Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от Kleo »

Точно така, Черита.
В ЕДНО от значенията си приемам означава това.
А в ДРУГО от значенията означава друго. И именно това друго аз имаХ предвид, като писах.

Аз знам, че ти мислиш, че положителното мислене може да вреди.
Аз зная, че наистина има СЛУЧАИ, в които несъобразеното с реалността позитивно мислене може да навреди.

И въпреки това съвсем НАРОЧНО и съзнателно се стремя именно към положително мислене, отчитащо и съобразяващо се с реалността. И точно в тази точка стигаме до ПРИЕМАНЕТО като конструкт и нагласа към света. Когато приемам нещата - предпазвам и щадя себе си. Може да е егоистично, но с времето наистина се научих, че лично за мен е ключово важно, жизненоважно!, да пазя самата себе си, да се щадя повече и да си съхранявам психиката. Приемайки хората около мен точно каквито са, аз си помагам в дългосрочен план и се грижа за здравето си. Съжалявам, ако това те дразни. Наистина съжалявам. Но това е моето ново и желано от мен АЗ. Аз се обичам, ценя се, искам да съм здрава и затова все повече и повече се стремя да приемам нещата, хората и света около мен, включително да приемам и себе си, изцяло, включително с грешките, които правя, с отрицателните си черти, и т.н.

Огнена, борбена и обществено ангажирана аз лично продължавам да съм, но подобно на Елисчето, вече по-внимателно подбирам битките си и нещата, за които да влагам от енергията и вниманието си!

И да, с теб никога не падаме по гръб, защото, когато имаме някаква позиция, си я отстояваме, държим си на думата и на смисъла, който влагаме в нея, ... , уважаваме и чуждата мисъл, и начин на изразяване, ... , неведнъж сме се учили една от друга, рядко сме си променяли мнението, но дори и това се е случвало, ... , аз много ценя всичко това и го считам като градивна част от нашето приятелство, доказало се през годините общуване :329

П.П. Приемам за мен означава това да запазя вътрешно спокойствие и да съхраня вътрешния си мир, да отчета нещата такива, каквито са в момента, докато те не се променят или аз не ги променя в желаната от мен посока. Това означава да си спестя нервите, яда, бунта, нетърпението, несъгласието с Вселената, омразата към Бог, негодуванието, яростта, избухливостта, припряността. Това означава да съм по-блага, смирена и тиха, а не винаги да изглеждам, сякаш съм във война с останалите.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от Kleo »

Влизам в групова беседа.

Преди това последно да ти напиша по темата за "приемам", ето в какъв смисъл и значение го използвах аз:

(гл.) допускам, предполагам, вземам за дадено
(гл.) позволявам, понасям, готов съм, предпочитам
(гл.) допущам, признавам, съгласявам се, възприемам
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от Kleo »

Пак съм аз :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

След работа ще ходя в Люлин да се видя специално с мама. Липсва ми, а и искам да си поговорим малко на спокойствие. Ще си взема направлението за АГ, защото ми е там в момента. Така че някои от следващите дни ще си взема час за АГ-преглед. Профилактичен. Искам да приключа 2017 година с минати здравни прегледи. Да ми е спокойно.

И така, отварям нова тема. Дойде средата на Ноември. След месец ще сме вече на Коледна вълна. Кой кога смята да започва с украсяването, с гледането на зимни филмчета и слушането на Новогодишни песнички? С купуването на подаръци за близките? С разходки из празнични градове и села? ... Като казах Ноември, се сетих за един много любим филм:

"Месец любов" (оригинално заглвавие на английски: Sweet November) е американска романтична драма от 2001 с участието на Киану Рийвс и Шарлиз Терон, които се събират отново след превъплъщението им като съпруг и съпруга в "Адвокат на дявола".

Ооо, бях забравила, че тези двама актьори си партнират и в друг мой любим филм!

Изображение

[youtube]k9Ko5a8ZuB0[/youtube]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от Kleo »

cchery написа: ... В никакъв случай няма да се примиря Коко или Бела да минат точно по този път - нека правят собствените си грешки, но моите ...... по-добре не. ...
Разбирам те :922 Не желаеш децата ти, най-милото ти, да повторят твоите грешки. Добре. Разкажи им за тях. Нека ги знаят. И после се отпусни. Ей така - поеми си дъх - и си кажи:

"Ани, скъпа, това са си ТЕХНИТЕ животи. Те ще се учат на своите си уроци. Ще вървят по техните си Пътища. Ти предварително не можеш да знаеш кое ще бъде най-доброто за тях. Но като тяхна майка винаги ще им желаеш най-хубавото и най-ДОБРОТО за тях самите. Дишай, отпусни се. Ти си правила свои грешки, те ще правят техни грешки, като е възможно някои техни грешки да повторят някои твои. И какво от това? Те са твои деца, да, това е така, но животът е непредсказуем, и ти не знаеш кой от тях с какво призвание е, с каква мисия е на този свят, какво трябва да усвои, през какво трябва да премине. Затова ПРИЕМАШ да бъдеш винаги до тях, и в добри, и в лоши времена, да ги подкрепяш, изслушваш и да се опитваш да ги разбираш, но им даваш пълната свобода да бъдат себе си и да експериментират на воля."

Уффф, много терапевтично стана. А исках просто да е приятелско. Затова си кажи каквото искаш да си кажеш. Въпросът е в това да се чувстваш добре и в мир със себе си. И с децата си. Разбираш ли? Затова ти пиша.

П.П. А и някакси много ми се иска да разбереш какво аз разбирам под думата "приемане". Ако си чела притчата за децата на Халил Джубран, може би по-лесно ще ме усетиш. "Вашите деца не са ваши деца. Те са деца на копнежа на Живота да ... " Много, много хубава притча, прекрасна притча! И още нещо: духовното и материалното могат да вървят ръка за ръка!!!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от ellis_stoyanova »

Извинявам се,че невошно ви вкарах в спор.Или по скоро изказване на различни мнения. Всички сме различни и мислим,дори усещаме различно.Но по важното е да говорим за проблемите,които ни измъчват и да се опитваме да търсим своите си истини...защото доброто за мен е различно от чуждото такова.Но точно там се появява истината-някъде по средата.Хубаво е да чуеш другия,да се опитваш да го разбереш,но това не значи да приемеш неговият начин на мислене на всяка цена.Стана доста объркано,но се радвам че споделихте своите размисли.
Чери,аз не че съм специалист по полицейски работи,но в предвид че цялото ми пернишко фемили са служители в системата мога да ти кажа че или са действали по сигнал за да те спрат или са търсили кола като твоята и са били длъжни да те спрат. :1044
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от cchery »

ellis_stoyanova написа:Извинявам се,че невошно ви вкарах в спор.....
Елисче, аз се извинявам, че нямах възможност снощи да вляза и да пиша. Нищо не си направила. Ние с Деската така си спорим и си се надхващаме вече доста години. Това не е за първи път и вярвай ми никоя от нас двете никога не се обижда или спира да говори на другата. Дори вече си излизаме само двечките в София - ей така щото ни е готино приятелството и защото имаме нужда да си говорим. А това горе си влезе в категорията спорове "словесни нюанси" :lol: . Деси е майстор на думите, на изказа - аз не ѝ отстъпвам и така :954 . Но с това нейното приемане ме побърква - най-вече щото... така или иначе всички приемаме някакви неща, ама тя държи да е подчертано :razz: :razz: :razz: :razz: .....

Деситааааааа, нито ме дразниш ти, нито поведението ти. Само..... приемането :955 :955 :955 :955 Няма какво повече да ти пиша по темата - аз съм си на моето мнение, ама вече омръзнах сама на себе си да го преповтарям в писмена форма :1062 .

ellis_stoyanova написа:Или по скоро изказване на различни мнения. Всички сме различни и мислим,дори усещаме различно.Но по важното е да говорим за проблемите,които ни измъчват и да се опитваме да търсим своите си истини...защото доброто за мен е различно от чуждото такова.Но точно там се появява истината-някъде по средата.Хубаво е да чуеш другия,да се опитваш да го разбереш,но това не значи да приемеш неговият начин на мислене на всяка цена.
А, к'о каза?! Нещо за "приемане" ли?! :1069 :1069 :1069

Хахахха........., напълно си права, Ели - има една страхотна реплика на Стефан Данаилов от ролята му на цар Симеон: "Склоних, но не съм съгласен" - така казва героят му, когато се съгласява да се случи нещо, за което е изцяло против, но все пак го разрешава, допуска. Дипломация.... :lol: :lol:

ellis_stoyanova написа:Чери,аз не че съм специалист по полицейски работи,но в предвид че цялото ми пернишко фемили са служители в системата мога да ти кажа че или са действали по сигнал за да те спрат или са търсили кола като твоята и са били длъжни да те спрат. :1044
Е, на - ама ги изненадАх, щото.... като им гледах големите очи как невярващо се взираха в шофьорската им книжка, си представях колко много искаха да съм някой друг :221 :221 :221 .

Момичета, почвам да работя аз, че не остана време до неделя - а моят Блек Джек въобще никакъв го няма - имам само една карта - Асак пика, и тя се появява навсякъде. Обаче нямам функция за смятане и събиране на стойностите на картите, за сравняване и въобще като цяло - уеб-страницата, която имам написана до момента, прилича на едно лайно :oops: :oops: :1209 .... Ще пробвам за неделя да я измия от тази ѝ слава....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от Kleo »

Елисче, напълно подкрепям написаното от Чери по-горе.
Нашите словесни спорове с Ани са си традиция и ти нямаш нищо общо с тях.
Дето има един лаф - ние двете така си приказваме просто :1028
Между другото, рядко срещам човек, който така да обича да обменя мнение.
После да е готов да го защитава, аргументира, дообяснява.
Казано е - "в спора се ражда Истината" - бих добавила,
в КУЛТУРНИЯ спор се ражда Истината, а ние с Чери все така култуууурно си спорим.
Както написах вече, случвало се е ТЯ да ми промени позицията по даден въпрос.
За мен обаче това беше истинско и неподправено удоволствие,
някой да успее да ме УБЕДИ в правотата си... Абе малко дървен философ си падам явно.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от Сиренце »

Привет! Влизам за да ви похваля една колежка - мецанка

https://infopleven.com/%d0%bf%d1%80%d0% ... %ba%d0%be/" onclick="window.open(this.href);return false;

Браво на Орхидея и на децата!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от cchery »

Сиренце написа:Привет! Влизам за да ви похваля една колежка - мецанка

https://infopleven.com/%d0%bf%d1%80%d0% ... %ba%d0%be/" onclick="window.open(this.href);return false;

Браво на Орхидея и на децата!
Огромен респект към тези млади хора!!!! За тяхното желание, за тяхното любопитство, за техния труд и дисциплина, за желанието не само за мислене, а и за замисляне. Все пак предпочитам и избирам да вярвам в тази, светлата страна на поколението, което расте в момента!!! А на нашата Орхи мога само да сваля шапка и да поздравя най-искрено, че не е спряла да се вълнува от темите в глобалното общество, че иска да предава тази своя екстровертност и на учениците си и че е успяла!!! Орхи, честито ви призово класиране!!! :326 :326

Цони, как ви мина вечерята с гурме-менюто преди 2 седмици?! Ние нямаше начин да се включим.....

Деска, замислих се върху думите ти:
Kleo написа:Елисче, напълно подкрепям написаното от Чери по-горе.
Нашите словесни спорове с Ани са си традиция и ти нямаш нищо общо с тях.
Дето има един лаф - ние двете така си приказваме просто :1028
Между другото, рядко срещам човек, който така да обича да обменя мнение.
После да е готов да го защитава, аргументира, дообяснява.
Казано е - "в спора се ражда Истината" - бих добавила,
в КУЛТУРНИЯ спор се ражда Истината, а ние с Чери все така култуууурно си спорим.
Както написах вече, случвало се е ТЯ да ми промени позицията по даден въпрос.
За мен обаче това беше истинско и неподправено удоволствие,
някой да успее да ме УБЕДИ в правотата си... Абе малко дървен философ си падам явно.
И не съм права. Не съм права да се дразня тогава, когато ползваш думичката "приемам". И знаеш ли защо?!?! Защото ти си единственият човек в живота ми (като изключим 2 приятелки от моето ранно детство), който ме е приел такава, каквато съм - остра, рязка, нападателна, обиждаща понякога..., за да прозре отвъд тази наглед грозна фасада кой се крие..... Ти си тази, която не избяга от мен, не ме напусна, не ми каза, че имам нужда да се променя, за да бъда по вкуса ти... Ти просто ме прие.... :1053

:1110 Честит рожден ден на Мони - нека бъде нейната скорпионска същност на дълбок човек!! :954 :1110
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от cchery »

Истина или действителност - това е въпросът: видео.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есен Златна вече е навън - чухме и Училищния звън!

Мнение от Kleo »

Столичната библиотека днес, ЗАПИС

На 17.11.2017 по БНТ2, в предаването "Местно време", имаше репортаж за Столична библиотека. Понеже и мен ме снимаха, докато бях доброволец в нея и четох приказки на няколко непознати деца там, си мисля, че и мен може да ме видите в горния материал.

:940 :940 :940 :940 :940 :940 :940
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор