Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Мнение от Kleo »

Като психолог по образование и вътрешно призвание,
като човек, преминал и оцелял след ада на 4 тежки депресии,
не е странно, че се вълнувам от тази пареща за мен тема.

А именно СТИГМАТА (демек петното), която лежи върху психичните болести и проблеми!

Защо отварям тази болезнена тема ли? Случайно. Защото видях един оригинален календар за 2011 година, изготвен от Сдружение "Общество Адаптация", във връзка с проведена тяхна Кампания за промоция на психичното здраве в България "Заедно против стигмата", "365 дни за психично здраве".

Ще си позволя да цитирам някои текстове от този невероятен календар, пък вие си кажете мнението след това:

"СЪВЕТИ ЗА ДОБРО ПСИХИЧНО ЗДРАВЕ
- Мисли позитивно. Така е по-лесно.
- Бъди активен - това ще се отрази добре на здравето ти.
- Общувай с приятелите си и с онези, които обичаш.
- Учи се от грешките си. Ще оцелееш.
- Не усложнявай излишно живота си. Направи онова, което можеш, и продължи нататък.
- Опитай се да разбираш и да окуражаваш хората около себе си.
- Не се отказвай лесно, успехът в живота е като маратон.
- Прави онова, което обичаш, бъди креативен и научи нещо ново.
- Постави си цели и отстоявай мечтите си.
- Приеми себе си такъв какъвто си. Позволи на другите и на себе си да бъдете несъвършени.
- Говори за проблема, потърси помощ и не крий преживяванията си.
- Почини си, направи пауза."

Уди Алън (режисьор): "През целия си живот се боря с всякакви видове депресии, ужаси и тревожности, затова режисирам филми, тъй като ако не правех това, никога не бих могъл да се преборя с моите депресии..." - взето от м. Декември 2011.

Мел Гибсън (актьор): "Понякога съм в изключително добро настроение, а понякога съм тъжен и потиснат. Неотдавна научих, че съм болен от маниакална депресия." - взето от м. Октомври 2011. Бележката моя - маниакалната депресия вече се нарича биполярно афективно разстройство; според световната психиатрична организация това е състояние, при което човек се люшка между депресия и еуфория, между необяснима тъга и голяма радост; през 2004 год. ми беше поставена именно тази диагноза и на мен.

Мел Си (певица): "Някъде в подсъзнанието ми винаги съществува страхът да не се върне отново депресията и се опитвам да правя всичко необходимо това да не се случи. Старая се да се наспивам, тъй като знам, че сънят ми е необходим, за да функционирам нормално. Освен това трябва да се храня добре и да бъда физически активна." - взето от м. Юни 2011.

Засега е това. Ще чакам и вашите постове :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните разстройства и болести

Мнение от Kleo »

Аз ли съм постнала темата си тук? :1044
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор