ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Чери, благодаря ти, ей сега прочетохме с Алекс това, което си изпратила като линк!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Kleo написа:Чери, благодаря ти, ей сега прочетохме с Алекс това, което си изпратила като линк!
И после успях да го навия да прочете един разказ на Иво Иванов от книгата, която ти ми подари - "Кривата на щастието". Каза, че му е харесал. И после ... вместо да ми върне книгата обратно, както винаги прави, я остави на бюрото си.

Обнадеждена съм! Много съм обнадеждена. Дано Иво е човекът, който влее у Алекс любов към четенето! Мъж, спортист и спортен журналист, писател, Човек, творец, когото обожавам да чета... толкова го навивах да прочете поне един разказ.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Да ми е честит професионалният празник!
Дай, Боже, да продължа да работя по специалността си!
Чувствам психологията като свое призвание и наистина желая да подкрепям хората по пътя им!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Kleo написа:Да ми е честит професионалният празник!
Дай, Боже, да продължа да работя по специалността си!
Чувствам психологията като свое призвание и наистина желая да подкрепям хората по пътя им!
Вчера ли е бил професионалния ти празник, Деска?! :) Не знаех. Но ти желая все така да работиш с желание и удоволствие. :940
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Да, всяка година на четвърти април, Ани :222 Благодаря ти!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Как да прогониш лошото настроение през януари?

Автор: Деница Димитрова

Изображение

След края на празненствата и угасването на фойерверките отново попадаш в действителността, която през януари може да ти се стори по-разочароваща от всякога.

Като прибавим студа, по-малкото количество слънчева светлина и работата, която връхлита с пълна сила след празничните дни, започваш да вярваш на проучванията, че януари е най-потискащият месец от годината.

А не бива да е така! Истината е, че ни трябва малко отклонение от течението, по което сме се спуснали, за да променим нагласата си. Днес ти давам 5 такива начина да го направиш, за да не губиш времето си в лошо настроение през месеца, когато имаме възможност да започнем отначало.

1. Направи нещо полезно

Дали ще внесеш ред в онзи шкаф, за който нямаше време по празниците, или ще промениш местата на някои вещи и мебели у дома, и по двата начина ще усетиш, че си направила нещо хубаво и освежаващо. А това няма как да не те накара да се почувстваш малко по-добре.

Преди да се е стоплило и отново да се впуснеш по други задачи и забавления е подходящо да направиш онези промени у дома, които досега си обмисляла. Посети няколко уебсайта, за да избереш възглавнички, килими, рамки или каквото си планирала, за да внесеш още уют у дома.

2. Бъди благодарна и направи нещо за другите

Когато нямаш енергия и желание за вършиш нищо, е лесно да се почувстваш гузна и дори да си помислиш, че не ставаш за нищо (особено ако вече си нарушила някои от нереалистичните си новогодишни обещания).

В такива моменти добра тактика е да направиш списък със силните си страни – в началото може и да ти е трудно, но щом веднъж започнеш, ще се изненадаш колко положителни качества ще събереш върху листа. Друг полезен списък е този с хората и нещата, за които си благодарна. Когато оцениш написаното върху тези страници, ще погледнеш на живота с повече удовлетворение и готовност да го продължиш с усмивка.

Макар че звучи егоистично, друго нещо, което ще те накара да се почувстваш по-добре, е да помогнеш на някой друг. Дали ще бъде жест към някой близък, или дарение към нуждаещ се, нечий свят може да стане по-добър заради теб.

Изображение

3. Сега е моментът да се раздвижиш

Дори обещанията ти през тази година да няма „влизане във форма“, а времето да не предразполага към ходене на фитнес, точно в тези облачни и студени дни имаме нужда от движение.

Решението е да го направиш вкъщи с упражнения няколко пъти в седмицата. То помага за отделянето на ендорфини, които намаляват стреса от многото работа след празниците, и допринася за по-добър сън.

Изображение

4. Отдели време за изкуство

Програмата на театрите през януари по традиция е богата на премиери. Дори билетите вече да са разграбени, избери друга дата за същото представление през февруари или март, или пък си избери представление, което досега не си успяла да видиш. Ако не си сред редовните посетители на опера и балет, тогава разнообрази с такова заглавие.

Със сезона на наградите за кино идва моментът за филми, за което ще се говори и занапред. През зимата може би гледаш филми предимно у дома, но направи една разходка до близкото кино и си избери от програмата, за да се насладиш в по-добрата обстановка – с голям екран и силен звук.

5. Виж се с приятел

Колкото и в някои дни да не искаме да виждаме никого, хората сме социални животни и изолацията, когато сме потиснати, няма да ни накара да се почувстваме по-добре. Усещането за близост и споделеност от контакта с роднини и приятели ще ни стопли отвътре – а всъщност това е, от което имаме нужда през тези дни.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Скоглуфт: Скандинавската парола против депресия :222

Изображение

Автор: Велина Томова

Изображение

Когато е януари и денят е дълъг около 18 минути, ако изобщо видим слънце, не е изненадващо, че все за Скандинавските страни си мислим.

Те са майстори на справянето със зимната депресия, защото за тях това положение с дългите нощи започва някъде през октомври и приключва чак през юни.

Така че можем спокойно да им се доверим за всичко, което имат да кажат по темата.

Освен хюга (удоволствието да се наслаждаваме на уюта тук и сега), те имат и друга „парола“, която прогонва зимната депресия – скоглуфт.

Скоглуфт е метод, който ви позволява да вкарате природата в дома си.

Всички онези „живи“ стени от мъх, сукуленти или подходящи зелени растения, това е скоглуфт.

Оформил го е като идея Йорн Виумдал. В неговата книга се обясняват кратко и ясно, както само скандинавците умеят, защо всички трябва да интегрираме скоглуфт в домовете си.

Ние сме създадени да сме сред природата. И когато не сме в нея, душите и телата ни страдат.

С помощта на правилно разположени из помещението живи пана, се постига качествена промяна на живота на хората, които живеят, учат или работят вътре.

Проучването на ефекта на живите растения върху хората започнало още през 1985 в НАСА. Те искали да проверят как да подобрят живота на астронавтите в космоса.

Установило се, че системата от растения, разположена по стените, на височината на погледа, оказват изумителен ефект върху хората.

Умората намалява с 40%, главоболието – с 35%, отсъствието по болест спаднало до 5%...

Резултатите били категорични. Ние имаме нужда да сме заобиколени от растения, за да живеем по-добре, да бъдем по-здрави и по-спокойни.

Разликата между просто отглеждане на някакво растение в саксия и системата скоглуфт е, че паната създават усещане за гора. Избират се конкретни растения, за които се знае, че пречистват въздуха и отделят кислород.

Такива живи пана има например в офисите на Гугъл. Служител там разказва: Когато дойдеш в офиса на Гугъл, дори в мрачен януарски ден, зеленината те кара да се чувстваш като през лятото в гората.“

„Зеленината на стената дава съвсем различна перспектива на жилището. Чувстваш се просто много по-спокоен.

На нас ни действа успокояващо и енергизиращо само като гледаме снимките, представете си колко е приятно да виждаш нещо такова пред себе си всеки ден…
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

От 1 май до 13 септември 2019 година се срутих в поредната си депресия. Изведнъж, без причина и без предупреждение. Може би откривам само и единствено два отключващи фактора този път:
1. Умора, изтощение, работохолизъм, прекалено много време отделено за труд и отдаване на енергия;
2. Не съвсем редовно пиене на лекарството ми /психо-стабилизатор/. Вместо да го пия всяка вечер, а го пиех през ден, през два, а понякога и съвсем изключвах за него...
Продължавам да се уча явно как да правя епизодите си по-леки, по-кратки и по-редки отпреди.
Този път бях стабилна в продължение на 4 години и половина, и бях вътрешно убедена, че завинаги ще си остана здрава.
Този път депресията продължи 4 месеца и половина. Горе-долу колкото всяка една предишна.
Този път епизодът беше по-лек, но не заради симптоматиката, която все така си беше тежка за понасяне, а заради вярата ми, че ще отшуми, че ще премине, че ще се оправя и този път... тоест имах по-малко страхове, че всичко се срутва.
Сега съм добре.
Но много се старая да се контролирам.
Защото рискът е да мина в другия полюс /хипомания или мания/. Понеже съм биполярна. Затова.
Много се пазя. Близките ме наблюдават. Аз се самонаблюдавам.
Искам да съм нормално активна и нормално функционираща.
Не желая повече пропадания надолу в мрачните подземия на депресия, не искам повече качвания горе на черешата на еуфорията.
Искам мяра, стабилност, центрираност, здраве - психическо и физическо, искам!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

1 месец откакто се възстанових от депресията си.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Как лично АЗ днес се погрижих за Психиката си? Как лично аз днес отдадох грижа за Тялото си? Как обичах самата себе си днес? :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор