Обичате ли работата си или основните си дневни занимания?

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

В първите дни на НОЕМВРИ ще бъда лектор на Семинара в Дряново!
Ще правя презентация на интересна и благодатна тема, а именно: "Психологическа подкрепа на късно ослепелия човек - да му помогнем да извърви пътя от шока до завръщането към себе си".
Вълнувам се, искам да се получи добре, обичам си работата.
Последно промяна от Kleo на 18 Сеп 2016, 18:14, променено общо 1 път.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

[img]http://www.delver.co/a/asc_header.png[/img]

Бърнаут - синдром на професионалното изгаряне

През последните десетилетия все повече работници страдат от синдрома на професионалното „изгаряне“, при това независимо от поста, който заемат, от възнаграждението или от спецификата на работата. От шивачката в ателието през шофьора, до икономисти, трейдъри и компютърни специалисти – всички са потенциални потърпевши на burnout синдрома. Професионалното прегряване е психично изтощение, което се появява след дълъг период на напрежение или стрес, причинено най-често от постоянната взискателност на потърпевшия към самия себе си или високи изисквания към работника от страна на началника, колегите и др. Не е вярно, че феноменът засяга само чувствителни и уязвими хора. По-скоро податливи са хора - мотивирани, перфекционисти, отдадени на работата си до краен предел, които трудно казват „не”. Тези, които не могат, не искат или не смеят да откажат.

Кой е отговорен за зачестилите случаи на burnout?
Не на последно място това е натрапчивата представа за необходимост от все по-добри постижения, както и забързаното време, причинено от напредъка на технологиите. Това, че непрекъснато трябва да сме информирани и подготвени. Сякаш трябва да прескочим невидима летва, която постоянно се мести. Непрекъсната гоненица в опит за достигане на перфектния образ или идеал. И това си има цена.

Симптомите са:
- Чувство за провал;
- Постоянна умора;
- Нарушен сън, апетит;
- Болки в корема;
- Увеличена употреба на алкохол, цигари, наркотици;
- Панически атаки.

Усещате се „изтискан”, депресивен, сам, изпразнен.

Тук следва да добавим цинизмът, безчувствието и неразбирането на околните, които изострят състоянието на човека в страдание.
Според специалисти професионалното изгаряне под натиска на външни фактори може да доведе до психологичен срив. Според тях това е социален феномен, в центъра на който се поставят и въпросите за правата на работещите, за условията на труд, за възнаграждението или за часовата ставка. Все неща, които по една или друга причина, днес често се заобикалят и се нарушават. И така, в епоха, в която изискванията към хората стават все по-големи и все по-многобройни, можем да се запитаме къде е поставен човекът?

Знаем, че в Средновековието Бог е бил център на всичко. Въпросите са се поставяли и отговорите са намирани в съответствие с представата за него и неговото всемогъщество. Хората са се оставяли в неговите ръце. Едва Просвещението обръща представите на хората и поставя Човека в центъра на техния интерес. Волтер, Дидро, Жан-Жак Русо правят Човека отговорен за човешкото страдание и радост, единствен управник на своите мисли и емоции. Неговата свобода е издигната във висша ценност и формализирана чрез идеята за права на човека.

Днес обаче, Човекът изглежда изместен от капитала, подвластен на количеството и качеството на работа си, подчинен на целта за увеличение на печалбата или по-голям оборот. Човекът е превърнат в инструмент за задоволяване на нещо, на някой. Той е ресурс. Чрез него може да се достигнат минимали и максимални цели, заложени в началото на годината, на месеца, на седмицата. Всичко това, с най-добри намерения: „Виждаме, че полагаш усилия. Доволни сме от теб. Сигурни сме, че можеш и по-добре, защото имаш потенциал, който трябва да развиеш”. За да развием този „потенциал“ и да оптимизираме „човешкия ресурс“, често оставяме на заден план физическото и психичното си здраве, личния си живот, т.е. уж неприкосновената ни интимност.

Работно време – дори при нормативно определен работен ден, ние фактически работим без фиксирано работно време. Та има ли днес работещ човек, който не е оставал след работа или не си е „доработвал” през нощта? Работникът трябва да е на разположение. Дори и да си мислите, че успешно сте приключили работния ден, телефонът, таблетът и компютърът са винаги включен и вие все сте си на работа.

Длъжностна характеристика. Кой въобще я чете? Върши се всичко, което трябва и за всичко трябва да сме информирани и подготвени. Насърчава се поемането на все повече работа и е ясно, че не е желателно да се отказвате под риск да ни заклеймят. Подхранва се чувството за вина, а то, при невротичната личност и без това е в изобилие.

Появата на психошколи, коачинг, тимбилдинг и личностово развитие, също е показателна. Мит е, че това сплотява екипа. Да жертваш уикенда си, за да си отново с колегите, с които и без това прекарвате по-голямата част от времето си, често е с обратен ефект. Всеки има право да не харесва колежката. Вместо да прави това, което обича и да си почине както желае, той мотивирано скача и тича с колеги по някоя поляна извън София.

Всъщност симптомите на психично страдание, макар тежки и болезнени, са защита срещу тотален разпад. Стига само да ги чуеш.
Отделете време и се погрижете за себе си.

Ирина Заркова - психолог
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

НеТурнето на Юли Тонкин в България

НеТурнето ще се проведе през месец Октомври в 7 града в България – Плевен, Русе, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив и София.

Във всеки град ще се провеждат две вечерни събития с продължителност от 18:30 до 21:30 часа.

Темите на събитията са:
• Вечер 1 – Открий Мисията си – „Работи“ това, което истински обичаш!
• Вечер 2 – Пътят към Финансовата Свобода в България – Изкуството парите ти да работят за Теб!

Може да вземеш билет за една от вечерите или билет за двете вечери. Има опция и за билет, който включва двете вечери + вечеря с Юли Тонкин с включена консумация.

Препоръчваме ти да си вземеш Билет за двете вечери, който е на стойност 59 лева (намален с 25% от 78 лева), защото темите са свързани и се надграждат. Така ще извлечеш максимална полза от събитията.

Закупуване и получаване на Билет

Закупувайки Билет може да избереш две опции за плащане – Онлайн чрез ePay, EasyPay, B-pay, PayPal или чрез Наложен Платеж (важи само за България).

Избирайки ePay може да платиш билета с твоя ePay профил, на каса на EasyPay или B-pay банкомат. Ще получиш Билета си по имейл до 12 часа след извършване на плащането. Този метод е изключително удобен, може да платиш в срок до три дни и може да разпечаташ билета когато ти е удобно!

Избирайки плащане с PayPal ще получиш билета си по имейл до 12 часа.

Избирайки Наложен Платеж, човек от нашия екип ще се свърже с теб, за да уточните ден на доставка. Заплащайки на Куриера ще получиш хартиен Билет.

Издаване на фактура

Ако желаеш да ти бъде издадена фактура, моля напиши данните си като Забележка по време на поръчката, за да ти подготвим фактура.

Мога ли да подаря Билет на Приятел?

Да, разбира се! Билетите са с уникален код, не е важно името изписано на тях. Може да подариш или преотстъпиш билета си на твой близък или приятел.

Мога ли да върна билета си ако не ми хареса?

Да, разбира се! Ако присъстваш и събитието не ти хареса, може да върнеш билета си на място в съответния ден от 21:30 до 21:50 часа

Програма на събитието

24.10.2016

17:30 – 18:30 Регистрация
18:30 – Начало
21:30 – Край

25.10.2016

17:30 – 18:30 Регистрация
18:30 – Начало
21:30 – Край

22:00 – Вечеря с Юли (само за закупилите ВИП Билет с Вечеря – провежда се на втората дата в съответния град)

Сподели с Приятел - Промени Света! :954 :954 :954
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

Днес за първи път, откакто съм завършила Психология, ще работя индивидуално с дете.
Момченце на 6. С няколко сериозни проблема. Майка му ми се довери, днес в 11 ч. започваме консултациите. Чувствам сериозността и отговорността на работата си и от сутринта чета и си припомням някои важни неща при консултирането на деца. Сама си пожелавам успех, защото това е ... ами ... ДЕТЕ. И трябва да дам максимума от себе си като специалист, за да му помогна, а да няма и грам увреждане от моя страна.

Днес, на официалния празник на България, аз ще работя. Ще се трудя с удоволствие и усещане за правилно избран път. Следобед ще консултирам една жена на 36. За пореден път. С нея знам как да процедирам, виждаме се от близо две години. Тя ме е наела дългосрочно и наистина има нужда от нашите срещи веднъж седмично. Както и да е.

Просто ми се искаше да вляза в тази тема и да напиша, че когато човек наистина обича работата си, дори да работи в празничен ден като днешния, това не му тежи и не го измъчва. Напротив, кара го да се чувства на мястото си и полезен. Желая всекиму тази благодат!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от cchery »

Деси, успех със служебните дела днес. Не знам какво каза "тежката" литература в психологията, но от житейския ми опит се налага един извод - за едно дете след най-важното, което то изисква, а именно - ОБИЧ, идва - способността на възрастните да го изслушат. Така че ти пожелавам да си добър слушател днес. Може би в тази ваша първа среща, психологът в теб ще отстъпи в полза на доверителя....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

Хм, чак сега, когато консултацията вече приключи, те прочетох.
Но интересното е, че точно преди да звънне входният звънец днес, и тръпнех в очакване да прекрачат прага ми... си казах:
Деска, спокойно. Вдишай, издишай, излъчвай дружелюбие. И ИЗСЛУШВАЙ ВНИМАТЕЛНО ДЕТЕНЦЕТО. Честна дума! Точно това си казах. Че зная достатъчно, но сега, при тази първа наша среща, най-важното е да го слушам и гледам внимателно, да достигна до самото него и да пробия неговата неувереност и плахост, ако ги има изобщо.
Благодаря ти, Чери, за всичко! Подкрепата и разбирането! И приятелското рамо, което винаги ми даваш! :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

Предстоят ми следните командировки близките месеци:

1. В град Шумен, на 19-21 октомври, на 10-годишнина на сроден на нашия Център

2. В град Дряново, на 1-4 ноември, на конференция на Центровете в България, където ще съм лектор
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

Любимият въпрос на интервю за работа на Анита Станоева, Software AG

Какъв въпрос обича да задава тя на кандидатите и какво цели с него?, 04 октомври 2016 г.

Повечето HR мениджъри имат любим въпрос, който обичат да задават по време на интервю за работа и с който целят да научат нещо повече за кандидата извън обичайните и клиширани въпроси. Economy.bg попита HR професионалисти във водещи компании в България: „Кой е любимият Ви въпрос, който задавате на интервю за работа, и защо?“.

Вижте какъв въпрос обича да задава Анита Станоева, мениджър „Човешки ресурси“ за Източна Европа, Software AG, и какво цели с него:

„Моят любим въпрос на интервю за работа е: Кои са най-важните мотиватори за теб, които биха те накарали да останеш да работиш при нас за дълъг период от време?

Всеки човек има различни мотиватори, които го карат да ходи с удоволствие на работа. Този въпрос ми дава ясна представа дали кандидатът се вписва в корпоративната култура на компанията, дали е индивидуалист или обича да работи в екип. Дали отношенията с прекия му ръководител са важни за него. Какво разбира под дълъг период от време – за едни това е една година, за други – 10 години. Също така фирмата дали е способна да покрие очакванията на кандидата, относно неговите представи за „Good place to work“.

:524 :524 :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от cchery »

Оф, голяма драма с моята работа или ежедневно занимание, и аз не знам как да го нарека. Но, утре е изпитът ми по рисунък и след тежка битка със моята собствена неспособност, ще представя тази кака:


Изображение

Умишлено не ви пускам първите ми версии..... не за друго, а защото да няма сравнение, а чисто възхищение :1069 :1069 :1069 .....

Да, липсват доста качества на рисунката, но има нещо много важно - аз съм много, много доволна от крайния резултат. :954 :954 :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

Чери,
Справила си се блестящо!
Портретите са били за мен винаги тера инкогнита , исках да кажа - непозната територия.
Браво!!!
Имаш ли още произведения?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичате ли работата си или основните си дневни занимания

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор