

СИМПТОМИ НА КЛИМАКТЕРИУМА

Липсата на женски полови хормони може да причини различни симптоми:
• Топли вълни, рязко настъпващо неприятно чувство за затопляне и зачервяване на кожата, често придружено с изпотяване предимно на горната част на тялото.
• Нощни изпотявания, появяващи се по няколко пъти на нощ, последвани от топли вълни. Понякога те са толкова тежки, че трябва да се сменя дори спалното бельо.
• Нередовни кръвотечения.
• Раздразнителност, изблици на плач, внезапни промени в настроението.
• Отслабване на паметта и трудности при концентриране.
• Безсъние.
• Депресия.
• Палпитации (чувство за прескачане на сърцето), недостиг на въздух.
• Болки в мускулите и ставите.
Симптомите могат да продължат само няколко месеца, но по-често се наблюдават по няколко години и водят до нарушение на работоспособността, на всекидневните битови дейности, комуникативността на жените в професионалната и семейна среда.
Lachesis mutus 15 СН– с универсално действие при гореизборените симптоми. Обикновено се назначава по 5 гранули вечер.
Belladonna 9 (15) СН – главно при силно зачервяване и изпотяване. Като симптоматично средство в рези случаи по 3 гранули през 10-15 мин. 3-4 приема.
Glonoinum 9 (15) СН (хомеопатичен нитроглицерин) - при силен кръвонаплив, главоболие. Ако Беладона не е била достатъчна, прибавяме и Глоноинум. Най-добре да се редуват. Например в 10 часа 3 гранули Беладона, но ефектът е незадоволителен. В 10:15 – 3 гранули Глоноинум, в 10:30 – отново Беладона и т.н. Между другото последните две средства са важни при последици от топлинен и слънчев удар.
Цимицифуга (Cimicifuga racemosa) примерно Remifemin – растение, препаратите от него. Ако не е предписано друго, да се приема 2 пъти дневно (сутрин и вечер) по 1 таблетка, несдъвкана с малко течност (да не се смуче). Комплексно въздействие.

Препарати на базата на соя – примерно Соя витал. Обикновено се назначва 2 х 1 табл. дневно.
Салвия (градински чай) – помага при потене. 1-2 чаени лъж. се кипват 3 мин. 2 300-400 г вода. Пие се на 3-4 порции през деня.
Червена детелина – препарати, изготвени от билката или чай - 1 чаена лъж. се запарва в чаша вряла вода 5 мин. Чаят се прецежда и пие. Може да се изпиват много чаши през деня.
Лавандула – 1 чаена лъж. се запарва в чаша вряла вода 5 мин. Чаят се прецежда и пие. Може да се изпиват много чаши през деня.
Маточина, мента, бял имел – по 1 чаена лъж. от трите билки се запарва 10-15 мин. в 200-300 г вода. 2-3 пъти дневно. Ще помогне за балансиране на сърдечния ритъм и артериалното налягане.
Аватар
metsababa
Site Admin
Мнения: 200
Регистриран на: 17 Авг 2010, 15:54

Re: Хормони и лято - ІІ-ра част

Мнение от metsababa »

Разделям поста на Зори, за да мога да дам линк към тази част от него, т.к. е по-специфична и има отношение към подобна тема във форума.

ЖЕГАТА "ПИЕ" КИСЛОРОДА ОТ ВЪЗДУХА

Високите температури мъчат и болни, и здрави

Човек трудно понася жегата. Организмът обича хладното време и разчита на баланса на атмосферните фактори. Най-добри условия му създава температура от 16-18 градуса, влажност на въздуха- 50% и атмосферно налягане- 948 хектопаскала.
«Когато температурите скочат над 30 градуса, количеството кислород във въздуха рязко намалява. Това създава условия за активизиране на куп заболявания. Обаждат се сърдечносъдови, белодробни и ендокринни заболявания. Събуждат се всякакви алергии - към слънцето, топлината, озона и полените», обясни д-р Атанас Михайлов
Особенно чувствителни са хорат с хронична кислородна недостатъчност- страдащите от исхемична болест на сърцето, астматиците, както и тези, които са прекарали инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт. Дори и здравите хора в горещините се оплакват от сънливост, липса на тонус и ниска работоспособност. Особено чувствителни са кърмачета и малки деца, които са с недоразвити адаптационни сили.
В тази група попадат и хора в период на хормонална пренастройка - подрастващи в пубертета, бременни, жени преди и в начален етап на менопауза, обяснява д-р Михайлов.
Хората с наднормено тегло също понасят трудно жегата. Те страдат от синдрома Пикуик - надут корем, висока диафрагма, повърхностно дишане и недостиг на кислород. Където седнат - заспиват. Обикновено денем са сънливи, а нощем страдат от безсъние.
В жегите кръвоносните съдове на кожата рефлекторно се разширяват, дишането се забързва, а пулсът се ускорява. Артериалното налягане може да се понижи рязко, да се появи задух.
Щом температурата на кожата се повиши, потенето се активизира - тялото излъчва топлина като радиатор. Добре е да помогнем на тялото да върне своето равновесие, което ще облекчи работата на всички органи и системи.
.
НАЙ- УЯЗВИМИ ОТ КАПРИЗИТЕ НА ВРЕМЕТО СА ХОРА СЪС
- сърдечно- съдови заболявания - 82%
- белодробни заболявания - 68-72%
- заболявания на опорно-двигателния апарат - 87%
- психоемоционални нарушения -82-90%
.
ТЕЧНОСТИ
Най-добре е оводняването да е с черен и зелен чай, чай каркаде, билкови чаеве, доматен сок (каротин и витамин С).
Студените напитки и бирата не помагат в горещо време, а бързо изцеждат силите ни.
.
Belladonna
Belladonna 5 или 9 СН се дава през 15- 30 минути по 5 зрънца и подкрепя бързото и ефикасно понижение на температурата. Ако обаче имаме и слънчасване- гадене, повръщане, световъртежи, проблеми с ориентацията, е по-добре да пием Belladonna 15 CH.
Естествено трябва да се пият и много течности, но не и газирани и подсладени напитки.
Публикувай отговор