Цветята на д-р Бах

Свобода на словото
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Цветята на Бах: Виновен или свободен?

Статия от поредицата "Освободи себе си" представя Илиана Смилянова

Чувството за вина е една от основните причини за човешките (и не само) проблеми. Още от изгонването на прародителите ни Адам и Ева от Рая носим в себе си „спомена” за тяхното прегрешение и това клеймо, осъзнато или не, белязва безмилостно както онова, което правим, „без да искаме”, така и онова, което не си позволяваме, а го желаем от цялото си сърце.

А да правим неща, които не искаме, но „трябва”, особено когато са по силите ни, е един от неусетните начини бавно, но сигурно да се насилваме, да си изневеряваме и да се отдалечаваме от себе си и от същността си.

“Кажи ми какво ядеш, за да ти кажа какъв си”
Вината е чувство, което е познато на всекиго. Като механизъм за управление тя е в основата на манипулацията, с която, съзнателно или не, дърпаме конците си един на друг и предем въжетата, с които обезсилваме сами себе си. И най-често тези въжета се наричат „Страх от наказание” и „Срам да бъда себе си”.

В определена степен вината е заразна. Тя се ражда или „прихваща” от загуба на самоуважение, от забрава или отричане на истинския ни, божествен произход. А зароденото веднъж обезлюбяване на себе си започва ежедневно да се подхранва от потиснат гняв, от неизразено отношение (особено отхвърляне, несъгласие) към човек или ситуация, от нарастващи съмнения в собствената (човешката) стойност и правота.

Цената на вината е много висока. За нея плащаме с нарастващи тъга, отчаяние, с отдалечаване от любовта и радостта, със страх да бъдем себе си и свободно и смело да присъстваме и да действаме в своя живот. Заплащаме я със зависимости и обвързаности и същевременно със страх от истинско сближаване и свързване. С болест.

В целебната система Цветята на Бах чувството за вина е свързано с цветовете на Pine, Бор. Ето как представя нуждата от тази есенция Едуард Бах: „За онези, които се самообвиняват. Дори когато успяват, те считат, че биха могли да се справят още по-добре, и не са никога доволни от своите старания или резултати. Те работят много и страдат силно поради грешките, които си приписват. Дори когато грешките са допуснати от някой друг, те твърдят, че отговорността е тяхна.”

Pine, Бор:

[img]http://m4.netinfo.bg/media/images/22966 ... ia-bah.jpg[/img]



Същинската промяна отвътре започва тогава, когато се приемем и обикнем цялостно, без никакво изключение. Когато признаем и обикнем и грешките, и слабостите си, и чувството си за вина.

Да бъдем милостиви към себе си, да си простим за сторени и несторени неща и да се освободим от невидимите, но тежки вериги на себеобвинението е дар, който никой друг не може да ни поднесе. Това е и начинът да възвърнем силата си, да отворим очите и сърцето си за любовта и да си спомним и да проявим своята святост. И този милосърден дар, рано или късно, се полага на всекиго. Защото, както казва С. Н. Лазарев, „всички сме простени в миналото и спасени в бъдещето.”

Сериозни остри и хронични проблеми и заболявания изискват консултиране със специалист.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Илиана Смилянова:



38 форми на страх или 38 идеи как да освободим любовта от сянката на страха

"В теб съществуват само две основни емоции - любов и страх."

Направете си комбинация от целебни изречения според включените във вашата индивидуална комбинация есенции. Първата фраза след всяко растение е какво представлява страхът, а втората фаза е изречението, което ще ни помогне да се избавим от него и да се върнем в състояние на покой, здраве и любов:

1. Аgrimony

Frown Страх от истината, от конфликт.

Smile Какъвто съм отвътре, такъв съм отвън. Светлината е в мен, осветен съм.

2. Aspen

Frown Страх от невидимото, от неизвестното.

Smile Страхът е незнание. В себе си аз знам.

3. Beech

Frown Страх от различното, от „другото”.

Smile Аз вървя към своето собствено съвършенство. Всеки расте по уникален начин.

4. Centaury

Frown Страх от отхвърляне, от неприемане.

Smile Аз се приемам и уважавам такъв, какъвто съм. Имам право да бъда себе си.

5. Cerato

Frown Страх от непълноценност, от незначителност.

Smile Аз се уча от себе си. Знам какво ми е нужно.

6. Cherry Plum

Frown Страх от спонтанност, от грешка и грях.

Smile Аз съм свободен да избирам. Има една воля.

7. Chestnut Bud

Frown Страх от научаване, от спомняне.

Smile Аз съм на пътя. Мисля право.

8. Chikory

Frown Страх от загуба, от необичане и отхвърляне.

Smile Аз съм обичан. Аз съм свободен. Любовта освобождава.

9. Clematis

Frown Страх от реалността, от заземяване, от този свят.

Smile Аз проглеждам за света. Свързвам двата свята.

10. Crab Apple

Frown Страх от хаоса, от омърсяване.

Smile Свързан съм с Цялото. Редът е Божествен.

11. Elm

Frown Страх от провал, от несправяне.

Smile Приемам своята мисия. Тя е по силите ми, защото е сътворена за мене.

12. Gentian

Frown Страх от разочарование, от неуспех.

Smile Светлината е навсякъде с мен. Аз съм в светлината с благодарност и любов.

13. Gorse

Frown Страх от загуба на посока и смисъл.

Smile Аз се трансформирам непрестанно. Преминавам границите си.

14. Heather

Frown Страх от самота, от себепознание.

Smile Аз се опознавам. Аз съм в хармония със себе си.

15. Holly

Frown Страх от другите, от агресията.

Smile Аз обичам. Любовта изцелява всички илюзии.

16. Honeysuckle

Frown Страх от настоящето, от опомняне.

Smile Аз освобождавам миналото. Има само настояще.

17. Hornbeam.

Frown Страх от познатото, от задълбочаване и опознаване.

Smile Отварям се за ръководство свише. Утре започва от днес.

18. Impatiens

Frown Страх от ангажиране, от забавяне, от пропуск.

Smile Всяко нещо с времето си. Действам не бързо, а навреме. Бързам бавно.

19. Larch

Frown Страх от обогатяване, от себесбъдване.

Smile Аз съм такъв, какъвто съм сътворен да бъда. Светя със собствена светлина.

20. Mimulus

Frown Страх от света, от нараняване, от осъждане.

Smile Заменям страха с радост. Присъединявам се. Принадлежа.

21. Мustard

Frown Страх от болката и скръбта, от тъгата.

Smile Аз служа на цялото, от което съм част. Защитен съм.

22. Oak

Frown Страх от безотговорност, от собствените граници, от отхвърляне.

Smile По/стъпвам леко. Не се насилвам. Уважавам и приемам своите граници.

23. Olive

Frown Страх от изчерпване, от края.

SmileИзточникът е неизчерпаем. Аз съм свързан с него.

24. Pine

Frown Страх от греховност, от пробуждане, от миналото.

Smile Прощавам. Опростен съм.

25. Red Chestnut

Frown Страх за другите и от другите.

Smile Всеки е свързан с източника и е осигурен. Сигурен съм.

26. Rock Rose

Frown Страх от загуба на себеконтрол, от провал.

Smile В моята слабост е моята сила. Героят е във всеки от нас.

27. Rock Water

Frown Страх от (собственото) несъвършенство, от слабост.

Smile Нужното е налично, наличното е нужно. Адаптирам се.

28. Scleranthus

Frown Страх от объркване, от загуба.

Smile Всеки избор съдържа останалите. Което и да избера, е моето. Избирам с любов.

29. Star of Bethlehem

Frown Страх от раната, от болката.

Smile Подобното лекува подобното. Изцелението идва отвътре.

30. Sweet Chestnut

Frown Страх от предателство, от изоставяне.

Smile „И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе…” и "Не се гаси ту, що не гасне."

31. Vervain

Frown Страх от загуба на пътя, от объркване.

Smile Всеки в себе си знае. Истината има много лица и едно сърце. Истината е въпрос на приемане, не на налагане.

32. Vine

Frown Страх от насилие, от ръководство.

Smile Водя и съм воден, следвам и ме следват. Всеки е лидер на себе си.

33. Walnut

Frown Страх от новото, от промяна.

Smile Постоянно пътувам към себе си. Сега се завръщам към бъдещето.

34. Water Violet

Frown Страх от другите, от обвързване, от близост.

Smile Не съм обвързан. Свързан съм.

35. White Chestnut

Frown Страх от покоя, от вътрешния глас.

Smile Споделям тишината в мен. Аз съм tabula rasa.

36. Wild Oat

Frown Страх от погрешен избор, от себепровал.

Smile Аз се реализирам във всеки един момент. Всички пътища водят към мен.

37. Wild Rose

Frown Страх от нищото, от инертност, от обезличаване, от изгубване.

Smile Без усилие следвам потока. Пътувам към извора.

38. Willow

Frown Страх от поемане на отговорност за себе си, от липса на жертва.

Smile Моята съдба е моят шанс. Приемам го.

И НАКРАЯ:

39. Rescue Remedy

Frown Страх „тук и сега”.

Smile Търся и намирам. Присъствам цялостно.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Грешното е вярното, доведено до крайност

Освободи себе си с Цветята на Бах - от Илиана Смилянова

Нужно е да опознаваме търпеливо и внимателно огъня в самите нас, осъзнато да овладяваме, да насочваме и да използваме силата му.

Всяко творение под слънцето има своя предистория и бъдеще, свои цели и смисъл за изживяване. Всеки от нас има задачата и предизвикателството да следва все по-уверено и вдъхновено своя път, да вдъхновява и да окрилява другите, да споделя, но и да не натрапва своите убеждения и представи.

Съществуват много и различни гледни точки и подходи към действителността. Дори и двете ни очи поотделно я виждат различно.

Защо да се учудваме тогава на различната картина, която всеки от нас възприема и тъче вътре в самия себе си, и то със своето темпо – върху основата на своето минало, настояще и бъдеще. Истината е единна и същевременно жива, пресъздава се, расте и се развива заедно с всекиго от нас. Всяка една гледна точка е вярна и има своето право на съществуване. И всяка малка стъпка на когото и да е от нас е значима стъпка за цялото човечество.

Можем да бъдем полезни и верни на себе си и на цялото само ако не натрапваме на другите своите истини. А навлизането в чуждото пространство може да има различни лица и проявления. Явното и умишлено зловредно вмешателство е лесно разпознаваемо. Но нездравата намеса може да бъде породена и от привидно най-добри желания. Знаем добре, че „пътят към ада е постлан с добри намерения.” Особено ако решим, че пътят е един и същ - и задължителен за всички.

В целебната система Цветята на Бах хармонизирането на тази честота в мисловно-емоционалния ни спектър е поето от деликатните цветове на Vervain, Върбинка – цветето на ентусиазма и вдъхновението.

Ето как представя нуждата от тази есенция Едуард Бах: „За онези, които имат фиксирани принципи и идеи, в чиято правота са убедени и които много рядко променят. Те имат силното желание да накарат всички около тях да възприемат техния светоглед.

Върбинка цветето на ентусиазма и вдъхновението

Притежават силна воля и са много смели, когато са убедени в това, в което поучават другите. При болест те се борят дълго след като други на тяхното място биха престанали да изпълняват задълженията си.”

Всяко проблемно състояние и поведение подсказват потенциал, който, затворен под повърхността, иска и очаква своята светла реализация. При Vervain, Върбинката това е умението да вдъхновяваме себе си и другите, да откриваме и да изследваме нови посоки и територии, да бъдем пионери и предводители, да разпалваме огъня и да служим радостно на живота.

Но за това е нужно да опознаваме търпеливо и внимателно огъня в самите нас, осъзнато да овладяваме, да насочваме и да използваме силата му. Липсата на огън води до изстиване и измръзване. Но излишъкът от огън пали пожари, нанася вреди, унищожава.

Да вдъхновяваме и да помагаме умерено, навременно и уместно е нелека, но важна задача. Грешното е вярното, доведено до крайност. А крайностите се лекуват в златната среда и с точната доза.

Върбинката, това е умението да вдъхновяваме себе си и другите

Сериозни остри и хронични проблеми и заболявания изискват консултиране със специалист.

Припомнете си още за Цветята на Бах:

За ежедневието и смелостта на малките крачки

За раздвоението и единението

За капана и даровете на миналото

Не бързо, а навреме

Пепеляшка или Кралица?

Виновен или свободен?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Нежната терапия



Наричам терапията на д-р Бах така, защото лечението се случва чрез приема на капки от екстракти на определени диворастящи цветя, които действат не чрез химическия си състав, а чрез информацията и вибрацията, която съдържат в себе си… толкова нежно, че ако не са правилните цветя за нас, няма да имат никакъв ефект върху нас,… и ако не сме готови за промяната, няма насила да ни накарат да я направим, дори тя да е за наше добро … Те приличат на приятелска ръка, която ни води или ни подкрепя, докато сами си проправяме пътя напред…толкова ненатрапливо, че можем и да не забележим, че е била с нас, докато сме се лутали по пътя.

Терапията чрез цветята на д-р Бах дава не само възможност за още един начин за лечение на нашите емоционални болки, но също така подпомага оздравителните процеси, които протичат в психотерапевтичната работа. Тя изцяло резонира с моите ценности и вярвания като психотерапевт, а именно:

че съществува тясна връзка между физически болести и психични проблеми и ако искаме да лекуваме физическото си тяло трябва да започнем с лечение на нивото, на което се пораждат болестите, а именно емоционалното и менталното ни тяло;
че неблагополучията в живота ни са резултат от блокирана енергия, която в естественото си състояние е носител на положителен душевен потенциал с различно качество – представен в различните хора с различен интензитет, според уникалните им характеристики;
че това качество на душевния потенциал, с който всички сме родени, когато се трансформира от блокираното състояние в положителния си потенциал, ни дава възможност да осъществим себе си в най-високата си степен на самореализация, вътрешна хармония и щастие;
и, най-накрая, но най-важното – че основното лечение се случва, когато се възстанови връзката с висшия ни Аз – този аспект от нас, който е свързан с душевните измерения на живота ни и знае най-добре кое е правилното за нас от гледна точка на еволюционното развитие на душата ни. Цветята на д-р Бах са този мост, който позволява да се възстанови връзката между личността и висшето ни Аз, така че отново да можем да сме в синхрон с нуждите и гласа на душата ни.

Терапията на д-р Бах има и още едно, изключително ценно предимство – тя е широко достъпна – както като възможности за самолечение и самодиагностика, така и като цени на билковите екстракти, които са много по-ниски от фармацевтичните медикаменти. Като принцип на лечение тя изключително много прилича на хомеопатията, но именно тази широка достъпност и възможност за употреба и от непрофесионалисти е това, което я отличава от нея. За разлика от хомеопатията, при нея няма опасност от предозиране; няма опасност от погрешна диагноза (защото тогава капките няма да помогнат, но няма и да навредят); а също така е съвместима с всички традиционни лекарствени средства.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Спасителната комбинация на д-р Бах овладява стреса в ежедневието

[img]http://static.bg-mamma.com/ftp/pictures/rescue2.jpg[/img]

Съществуват различни инструменти за справяне с детските страхове и тревожност. Подобни състояния са с временен характер и подлежат на корекция. Спокойствието и информираността са основният и най-важен родителски отговор на детската уплаха и тревога. Терапията с цветята на д-р Бах, действаща на психо-емоционално и физическо ниво, е изключително ефективна при малчуганите. Фините вибрации на цветните есенции успешно повлияват децата със симптоми на засилено безпокойство и страх. Универсалната комбинация от 5 цветни есенции на д-р Бах в продуктите от серията RESCUE е благоприятна за преодоляване в ежедневието на неочакваните и спешни пристъпи на тревожност, страх и паника при децата. Безвредно овладява случаите на моментен емоционален дисбаланс вкъщи, в детската градина или в училище и спомага за бързото възстановяване на вътрешното спокойствие на мъниците.

Продуктите RESCUE са подходящи за деца и родители. Могат да се приемат в различни форми – капки, пастили, перли и спрей, неограничено в рамките на деня, през 15 минути до ефект. Приятният плодов вкус на пастилите ги прави особено желани от малчуганите. Предлагат се в четири вкуса – касис, боровинка, лимон и бъз. Действат за около 3 – 4 часа. Единичната доза при децата е равна на 1 пастил и е препоръчително да не се сдъвква, а да се изчака да се разтопи след поставяне в устата. Действието настъпва до 20-тата минута и трае 3 – 4 часа. Спреят също е удобен за приложение при деца в спешни ситуации. Две впръсквания гарантират бърз ефект след около 5 – 10 минути, който се изчерпва за час-два.

В кои случаи можете да помогнете на себе си и на децата чрез спасителната комбинация RESCUE и да сте сигурни, че ще настъпи ефект?

- Ако детето усеща вътрешно напрежение – може да се дължи на очакване на нещо вълнуващо или плашещо – първия учебен ден, участие в мероприятие.
- При уплаха или паника – преди посещение на лекар или зъболекар, детска ясла или градина; ако малчуганът се страхува да остане сам; при стрес от пътуване със самолет; при уплаха от животни и звуци; при падане или смяна на училището, града.
- Хиперактивност – при пресилена реакция в определени ситуации; липса на концентрация; невъзможност за самоконтрол и засилена импулсивност. Препоръчително е да се комбинира с индивидуална Бахова терапия.
- При отказ от следобеден сън – неспокоен сън при бебета и деца; среднощни пробуждания, предизвикани от кошмари; при страх да спят сами.
- При страх от изпит или контролна работа.

С RESCUE ще се справите резултатно с кризисни житейски ситуации – различни видове страх, тревожност, панически атаки, пристъпи на ярост и гняв, загуба на близки, неразбирателства. Продуктите от серията са решението, ако често изпадате в паника поради невъзможност да се справите със задачите на работното място или изпитвате непреодолим страх преди и по време на полет. Ако лесно изпускате нервите си вкъщи или избухвате в офиса, или пък проявявате нетърпение в отношенията с близки и колеги. Приемът им е препоръчителен при състояния, които изискват спешна намеса, за да запазите психо-емоционалната си стабилност. RESCUE не разрешава ситуацията, но променя отношението ви към нея.

RESCUE перлите действат бързо и продължително и са най-дискретната форма за прием при възрастните. Една перличка под езика в рамките на 10 секунди ще ви успокои за 3 – 4 часа. Перлите се разтопяват и резорбират през лигавицата, като действието настъпва до 15 минути. Капките RESCUE са класическа форма, която е изключително подходяща както за постигане на бърз ефект, така и за продължителност на действието. Директният прием на капки осигурява ефект в рамките на 5 – 15 минути, който се изчерпва за около час-два. Ако се приемат в чаша вода, действието им продължава около 4 часа, но първоначалното усещане на успокоение настъпва след 20 – 30 минути.

Участвайте в играта на RESCUE:
Използвали ли сте универсалната комбинация от цветни есенции RESCUE по оригинална рецепта на д-р Бах? Трима от коментиралите до 03.04.2016 г. в темата ще спечелят комплект: спрей + пастили.

Оригиналните продукти от серията RESCUE на д-р Бах са в отличителен жълт цвят и носят логото на фирмата производител Nelsons.
RESCUE ще намерите в аптеките.
За повече информация посетете: http://www.rescue.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

(Не)умението да се радваш на живота

Статия от поредицата Освободи себе си* с Цветята на Бах представя Илиана Смилянова

(Не)умението да се радваш на живота

Винаги се радвайте. І Солуняни 5:16

Радостта се втурва в живота ни с първата ни глътка въздух и ни съпътства неизменно до последния ни дъх. Дали я виждаме или не, дали я преживяваме осъзнато или затваряме ума и сърцето си за нея, тя е неизбежен наш спътник, защото е основна съставка на самия живот. И той без нея не би могъл да съществува.

Понякога обаче – трайно или за определено време, й обръщаме гръб – като на близък приятел, на когото сме сърдити; оглушаваме и ослепяваме за нея и потъваме в безрадостно, равно и инертно съществуване. Убодени от вретеното на скуката и разочарованието, се унасяме в безрадостен сън. Започваме да се носим по течението и без да бъдем смирени, се примиряваме с нещата такива, каквито са. Не полагаме усилия да ги подобрим и да ги приближим към светлината – и себе си заедно с тях. Предаваме се.

А не само ние се нуждаем от Божията помощ. Бог също има нужда от нас и от нашите усилия. Има нужда от нашата отдаденост на живота, от радостта и благодарността ни за всеки изживян миг.

В целебната система на Бах цветето, което подпомага хармонизирането на това състояние, е Шипката.

Ето как описва нуждата от него Едуард Бах: „За онези, които, без видима основателна причина, стават безразлични към всичко, което се случва, и се плъзгат през живота, приемайки го такъв, какъвто е, без да правят каквото и да е усилие да подобрят нещата и да намерят радост. Те са се предали в борбата с живота, без да се оплакват.”

Ако „чудовището” в такива случаи е безразличието, липсата на радост, то вътрешното чудо, което очаква да бъде събудено и преживяно, е безценният дар да се радваме на живота, да откриваме смисъл и красота навсякъде и у всекиго, развиване на умението да бъдем (само)доволни – нещо, което парадоксално често считаме за недостатък.

„Искайте и ще ви се даде; търсете и ще намерите; хлопайте и ще ви се отвори...” Матей 7:7

Шипка

Изображение

Когато се радваме на наличното и същевременно имаме желана цел, генерираме и нужната за осъществяването на целите ни енергия. Откриваме у себе си предприемачески дух и се възползваме от него, за да променяме към добро житейските обстоятелства – както за себе си, така и за другите. Осмеляваме се да се задълбочим, пълноценно да присъстваме във всичко, което правим, да уплътняваме всеки миг. Възвръщаме си или поддържаме жизнеността си. И ежедневно събуждаме себе си за нов живот. Живот, изпълнен с радост.

Защото радостта е нашата жива вода. Когато се затваряме за нея, пресъхваме, повяхваме, губим връзка със същността си. А когато я допускаме, се включваме отново в потока на живота, сътворяваме и споделяме Божите дарове. И правим с лекота онова, за което сме сътворени и което умеем най-добре. Да бъдем радостно себе си.

Сериозни остри и хронични проблеми и заболявания изискват консултиране със специалист.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Единствената възможна изневяра, статия от поредицата Освободи себе си* с Цветята на Бах

Изображение

И най-важно:
бъди на себе си във всичко верен
и както ден след нощ от туй ще следва,
че няма никога да се окажеш
неверен и към другите.

Шекспир, из „Хамлет”, превод В. Петров

В себе си ние винаги знаем кои са следващите ни стъпки, на коя струна свири сърцето ни и кой хоризонт тегли ума ни. Понякога обаче е трудно да отстоим пред другите своята позиция и да продължим да следваме посоката на своите вътрешни стремежи. Този проблем се проявява, когато попаднем в обстоятелства, възпрепятстващи намеренията ни, или сме в присъствието на инакомислещи хора със силно влияние и въздействие върху нас. Тогава, тръгвайки с ясна вътрешна позиция, я отстъпваме и променяме, подменяме я. А след това, оставайки отново насаме със себе си, с изненада установяваме, че някак неусетно сме си изневерили.

Светът и хората около нас – близки и далечни, имат свои представи за нашето развитие, за нашето „добро”. И често тази представа се различава чувствително от вътрешната ни честота, от онова вътрешно предназначение, знанието за което имаме само ние самите. За да отстояваме своя житейски курс, особено във време на обновяване, на раздяла с нещо добре познато, но остаряло и изчерпано, е важно да развием умението да бъдем устойчиви, издръжливи към външни влияния и въздействия. Само така ще можем да следваме верния курс и да бъдем уверени капитани на своя кораб, без да подменяме своя маршрут с нечия чужда представа за него.

В целебната система на Цветята на Бах лечебната есенция за това състояние е Орехът.

Ето я, представена от Едуард Бах: „За онези, които имат ясни идеали и цели в живота и ги преследват, но в редки случаи се поддават на изкушението да се отклонят от собствените си идеи, цели и работа чрез ентусиазма, убедителността или неоспоримото мнение на другите. Лекарството дава постоянство и предпазва от външни влияния.”

Орехът ни помага ни да бъдем устойчиви във времена на промени. Припомня ни смелостта и силата да търсим непознатото, което ни зове и отвътре, и отвън, да се стремим към новото, без непрестанно да се обръщаме и да се изкушаваме да се върнем назад, в познати, но вече изчерпани територии и взаимоотношения. Помага ни да бъдем предпазливи към (макар и добронамерени) чужди мнения и предложения. Учи ни да общуваме и да обменяме идеи и представи помежду си, без да бъдем ненужно отстъпчиви и податливи. Помага ни да увеличим силата си отвътре – и тогава неусетно преодоляваме препятствията отвън, не като им се противопоставяме, а като отстояваме себе си.

Като съберем сила и смелост да преминем границата на „добре познатото зло” и разчупим капана на изчерпания брак, на „сигурната” работа, която ни взима много повече, отколкото ни дава, на формални „приятелства”, които са нежизнеспособни, на лични връзки, които са окови и за двете страни. Рано или късно всеки от нас е призован да последва попътния си вятър и да спре да изневерява на себе си – единствената възможна изневяра. Защото ако изневеряваш не себе си, не можеш да бъдеш верен никому.

Забележка: Сериозни остри и хронични проблеми и заболявания изискват консултиране със специалист.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Осмели се да споделиш: в твоята слабост е твоята сила, Статия от поредицата Освободи себе си* с Цветята на Бах, или за ... Бряста:

Изображение

"Всеки човек най-напред е отговорен за себе си и първо трябва да изпълни повелите на душата си, и едва тогава очакванията на другите." Мехтхилд Шефер

Всеки от нас има задачи, които може да разреши, носи отговорности, които може да понесе. Усещането за полезност е мед за човешката душа; то ни помага да разгърнем потенциала си и да служим за свое и за общо благо. Помага ни да се себеосъществим.

Доброволно поетата „раница” се носи леко и когато е тежка. Но е важно тя да бъде по силите и по плещите ни. И по волята на душата ни. Иначе от вдъхновяващо предизвикателство отговорността може да се превърне в обременяващ товар – когато решим, че сме незаменими; когато трайно надхвърлим границите си на издръжливост; когато, макар и с добри намерения, откажем да предадем на спътниците си тяхната част от общата задача. Така насилваме себе си в стремежа си да изпълним очакванията към нас. Да надценяваш и да претоварваш себе си също е форма на насилие – и като всяко насилие води до загуба на сила и на смисъл.

Да споделяш отговорността е доверие – и към себе си, и към другия. То е и споделяне на радостта – както от поемането на ангажимента, така и от осъществяването на начинанието.

Такова споделяне на отговорности и задачи обаче е особено трудно за можещи, успешни, силни и отговорни хора. Необходимо е признаване и осъзнаване на своите страхове и притеснения и ограничения, желание за освобождаване от перфекционизма, готовност за надрастване на убеждението, че само ние можем да свършим най-добре необходимото и да доведем започнатото до успешен финал.

Преразпределянето на товара на ангажимента и отговорността ни помага да не изчерпим силите си, което закономерно би ни довело до отказ от участие и до отхвърляне на цялото бреме.

В такива периоди на обезверяване, униние и обезсилване на помощ ни идва и Баховата есенция от цветовете на бряста. Едуард Бах я предназначава „за онези, които вършат добра работа, следват призванието на живота си и се надяват да постигнат нещо важно, често от полза за човечеството. Понякога те имат периоди на депресия, когато чувстват, че задачата, която са си поставили, е твърде тежка и не е по силите на едно човешко същество.”

Когато усещаме, че нещо ни идва в повече, няма да ни помогне това да продължим да се насилваме, защото продължителният натиск ще ни доведе до трайно изчерпване, до въртене в кръг и до обезверяване. Вместо това е нужно да преотстъпим част от отговорността и да протегнем ръка за помощ – както навън, към други хора, така и навътре, към себе си. Нужно е да се доверим на онази част у нас, която винаги черпи от неизчерпаемия източник и която има способността да вижда цялото и всяка отделна част свързани и в перспектива. Тогава ни помага и целебното изречение: Предай на Господа пътя си; и уповавай на Него и Той ще извърши очакването ти (Псалми 37:4-5).

Да потърсиш и да допуснеш при нужда помощ и сътрудничество е проява не на слабост, а на сила. И е важна стъпка по пътя към целебната цел. Защото „само ти можеш да си помогнеш, но не можеш сам”.

Сериозни остри и хронични проблеми и заболявания изискват консултиране със специалист.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Отслабване с цветните есенции на д-р Бах оттук :954 :954 :954

Лятото наближава, дрехите стават по-леки и ефирни и натрупаните килограми след зимата все по-видими. Често това не ни дава възможност да се чувстваме добре в собствената си кожа. Излишните килограми Ви карат да се чувствате неудобно и да избягвате да ходите на плаж и на басейн. Защо не потърсите помощ в отслабването от цветните есенции на д-р Бах?

Различните програми за отслабване и диети често се провалят поради начина по който нашия ум и нашите емоции саботират дори и най-добрите ни намерения. Цветните есенции на д-р Бах работят за да спрат негативните мисли и ограничаващите вярвания и да ги заменят с позитивни и освобождаващи. Ако емоционалното хранене е проблем за вас, тогава цветните есенции на д-р Бах ще ви помогнат да постигнете успех в процеса на отслабване.

Някои от есенциите, които могат да ви помогнат да отслабнете са:

Agrimony (Агримония) – в случай че, с помощта на храната си подарявате чувство на щастие и за вас храната е средство да спрете да мислите за проблемите си или да се освободите от неприятни усещания. Тази есенция ще ви помогне да се освободите от вашето вътрешно неспокойствие и да го замени с усещане за спокойствие и щастие. Вече няма да имате необходимост от шоколад, торта или пица, за да се почувствате добре!

Chestnut bud (Кестенова пъпка) – в случай, че често сте жертва на йо-йо ефекта на диетите. Когато не се учите от миналите си грешки и продължавате да повтаряте все същите грешки (като протягането за квадратче шоколад), тогава тази есенция е за вас. Тя ще ви помогне да се освободите от лошите си хранителни навици и да се учите от миналия си опит.

Centaury (Червен кантарион) – тази есенция ще ви помогне да кажете „не“ на храна, на която не можете да устоите или на любезни приятели, които ви предлагат парче кекс с вашето кафе. Ако не желаете да наранявате чувствате на хората, които ви предлагат храна и поради това я изяждате, червения кантарион много ще ви помогне. Ще ви помогне да развиете волята си и да кажете действително това, което искате. Отказването ще стане лесно и ще развиете чувството за това кой сте и какво искате от вашия живот.

Cherry Plum (Дива слива, Джанка) – ако изпитвате непреодолимо желание и чувствате, че ще полудеете без парче кекс, бира, хляб или каквото и да е, то това е есенцията от която имате нужда. Тя води до успокоение, премахва вманиачените мисли и ви дава емоционално равновесие.

Crab Apple (Дива ябълка) – ако не харесвате външния си вид и се вманиачавате по детайлното изпълнение на диетите. Ще ви прочисти и ще ви помогне да се освободите от токсините в тялото си и токсичните мисли в ума си. Ще се почувствате добре в кожата си и със спокойно отношение спрямо храната.

Gentian (Тинтява) – ако лесно се отказвате и обезверявате, ако нещо се обърка. Може би се съмнявате, че можете да отслабнете или се предавате и отказвате, ако отслабването не настъпи незабавно. Тази цветна есенция ще ви даде вяра, че нещата ще се развият добре, ще ви държи позитивни и ще ви даде сила да се справяте с пречките и трудностите, които може да възникнат.

Holly (Джел) – ако ядете, защото сте ядосани, гневни, изпитвате ревност или сте дълбоко наранени в миналото. Holly ще ви помогне да излекувате сърдечните си рани и да простите, да продължите напред и да започнете да обичате.

Hornbeam (Обикновен габър) – ако липсата на достатъчно мотивация е вашия проблем, то това е вашата есенция. Ако дори мисълта да опитате да намалите теглото си ви кара да се чувствате уморени или, ако отлагате започването на диета или на двигателен режим, тогава имате нужда от Hornbeam. Това цвете ще ви даде енергия и мотивация.

Impatiens (Слабонога) – ако сте нетърпеливи и не можете да чакате, докато достигнете до вашето желано тегло. Може би намаляването на теглото ви не е толкова бързо, колкото в началото или колкото би ви се искало, и това ви кара да започвате друга диета или започвате следващата модерна диета, която обаче също не ви дава желания резултат достатъчно бързо, и така непрекъснато сменяте една диета с друга. Impatiens ще ви помогнете да почувствате спокойствие, отпускане и ще ви даде нужното търпение, за да имат възможност нещата да последват естествения си ход.

Larch (Лиственица) – ако ви липсва увереност във способността ви да отслабнете и имате ниско самочувствие и страдате от липса на вяра в себе си. Тази есенция помага, ако мислите, че не можете да спортувате или не можете да отслабнете или ако се страхувате, че ще се провалите да достигнете желаното от вас тегло. Ако имате каквито и да е самоограничаващи вярвания, Larch ще ви помогне да се фокусирате върху вашите способности и да постигнете успех.

Mimulus (Мимулус)– ако се страхувате да ядете определени храни или имате фобия от храна. Мимулус също така помага, ако сте срамежливи или се притеснявате да се присъедините към клуб по плуване или друг спорт. Тази есенция ще ви даде хладнокръвие и да продължите стъпка по стъпка напред без страх.

Pine (Бял бор) – ако чувствате вина, когато поемате храна и се критикувате, ако приемате храна, която считате, че е „грешна“ или ако чувствате вина, ако оставите храна в чинията си или откажете храна, която някой е приготвил за вас. Тази есенция ще ви помогне да спрете да вините и осъждате себе си, да не бъдете толкова сурови към себе си. Ще ви освободи от внушението, че не „заслужавате да бъдете по-слаби“. Ще ви помогне да приемете себе си, да уважавате себе си и да обичате себе си.

Rock Water (Скална вода) – ако сте тотално непреклонни и неотстъпчиви по отношение на диетата си и следвате много стриктен режим, без никаква радост, удоволствие или гъвкавост. Ще ви помогне да внесете баланс и гъвкавост в живота си, така че да изпитате радостта от живота, удоволствието от храната и да видите перспективите в бъдещето.

Walnut (Орех) – ако лесно губите фокус и се поддавате на съмнения под чуждо влияние. Ще ви помогне да следвате пътя, който сте си начертали и да се придържате към диетата си и двигателния режим, който сте избрали. Няма да се безпокоите, ако хората се опитват да ви откажат от плановете в Ще ви помогне да се освободите от старите пристрастявания към храни и ще направи по-лесно свикването с промените в живота ви.

Есенциите могат да се комбинират помежду си. Изберете тези, които отговарят на вашите нужди, като е желателно броят им да не е повече от 5. Абсолютно максималният допустим брой в една комбинация е 7, но ако са по-малко ефектът е по-добър.

Ако желаете да Ви приготвя избраната от вас комбинация можете да се свържете с мен на посочените контакти. С удоволствие ще ви приготвя вашата индивидуална комбинация. Можете да я получите лично или по куриер.

Цената на едно шишенце е 15 лв. и стига за около три седмици. Препоръчителния прием е 4 пъти на ден по 4 капки.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Цветята на д-р Бах

Мнение от Kleo »

Изчислих комбинациите за моя колежка и нейното детенце.
Замислих се дали да не направя комбинация и за себе си.
Някоя от вас скоро да е пила от Баховите есенции? :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор