Безсъние - съвети на д-р Атанас Михайлов

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Безсъние - съвети на д-р Атанас Михайлов

Мнение от cchery »

Статия на д-р Атанас Михайлов, публикувана в сайта на в. Монитор на 25.08.2011 г.

СРЕДСТВА СРЕЩУ БЕЗСЪНИЕ


Между всички алтернативни средства срещу безсъние - синя светлина, равномерен шум на дъждовни капки, охлаждане на помещението, топъл душ преди заспиване - има някои с изключителен ефект. На първо място е маточината, запарена в горещо прясно мляко с лъжичка мед.

[img]http://2.bp.blogspot.com/_f--4v4owSbs/S ... +025~1.jpg[/img]

:idea: Една чаша от топлата напитка вечер е най-простото и ефективно средство, което помага не само за заспиване, но прави съня дълбок и релаксиращ. :idea:

ПРИГОТВЯНЕ:

Загряваме 200 - 300 мл прясно мляко до кипване. Поставяме 2 чаени лъжички сушена маточина и бъркаме около минута, докато млякото още е на котлона, като внимаваме да не изкипи. Оставяме билката да кисне още 10 - 15 минути. Прецеждаме, подслаждаме с мед и пием половин час преди сън. Млякото значително подсилва ефекта на билката, защото съдържа една аминокиселина, от която тялото ни произвежда хормона на съня - мелатонин.

В народната медицина маточината е известна още и като лимонче, защото мирише на лимон. Тя съдържа същата ароматна съставка, както и лимонът, а тази миризма успокоява и затова се използва широко в ароматерапията.


Друг помощник е горещата процедура за краката. Те се поставят в леген, в който доливаме бавно гореща вода. Така за около 15 минути температурата от 37 градуса се повишава и достига 43.

[img]http://woman.hotnews.bg/static/uploads/ ... 782744.jpg[/img]


Най-достъпното, но погрешно решение са сънотворните. Те са нож с две остриета — много бързо привикваме с хапчетата, а качеството на съня се влошава.

[img]http://ecomedia.bg/photos/097_6474-4.jpg[/img]


Алкохолът също не е добро решение. След напрегнат ден или стрес малко концентрат може да отпусне нервната система, но прекаляването води до тежък и непълноценен сън.

[img]http://www.pharmas.co.uk/blog/wp-conten ... lsleep.jpg[/img]


Фиксирането върху безсънието и самовнушението също го задълбочават. Страхът, че сънят отново ще избяга от клепачите, наистина пречи на засипването, а лекарствата действат само защото след вземането им очакваме бързо да заспим.

Първото, което трябва да се направи, е да се провери дали причина за постоянното безсъние не е някое заболяване и съответно то да се лекува.

Диагноза „безсъние” се поставя трудно. Когато лекарят попита пациента как и дали спи, почти никога не получава точен отговор. Човек обикновено смята, че щом нещо го боли, сънят му не е достатъчно добър. Затова несъзнателно представя невярна картина.

Често при изследванията се оказва, че хора, които твърдят, че въобще не са мигнали или са спали много лошо, в действителност заспиват по-трудно. След това обаче имат 4-5 часа пълноценен сън, което е напълно достатъчно.

Или пък се будят през нощта 5-6 пъти, но само за по няколко минути. После отново заспиват. Известно е, че около 1/З от населението в цивилизования свят страда от различни нарушения на съня. Те зависят от различни фактори:
  1. възраст, пол, натоварване през деня, болести.
  2. Влияние оказва промяната на обичайното време за сън и бодърстване, различни токсини - например тези, които са свързани с препушване и препиване.
  3. Не на последно място спокойният сън зависи и от различни атмосферни фактори - пълнолуние, магнитни бури и др.
  4. Има и хора, които по природа се нуждаят от по-малко сън. Ако спят само 5-6 часа, за тях това не е безсъние и е напълно достатъчно, за да се чувстват бодри и работоспособни.

ПОБЕДЕТЕ УМОРАТА С АКВАТРЕНИНГ

Без много усилия с водна гимнастика, известна още като акватренинг, може да постигнете отлична форма, да си доставите удоволствие и да раздвижите схванатите мускули. Гимнастиката върши чудеса при умора и стрес. В басейна всички движения носят двойна полза, тъй като съпротивлението на водата е 50 пъти по-голямо от това на въздуха. Упражнението, което на сухо ще се направи с груби тласъци и неестествено размахване на ръце и крака, във водата ще се получи плавно и грациозно, но при това всички мускули ще се натоварят максимално.

[img]http://www.narodnodelo.bg/thumbnails/b7 ... 06c7ac.png[/img]

Акватренингът не е обикновена гимнастика. :!: Движенията срещу водното съпротивление отпускат и разхлабват схванатите мускули, кръвообращението се нормализира, вялата мускулатура и ставите укрепват, дишането се задълбочава. Освен всичко друго се подобрява настроението. :!: За тези тренировки не е необходимо човек да е голям спортист, нито да плува добре. А за тези, които не умеят да плуват, водата трябва да достига не до шията, а до гърдите.

Резултатът се постига и с един път седмично, но е по-добре по-често да сме в басейна. Температурата на водата трябва да е между 28 и 31 С. В твърде студената вода мускулите се схващат, а по-топлата е стрес за кръвообращението.

Водата има и великолепен козметичен ефект върху кожата. Мекият воден масаж подобрява кръвооросяването на тъканите, кожата порозовява и се стяга. :idea: Хлорът обаче я изсушава. Затова след излизане от басейна е задължително да се изплакнем под душа и да намажем хидратиращ крем по цялото тяло и особено по гърдите, където кожата е два пъти по-тънка и чувствителна дори от тази на лицето. :idea:


НАКРАТКО. Най-добрите упражнения

ГРЪБНАЧЕН СТЪЛБ

[img]http://www.monitor.bg/img/?id=338310&sz=2[/img]

Водата трябва да стига до горната част на бедрата - като в детски басейн. Приклякате, а след това подскачате колкото можете по-високо. При това вдигате ръце нагоре с опънати лакти и допирате длани над главата. Повтаря се 15 пъти.


ТЪНКА ТАЛИЯ

[img]http://www.monitor.bg/img/?id=338309&sz=2[/img]

Заставате на пръсти, леко приклякате и въртите таза наляво и надясно, както се танцува туист. Размахвате ръцете в обратна на завъртането на таза посока. Повтаря се 15 пъти.


СТРОЙНИ БЕДРА

[img]http://www.solrod.dk/resources/V/938_280x213.jpg[/img]

Особено ефикасно е при целулит (козметичен дефект, натрупване на мастна тъкан в областта на бедрата и ханша, характерно за жените). Долепете гръб до стълбичката на басейна и се хванете с ръце за нея. Краката правят движения като при каране на колело със силно ритане във водата. Повтаря се 35 пъти.


СТЕГНАТ БЮСТ

[img]http://static.fitwell.bg/pictures/185201_344_258.jpg[/img]

Водата трябва да стига до раменете. Заставате устойчиво на дъното с леко разтворени крака. Въртите ръцете наляво и надясно срещу съпротивлението на водата с максимално широка амплитуда. Повтаряте 20 пъти.


РЕЛАКС

Поемате дълбоко въздух, потапяте се под водата, сгъвате колене към гърдите и ги обхващате с ръце. Опитвате се да легнете по гръб. Тялото само се завърта напред, главата ви остава потопена, а гърбът и тазът се подават от водата. Упражнението е забавно. Повтаряте, докато ви е приятно.

[img]http://hotnews.bg/uploads/tinymce/04m.jpg[/img]



МОЗЪКЪТ ТЪРСИ ИЗХОД


ПРЕДИ СЪБУЖДАНЕ

Човек сънува във фазата на така наречения бърз сън. Това състояние много напомня бодърстването. Организмът има нужда от такава активност по време на сън. :!: Според някои хипотези бързият сън и съпровождащите го сънища помагат на човек да се приспособи към необичайните ситуации през деня и да усвои информацията. :!: Затова и проблемите от ежедневието често са тема на сънищата.

Условно хората се делят на две групи - такива, които при проблем активно търсят изход от ситуацията, и такива, които се затварят в себе си и се опитват да избягат. Те обикновено са по-уязвими и по-лесно се разболяват. :!: С течение на времето пасивното поведение в стресови ситуации може да доведе до сърдечносъдови заболявания и хипертония. Тези, които търсят изход, имат една надеждна психологическа защита срещу неприятностите и стреса. :!: Някои си го „изкарват" на околните, което, въпреки че не е редно, им носи облекчение.

В други случаи мозъкът търси решение във фазата на бързия сън и сънищата са нещо като последен резерв за решаване на ситуацията. Така че поговорката „Утрото е по-мъдро от вечерта" е очевидно много мъдра. При това не е необходимо да се сънува конкретната ситуация, която мъчи мозъка в дадения момент. Знае се, че лявата мозъчна половина отговаря за логическото мислене, а дясната - за образното. Когато конфликтът не може да се реши по логичен път, спящият мозък се обръща за помощ към образното мислене. Колкото по-пъстър и рационален е сънят, толкова по-големи са шансовете мозъкът да се справи с поставената му задача. Затова хората, които често сънуват и могат да разкажат сънищата си, обикновено добре се справят с проблемите в живота.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Безсъние - съвети на д-р Атанас Михайлов

Мнение от Kleo »

Записче. :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор