Момичетата на 40

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Момичетата на 40

Мнение от Kleo »

Да станеш на 40

Яна Петкова

Да станеш на 40 в България през 21 век е един от кошмарите на модерната бг-уомън.

Моят беше да стана на 38 и оттам нататък го взимах по-леко, като все пак трябва да кажа, че много лампи за неизбежния ход и неизчерпаемост на човешката глупост ми светнаха и през годините, в които ми предстоеше да стана на 41 и на 42.

Годините около 40-те повечето българки прекарват покрити с воала на странна невидимост, може би защото и те самите, както пишеше на една снимка във Фейсбук, не знаят дали искат да се влюбят или да се пенсионират.

Първото схващане на врата в живота ми ме накара да се огледам какво толкова ѝ е лошото на средата на живота и честно казано, открих повече преимущества, отколкото недостатъци.

Моят списък с 12 причини да не се притесняваш, че ставаш на 40:
1.Виждаш и разбираш неща, за които преди си нямала никаква или погрешна идея. „Първите 40 години съставят текста, а следващите тридесет – коментара към него…”, казва Шопенахуер и продължава: „…, който ни научава правилно да тълкуваме истинския смисъл и взаимовръзките в текста, заедно с поуката и всички нюанси… Към края животът заприличва на приключващ карнавал – падат маските. Тогава виждаме какви са били всъщност хората, с които сме имали досег в житейския си път.
2.Провалът не е трагедия, успехът не е неизменен, всичко е живот. Гледай да го живееш, за да видиш как едното може да се обърне в другото.
3.Свободата да кажеш на продавачката в хипстърския биомагазин, която ти казва, че кокосовото масло е единственото и ултимативно средство за почистване на лицето: „Не. Изобщо не ме кефи. От него получавам акне.” Ако си на 20, ще си ходиш с акне още поне десет години.
4.Няма нужда да се преструваш, че харесваш „правилните” хора или неща. Правиш все по-малко компромиси с хората около себе си и просто вече нямаш толкова време да слушаш глупости или да задоволяваш чужди капризи, в резултат на което филтрираш сериозно боклука и се обграждаш с правилните хора.
5.Спокойно отиваш на обяд или вечеря сама, няма нужда от „Мария, която да ми прави компания, защото не мога да седна сама на маса, всички са с някого.” Отиваш заради храната, не за да те видят. Наяждаш се, отиваш си, няма драма.
6.Няма нужда да губиш време с прогнозата за времето – коленете ти я казват.
7.Спокойно можеш да гледаш в захлас свежите 20-годишни репички и да им се възхищаваш на сияещите кожа, коса и стегнати ръце. Знаеш, че освен, че няма смисъл, няма и как физически да се върнеш там, на 35 не мислиш точно така.
8.Ако си внимавала навремето, си видяла, съответно пипнала и опитала, всичко, което може да предложи нощният живот. Да те събудят, ако направят коктейл с вода от Марс или се появи мъж с два пениса.
9.Наясно си с граматиката и стъпването на човек на Луната е част от твоя живот. Колко 30-годишни могат да се похвалят с това?
10.Ситуацията с мъжете е win-win: по-младите ще се огледат в твоя опит и зрялост; по-възрастните – горе-долу в същото, плюс във все пак по-крехкото от тяхното тяло.
11.Епохата – в 21 век сме! Преди векове хората са живеели до 40, по времето на майка ти са считали 40-годишните за възрастни, днес 40 са новите 30 – животът е пред теб. Можеш да смениш кариера, да започнеш проект, който отлагаш от толкова време, можеш да родиш дете.
12.Знаеш, че не си идеална, но вече имаш куража да попиташ кой определя идеала и кой дефинира дефекта?

*Текстът е публикуван в блога на Яна Петкова
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Момичетата на 40

Мнение от cchery »

Жената, която ще ни липсва

Автор - Мария Касимова
09.01.2017, 19:29 (обновена 10.01.2017, 08:25)




„Избирай хора, които те издигат нагоре". Цитирам една жена, която определено успя да вдигне високо имиджа на американската първа дама. Една жена, която превърна тази обществена функция по достойнство в самостоятелна роля със силно политическо и социално значение. Една жена, която със сигурност може да бъде нещо много повече от първата афроамериканска първа дама на Америка - например първата жена президент на Съединените американски щати.

От тази година Мишел Обама, съпругата на един от най-обичаните президенти в американската история, много ще ни липсва. Световната общественост си даде сметка за това отдавна, особено на фона на перспективата Мелания - очакващата да встъпи в длъжност красива, но бездушна и послушна съпруга на новоизбрания президент Доналд Тръмп.

Миналата седмица Мишел произнесе последната си официална реч като първа дама на Америка. Думите й, приветстващи участниците в годишната среща на Американската асоциация на училищните съветници (ASCA) на шести януари тази година в Белия дом, моментално литнаха в онлайн пространството. Нищо изненадващо - речите на Мишел традиционно си стават хит. И как не - говорят за общочовешки неща, на език, който всеки разбира, без да се притесняват да противопоставят човешката емоционалност на държавната протоколност.

Причините Мишел Обама да стане известна като най-артистичната и най-човечна първа дама на Америка са много. Най-важните от тях обаче са свързани с промяната във възможно най-тромавите функции на тази важна обществено политическа роля - протоколът, който първата дама трябва да спазва и етикетът, който следва да я води.

Мишел Обама е високо образована


Завършила е университета Принстън и Юридическия факултет на Харвардския университет. Работила е в областта на интелектуалната собственост и маркетинга. Има свои професионални интереси, които следва и развива. Тя е третата първа дама с postgraduate degree (специална по-висока степен на обучение във висшето образование в САЩ, обикновено след университетските години) след Хилъри Клинтън и Лаура Буш. За сравнение Джаки Кенеди приключва образованието си до степен бакалавър по френска литература, Барбара Буш е завършила пансион за дами, а Мелания Тръмп е прекарала една година в Университета в Любляна. За разлика от повечето предишни първи дами, Мишел Обама не изостави напълно професионалните си интереси и се отдаде на благотворителни каузи и такива в защита на човешките права, където юридическите й познания й служиха добре.

Мишел Обама не се превърна в „първа домакиня"

Още при първия мандат на Барак Обама в Белия дом Мишел Обама ясно заяви желанието си да не променя драстично начина на живот на семейството си в името на новите функции на двойката. За нея беше важно да бъде близо до децата си и да не позволи майчинството й да бъде иззето за сметка на обществения й живот. Направи това, без да допусне да се превърне в отчаяна съпруга или пък напълно да изчезне от погледа на наблюдателното американско общество.

Успяваше да балансира социалните си ангажименти с тези на майка, като по този начин даде пример на много американки как една съвременна жена може успешно да изпълнява различни роли. Дъщерите й не бяха скривани от обективите, но и не бяха тикани пред тях. Личният живот на семейството остана непознат, без това да нарани чувствителното към морала и ежедневието на своята първа двойка американско общество.

Мишел Обама направи нещо немислимо

Допреди нея никой не си представяше, че в обширния двор на Белия дом може да има селска градина с плодове и зеленчуци. Е, Мишел я направи. По нейна идея южната поляна, прилежаща към престижната сграда с колоните и купола, се превърна в био градина, откъдето всеки от екипа можеше да си набавя каквото му е необходимо, стига да полага известен доброволчески труд по отглеждането на продукцията.

В градината Мишел често организираше събития за деца, които можеха не само да ползват мястото като опитно поле, но и да се вдъхновяват да направят такова в собствените си домове, за да могат да се хранят здравословно. Създаването на тази градина беше повод за една по-късна инициатива на първата дама - движението Let's move!, което имаше за цел да алармира за световния глад на децата в слаборазвити страни, както и да обърне внимание на възпитанието на подрастващите в здравословен начин на живот. И така, ако Джаки Кенеди за първи път превръща Белия дом в телевизионно студио, откъдето води свое лично предаване, Мишел Обама излиза от отдалечения, звезден образ на съвършената майка на нацията от изтънчените телевизионни програми.

Тя предпочита да бъде запомнена с лопата, гумени ръкавици и плетена кошница за бране на домати. Е, да, не само...

Мишел Обама беше забавна

Да е „забавна" за една първа дама до този момент означаваше да може да води светски разговор с различни високопоставени или важни за държавата хора. Не и да се смее от сърце с широко отворена уста, да танцува в телевизионно студио (като гост в шоуто на Елен Дедженеръс), да пее с пълно гърло, щракайки с пръсти на първата седалка до Джеймс Кордън в неговото шоу на колела, или пък да участва във флашмоб от типа „замръзванка". Тя танцуваше и припяваше на концерти на рок и поп звезди, правеше фитнес упражнения под окото на фотоапаратите, без да се притеснява от прилепналия по тялото си екип и можеше закачливо да си чопне с пръст нещо от официална шведска маса и дяволито да го хапне.

От всичко това тя успяваше да направи чудесен ПР, като така даде на президентската институция ново лице - по-човечно и близко до хората. Мишел дори си позволи сестрински да наруши правилото, че кралски особи не се докосват, като приятелски прихвана през гърба кралица Елизабет и превърна този жест в ясно четимо и бързо разпространяващо се политическо послание за прекрасните междудържавни взаимоотношения на Великобритания и САЩ. Well done, girl!

Мишел Обама беше различна модна икона

Ясно е, че една от задачите на първите дами е да дават тон на общественото разбиране за елегантност. За своите осем години под светлината на световните прожектори Мишел не направи и една грешка в облеклото си. Тъкмо напротив - що се отнася до дрескода, определян като официален, тя разби правилото рамената на дамите да са покрити. Голите ръце, блузите и рокли без ръкави на госпожа Обама бяха нещо като трън в очите на експертите по стил зад океана. Истината е, че на нея те й стояха добре. Някои твърдят, че държала да покаже резултатите от редовните си физически тренировки, други - че няма добри съветници по облекло. Каквато и да е истината, в официалния стил на обличане все повече голите женски рамене не са грешка. Стига, разбира се, да разполагате с добре оформените предмишници на точно тази първа дама.

Мишел Обама умее да говори

От всяка нейна реч мигновено изскачаха сентенции, които се разпространяваха със скоростта на мисълта. Въпреки че официалните й изявления са писани от специален човек, Мишел е първата първа дама, която обстойно работи върху тях не само като репетира изнасянето им, но и като сама прави конструкцията и редакцията им. Ето само някои части от тях, които завинаги ще останат като „крилати мисли" в американското, а и световното ораторско майсторство.


Финалната реч на Мишел Обама, 6 януари 2017 г.


„Нашата изначална вяра в силата на надеждата е това, което ни позволява да издигнем гласовете си над съмненията и страха. Това е, което движи страната напред всеки изминал ден. Нашата надежда за бъдещето."

„Аз искам нашите млади хора да знаят, че те са ни важни. Че те имат принадлежност. Така че не се страхувайте. Чувате ли ме? Млади хора, не се страхувайте. Бъдете целенасочени. Бъдете изпълнени с надежда. Бъдете изпълнени със сила."

"Ако твоето семейство няма много пари, аз искам да запомниш, че в тази страна е пълно с хора, включително мен и моя съпруг, които са започнали с много малко. Но с много работа и добро образование всичко е възможно. Дори да станеш президент. Американската мечта е точно това. "

"Нашите толкова славни различия по отношение на религия, цвят на кожата и вярвания не са заплаха за това, което сме, а ни правят това, което сме".

"Да бъда ваша първа дама беше най-голямата чест в моя живот и се надявам, че бях повод да се гордеете."

Източник
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Момичетата на 40

Мнение от cchery »

Мадона не се отказва от секси имиджа си

Мадона краси емблематичната корица на февруарския брой на списание Harper's Bazaar, като изданието чества своята 150-та годишнина.

Суперзвездата позира в гореща черно-бяла фотосесия, като се опитва да докара имиджа на една от вечните икони на Холивуд – Марлене Дитрих.

В интервюто си 58-годишната певица споделя, че винаги се е чувствала потисната от факта, че живее нетрадиционен живот.

„Винаги съм се чувствала потисната. Знам, че много хора ще си кажат: „О, това е нелепо. Ти си една успешна, бяла и богата попзвезда“, но аз съм била критикувана през цялата си кариера и голяма част от това се дължи на факта, че съм жена, която отказва да живее конвенционален живот.“

Мадона добавя: „Създадох много нестандартно семейство. Имам любовници, които са три десетилетия по-млади от мен, а това е неприятно за хората.“

Звездата коментира и новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп с думите: „Изборната нощ беше точно като гледане на хорър шоу... На другата сутрин се събудих с разбито сърце. Бях просто съкрушена.“

За цензурата, равенството и сексуалното изразяване суперзвездата казва: „Аз вярвам в свободата на изразяване и не вярвам в цензурата. Аз вярвам в равните права за всички хора. И вярвам, че жените трябва да притежават и да показват своята сексуалност.“

Сесията е дело на фотографите Luigi & Iango, а Мадона носи дрехи на Gucci, Alberta Ferretti, La Perla и Stella McCartney.

ГАЛЕРИЯ
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Момичетата на 40

Мнение от Kleo »

След месец и седмица време ще навърша с огромно удоволствие, чувство на доволство и лично удовлетворение :mrgreen: точно 39 години. 39 пълни летА на тази Земя. 39 години, за които не съжалявам, че са вече отлетели.

Не искам да се връщам отново в нито една от тези отминали и преживени от мен години. В нито един изживян период или миг. Не желая да съм на 15+, нито на 25+. Ценя си моите 35+, че и дори на моите близки, все още недостигнати 40+ ... Дори ми е любопитно какви ли ще бъдат :1028

И колкото повече часовникът тик-така, колкото повече ги доближавам тези 40 /въпреки че зная, че е само цифра и дата в календара, и все пак.../, толкова повече се вълнувам и се радвам, че ги доближавам, направо ми става едно такова блажено и хубаво :razz:
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Момичетата на 40

Мнение от Kleo »

Жената на 40 и нейните малки хитринки - оттук:

Има една народна поговорка: „Ако младостта знаеше, ако старостта можеше." На 40 години и двете неща са налице - жената вече знае и още може!

Наясно е със себе си и с мъжете. Разбрала е, че не бива да ги подценява, но че още по-опасно е, ако ги взема прекалено на сериозно. Обича ги, но пестеливо. Това я съхранява душевно и физически и подлудява мъжа. Защото онова, което той цени най-малко, е бурната, всеотдайна и изпепеляваща женска страст, тя го плаши и обърква. Обратно, уютът и невнятният страх от загубата му силно привързва мъжете към зрялата жена. С нея те се чувствуват едновременно спокойни и несигурни - една пропорция, чието златно сечение е формулата на хармонията в половата двойка.

Лицето

Не само на 40 години, но и във всички възрасти то е най-важното за привлекателността на жената. За да имате свежа кожа, очарователно изражение и спокойно излъчване, трябва да се наспивате добре.
Ларошфуко твърди, че за красотата на жената са нужни две неща: баня и сън. Присъединявам се напълно към неговото твърдение!

Косата

Тя е един от сексуалните елементи в тялото на жената. Не случайно векове наред традицията е повелявала да бъде прибрана и скрита под шапки и забрадки, а и в наше време много мюсюлмански народи смятат откриването й за грях. Така си е. Видът, цветът, дъхът на разпуснатата коса действат почти като разкрития бюст или оголените бедра. Но на тази възраст вие вече прекрасно познавате качествата и недостатъците на косата си, отдавна сте избрали стила на прическата си. Помнете, че вашата коса е вашият биограф и „ говорител" - тя по-точно от кожата на лицето и бръчките по шията издава състоянието на здравето ви и възрастта ви.

Шията

На тази възраст жената вече е разбрала, че бръчките по шията са въпрос на генетична конфигурация, и е престанала да се тревожи по въпроса. Но ако все пак искате да правите нещо, добър ефект има следното: намазвате шията с зехтин. Обвивате шията си с хавлиена кърпа, предварително потопена във вряла вода и добре изцедена (ефектът е по-добър, ако във водата е вряла лайка, липа или розмарин, по избор и достъпност на билката). Стоите така с компреса, докато изстине. Мазнината се просмуква в кожата и я прави еластична. Това е древна китайска рецепта за освежаване на лицето и на настроението. Винаги, когато искате да изглеждате добре и да дойдете на себе си преди гости, прием или любовна среща, можете да направите горещ компрес на лицето и шията по описания начин.
Докато чакате той да изстине, тренирайте релаксация (пълно физическо и психично отпускане).

Фигурата

Наближавайки 40-те, жената вече е проумяла известната шега, че мъжете се делят на две групи: такива, които харесват дебели жени, и такива, които не си го признават. Във всеки случай можете да бъдете сигурни, че мъжете от вашия възрастов контингент при всяко положение ще предпочетат да бъдете по-пълна, отколкото по-слаба от нормалното. Кльощавите жени ужасяват мъжа, а напрегнатият израз, който имат жените, пазещи диета, потиска желанията му и го прави нервен. Ако все пак искате да направите нещо за стройната си фигура, ето няколко лесни рецепти: Използвайте времето, когато гледате телевизия, за да правите гимнастика или да бягате на място. Така тази дейност по-малко ще ви тежи, а времето ще минава неусетно. Ако ли пък наистина ненавиждате гимнастиката, а тя си е за мразене, можете да четкате тялото си със суха четка, пак докато гледате телевизия. Започвате от пръстите на краката и ръцете и продължавате нагоре, докато изчеткате цялото си тяло до зачервяване. Започнете с мека четка с естествен косъм и постепенно преминавайте към по-твърда, защото кожата ви ще свиква с въздействието и всеки път ще трябва да го засилвате, за да има ефект. Този масаж, освен че ще премахне главоболието и натрупаната през деня умора, ще затвърди кожата ви и ще я направи по-малко податлива на набръчкване. Най-голямото му предимство обаче е, че можете да действате локално, само върху бричовете например. В този случай четковият масаж може да се прави буквално по всяко време на деня, стига да имате една свободна ръка и да няма хора около вас.
Ефектът ще се прояви след около 1 седмица. По същия начин може да се справите и с, “паласките " над хълбоците и около талията ви.

Килограмите

Ако все пак по някакви причини искате да ги намалите, създайте си следния хранителен стереотип: през целия ден приемайте само течности - сокове, чай, топла минерална вода без захар. Така можете да издържите до вечерта. Топлата вода ще създава чувство за ситост и ще успокоява перисталтиката на стомашно-чревния тракт, а и ще разрежда стомашния сок, за да не дразни гладната ви лигавица.
Яжте веднъж на ден, както правят йогите, за предпочитане някъде към 6-7 часа вечерта. Нахранването ще ви успокои и от него ще ви се доспи, а за да не ви е тежко на стомаха и да нямате кошмари, яжте бавно! Веднага ще забележите, че чувството за ситост идва много преди да сте се нагълтали „ непоправимо". Можете да ядете и докато гледате телевизия. Увлечени от гледката, ще ядете бавно и с прекъсвания, което именно е целта на занятието - да се погълне по-малко храна и да се постигне усещане за ситост. Класическите схеми за трикратно ядене в определени часове, с внимание, съсредоточено изключително само към храната, не само са пълен предразсъдък, но и водят до превръщане на яденето в култ. А оттам до надебеляваното крачката е само една.

Е, останаха още доста неща, които могат да се кажат за жената на 40 години. Но нека оставим нещо и за следващия път...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Момичетата на 40

Мнение от cchery »

Стоянка Мутафова навършва 95 години днес

:954 :954 :954 :954 :954 :954

Изображение

На днешната дата - 2 февруари, чудото Стоянка Мутафова навършва 95 години.

Такова невероятно съчетание на огромен талант, неподражаемо очарование и дълголетна преданост към театъра е единствено в българския, а може би и в световния театър.

Преди 5 години, когато голямата актриса празнува 90-годишен юбилей, тя каза:

"За мен този театър (Сатиричният театър) е кажи речи всичко".

За Стоянка Мутафова може да се каже много, но няма нужда и от думи. Тя е Стихийно бедствие, истински пример, звезда и талант от величина. Затова ви предлагаме 7 любопитни факта за нея, които ще ви усмихнат и очароват:
  1. 95-годишната актриса и до днес танцува на сцената степ, чарлстон, сиртаки, румба, валс и то с енергията на изригващ вулкан.
  2. Ако я попитате как би се самоопределила, тя ще отговори: „Мечтата ми е никога да не стана нормална“, казва тя. Актрисата определя себе си като „доста хаотична“ и „хулиганката на българския театър“.
  3. За себе си тя казва: "С мен не се живее лесно. Затова пък никога не е скучно".
    Източник: БГНЕС
  4. Отвращава се от напудрената доброта. Страни от “вкаменелостите” - в личния живот и в професията и от всичко с етикет “обикновено”:
  5. Винаги е желала да играе по-възрастни жени, за да „човърка“ въображението. По-интересни са ѝ ролите, които се намират на границата между трагичното и комедийното.
  6. Първата мисъл, с която се буди сутрин, по думите ѝ е: "Аз не се будя само с една мисъл. Аз се събуждам с много мисли, само не с мисълта "Е, още съм жива".
  7. Макар и да е една от най-добрите комедийни актриси, признава, че тя не е по усмивките. "Аз винаги съм малко намусена, а когато не съм намусена съм опасно весела. А пък като съм весела, ставам опасна - до лудост стигам".
Мутафова е родена на през 1922 г. в София. Завършва класическа филология в Софийския университет и Държавна театрална школа в столицата. От 1946 г. до 1949 г. работи в театър в Прага, а от 1949 до 1956 г. в Народния театър "Ив. Вазов". Тя е една от основателките на Държавния сатиричен театър "Ал. Константинов". През 2001 г. получава наградата "Паисий Хилендарски", а през 2002 г. орден "Стара планина", първа степен.

И още любопитни факти за живота ѝ научете в този видео портрет: " onclick="window.open(this.href);return false;

Източник
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Момичетата на 40

Мнение от Kleo »

Зарежете клишетата, дами! Женствеността не е роля!

[img]http://potoka.bg/wp-content/uploads/201 ... 37x315.jpg[/img]

Из виртуалното пространство снове едно видео на Кобилкина, в което тя съветва жените, за да си набавят “свестен мъж”, да събудят своята женственост като рязко оглупеят, станат „глезли“ и упорито използват следните „очарователни“ фрази: „Да, скъпи, прав си, аз за нищо не ставам!“, „Ни мога, ни знам, глупава съм!“. Подминах видеото с усмивка и мисълта, че за всеки влак си има пътници и жените, които биха повярвали на това са от онази порода силиконови кифли, за които всъщност горните съвети вероятно биха помогнали да си хванат мъж, само дето няма да е свестен. Макар че, „свестен“ по моята и тяхната ценностна система със сигурност означава различни неща. Та, бих го подминала, ако не ме стъписа един разговор вчера със симпатично, интелигентно, четящо, много свястно девойче на 17 години от елитна езикова гимназия, дъщеря на моя приятелка. Заговорихме се за наближаващия 8ми март, за любовта, връзките, секса и женствеността. Тя ми сподели, че следяла Кобилкина, гледала уебинарите й, дори веднъж ходила на нейна лекция, заедно с приятелките си. Моят искрен смях я стъписа. Аз помислих, че го правят, за да се забавляват над нещата, които тя говори. Оказа се, че греша. Оказа се, че тези умни и способни млади жени се вслушват в съветите на госпожата. И тогава дойде ред аз да се стъписам. Различната ми гледна точка я заинтригува. Заявих й, че аз МОГА, ЗНАМ и пак съм женствена и невероятно, но факт – имам страхотен мъж до себе си! И така се заговорихме как аз разбирам женствеността…

Женствеността не е поредната роля, която да играем!

Зарежете съветите как да си хванем и задържим мъж. В името на онези хиляди жени преди нас, някои от които са горели на клади, зарежете клишетата, мили Дами!

Женствеността не е дреха, която да облечеш, не е роля, която да научиш. Не е скрита в абсурдни заучени реплики, които да редиш, докато клепаш с мигли. Женствеността не е клише. Тя не се определя от това какво обличаме, как се пъчим с гърдите си, как замятаме коси или как поклащаме бедра. Женствеността не е в размерите на обиколките. И най-вече не е в театралната безпомощност, с която се опитваме да изглеждаме тъпи и слаби, за да може мъжът да се почувства “голям, силен и умен”.

Женствеността е емоционалност. Тя е онази дълбока връзка със сърцето, която носи топлина, дълбочина, създава усещания. Женствеността е сексуалност, но не парадна и инструментална, а истинска, неподправена, освободена, но деликатна.
Женствеността е любовта към тялото. Любов, а не безкрайни изисквания, критики, нехаресвания. Женствеността не е идеалната пропорция, а грижата за женското тяло като символ на плодородието, на изобилието, на щедростта на природата. Женствеността е в удоволствието от самата теб, в нежността, с която даряваш грижа и радост на душата и тялото си.

Женствеността е в майчинския инстинкт. Но това не значи, че жената не е жена, ако не е станала майка. Това е едно абсурдно клише, което е време да зарежем. Майчиният инстинкт е един аспект на женствеността – на жената, която ражда живот, на пазителката на дома, на тази, която се грижи. И това може да се прояви в грижите за дете, но може да бъде изразено и в грижата за градината, за дома, в посвещаването на каузи, в творчеството. В самия процес на износване, раждане, грижа и пускане на свобода – на дете, идея, творба. Женската енергия на майката природа!

Женствеността е и в спонтанността и играта. Истинската, многопластова жена е и хлапачка понякога. Женствеността е и в онази щурата, дива, спонтанна женска същност на момичето, което, захвърлило високите токове, тича босо по плажа, изоставило грима, роклите, възпитанието, се търкаля в окъпаната от роса трева и смехът й оглася простора.

Женствеността е творчеството. Жената е творец! Съзидателната женска енергия е тази, която създава красота, хармония, цвят в женската душа и в нейния свят. Женствеността е в ръцете, които месят хляба, плетат чорапи, садят цветя, пишат стихове, рисуват картини. В очите, които горят с особения блясък на съзиданието.

Женствеността е смелост. Жената е пазителка на огъня. Тя бди над него и го защитава от набезите на зверовете. Когато светът й е застрашен тя се превръща в боец, който черпи силата си не от мускулите на тялото, а от смелостта на сърцето. Женствеността е в дързостта и силата на жената да защитава своя огън и да не позволява той да загасне.

Женствеността е шаманство. Доверие в инстинктивната ни природа, в древната мъдрост на хилядите поколения наши майки и баби, чиито сълзи са поливали същата тази земя и чиито смях е огласял същите тези поляни. Във всяка от нас клокочи мъдростта на древната жена, онази, която е била едно с природата, със стихиите, със зверовете и бесовете на духа. Онази, която знае как да лекува душата, да приласкае тъгата, да прегърне болката. Своята и на другия.

Женствеността цъфти не тогава, когато жената се прави на слаба, а когато жената дава проявление на своята естествена сила, когато притежава вътрешна цялост и здраве. Когато говори на езика на мечтите и страстите! Когато е свързана със своята инстинктивна природа и черпи познание от видимите и невидимите светове на женската си психика. Когато не се страхува от силата си, а я приема, обича и владее.

Женствеността е сила, дързост, грижа, нежност, интуиция. Тя е река – дива и необуздана. Стихия от емоции. Женствеността е многоаспектна, многопластова, но най-вече тя е проявление на душата, на женската психика, на дълбоката ни интуиция.

Женствеността е удоволствието от себе си, радостта от това да си жена.

Затова, мили Дами, моля ви, зарежете клишета! Няма нужда да се правите на глупави, за да бъдете женствени!

ОЧАКВАЙТЕ СКОРО – Мъжката гледна точка за женствеността

Деница Илчева, 2017
Психотерапевт
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Момичетата на 40

Мнение от Сиренце »

Не зная дали някога съм писала, но откакто навърших 40 се чувствам чудесно - много повече в кожата си, много повече аз. Не се притеснявам, че остарявам. Обаче....
Снощи сънувах сън.... помните ли онова чувство, когато наскоро сте се влюбили, когато се целувате дълго, дълго и не искате да спирате, а когато отделиш устни просто за да си поемеш дъх, целувките вече ти липсват до болка? Е, точно това чувство сънувах снощи и толкова силно ми се прииска да съм отново млада, за да го изпитам отново.
Дано ме разбирате правилно - обичам много съпруга си, той все още ме вълнува и емоционално, и физически, но този трепет няма как да се върне...
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Момичетата на 40

Мнение от Kleo »

Цони, разбрах те и те почувствах.
Мерси, че сподели в темата.
И се радвам, че се чувстваш прекрасно в кожата и в годините си.
Другите моменти - и тях ги има.
Аз пък например наскоро установих, че все пак имам бръчки по лицето. Встрани от очите, към косата. Ами потупвам си ги с любов и ги мажа с кремче. Не съм на 20+ все пак. Естествено е. А скоро ще съм и на 40+. Свиквам явно.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Момичетата на 40

Мнение от Kleo »

Синът ми е на близо 13 години. Аз съм на три пъти неговите години. И вече зная толкова много неща, които ако ги знаех преди 25, 20, 15, 10, 5 години... щях да си спестя доста главоболия и още толкова сълзи. Вече знам например, че никой не милее за теб така, както милее за самия себе си /изключение прави знаете кой - правилно! - майката, а още в по-рядко изключение, може би временно и бащата, но да очакваш от гаджето, любимия, любовника, съпруга си, детето си / децата си, от шефа, приятелите, колегите, съседите, роднините ... пълна подкрепа и зачитане на потребностите ти е пълна заблуда и илюзия, която като се разбие на парченца, ти носи толкова плътно и горчиво разочарование и такава болка, че ти идва да виеш, ... , край на скобата!/. Вече знам, че затова и ти самата трябва да милееш най-много за себе си. Да бдиш над нуждите си. Да отстояваш ценностите и принципите си. Да поискаш помощ, когато ти е трудно. Да помолиш за подкрепа, когато ти тежи. Да се наспиш, когато си уморена. Дори това да означава да оставиш мръсни съдовете за една вечер или пода неизметен. Да изпиеш на спокойствие едно кафе, дори според теб да загърбиш нечие чуждо желание или претенция към времето и свободата ти. Да използваш обедната почивка и да се поразходиш наоколо, дори и да имаш недосвършена работа. Защото работата няма да избяга, но точно онази птица или точно онази роза няма да са същите привечер или нощем, както на обяд. И защото денят се състои от безценни мигове и моменти, а ти отказваш да им се насладиш докрай, превила гръб под тежестта на служебни ангажименти и делови задачи. Затова живей и дишай сега. Танцувай. Разхождай се. Смей се. Докато си тук. Докато те има. Пък като си отпочинеш, добре, отивай и работи. Впрегни силите и волята си, и действай за благото и на другите хора, и на цялото общество. Но вземи своя дъх, своята глътка радост, своя покой. И друго знам. Вече го знам. Че и най-черните периоди отминават, и най-мрачната депресия си тръгва, и най-мъчителните изживявания отшумяват. Че изпитанията закаляват. Учат те на човечност. Правят те истински силен. Самоуверен и непоклатим. В същото време - състрадателен, разбиращ и съпреживяващ. Мъдър. Опитен. Благодарен и признателен дори на малкото. Нещо мъничко и дребно успява силно да те трогне. Сърцето ти отдавна не е цяло и гладко. На кърпежи е. Съшивано. Облепяно. Така обаче изглежда по-живо, по-истинско и някак чаровно набраздено. От годините. От болките. От опитностите. От поуките за живота, света и хората. Именно защото точно предизвикателствата са онези, които пробват докога ще издържиш, колко още можеш да постигнеш, кои от околните са твоите си Човеци и остават наблизо, кои са искрените и верни приятели, кои газят заедно с теб в дълбокото. И друго знам - че понякога колкото и да се напъваш, колкото и да искаш нещо, то просто не се случва. Не зависи само от теб. Вече зная, когато желая нещо или някого - опитвам, но приемам фактите. Търпеливо изчаквам. Доверявам се на процесите. Уповавам се на Времето. Вярвам. Чакам. Спокойно. Правя нужното, но с леко сърце. Ако стане - стане. Ако не - здраве. И се усмихвам. Често се усмихвам. Защото знам и това, че бръчиците около очите ми са доказателство за преживени радости. Бръчиците постепенно стават бръчки. Значи - още по-видими доказателства за изживяното от мен. Приемам всичко. Това за мен е да си на 39.

Изображение

Пьотр Мамонов, Всяка нощ е нужно да си задавате простичкия въпрос, Преживях днешния ден, сторих ли някому Добро?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Момичетата на 40

Мнение от Kleo »

Как да преживеем менопаузата? - Стоян Георгиев за средната възраст

[img]http://semeistvo.bg/wp-content/uploads/ ... 24x535.png[/img]

... Какво е менопауза?

Някъде между своята 48 и 53-та година по-голямата част от жените преживяват криза по време на средната възраст, наречена менопауза, съпътствана от редица физически и емоционални промени, както и от немалък стрес.

Всъщност емоционалните симптоми могат да започнат далеч преди да започнат физическите.

Само преди век менопаузата е настъпвала в края на живота на жената, но с увеличаване на продължителността на живота, днес тя настъпва почти по средата на нейния житейски път.

Много е важно да се осъзнае, че менопаузата не е болестно състояние или нещо, което жената може да контролира с усилия на волята.

Менопаузата, най-просто казано, е преходен период, по време на който репродуктивната способност на жената се преустановява; тя представлява преход между две фази в нейния живот.

През този период плътността на нейната костна система може да намалее, а нивата на холестерола да увеличат риска от наличие на сърдечна болест.

Менструацията постепенно спира и настъпват хормонални промени, като яйчниците продуцират само около една/осма от естрогена, който преди са произвеждали.

Нивата както на естрогена, така и на прогестерона (свързан със зачеването и бременността), намаляват.

Това е и причината, поради която са засегнати нейните емоции, но имайте предвид, че са налице симптоми, много подобни на менопаузата, които могат да ви подведат.

Менопауза – симптоми

Разбирането за физическите промени, които можем да очакваме в този период е изключително важно! Ето някои от тях:

– прекъсване на менструацията;
– топли вълни при менопауза;
– безсъние;
– суха вагина.

Менопауза и депресия

При немалък процент от жените, преминаващи през менопаузата, настъпват няколко вида страхове, чието преодоляване е от съществено значение, тъй като могат да продължат до края на нейния живот, ако не бъдат споделени и преодолени.

Физическите промени преминават и жената може да се адаптира към тях, но психическите могат да продължат, ако не се разпознаят навреме.

– страхът от безплодие. Не е ли интересно, че толкова много жени не искат да имат повече деца, но изгубят ли капацитета за това, усещат сякаш са загубили част от себе си? Ако жената определя своята идентичност предимно като майка, може да бъде сериозно разтърсена, но ако тя гледа на майчинската си роля само като на част от нейната функция, има огромен шанс да се справи по-безболезнено с този период.

– страхът от загуба на съпруга. Немалко жени започват да се усещат непривлекателни и се боят да не изгубят съпруга си, още повече, когато децата излетят от семейното гнездо;

– страхът от загуба на сексуален интерес. Някои мъже и жени съвсем погрешно се боят да не би менопаузата да предизвика жената да изгуби своя сексуален интерес. Всъщност е вярно точно обратното – менопаузата е свързана с увеличаване на сексуалния интерес на жената – няма повече месечен цикъл, липсва страх от нежелана бременност и използване на контрацептиви, дори голяма част от жените преживяват още по-пълноценно оргазма!

Преждевременна менопауза

Средната възраст на жените по време на менопаузата е 51 години.

Най-обичайният възрастов диапазон, по време на който жената преживява менопауза, е 48-55 години.

Ако менопаузата настъпи преди нейната 40-годишнина, се нарича преждевременна менопауза.

Късната менопауза настъпва при жените, по-възрастни от 55 години.

Преждевременна менопауза може да настъпи по-често при жени, които пушат и все още не са забременявали, но техният брой не е особено голям – едва 1% от жените имат преждевременна менопауза.

Друга причина, която може да предизвика появата на преждевременна менопауза, е наличието на хирургична операция при отстраняването на яйчниците, като симптомите могат да бъдат много резки и интензивни, особено промяната в емоциите.

Кои са методите, които могат да направят процеса по-малко болезнен, както и да го забавят?

Широкоразпространеният метод за намаляване на ефектите при менопаузата е хормоналната терапия (хормон-заместителна терапия), при която се използват естрогени или естрогени, комбинирани с прогестини.

Макар и широкоразпространен, този метод съдържа и редица рискове, които е необходимо да се вземат предвид.

Малко известен е например фактът, че подготовката на тези медикаменти е изключително сложен процес, при който естрогенът се извлича от животинска урина, а приложението им е с повишен риск от астма, инфаркт, инсулт и рак на гърдата.

Споделяйки тази информация, съвсем нямам за цел да създавам излишно напрежение и страх, защото хормоналната терапия се е оказала спасително убежище за хиляди жени (някои от които познавам лично) и техните бракове, но бих искал да алармирам за възможните рискове, защото е необходимо към този процес да се подхожда изключително индивидуално и да се вземат предвид възможните усложнения.

Направени изследвания например показват, че на всеки 1000 жени, които са на хормонално-заместителна терапия за десет години, около 51 са развили рак на гърдата – рискът не е толкова голям, но си струва да се вземе предвид. Освен това не е задължително да се предотврати остеопорозата при този процес.

Нека сега да предложа някои естествени решения, към които можете да прибегнете, особено ако се появяват първите симптоми за навлизане в менопаузата.

– Пълноценно хранене – вероятно това е най-важната предпоставка, тъй като добрите хранителни навици помагат за балансирането на хормоните и забавят процеса.

Все повече са доказателствата, че растителната диета може да елиминира симптомите от менопаузата напълно или най-малко да увеличи паузите между тях.

– Стресът от менопаузата може да се намали значително, ако се намали или преустанови консумацията на захарни изделия (които освобождават захарта в кръвта изключително бързо) и се замени с употреба на фурми, плодове, зеленчуци, бобени и зърнени храни, семена и др., богати на фибри.

Червените и жълтите храни, като пипер, домати, сушени плодове и моркови, са богати на витамин А и могат значително да намалят кървенето при менопауза.

Витамин B, който се намира в зелените листни зеленчуци помага за преодоляване на умората. Без добро приемане на витамини B, черният дроб не може да изхвърли стария естроген и е налице дисбаланс.

– Важно е да се развие навикът на хранене по-често и по малко, тъй като нивата на кръвната захар могат да паднат при по-големи паузи между храненията.

– Намалете или още по-добре – спрете напълно млечните продукти. Протеинът казеин, намиращ се в млякото, не се абсорбира лесно от организма и може да остане несмлян в червата, където да произвежда токсини и слуз, спиращи абсорбирането на хранителни вещества – нещо, което на всяка цена искате да избегнете по време на менопаузата.

– Месото (и най-вече червеното месо) е добре да се избягва. Червеното месо предизвиква спад в производството на естроген и увеличава риска от развитие на остеопороза, тъй като се загубва калция.

– Кафето, черният чай и газираните напитки е най-добре да бъдат консумирани предимно на партита и празници. Кафето и черният чай предизвикват обезводняване и могат да изхвърлят ценни хранителни съставки от тялото, а алкохолът съдейства за ниските нива на захарта и забавеното функциониране на черния дроб.

– Направете детоксикация на дебелото черво, за да се освободите от токсините в тялото си и да се избавите от стария естроген. Формула 1 и Формула 2 на д-р Шулц са вероятно най-добрите продукти в тази насока. Те липсват на българския пазар, но можете да ги закупите от Амазон.

– Убедете се, че вземате допълнително фитоестрогени, съдържащи се в някои зеленчуци – соя, копър, целина, женшен, тъй като те могат да предотвратят рака и остеопорозата, както и да забавят появата на менопаузата;

– Използвайте подходящи билкови тинктури и чайове. За съжаление българските билки нямат същия ефект, както и източните, но със сигурност чай или извлек от черен кохош, жълт кантарион, маточина, градински чай, червена детелина или бял равнец действат изключително благотворно.

С искрени пожелания дамите да преминат през този период по-пълноценно!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор