Шоколадово суфле

Всякакви сладки изкушения
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Шоколадово суфле

Мнение от dexter »

От доста време исках да пробвам да направя тази вкусотия, но все си мислех, че е невероятна сложнотия и даже не съм търсила рецепти :221 . Голяма глупост, както се оказа - за пореден път си доказах, че нещото, което най-много ми пречи е страхът даже да пробвам. Суфлето е едно от най-лесните неща, които съм правила. Рецептата е от моя колежка, с която случайно се разговорихме по темата :).

Продукти за 12-13 порции

200 гр. натурален шоколад (аз ползвам кулинарния на Гайо, лесно го намирам във Варна. По рецепта е 2 черни + 1 млечен)
200 гр. масло
140 гр. захар
40 - 60 гр. брашно
4 яйца
2 ванилии

Маслото и шоколадът се разтопяват на водна баня, като постоянно се бъркат, за да се получи хомогенна смес. Отделно се разбиват яйцата със захарта и ванилията - до побеляване. Добавят се разтопените масло и шоколад, накрая и брашното. Бърка се постоянно.
Сместта се налива в метални (или други огнеопорни) формички, предварително намазани с масло и поръсени с брашно. Фирмичките се пълнят на около 1/3 (малко под половината). Слагат се във фризера да замръзнат. Пекат се толкова суфлета, колкото са необходими в момента. Слагат се в силно загрята фурна (200 - 220 градуса) за окло 10-12 минути. Целта е суфлето да се изпече отвън, но да остане с леко течен център.

Става доста сладко, затова няма нужда суфлетата да са големи. Аз ползвам метални форми за крем карамел (поне мисля, че са такива, понеже крем карамел съм правила веднъж в живота си :221 ) и ги пълня на 1/3. Пека по 1-2 суфлета, другите ме чакат готово във фризера. Много е удобно, особено за гости :).
Аватар
Ванчето
От писане глава не боли
Мнения: 941
Регистриран на: 06 Яну 2014, 17:26

Re: Шоколадово суфле

Мнение от Ванчето »

Декс, много добър десерт, съгласна съм!
Това, че е една малка калориина бомба ще го пропуснем... :lol: :lol: Всеки от време на време заслужава да се поглези с нещо шоколадово!
Аз обаче този десерт го познавам под друго име - . Рецептата е на Йоли, изпробвана е и резултата е много добър! Аз лично не съм правила, наша много близка приятелка прави и съм пробвала. Може и да има разлика в двете рецепти. Освен това моята приятелка намазва формичките с масло и след поръсва с малко захар, а не с брашно, както е в рецептата. Разлика във вкуса няма, но на външен вид изглежда много по-добре!
Никога не е късно за ново начало!
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Шоколадово суфле

Мнение от dexter »

Като гледам, рецептата е абсолютно същата. С тази разлика, че аз наливам смес на 1/3 от формичката и суфлето става около 60 гр (по изчисления на майка ми и Яна :221 ). За мен е напълно достатъчно - десертът е изключително сладък и аз лично не бих успяла да изям по-голяма доза. Също така не спазвам абсолютно точно минутите, а гледам какво става във фурната. Трябваха ми няколко пъти печене, за да схвана процеса, но сега се ориентирам освен по минутите и по вида на суфлето - в центъра отгоре наистина се вижда течното ядро - пека докато преценя, че вече не е твърде течно :).
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Шоколадово суфле

Мнение от Kleo »

Много интересна рецепта и на първо четене ми се вижда сложна, честно казано.
Обаче много вкусно ми звучи.
Нямам и подходящи съдчета.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор