Жени говорят за Мъже

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Не, честно, не искаш жена като мен...

“Прибери се, когато прецениш...”, “Отивай на море с Х и Y, отдавна не сте се виждали”, “Естествено... (че ще ходиш на покер, да пиеш, да гледаш мач, на круиз, където и да е...)”.

Ето това са получавали от мен мъжете, с които съм живяла. При това съвсем искрено.

Бащата на детето ми, чиято предишна връзка явно е била някъде в противоположния край на спектъра на човешките отношения, години живя на тръни с твърдото убеждение, че всяка такава реплика е заложен капан.

И щедрото предложение идва като в приказките – само за да те подмами и веднъж като го приемеш връз теб, ще се изсипе зловещо възмездие под формата на натякване, отмъщение, 10 години суша или обикновена чума. Но не.

Винаги съм действала съгласно европейските принципи за свободно движение на хора, стоки и капитали. Тоест не ми е хрумвало да определям на някого вечерен час, да му казвам кога и с кого може да излиза или пък да предявявам претенции да съм задължителен придружител.

Не ми е хрумвало да притежавам някого, мислите, времето, вещите му, парите му. Изпитвам и силна резистентност към концепцията на сватбата и брака. Не вярвам в изкуствения ексклузивитет със срок “докато смъртта ни раздели”. Далеч по-честна ми се вижда концепцията на свободния избор, който правим всеки ден.

Съответно, не е изненадващо, че съм чувала десетки пъти репликата “Искам жена като теб...” или “Защо жена ми не е като теб...” . Приятен гъдел за егото ми. Съвсем честно спечелена слава на бойното поле на Марс и Венера. И то с лекота.

Защото, пак ще кажа - най-хубавото в цялата работа е, че всичко и винаги е било съвсем искрено. И не ми е струвало нищо.

С една малка подробност - очаквам същото. Очаквам човекът отсреща да уважава безрезервно абсолютната ми свобода. Да, аз мога да не си я ползвам, да се откажа от нея в една или друга степен доброволно. Но ти никога и при никакви обстоятелства не бива да я поставяш под въпрос.

И винаги съм вярвала, че сделката си я бива. И че мъжете са особено ОК с нея.

До миналата седмица, когато психологът ми наклони глава и с равен тон ме уведоми “Нормалните хора трудно могат да понесат нещо такова. Нормален човек много трудно може да живее с... ами, с някой като вас. Да разбере подобно поведение. С цялата тази свобода и лични интереси. Боя се, че мъжете са много по-щастливи с другите жени.”

И оттогава не мога да спра да мисля, че е прав. Колкото и да се оплакват мъжете (а и жените), че отсрещният се опитва да ограничи свободата им, да ги контролира, да ги притежава, да ги усвои, да ги претопи, да ги направи част от себе си... това е единственото доказателство за собствената им ценност, което ще приемат.

Ако не им сложиш вечерен час, значи не ти пука дали ще се приберат. Ако не им преравяш телефона, джобовете, ума и душата, значи не проявяваш интерес към това, което са готови да споделят. Ако няма драма, значи няма важност.

В допълнение към това се появява плашещото прозрение, че по-скъпа от свободата, която получаваш, е само тази, която трябва да дадеш насреща.

Затова е време и двете страни да се разделим с голямата илюзия. Не, все още не го знаеш. Но, честно, не искаш жена като мен. Повече искаш да си важен, отколкото да си свободен. Нищо, че ще се оплакваш.

И всичко да си е нормално. Най-вече жената.

Автор: Цвета Димитрова

Прочетете още от рубриката Из Edna@:
Жена: начин на употреба
По пътищата неведоми
Договор за настъпило мълчание
Беше спрял да прави любов с нея
Любов, ти си една голяма глупачка
Писмо до моята мечта

Edna търси най-талантливите писатели сред своите читатели! Изпращайте специално написани за нас текстове на edna@netinfocompany.bg, а одобрените ще публикуваме в рубриката "Из edna@".


[img]http://m4.netinfo.bg/media/images/23503 ... rasota.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от cchery »

Деси, страхотно попадение с тази статия!!! В някои аспекти на тезата на авторката, припознавам себе си. Към това:
Kleo написа:И оттогава не мога да спра да мисля, че е прав. Колкото и да се оплакват мъжете (а и жените), че отсрещният се опитва да ограничи свободата им, да ги контролира, да ги притежава, да ги усвои, да ги претопи, да ги направи част от себе си... това е единственото доказателство за собствената им ценност, което ще приемат.
ще добавя: и вродения и неизкореним и до днес манталитет на българския мъж да доминира, командва, владее, управлява и да слага финалната точка във всеки един разговор!!! :???: :???:
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Печелете ги тези жени, бе!

Любовта траела 3 години, твърди Бегбеде, който си взе статуетката на CineLibri за „оригинално творчество и талантливо пресъздаване на големия екран“ с думите "Обичам ви! Аз съм пиян!". Всъщност на любовта изобщо не й е важно колко трае. Тя не е кокошо яйце!

В този смисъл времето не е враг на любовта. С него тя може да узрее, да стане плътна, сочна и смислена. Може да се влее във вените ти и да се превърне в неизменна част от течението, което кара сърцето ти да тупти. Любовта обаче ще умре в мига, в който влезе в релси! Куката и навикът й действат както ... - пагубно! Ще загубиш жената до себе си в момента, в който свикнеш с нея, както с дълбоката драскотина на паркета, която в началото те е дразнела зверски, а сега дори не я забелязваш.

Мъжете влизат в релси притеснително лесно. Тръгват по утъпкани пътечки, затварят се в кутии и... си почесва ташаците. Всяка вечер, точно в 19:48. Всяка божа вечер! Бързо и удобно свикват с факта, че плячката вече е уловена и могат спокойно да се излежават на дивана поне 50 години.

А тя се гримира. За него! Изхвърля старите си дрехи и не ги принизява до домашни, за да има приятен външен вид дори когато готви пълнени чушки по чирпански в кухнята. За него. Прави си кола маска. Спи с ролки. Изстъргва мъртвата си кожа с кафе и кокосово масло. Скубе си веждите, като преди това е премерила точния ъгъл на чупката. Впряга поне 3 приятелки да мислят какво да му купи за рождения ден. Планира, опакова... за да го изненада, да е щастлив. За него!

И тя влиза в релси.... релсите, които ежедневно отъпква с токчета или с обувки с дебели платформи. Но не губи искрицата си, пламъка на дивотията, светлината, която той е видял в непознатото момиче преди много години и в която се е влюбил. Затихва, свети в различни нюанси, замирисва на родопски боб, но никога не спира да гори. Тази светлина може да се отразява само в тънкия слой лед върху пакетчето с кайма, извадено за размразяване, но я има! Там си е, дори да няма кой да я види. Дори сгърчена в менструални болки, с мазна коса, бършейки пода от повръщаното на котката, бързаща към детската градина, защото детето пак е останало последно... през ума й прехвърчат мисли за това къде да празнуват на Нова година или кога точно да се измъкне от работа, за да му купи онази синя риза, която е споменал, че харесва...

Изображение

Печелете ги тия жени, бе!

Ежедневно, ежеминутно...
Избирайте ги всеки ден.
Влюбвайте ги в себе си!

Те не са ви даденост!
Те няма да са вечно ваши!

Това, че ти реже салата от домашни домати в момента не значи, че ще го прави и на 72 г.! Защото в един момент ще й писне и ще ти захвърли и доматите, и дъската за рязане право в теб, който в момента ще се прозяваш. И само се моли да не те уцели!

Това, че се буди до теб, не значи, че няма да мечтае да се буди сама, в спален чувал, на брега на морето!

Това, че те слуша, докато й говориш за земя или за нова кола, не значи, че всъщност не иска да чуе колко е красива с новия цвят на косата си!

Това, че пестите заради високите сметки на тока през зимата, не значи, че няма да се разтопи от удоволствие, ако я поканиш на романтична вечеря - на пода в хола, върху разпънато одеяло, на леща яхния и тънки люти чушки.

Мъжът бил просто устроен! Не разбирал от намеци. Трябвало всичко да му се казва в прав текст, да му се обяснява, а освен това твърди, че няма цвят прасковено (Ха!). За да разбереш една жена, не е нужно да си гадател, да познаваш на боб, карти Таро, да разбираш от хиромантия или да предсказваш времето по полета на лястовиците... Просто научете, че всяко нещо има нюанси, светлосенки, полутонове, загатване, намеци... Битовизмът ще ви догонва, където и да сте. Но хубавият живот не зависи от това къде си, а от това как ще подредиш света около себе си, за да се чувстваш добре в него.

Когато ти казва да я оставиш на мира, всъщност може да крещи - "Спечели ме!"
Когато ти казва, че всичко е наред, но дори не те поглежда, всъщност крещи "Прегърни ме!"

Проявете малко интуиция, малко въображение. Най-голямата заплаха за релсите не е ръждата, а провокацията.

Погали я!
Говори с нея!
Събудя я в 3 през нощта и й кажи, че тръгвате за морето!
Прегърни я през кръста и танцувайте - без музика, ей така по средата на улицата!
Метни я на плота в кухнята и правете секс, пред който "50 нюанса сиво" ще изглежда като филмче за "Лека нощ, деца!"

Жената не е текст в книга. Жената е смисълът между редовете.

Хайде, чешете си по-често мозъка, не ташаците!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Кои са силните и слабите страни на мъжете според зодията?

Мъжете и техните зодии - неща, които са взаимно свързани и определено са ни нужни, за да знаем с кого си имаме работа.

Какво да очакваме и какво да искаме от представителите на различните зодии?

Като част от нашия живот, ние трябва да се научим да познаваме мъжете и да се научим какво казва загадъчната усмивка всъщност. Понякога е трудно, понякога е невъзможно, но има неща, които са характерни за всяка определена зодия и мъжете не правят изключение от това правило.

Фото-галерия
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

10 факта за мъжете от сайта моетодете.бг

[img]http://www.moetodete.bg/uploads/otherIm ... e26074.jpg[/img]

Че „мъжете са от Марс, а жените от Венера” е известно вероятно от сътворението на света. Именно от тази космическа (превърнала се вече в класическа) разлика произтича основната причина за вечната война между половете, както и голяма част от неразбирателствата в интимните взаимоотношения.

Следващите 10 факта за мъжете със сигурност не са тайна за по-голямата част от жените. Нито пък твърдим, че развенчавайки мъжките тайни (за пореден път), правим фундаментално откритие. Напротив, припомняме ви ги, за да обясним (и)рационалното на моменти поведение на мъжете и за да осъзнаете, че и те имат своите слабости. Които обаче никога няма да признаят открито.

Ето кои 10 факта за мъжете не трябва да забравяте при ежедневното си общуване с тях.

1. Мъжете имат нужда да се чувстват полезни

Без значение от колко време сте заедно, партньорът ви винаги ще търси начин да ви впечатлява. Дребни домакински поправки, битови задължения или специализирана помощ от професионалното му поприще – каквото може да направи, за да докаже ефективността си, ще го направи. Така че за да погалите егото му и да го карате да се чувства значим, не се правете на всемогъщи, а търсете помощта му за всичко, в което може да се изяви. Естествено, накрая не забравяйте да му благодарите (за да разбере, че наистина ви е помогнал). Та нали той е вашият супер герой?

2. Мъжете също се чувстват несигурни

О, да! Особено когато изпитват дълбоки чувства към жената до себе си. Гледайки се в огледалото след душ, тайничко се питат дали изглеждат достатъчно мъжествени за вкуса ви. Чудят се дали успяват да задоволят всичките ви потребности (включително сексуалните) до такава степен, че да не търсите внимание другаде. И тъй като позицията на жената в обществото днес значително се е променила, съвременните мъже прекарват много повече време пред огледалото и в грижи за външния вид и излъчването си, отколкото предците им. Така че вместо да наричате половинката си суетна, радвайте се, че полага усилия да ви се хареса.

3. Мъжете обичат кратките и ясни послания

Като фактологично устроени същества, стремящи се да виждат практичната страна на нещата, мъжете не обичат да бъдат бомбардирани с информация. Ето, защо знаейки, че половинката им е склонна да говори с часове докато стигне до същината на нещата, те включват своя защитен механизъм и просто спират да я слушат. Съответно не успяват да реагират подобаващо или пропускат важни сведения. От тук назрява конфликта и жената за пореден път се чувства наранена. Но грешката донякъде е и нейна. Когато искате да отправите молба или да споделите нещо, говорете направо и използвайте ключови думи (известно е, че има определени понятия, към който мъжкият слух е особено чувствителен и незабавно приковават вниманието му). И в никакъв случай не избирайте да правите това, когато партньора ви очевидно е потънал в някое телевизионно предаване.

4. Мъжете имат „избирателно пропусклива” чуваемост

Проучванията са установили, че мъжете и жените имат много различни интереси, когато става въпрос за разговори. Жените обичат да анализират хората и взаимоотношенията, докато мъжете са по-склонни да се съсредоточават върху вещите. Така че, ако двамата обсъждате мероприятието, от което току що сте се прибрали, не се разстройвайте, че половинката ви не е чул кой на кого какво е казал в определена ситуация. Това просто не е задържало вниманието му. Оставете клюките за приятелките си.

5. Мъжете изразяват любовта си с действия, а не с думи.

Добре известно е, че за разлика от жените, мъжете обичат да боравят с факти, а не с анализи и предположения. Може би по същата причина за тях е по-характерно да изразяват чувствата си чрез действия, а не чрез думи. Сладникавите словоизлияния и „свалянето на звезди” фигурират само в първите няколко седмици на взаимоотношенията, след което биват изместени от директните действия, които за мъжете са истинският израз на чувствата им към жената.

6. Мъжете могат да се научат да отгатват женските желания

Никой не е перфектен, но с малко желание всеки може да се усъвършенства. Тъй като обичат (или поне се стараят) да дават на половинките си онова, което им харесва, колкото по директни сте в желанията си, толкова по-бързо те ще бъдат реализирани. А нали е по-важно половинката ви да знае какво да направи, за да ви накара да се почувствате добре, отколкото да ви замазва очите с розови приказки, които си остават само такива – приказки?! Така че, когато интуитивно партньорът ви направи нещо, което харесвате, споделете му го. Ключът към способността му да се научи да отгатва желанията ви е не в това да го назидавате за нещата, които не прави, а да тренирате себе си да забелязвате онези, които прави.

7. Мъжете могат да бъдат доста добри домакини

Стига да им кажете точно какво трябва да правят. Но не как! Ако искате помощта им, оставете ги да вършат задълженията както могат. В противен случай критиката ще ви накара да изглеждате неблагодарни. И съответно да изгубите ценна отмяна в домакинството. За да е лесно и за двама ви, разпределете задачите така, че всеки да може да прояви компетентността си – пазаруването, чистенето с прахосмукачка и техническите поправки, например отредете на него. Обяснете на любимия си, че се нуждаете от здрава ръка, която да ви отменя в определени дейности, за да ви остават достатъчно време и сили и за други, по – приятни съвместни занимания. Дали би могъл да ви откаже?!

8. Мъжете искат половинките им понякога да споделят хобито им

Двойките, които се забавляват заедно, остават заедно. Което не означава, че това трябва да се случва постоянно. Просто проявявайки желание да се включите в любимото занимание на партньора си (видеоигра, колоездене, гледане на футболен мач) не само ще го накарате да разбере, че уважавате интересите му, но може да обогати знанията и опита и на двама ви. А защо не неговото хоби да стане и ваше?

9. Мъжете имат нужда и от време насаме

Но не за приказки, а за разпускане с любими (чисто мъжки) занимания – обикновено в компанията на „момчетата”. Не им се сърдете, а ги разберете – та нали и вие държите на правото си за срещи със сходно мислещи дружки? Именно благодарение на тези импровизирани моменти със себеподобните, разликата в мисленето между двата пола не е толкова осезаема. Пък и след като вие не се вълнувате от екстремни спортове, футболни срещи и автомобили, например, партньорът ви има нужда да споделя с някого тези увлечения, нали? Приемете това като част от идентичността му и в замяна уплътнете времето със собствените си интереси.

10. Мъжете обичат съревнованията

Особено със своите себеподобни. И дори на вас тази привичка да ви се струва първобитна, на тях им помага да поддържат егото и статута си. Затова не пропускайте от време навреме да го хвалите публично и да му споделяте, че се гордеете с него. Също така уважете и увлечението му към спортовете – къде другаде, ако не там ще може да прояви силата и способностите си? Това за него е важно, защото колкото и да е здрава връзката му с момчетата, в състезателните мероприятия всеки „играе” сам за себе си. Освен това вероятно ще забележите колко по-спокоен и обичлив се връща след като изпусне малко парата на терена.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Българките знаят защо! - В отговор на статията на Тодор Капитанов „Беден ли е, не ми го хвали”

Изображение

Българките отдавна не са чувствителни на тема пари, защото са се научили да си ги изкарват сами, по един или друг начин. Българските жени и мъже имат толкова средства, колкото им позволява тяхното социално положение, тяхното образование и понякога чистият и прост късмет.

Момчета, българските жени в никакъв случай не са толкова повърхностни, че да ламтят само и единствено за онова, което е в портфейла ви. Да, съвременната жена иска до себе си мъж, на който може да разчита, но това не означава, че иска ходещ банкомат.

Тя иска мъж, с който да създаде нормално семейство. Мъж, който ще гледа детето, когато има температура, за да може тя да отиде спокойно на работа. Защото българката работи. Тя е мениджър, шивачка, оператор в кол център или пък човек на изкуството.

И не е никак лошо да правите едно от изброените по-долу неща:

Ако лятото почиваш на къмпинг или предпочиташ да си на палатка

Истината е, че повечето заможни хора имат каравани и прекарват лятната си почивка на къмпинг. Не защото не могат да си позволят луксозен хотел и all inclusive, а защото е далеч по-приятно да усещаш пясъка под краката си веднага щом се събудиш сутрин. не, палатките не са за клошари и българските дами са достатъчно разумни, за да го разберат. Момчета, мацката до вас ще оцени уменията ви в разпъване на палатка и ще се впечатли доста, когато сами запалите огън, за да приготвите вечерята под романтичната лунна светлина на плажа.

Изображение

Снимка: Weheartit

Ако пиеш бира на някоя пейка в парка

Пиенето на бира в парка или т.нар. пейкинг е сред най-любимите летни забавления на доста мъже и жени. Какво по-хубаво от пълен релакс след работа в близкия парк? Кой предпочита шумните и еднообразни заведения през лятото? а, всички обичаме да се нагласим и да отидем на бар, за да покажем нов убийствен тоалет, но нищо не може да се сравни с приятната компания на готин мъж и една студена бира в парка. не, не смятаме тези мъже за утайката на обществото, смятаме ги за готини и умни пичове, с които можем да си кажем нещо. Защото в тяхната компания не ни е нужна шумна дискотека, която да заглушава неловкото мълчание.

Изображение

Снимка: Thinkstock

Ако се придвижваш с велосипед

Честно казано не ни вълнува особено дали мъжът се придвижва с джип, триколка или скейтборд. Пък като се замисля има велосипеди, които струват колкото 3 автомобила на старо, така че отдавна притежанието на кола не е признак за каквато и да е класа. Можеш да имаш колело за 7 бона или пък да изплащаш нова кола с 300 лева месечна вноска. Колелото ти няма да отблъсне една жена, куп други неща могат.

Изображение

Снимка: Thinkstock

Ако често си в добро настроение

Кой ли обича начумерени мъже в депресия? О, колко е приятно мъжът до теб да се къпе в пари и да изглежда така сякаш са му отрязали топките преди малко. Всъщност жените обичат мъжът до тях във всичките му фази и настроения. Да, понякога ще бъде тъжен и умислен, но няма нищо по-сладко от мъжка профилна снимка във Фейсбук, на която се вижда готина и искрена усмивка, която едва ли е породена от тайничко стисната пачка пари.

Изображение

Снимка: Thinkstock

Ако си свиваш сам цигари с тютюн

Първо да спомена, че не е яко да се пуши и жените предпочитат мъже, които са се отказали от този вреден навик. Но да кажем, че въпросният мъж пуши и на всичкото отгоре си свива сам цигарите. Ами българките не се вълнуват особено от това как и какви цигари пушиш, освен ако не миришат на умрели животни.

Изпитвам смесени емоции. Защото знам, че изброените по-горе неща може би не важат за всяка българка. Не важат и за всеки българин. Има български мъже, които си казват „Бедна ли е, не ми я хвали”. Те пълнят скъпите курорти, спят в стаи за по 200 лева на вечер, карат големи черни джипове, пушат кубински пури, гледат лошо и пият шампанско в джакузита...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Мъжете, жените и парите

[img]http://mamaninja.bg/media/k2/items/cach ... 54d9_L.jpg[/img]

Автор: Мария Пеева

Темата за успелите жени е винаги актуална. Преди векове такива жени са били изключение, а в някои случаи са завършвали на кладата. Днес всички им се радваме и ги подкрепяме, взимаме ги за пример и вдъхновение. Но много често се оказва, че в личния си живот те са нещастни и самотни.

По този въпрос са писали много психолози, но ние решихме, че ще е много по-интересно да сондираме мненията на нашите читатели. В социалните мрежи зададохме въпроса дали една връзка може да е успешна, ако жената печели повече от мъжа и се реализира по-добре от него. Включиха се над сто участници. В интерес на истината повечето коментирали бяха жени, което не е учудващо, защото както знаем, мъжете рядко споделят чувствата си, ако не става дума за спорт или политика. Всички мнения, разбира се, са строго субективни и почерпени от личния им опит, но изводите, които се налагат от тях, според мен, обобщават нагласите в съвременното българско общество.

В коментарите по темата се обособиха две основни страни, макар и с доста нюанси. Явно разделение на мъже и жени нямаше, приблизително еднакъв брой мъже и жени подкрепиха и двете тези.

Според първата – за да има успешна връзка, мъжът трябва да е по-добре реализиран от жената – професионално и материално. Той има вътрешна необходимост да е „алфа“, да е водещият, да е стълбът на семейство, човекът, който вади хляба и осигурява стандарта. Всички мъже, които подкрепят тази теза, заявиха, че нямат нищо против жена им да работи или да прави кариера, стига тя да го иска и да се чувства щастлива. Но ще се чувстват потиснати, ако тя ги поведе в развитието си и ще положат усилия не да я спрат, а по-скоро да я надминат. Нито един мъж не изрази мнение, че жената изобщо не бива да прави кариера или че мястото й е в кухнята и при децата, но като цяло те биха предпочели жена, концентрирана върху семейството. Някои от жените, които подкрепят връзка от този тип, споделиха, че предпочитат да са домакини и да се грижат за хармонията на дома и друга професионална реализация не ги привлича. Доста от тях изразиха опасение, че връзка, в която жената е по-успяла от мъжа, би била обречена или споделиха от опит, че когато мъжът е изоставал от тях в материален план, след време това е допринесло за отчуждаване, ниско самочувствие у мъжа, упреци и „отмъщение“, и дори до разпадане на брака им. Ето едно отлично обосновано мнение в защита на връзка от традиционния тип, в който съпругът е водещият в семейството в материален и професионален план.

Аз лично, за добро или лошо, съм от онази част на мъжете, възпитани в по-традиционния за нашите ширини - патриархален модел (в малко по-съвременна версия). Това означава, че във моето възприятие е залегнало (възпитано) схващането, че мъжът трябва да бъде силният пол, да бъде глава на семейството - кавалер и нежен към половинката си, но силен в трудни моменти, финансов и емоционален стожер на семейството​. И ако някой трябва да се "бъхти" допълнително за осигуряването на "насъщния", то това е роля на мъжа. Не, че логически това е най-правилният начин, просто така си представям идеала за мъж, базирано на средата и културата, в която съм отраснал. Малко е типът "мъж - супермен". И тук идва въпросът дали ще се чувствам малоценен, ако половинката ми изкарва повече от мен... Като цяло искам съпругата ми да бъде щастлива и да се развива и чувства пълноценно, но интересното е, че ще имам нужда от адаптация. И това е свързано с ролята, към която съм възпитан да се стремя.

Според втората група участници в дискусията е без значение за връзката дали мъжът или жената са водещи в професионалното развитие и в доходите. Много жени и някои мъже споделиха, че точно такава е ситуацията в тяхното семейство и това ни най-малко не ги притеснява. За тях отношения, при които жената бива издържана основно от мъжа, са притеснителни и поставят връзката на нестабилната основа на принудата и зависимостта. Според някои участници бракове, в които мъжът е водещият и от него се очаква да вади парите за семейството, са морално остаряла концепция и такава връзка не ги устройва. Те държат на независимост и самостоятелност на всеки един от партньорите и смятат, че няма значение кой вади парите в семейството, важното е бюджетът да е общ и да се планира от двамата. Имаше мнение, че предимно млади хора разсъждават по този начин, затова специално си направих труда да проверя възрастта на участниците и се оказа, че са от различни поколения. Разбира се, моята „представителна извадка“ е от стотина души и не може да се приеме за статистически достоверна. Ето една история, което много добре илюстрира тезата, че няма значение кой е по-успелият в семейството:

Когато се запознахме с мъжа ми преди 20 години, той имаше добри доходи, аз бях дипломирана безработна. И за двамата беше окей той да поеме по-голяма част от разходите. С годините аз направих много добра кариера и постоянно печелех повече от него. Никога не е било проблем, нито сме делили кой колко изкарва и кой колко може да похарчи.

От 10 години сме в друга държава. Имам много желана и трудно постижима позиция, заплатата ми е в пъти над средната за страната, съответно и стандартът ни на живот е добър. По тези причини решихме да се установим тук дългосрочно. Мъжът ми не можа да си намери добра работа. Така че е безработен, пазарува, готви, поддържа къщата и градината, развозва децата на активностите им. Все пак са му спестени истински неприятните неща, като чистене и пр., защото плащаме за тази услуга. На практика денят му рядко е свободен.

Така както е подреден живота ни, ние сме в пълно разбирателство за ежедневието и финансите ни. Това за съжаление, не значи, че той е щастлив с живота си. Сериозно го потиска липсата на социална среда и лична реализация. Разбира обаче, че това изцяло зависи от него, възможностите му и какво иска да работи. Аз ще го подкрепя, дори и ако реши да бъде нискоквалифициран работник, макар че това няма да помогне на финансите ни и ще ни усложни живота.

Между другото, тук хората не се взират така, кой колко изкарва и кой какво прави в дома си и живота си. Познаваме няколко семейства, където мъжете не работят. Според това, което казват и правят, разбирам , че за момента поне, са ОК от положението и не се панират от факта, че жените им ги издържат. Никога не съм чула и да ги обсъждат в тяхно отсъствие.

Един фактор, който притеснява някои от коментиралите по темата е, че в България семейството, роднините и приятелите обикновено „надничат“ в паничката на другия и често правят забележки и неприятни коментари, когато жената се справя по-добре от мъжа. С времето този негативизъм се натрупва и хорското мнение може да повлияе върху самооценката на съпруга.

Основният извод, до който достигаме е, че няма един-единствен правилен вариант за ролите в семейството. Някои са щастливи в патриархална връзка, други - в равнопоставена. Единственото условие, за да е щастлива една връзка, е партньорите в нея да имат сходна представа за значимостта на ролите си. Ако един мъж е възпитан да вярва, че той трябва да е водещият, трудно ще приеме успехите на съпругата си и постоянно ще се конкурира с нея, което с времето е много вероятно да охлади отношенията им. И обратното, ако мъжът е възпитан да вярва, че партньорите трябва еднакво да допринасят за семейния бюджет, трудно ще приеме връзка с жена, която предпочита да работи на половин ден, или изобщо да не работи и да се отдаде изцяло на домакинството и децата си. По същия начин – амбициозна жена, възпитана в дух на независимост, трудно ще поддържа връзка, в която от нея се очаква да се грижи за домакинството и да гледа децата, особено ако за целта се налага да изостави кариерата си. И съответно жена, която предпочита да се отдаде на семейството и децата, ще страда, ако от нея се очаква да работи колкото мъжа и да допринася наравно с него за семейния бюджет.

Когато двама души започват една връзка, много рядко се замислят за подобни въпроси, а дори да се замислят, си казват, че когато има любов, всичко ще се подреди и партньорът им ще ги приеме такива каквито са. Но всички споделени мнения показват, че подобна промяна в нагласите е изключително рядка и почти невъзможна. Оказва се, че стереотипите, които са ни заложени от ранно детство, много трудно могат да се преодолеят и дори ако в началото изглежда, че всичко е наред, при по-дългогодишни връзки се натрупва огорчение, дори озлобление у партньора, чиято представа за мястото му в брака не се е реализирала. Много хубави бракове, в които и двамата партньори поотделно са чудесни хора, се провалят само по тази причина – не защото няма любов, не защото няма общи постижения, общи цели и разбирателство, а защото очакванията на някоя от страните за ролята им в семейството се разминават с действителността.

В крайна сметка можем да заключим, че за да е успешна една връзка, трябва от самото начало и двамата партньори да са съвсем откровени за очакванията си – дори не толкова към другия колкото към собственото си място и принос в семейството. Защото в него има две основни роли – ваденето на насъщния и грижите за дома и децата – те могат да са споделени и разпределени в различни пропорции. И ако любовта е основата на една връзка, то удовлетворението и на двамата партньори от ролите им, е носещата стена, върху която тя се изгражда с годините. А никой не гради дома си със стени, които и най-малкият трус ще събори. Дали държите на определена роля в семейството, дали сте гъвкави и адаптивни в това отношение, дали за вас е водещо да правите кариера или предпочитате да се отдадете на домакинството – добре е не само да разговаряте с партньора си по тези въпроси, но преди всичко да сте наясно със себе си и доколко сте готови на компромиси със собствените си очаквания.

Ако тази статия ви е харесала, може би ще ви е интересна и публикацията ни за стереотипите във възпитанието:

Автор: Яна Пеева

„Стереотипите и сексизма ограничават потенциалния растеж и развитие.“

Аз не съм диамант. Не съм и цвете. Не съм и крайпътен камък. Аз съм си аз - с хубавото ми и с лошото ми. Защото имам и от двете. Искам хората да се държат с мен, както съм заслужила. Защото иначе не е честно. Нито спрямо мен, нито спрямо тях. Ако нараня някого или не съм достатъчно добра в нещо, искам да го знам. За да мога да се поправя. За да мога да се движа напред. За да мога да продължа да се уча. Искам човекът до мен да знае, че може да ми каже - “Яна, това не ми харесва, имам нужда от това, може ли да направим това?”. Не искам да стоя на пиедестал. Нито да поставям него на такъв. Така че, не, не съм диамант. Аз съм топло, променливо човешко същество, с чувства и желания, и мечти, и изисквания. Както всеки друг. И за щастие, благодарение на жените (и мъже) преди мен, имам право на избор. Мога да работя, каквото ми се отдава, каквото обичам. Мога да се оженя по любов. Мога да имам деца, мога да нямам деца. И нито едно от тези неща не ме прави по-”женска” или “неженска”. Имам право на избор. И това е най-прекрасното на света.

Така че, мили дами, жени, диаманти, цветя, каквито искате да бъдете, каквито вярвате, че сте, вие нямате право да ми го отнемате това право на избор. И ще си го отстоявам цял живот. Защото то няма общо с вас. Можем да бъдем всякакви. Живеем във време на безумни възможности. Но не сме еднакви, и не би трябвало да бъдем. Вашите желания, не са желанията на всички. Вашите предпочитания, не са предпочитанията на 3 милиарда и половина жени на света. Моите също не са.

Уважавайте се. Всички сме чували фрази от сорта “толкова са грозни жените, които псуват”, “толкова са непривлекателни жените, които се искат да са самостоятелни”. Не искам да ви казвам къде точно да ги поставите тези фрази, защото не е прилично. Не само за жена, а като цяло. Единствените жени, които не харесвам по начало, са тези, които не подкрепят другите жени. Не сме змии. Не си забиваме ножове в гърба за спорта. Не сме клюкарки, скандалджийки, не сплетничим. Това не са женски характеристики - човешки са. Спрете да поставяте всичко, което се приема за женско, като по-ниско. Подкрепяйте се. Ако не харесвате някого, не го харесвате, заради него, а не заради “половите му характеристики”. Ако приятелката ви има кариера, а вие си стоите вкъщи и гледате 3 деца, пускате по 2 перални на ден, готвите за 5 човека и успявате да сте адекватни - вие също работите. Не си прекарвате времето в “нищоправене”. Но това не ви прави по-жена от нея. И двете заслужавате внимание, подкрепа и уважение. Това са неща, които всички хора заслужават. Така че изборът си е ваш и никой не е виновен за него.

Не бъдете сексисти. Не обяснявайте на сина си, че не е мъжко да плаче. Или че не е мъжко да си играе с детския кухненски комплект. Или с кукличките. Няма мъже готвачи ли? Или дизайнери? Или просто такива, които обичат да се приберат след работа и да сготвят на себе си и половинката нещо вкусно. Дори и да не развият любов към някое от тези неща, не ги оставяйте да растат, вярвайки, че кухнята е женска територия и за тях би било срамно да влязат там. Не им разделяйте книжките на момичешки и момчешки, защото някой ден ще се подиграят на някого, чиито родители не са били толкова тесногръди. Обграждайте ги с любов, но ги учете да уважават всеки човек, без значение колко им е лесно да го разберат. Имаме право да бъдем себе си. Дръжте се с тях като с малки хора, а не като с малки мъже или малки жени. Това е единственият начин да се научат и те да се държат с другите като с хора, а не като с подразделения. Научете ги да бъдат по-добри от вас, дори и да не изберат същия път като вашия. Защото иначе ще страдат.

И сега малко наука. Има две основни теории за пола. Не това, което ни е в гащите, а това, което ни е в главата. Дечицата започват да разбират що е то пол към двегодишна възраст, а до 3г. могат да определят своя собствен. (Martin & Ruble, 2004)

1. Lawrence Kohlberg - въвежда теорията, че полът e концепция, която се научава. Според него когнитивните възприятия на децата за пола влияят на действията им.
2. Втората теория е за пола като социална конструкция. В момента, в който децата се самоопределят като момчеце/момиченце те започват автоматично да се насочват към нещата, които обществото определя като приемливи за съотвения пол.

Ако вие не набивате в главата на детенцето си неща от сорта “момчетата играят компютърни игри, момичетата четат книжки”, “момиченцата са по-старателни, момчетата са много мърляви”, “кухненският комплект е за момичета, кубчетата са за момчета”, те няма как да го научат сами. Ще си играят с нещата, които са им интересни, без да се притесняват, че ако посегнат към нещо, предназначено за другия пол, ще са ненормални и ще им се подиграват.

Децата виждат всичко, попиват всичко, чуват всичко. Може и да си мислите, че сте най-либералните широкоскроени модерни родители на света, но ако детето ви си мисли, че бихте имали против да играе с дечица от другия пол или с играчки, които не са в правилния цвят, шансът е, че вината е у вас.

И като за край - позволете им да имат еднакви възможности. Не им казвайте какво е “истински мъж” или “истинска жена”, не обяснявайте на момченцата, които са по-чувствителни, че са женчовци, а на момичетата, които обичат да спортуват, не мрънкат и са по-самостоятелни, че са “мъжки момичета”. Как после момчето ви да уважава жените, като сте го обиждали с това, че е “женчо”? Как би могла една обидна дума да се превърне нещо хубаво? Няма как.

Тази статия е отговор на статията на руската психоложка Олга Валяева, която публикувахме наскоро. Според нея момиченцата са диамант и трябва само да се хвалят, а момченцата е редно да се поощряват, само когато имат заслуги. Характерно за руските психолози е половото разделение във възпитанието.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

21.11.2018 ОТ ИРИНА КРЪСТЕВА

Как се обича мъж … истински?

Знам, мислите, че знаете много добре как истински да обичате мъжа, а единственият проблем е, че искате той да ви обича истински… Но нека ви предизвикам – поне за кратко си представете, че нямате представа как да обичате мъжа и искате да се научите. Ние, жените, с огромна лекота споделяме какво ни липсва във връзката, какво не ни дават… Със същата лекота изброяваме недостатъците на партньора си и негативната част от отношението му към нас. Толкова сме фокусирани върху своето парче от пая, че забравяме, че той е човек, също като нас, със своите копнежи, мечти, страхове, нужди… А какво той иска да получи от нас, какво ние не му даваме, къде е неговото парче от пая? Рядко се запитваме, защото нашата собствена драма е заела цялото ни съзнание. До такава степен, че когато му даваме, даваме това, което самите ние имаме нужда да получим, а не това, от което той има нужда.

Мъжете имат нужда главно от едно…., не , не е секс! Мъжете имат нужда да вярваме в тях и да ги одобряваме. И ако сега си мърморите нещо от типа: „Не, той наистина иска секс и да му казвам колко е велик!“, не говори душата ви, говори циничката във вас, а тя е просто едно наранено момиченце, това не сте вие. Но все пак нормално е циничката да съществува – цинична е, защото е разочарована, разочарована е, защото е била фокусирана твърде дълго върху лошото в другия, а това е, защото е била наранена някога много отдавна от много специален мъж и вече вижда само „врагове“ в мъжете. Те нямат шанс, освен да я разочароват! Но това е минало, нали? Ако се фокусираме върху разочарованието и болката, ще срещаме само разочарование и болка, където и с когото и да сме. Където е фокусът ни, там е енергията ни, където е енергията ни, това е в реалността ни!

Как да повярваш в него, как да го одобриш? Няма за какво? Потърси, защото ако не потърсиш, ще се въртиш до безкрай в омагьосания кръг: Ти си разочарована, критикуваш го, той се защитава, настройва се срещу теб, все по-малко те вижда, чува и изпълнява молбите ти, ти си още по-разочарована, още повече се оплакваш и критикуваш, той се оттегля в черупката си… В твои ръце е да спреш тази война едно решение: Искаш ли да продължаваш да събираш доказателства, че на него не може да се вярва и няма за какво да го одобриш или искаш да събираш доказателства точно за обратното? Може би сте чували шегите: „Да не се дебнем, че ще се хванем.“ и „По-добре да не ходя по лекари, че като ми търсят нещо, ще ми го открият.“ – в тях има огромна доза истина, истината за това, че доказателства можем да открием за всичко, зависи единствено за кое твърдение ще решим да събираме такива!

А сега си спомни защо се влюби в него, какво в него караше сърцето ти да се топи от сладост? На какво се възхищаваше, как го описваше на приятелките си? Какво прави той за теб, за децата, макар вече да го приемаш за даденост? За какво, ако трябва да си до болка честна, си му благодарна? Всъщност той не се е променил изобщо откакто се влюби в него, нито те е заблуждавал тогава…

Променил се е само твоят фокус, а с тази промяна е изчезнала и тази твоя енергия, която е канела най-доброто от него във взаимоотношенията ви.

Искаме да ни подкрепят, да ни изслушват, да ни разбират, защото ние, жените, така разбираме любовта, но мъжете я разбират по друг начин. Те търсят да им се доверим, да повярваме в тях, да одобрим действията им, самите тях, а ние често им отказваме точно това! Настояваме първо да докажат, че може да им се вярва, че има за какво да ги одобрим. Всъщност става по обратния начин – първо вярваме, а нашата вяра стимулира онези аспекти от партньора ни, които ще оправдаят доверието. Първо намираме какво да одобрим, а това мотивира още действия заслужаващи одобрение. Просто вярата така „работи“ – повечето хора вярват в Бог, в ангели, в прераждане, в свръхестествени сили и никой не е имал доказателство, особено ПРЕДИ да повярва.

Съвременните жени трудно се доверяват на мъжете, рядко ги уважават, често ги тъпчат, критикуват и дори унижават, и може би има защо. Може би при жените вековете на потисничество и пълна подчиненост на волята на мъжа зоват за отмъщение и възстановяване на баланса. Но никой не печели от тази война, никой не се чувства обичан и подкрепен, а и двамата търсим точно това. Каква ирония на съдбата – търсейки любов, унищожаваме любовта!

Ако се питаш защо той не спре войната, защо той не протегне ръка към теб, значи още си фокусирана върху своята драма и сигурно също има защо, разочарованието е било единствения ти спътник за дълго време… Но все пак, помисли и след месец се върни отново към тази статия.

А ако си готова да опиташ, стани права, затвори очи и си представи партньора си пред теб, тогава му кажи: „Каня най-доброто в теб и давам най-доброто от себе си!“ И нека тези две ваши най-добри части ръководят отношенията ви, а не наранените вътрешни деца! А довечера попитай своя партньор от какво има нужда, за какво мечтае, какво иска ти да му дадеш и слушай много внимателно и със сърцето…

А ако имаш нужда от моята помощ, за да подобриш отношенията си, не само с любимия, а и с всички близки хора, разгледай моя курс „КОЛЕДНА МАГИЯ В ОТНОШЕНИЯТА СЪС СЕБЕ СИ И ДРУГИТЕ“ и виж дали ти „проговаря“ Стартираме на 1ви декември и ще работим заедно до Коледа. Виж пълна информация ТУК!

Ваша,
Ирина


Изображение

Ирина Кръстева
Аз съм Ирина - автор, съветник и приятел на жените в техния път към себе си и щастието. Моята мисия е да ги вдъхновявам да променят живота си, както аз промених своя. В моите статии, курсове и книги ще откриеш всичко, което научих, изпробвах и проработи за мен, както и искрено описани чувствата и процеса, през който преминах. Става все по-хубаво, идваш ли?

Открий ме във Facebook: Jasmine Woman's Spirit House
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Изображение

Изображение

https://dreamland-bg.com/index.php?topic=5479.3550 :1216 :1028 :222

Изображение

Если женщина не вводит мужчину в состояние абсолютной зависимости от своих решений и своих поступков, мужчина не развивается.

Психика у мужчины устроена так, что он развивается только в экстремальных условиях жизни, когда только от него всё зависит, так как жена ничего не даст, с неё взятки гладки - она сегодня работает, завтра не работает, она расслаблена. Женщина должна быть расслаблена в жизни, она должна быть счастливой и расслабленной. Она говорит - нам хватает с тобой, ничего страшного.
Он говорит - иди работай.
Она говорит - я не могу.
И на шею ему бросается, - я могу только чуть-чуть работать, но не много, у меня дети, мне надо готовить, у меня муж будет голодным, если я буду работать, поэтому я хочу служить семье, мужу, и чуть-чуть работать, чуть-чуть, немножко.
Он говорит - ну ладно, будем жить, как можем. Начинает напрягаться, стараться, начинает ответственность брать на себя в жизни.

Но он же нервничает. Крепчает. Насколько его хватит? Не волнуйтесь, у мужчины на это силы много. У мужчины не хватит сил, если вы его расслабите. Идея в чем заключается? Если жена хорошо зарабатывает, мужчине не надо зарабатывать, он сразу расслабляется, на диване лежит, говорит - я устроюсь на работу, когда будет подходящая работа, а подходящей я пока не нашёл.

Почему он так говорит? Потому, что деньги есть дома, всё нормально. Мужчина действует только в экстремальных ситуациях, ему нужна экстремальная ситуация, чтоб он пошел туда работать, где не любит, чтобы просто зарабатывать. Ему нужна экстремальная ситуация, а для этого женщина должна быть расслабленной.

Если женщина не расслаблена, она бегает, прыгает, зарабатывает, значит мужчина будет расслабленным. В семье кто-то должен быть расслабленным, но один. Не бывает, чтоб два не расслабленных. Потому что если мужчина видит, что женщина напрягается, он сразу же расслабляется, тут же. Мужчина должен расслабляться дома и напрягаться на работе. Но если женщина напрягается на работе, ему приходится расслабляться дома. Почему? Потому что так устроена психика мужчины. Мужчина не будет устраивать себе сам тяжелую жизнь.

Ему нужно, чтоб кто-то ему устроил. На самом деле, это не тяжелая жизнь для мужчины, это правильная жизнь. Потому что когда мужчина отдает себя на работе, приходит домой отдыхает, он в тонусе, у него все функции нормально работают. Даже зачатие детей у мужчины не работает как надо, если он дома расслабляется и плохо, несерьезно относится к работе.

Я как врач вам говорю, он не сможет даже зачать ребенка. Он, конечно, себя считает очень важным человеком, very important, но анализы показывают другое. Анализы показывают, что «вери импотент». Так что не делайте несчастным своего мужа, дайте ему возможность быть мужчиной. Я вам просто расскажу о некоторых важных моментах, чтоб вы поняли, о чем идет речь.
Если мужчина спит на твердом, он становится лучше, здоровей, сильнее. Если он обливается холодной водой, он становится сильней и здоровей. Если мужчина ест более грубую пищу, чем женщина, он становится сильнее и здоровее. Если он ест меньше сладкого, он становится сильнее, здоровее, и разумнее. Если мужчина активно живет, активно трудится, он становится здоровее и сильнее.

И все наоборот у женщины. Если женщина очень много работает где-то, во внешней среде, она теряет свои силы и здоровье, и психика её расстраивается. Если она спит на твердом, то же самое происходит. Если она слишком холодной водой обливается, то же самое. Если она мало сладкого ест, тоже она страдает от этого, болеет. Все наоборот. Женщина должна вести счастливую, спокойную, расслабленную жизнь, мужчина – активную, напряженную жизнь, жизнерадостную такую. И поэтому такой мужчина будет очень востребован в жизни, а женщина его будет любить.

По материалам лекции О.Торсунова "Законы нравственности"
" onclick="window.open(this.href);return false;


https://dreamland-bg.com/index.php?topic=5479.3560
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор