БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
cvety_rz
Влюбена във вятъра
Мнения: 2131
Регистриран на: 28 Окт 2010, 07:49

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от cvety_rz »

Става напрегнато....... :328
Вярата не прави нещата лесни, прави ги възможни!
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от cchery »

Деска, аз искрено се надявам да си чула и думите на Борисов, неговата молба да сме много ВНИМАТЕЛНИ в негодуванието и гнева си, за да няма избухнала кола-бомба или камикадзе някъде насред София и ние да сме там!!!!

Няма как да решим проблема с писане във форуми и социални мрежи. Да не кажа........, че ако "тръгнем да го разрешаваме", рискуваме бомбени атентати в страната!!! АЗ НЕ ИСКАМ ТАКИВА!!!!!!!!!!!!!!!!! Такива "спящи" терористични клетки, за които говори Борисов, ги има и на нашата територия!!! Те само чакат повод! Ние сме центъра на Балканите. Близо до все повече исламизираща се Турция - познай дали няма да нападнат тук!!!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от Kleo »

Прочетох призива му.
И още повече се ядосах, честно казано.
Опитват се да продължат със сплашването на народа...
Не знам, Ани. Всъщност знам. Че предпочитам да изпитвам гняв, отколкото страх.
Предпочитам да ме е яд и да съм разбунтувана, отколкото обзета от паника и парализирана.
Както и да е, сравнително внимателна съм какво публикувам и къде.
Но не искам и не мога да плюя на личната си позиция, защото е пълно с изперкали типове. Дали ще пишем или не... според мен файда няма. Те са си тук. И са неприятни типове. И всяко нещо могат да го изтълкуват като повод или причина отново да нападнат.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от cchery »

Kleo написа:Предпочитам да ме е яд и да съм разбунтувана, отколкото обзета от паника и парализирана.
Ама, Деска, кой те ограничава в това?! И защо трябва да си паникьосана и парализирана?! Не разбирам.... и какво пък общо имат думите на Борисов с едно такова състояние.

Аз лично не се чувствам нито паникьосана, нито.... ме е страх. Още по-малко съм парализирана. Не се бунтувам, защото........ за мен реалното разрешение на проблема е тези хора да се върнат по родните си места, ала........ МОГА ЛИ ДА ГИ ВЪРНА АЗ?! :1062 Ми не.... за какъв бунт иде реч?! На душата, на съвестта..... оки! Но моите вече са ми много ценни... и внимавам за какво ги ползвам!!!! Ако има масов, всенароден протест..... ако е необходимо, тръгвам веднага за Харманли, за да се включва в борбата на хората там! Но има ли такава?!.....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от cchery »

Заглавието на статията, която пускам по-долу е "Бюрокрация на целомъдрието: Там, където е незаконно да си жена", но аз бих перифразирала така - ТАМ, КЪДЕТО НЕВЕЖЕСТВОТО Е ОБСЕБИЛО И ГОСПОД.....

Докато в Европа все повече се забраняват бурки и други дрехи, които покриват тялото отгоре до долу, в Ирак някои жени се радват на малката свобода – да могат да покажат очите си. Те са избягали от Мосул, който все още не е напълно прочистен от джихадистко влияние, но в последните две години животът им е бил доста по-различен.

"Дрескодът", наложен на жените на Мосул е започнал скоро след като "Ислямска държава" превзема гради преди повече от две години. Сега повечето от жените са в бежанския лагер Хазер в Ирак и разказват за преживяванията си.

Халима Али Бедер с отвращение е добавяла всяка една нова част към гардероба си. Почнала е с никаба, който покрива лицето й. После с абаята, която скрива тялото. И въпреки това не е било достатъчно, за да отговори на изискванията на джихадистите.

Забраните са били постепенни. Бавно, стъпка по стъпка, всяка една част от женското тяло е изтрита. Започнало се е с лицето, после останалата част от тялото, включително ръцете, които е трябвало да бъдат покрити с ръкавици, както и краката им, които трябва да бъдат скрити с чорапи. Всичко приключва, когато от високоговорители проехтява съобщение: Всички жени трябва да носят черен плат пред очите си.

Халима е нарушила всичките правила само с едно излизане от къщата си. Покрита от глава до пети, с чорапи и ръкавици, отскачала на гости на съседката си. Но забравила да покрие очите си. И веднага била прихваната от моралната полиция, които крещели към нея.

"Питаха "Къде е мъжът ти? Съгласен ли е, че всеки може да ти види лицето?" А аз им казвах - но аз не показвам лицето си! Само очите!", спомня си Халима пред "Ню Йорк Таймс".

В такива условия живееха близо 2 млн. души от 2014 г. насам. И преди ИД градът е бил консервативен, жените са носели дълги ръкави и са покривали главите си, но след като на 10 юни 2014 г. ИД завладяват града, започват да ходят от врата на врата, за да разпространят "Декларация за града", в която обясняват как ще управляват.

"За целомъдрените жени е важно да се обличат в широки, свободни дрехи, да стоят в домовете си, и да ги напускат само в случай на нужда", е вписано в декларацията. Навсякъде в териториите на ИД е бил разпространен плакат, на който е показана жена, от която си личи само един черен силует. Новите правила за "скромност" са описани в седем точки. Най-важното: дрехите трябва да са плътни и да не привличат внимание.

За поне един месец новите правила не са били стриктно налагани. В края на юли, преди две лета, в магазините в Ирак са заредени никаби. Първите декрети са издадени. Жените вече трябва да носят никаба и ръкавици. По същото време плъзва и моралната полицията.

Когато заловят жена, която не е спазила дрескода, полицаите искали личната карта на мъжа й. После съпругът на провинилата се жена се явява пред съда. Според нарушението той или плаща глоба, а ако е по-тежко нарушение - или съпругът или жената се наказват с бой с камшици.

С времето контрола се затегнал. 27-годишната Зина Мохамед си спомня, че е вдигнала платненото прозорче само толкова, колкото да види цвета на рокля, която мислела да купи. Не можела да бъде сигурна какъв точно е цвета й през плата. На мига чула мъжки крясък. Когато погледнала видяла полицай, който веднага я извел от магазина.

Но зоркото око на полицията бдяло и в домовете на хората. Забраните били само за облеклото извън дома, но 39-годишната Вафа научила по труден начин, че това не е винаги така. Излязла от къщата си в двора, за да опече хляб в пещта.

Домът на семейството бил ограден с висока ограда, но един от полицаите надникнал и видял жената без задължителните покривала. Полицаите влезли в къщата и поискали личната карта на мъжа й.

"Казах им, че ако почнат да се месят и в домовете ни, то тогава трябва да почнат да ни носят газ, и покупки и всичко, от което се нуждаем, така че да не се налага да излизаме", разказва Вафа. "Карате ни да живеем в Каменната ера!"

Нея я пуснали с предупреждение, но следващия път била наказана. Вафа била на пикник с децата си. Повдигнала химара, частта на забрадката, която покрива лицето, за да успее да хапне. В същия миг видяла черна кола със зеленото лого на моралната полиция. Този пък конфискували личната карта на мъжа й и му дали призовка. "Причина за задържане - 4715. Съпруга без химар", пишело на предупреждението.

После закарали Вафа до полицейската станция, където съдия с дълга брада отсякъл: 21 камшика. "Исках да протестирам. Да обясня. Как мога да ям, ако не вдигна химара? Но те не слушаха", разказва Вафа.

Въвели я в стая, където чакала сирийка. Тя наредила на Вафа да застане на колене. В ръцете й имало кабел с метални шипове в края.

"Неописуема е болката, която изпитах", казва Вафа. "Крещях, плачех, умолявах я, цитирах молитви". Нищо. Гърбът й е бил като накълцан. Прекарала две нощи в болница, а после със седмици спяла само по корем.

Не след дълго станало ясно, че правилата целят просто да задържат жените у дома. "Това е всичко, което искат. Същността на ислямското им правосъдие е тази - да претопи жените. Да ги направи невидими", разказва Раша Акиди, която е от Мосул. Тя все още поддържа връзка с една жена от града, но тя от две години не е напускала дома си.

Някои се опитвали да се бунтуват. Зина Мохамед била една от тях. Тя редовно отговаряла на моралната полиция, нещо, за което сестра й и майка й се тревожели. Малко преди техният квартал да бъде освободен Зина и Мона били в магазин за дамско бельо. Сред клиентите били и две съпруги на бойци от "Ислямска държава".

"И те купуваха най-еротичното и скандално бельо в магазина!", обяснява Зина. Когато сестрите напуснали магазина подминали съпрузите на двете жени, но Зина забравила да спусне отново плата, който скрива очите й. Единият почнал да я порицава.

"Жена ти е горе и си купува еротични гащи", казала му Зина. "А ти се тревожиш, че аз си показвам очите?!"

Прочети още на: http://www.dnes.bg/redakcia/2016/12/13/ ... ena.325402" onclick="window.open(this.href);return false;
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от cchery »

Немска министърка отказа да си сложи хиджаб в Саудитска Арабия


Германската министърка на отбраната Урсула фон дер Лайен отказа да се забули по време на визита в Саудитска Арабия, съобщават световните медии. Постъпката ѝ е широко коментирана и в петролното кралство - с възмущение, и в останалия свят.

Урсула фон дер Лайен беше на посещение в Рияд този уикенд.

Тя категорично е отказала да облече хиджаб, нито абая – дълга роба. Такава обаче е била раздадена на другите жени от делегацията – сътруднички, журналистки и преводачки.

Фон дер Лайен не е допуснала те да бъдат принудени да се появяват с дългата дреха. Министърката обясни пред в. “Билд”:

“Нито една жена от моята делегация не е длъжна да носи абая. Да подбираш облеклото си, това е право както на мъжете, така и на жените. Нервирам се, когато придружаващи ме жени бъдат принуждавани да слагат абая.”

Урсула фон дер Лайен е била в традиционното си за тържествени случаи облекло – класически черен костюм с панталон.

Министърката се появила така дори при официалната си среща с престолонаследника принц Мохамед бин Салман ал Сауд. Според немските медии, освен двустранни въпроси и военно сътрудничество, Фон дер Лайен е говорила открито за правата на жените.

Същевременно тя изрично е подчертала, че естествено уважава обичаите в страната, придържа се към правилата, но при облеклото трябва да има определени граници: “Не се пребраждам и нося панталони.”

Министърката на отбраната беше в Саудитска Арабия само дни след конгреса на партията на Меркел – Християндемократическия съюз. Фон дер Лайен е заместник-председателка на ХДС. На партийния форум Ангела Меркел обяви от трибуната:

“При нас важи правилото: “Покажи си лицето!” Ето защо бурките нямат място у нас. Те трябва да бъдат забранени там, където това е възможно.”

В Германия се обсъжда налагането на законова забрана за носене на бурки зад волана, в държавните институции, училищата, социалните служби и пред съд.

В Саудитска Арабия обаче пълното забулване на жените е задължително по закон.

В мюсюлманската страна остро осъждат двойния морал. Не можело Фон дер Лайен да се яви дори без фередже и да не понесе наказание, докато местни жени биват арестувани и съдени, ако не са тотално забулени. Според местни медии министърката не е била арестувана единствено поради факта, че била официална гостенка в качеството си на член на западно правителство.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от Kleo »

Чери, нарочно не коментирам.
Чета те, но не мога да пиша.
Една горчива болезнена буца ми е заседнала дълбоко в гърлото и си стои там. И не мърда. И ми е безкрайно тъжно, че най-големите ми тийн-страхове започват да стават все по-осезаема реалност за все повече хора, а не обратното... :328
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от Kleo »

Словакия каза НЕ на исляма и го забрани със закон!

[img]http://burgas-podlupa.com/sites/default ... urope4.jpg[/img]

Парламентът в Братислава одобри законопроект, който ефективно ще предотвратява исляма да бъде регистриран, като официална религия в близко бъдеще. От премиер министърът Роберт Фицо, който е член на Словашката национална партия предложи законопроект, който е приет сряда, предава Ройтерс.

Законът беше одобрен с мнозинство от две трети в парламента, включващ дори двете управляващи опозиционни партии. В новия закон се посочва, че последователите на тази религия няма да получават държавни субсидии и няма да имат право на свои собствени училища.

Прагът за узаконяване на религиозна общност в Словакия е 50 000 последователи, спрямо предходната година от 20 000 души, които могат да получават официален статут.

В момента 62% от 5,4 милионното население на Словакия са римокатолици. В Словакия крайнодясната народна партия Нашата Словакия искаше да вдигне летвата до 250 000 души, но предложението им беше отхвърлено от мнозинството.

"Ислямизацията започва с кебап и той вече е в ход в Братислава, нека да прекъснем това, за което можем да съжаляваме след 10 години", заявява председателят на Словашката национална партия Анджей Данко цитиран от Ройтерс.

"Ние трябва да направим всичко възможно, за да няма нито една построена джамия", допълва политикът.

Според последното преброяване на населението, ислямът има около 2000 последователи в Словакия, съобщава Ройтерс, като добавя, че няма узаконени джамии в централна Европа.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: БЕЖАНЦИТЕ - криза или инсценировка?

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор