РАЗЛИЧНИТЕ

Свобода на словото
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от Kleo »

Не съм счупен, Vanesa Videnova :1216

[youtube]2RGQPjsjVNw[/youtube]

Знаеш ли какво е чувството да си уморен? Толкова уморен, че всичко ти е шумно. Аромати, звуци, светлина, всяко нещо те напряга. Тялото ти е тежко. Бавно. Чувстваш, че си на прага или да ревнеш, или да убиеш някого, или и двете. Така се чувства архетип Рак/Риби всеки ден от живота си. И сега разбираш защо се държат, както се държат. Мислиш, че преувеличават, а те дори го притъпяват, и пак не могат да се абстрахират.

Защо са родени „счупени„? Не е счупено да си чувствителен, така се ражда артистът. Струна, толкова фина, че свири и от най-лекия полъх.

Ако не си като тях, ако си силен и устойчив, не ги кори и стимулирай, да са като теб. Ти трябва да си, като теб, те трябва да са, като тях. Ако станат, като теб, ще изгубят таланта си, ще се вгрубят и загубят смисъла в живота си. Вместо това ги защити, за да могат да творят, спокойни и уверени, че са в любящи ръце.


Изображение

Клопката „Никой няма да те обича, ако ти не се обичаш!“
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от Kleo »

Изображение

Замислихме се оня ден с мъжа до мен :plezya se Аз се водя биполярна, той е диагностициран с очен ТЕЛК, с общ визус 0.05%. Общо взето и двамата сме от т.нар. "различни" хора. Различен тип болка сме изпитали, но борбата да си част от всички останали е позната и на двама ни. И неимоверно ни сближава. ... И друго, аз живея при "слепите", в общежитията им в "Успех", а той пък преди време е имал паник-атаки. Аз съм 24/7 с незрящи вече, а той пък - с "лудата" си жена.

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от cchery »

Kleo написа: 15 Окт 2021, 15:36 Замислихме се оня ден с мъжа до мен Аз се водя биполярна, той е диагностициран с очен ТЕЛК, с общ визус 0.05%. Общо взето и двамата сме от т.нар. "различни" хора. Различен тип болка сме изпитали, но борбата да си част от всички останали е позната и на двама ни. И неимоверно ни сближава. ... И друго, аз живея при "слепите", в общежитията им в "Успех", а той пък преди време е имал паник-атаки. Аз съм 24/7 с незрящи вече, а той пък - с "лудата" си жена.
Деси, нали знаеш, че за "различни" можете да минете само ако вие самите го допуснете в съзнанието си. :922

От друга страна - ако това ви забавлява защо пък не да се имате за различни? :) Още повече, че сте различни не защото сте кифли, батки и тем подобни....

Ако питаш мен сте различни, защото се обичате и се искате... :) :) :) Нито при теб забелязвам БАРа, нито при Есмо липсата на добро зрение.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от Kleo »

Благодаря ти, Черита!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от cchery »

Знаете ли какво ми хрумна като видях заглавието на тази тема "РАЗЛИЧНИТЕ".... за разделението, в което ни вкарват подмолно и сигурно. Последните 3 дни съм под известно напрежение и упрек, заради това, че съм ваксинирана. И това е вече наяве.... дотогава усещах, че ме съжаляват, но нямаше нищо "на тезгяха". От вчера, с въвеждането на зеления сертификат, минах в графата "различна"... и това е възможно най-лекото определение за мен... Другите дори не ща да ги пиша, за да не ги виждам....

Мне.... не се оплаквам. И честно казано няма да вляза в оправдателен режим. По-скоро изпитвам жал, че това общество вместо да намери центъра на своето обединение, все по-упорито се разпръсква по периферията, където битуват крайностите.

РАЗЛИЧНИТЕ - чипирани срещу органични..... "Войната на клонираните", пардон ...... ваксинираните.

Кому е нужно?

Ще попитам и публично във фейса същото.....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от Kleo »

Никому не е нужно.
И мен ЗОРЛЕМ двама ваксинирани колеги, които аз много уважавам и обичам!
От 2-3 дни насам АГРЕСИВНО ми тикат в очите и в лицето собствения си ИЗБОР да се ваксинират, питайки ме /уж невинно/ как така един интелигентен човек на науката още не се е ваксинирал и какво чакам още?!
Против разделението съм, Чери!
Но също така съм и против това някой да ми НАЛАГА да се БОЦНА!
И то с натиск и заплаха, че иначе няма да имам ПРАВОТО ДА РАБОТЯ, по всички дяволи на света!!!
Подпис,
различната
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от cchery »

Kleo написа: 22 Окт 2021, 15:56От 2-3 дни насам АГРЕСИВНО ми тикат в очите и в лицето собствения си ИЗБОР да се ваксинират
Да - за това става въпрос. За това, че всички говорят, че ваксината е въпрос на ЛИЧЕН избор. Но май е такъв само, когато иде реч да НЕ се ваксинираш. Иначе си продажник, простак, слабохарактерен и прочие. А в скоро време, понеже аз пък мога да пътувам, работя, влизам където си искам, ще съм и тарикат.... Нищо, че.... 98% от българските майки, за да осигурят правото на децата си на детска градина и училище, са ги понабоцкали като малки. При това не мисля, че е било доброволно и личен ИЗБОР.....

Подпис,
чипираната

пп: "Чипираните отвръщат на удара" - част втора
:221
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от Kleo »

Различни
но
Равноправни

Дарбата в сферата на Житейската ми мисия е именно РАВЕНСТВОТО

Чери, не зная за теб, но на мен това определено ми е ТЕМА

Различността.

Какво е да се отличаваш от "средностатистическото"?

С колко е окей да се различаваш от общоприетото в общността, в която живееш?

Ще съм благодарна да се включат и още хора в това обсъждане тук :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от cchery »

Kleo написа: 13 Дек 2021, 10:00 Чери, не зная за теб, но на мен това определено ми е ТЕМА
Деска, тема е и за мен. Но вече не на дневен ред. Защото въпросите, свързани с нея, които и аз си задавах, ме доведоха до перманентно състояние да живея така, че да изпитвам пълно удовлетворение от това, което съм. Вероятно за мнозина съм различна. Или поне необичайна. За други съм досадна и неприятна. Знам ли.... Но смея да твърдя, че "средностатистична" не съм...

Говориш за равенство и вероятно имаш предвид междуполово равенство или нещо друго?!
Когато аз съм родена - през 1977 година в твърде еснафското и тесногръдо общество на Горна Оряховица жената все още се възприемаше като придатък на мъжа. Аз обаче имах късмета да бъда родена от майка, чиято майка (моята баба) е непримирима към подобна несправедливост. Мисля, че е закодирано в гените ми да се чувствам напълно равноправна на мъжете, а с годините да изпитвам и превъзходство. Но истината е, че съм се борила за това. Винаги съм отказвала да изпълнявам типичната женска домакинска работа у нас. ВИНАГИ! И ако са ме принуждавали, съм поставяла условие - да я разделим с брат ми 50 на 50... Аз не съм слугиня!!!! А после участвах по същия начин и в типично мъжката работа - от много малка знам да оправям и сменям бушони, да работя с чук, тесла и пила, да се вра в двигателя на колата, да боядисвам и правя ремонти, да копая като мъж с мотика, да бъда вечно силна и непобедима...... Аз така раснах.

Колкото и да бях влюбена в художествената гимнастика, тренирах карате...., защото всички ми казваха, че това не е спорт за момиче. Така ли?! Защо да не е?!?

Въпреки, че профилирането ми в училищните предмети да беше конкретно в хуманитарните науки и чуждите езици, аз се подготвях за кандидатстване в полицейската академия в София. Точно, защото професията полицай или следовател не била за жена... Щяла съм да ставам домакиня и майка - не било удачно да съм полицай. А аз реално мечтаех да вляза в специалните сили - да стана командос......

Ей такива неща.... не знам дали изобщо успявам да вляза в тона на това, което питаш. Но все пак ще продължа... може пък да съм нацелила онова, което би ти било интересно.

Понеже обръщаш въпроса за усещането за различност в дадена общност:
Kleo написа: 13 Дек 2021, 10:00 С колко е окей да се различаваш от общоприетото в общността, в която живееш?
От доста години ролята ми в моето семейство е тотално отличаваща се от това, което приятелките и познатите ми са. По същата линия има голяма разлика в начина ми на живот с този на семейството на брат ми или на майка......

Какво значи за мен различност? Не е само едно нещо и едва ли с този пост ще изчерпя всички аспекти. Но примерно:

1. СВОБОДА - свобода да живееш, така, както мислиш, че е редно и си заслужава.

Първото ми осъзнаване за накърняване на свободата ми беше след като станах майка... И друг път съм го писала - в момента, в който осъзнах, че не мога да бъда майка, ако не съм си Анелия...., почнах да живея с открито сърце.

Второто осъзнаване беше, когато почнах работа след майчинството с Бела.... 8-часов работен ден в офис, както го правят всички, стремеж за кариера и израстване, т.нар. "космонаФтика", вечните оправдания, че нямам време за децата, защото трябва да съм много успешна..... НЕ - това не е свобода. Това е модерна форма на заробване.

След като преминах през този катарзис и дежурното вменяване на вина, аз почнах да работя на половин ден... имах време за себе си. За работата си. За това да бъда с децата си във ВСЕКИ един техен най-важен момент от живота им. Можах да запиша и квалификационния курс по Компютърна графика и дизайн, който беше цели 3 години. Да не говорим за безбройните пътувания, които направих из страната - просто паля колата, слагам децата и котките в нея, и тръгваме.... Това се пренесе и в чужбина.... аз съм излизала нееднократно с тях в Европа.... покрай художествената гимнастика с Бела летяхме дори и на изток от Стария континент. Няколко пъти пътувах и сама - само с Момчил - просто за разходката... В това време приятелки и познати правеха кариера и ми се чудеха на акъла защо не искам да напредвам..... С днешна дата не знам кой е напредвал и назадвал.

2. УВЕРЕНОСТ - увереност, че живееш живота си от сърце. А не като съобразяване.

Това второто е пряко следствие на точка едно. Ако постигнеш свободатата, с нея идва и увереността..... и двете са така сладки за преглъщане. Така сгряващо се разливат по вените ти и мозъкът потъва в сладостна нега и разбира, че задаването на въпроси само отнема от времето му за живеене.

3. РАЗДАВАНЕ - за мен то е в основата на моето разбиране за различност. Дори и след чутовни разочарования поради неосъществени очаквания, да се раздавам за останалите подхранва с увереност моето усещане за различност.

4. ПРИЕМАНЕ - това лично за мен беше най-трудната точка. Да се науча да приемам безусловно. Или по-точно без непременно да правя оценки, които да имат значение за отношението ми. Реално и до ден днешен има неща, които не приемам, но... се научих да ги игнорирам. Не живея с тях. Не ми пука, че съществуват... безразлично ми е.

Деска, а какво всъщност е толкова важно за теб в тази тема?! Защото някак си... загатваш тук-таме по нещо и аз си правя изводи... но ми се струва, че не казваш всичко и не стигам до сърцевината на тревогата, която те изпълва в разговора за РАЗЛИЧНИТЕ.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от Kleo »

Точно тези теми, по които ти писа, ОСОБЕНО РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ, са ми истински важните.
Но както и това - ЛИПСАТА НА КОНФОРМИЗЪМ - тоест да съумееш да ОТСТОИШ себе си и мнението си, дори когато то е напълно противоположно на това на мнозинството. Това е да си различен за мен и според мен. Да бъдеш себе си, без маска и без грим, и без това неизменно желание "да съм като другите, за да не бъда отлъчен". Книгата "Джонатан Ливингстън Чайката" на Ричард Бах отразява отлично идеите, които ме вълнуват.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: РАЗЛИЧНИТЕ

Мнение от cchery »

Деси, вероятно ще трябва да ми дадеш някакъв конкретен пример, защото в моята ценностна система да имаш различно мнение не те прави различен. Да си конформист - също. Това са 2 състояния на общесвото, което населявам.

Познавам хора, които споделят различни възгледи от моите или общоприетите, но за мен те не са чудаци. Напротив - приветствам ги. Познавам и такива, които сменят позицията си, но това не им слага дамгата на конформисти. "Човек се учи докато е жив" е казал народът ни.

Оставам с усещането, че някой не иска да приеме твоя позиция, а ти много искаш точно това да стане и удряйки на камък, не ти се "пада по гръб" :955 и избираш да си различна...

Що се отнася до половото неравенство - да, там има различни хора. Уви... някои стигат доста гротескни "висоти". Примерно Емил от клуба на Нелката - излишно е да ти описвам какво и що за него, защото ти самата беше силно скандализирана и възмутена. И аз така, но само за 2 определени неща. Другите, които той назова в прав текст, го поставят съвсем точно в смисъла на РАЗЛИЧЕН. Хубавото е, че поне на лагера в Кранево той не настоя да наложи мнението си, защото тогава вече щеше да е не просто различен, а авторитарен.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор