ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Здрав дух в здраво тяло е преводът на латинската сентенция Mens sana in corpore sano. Изразът е взет от Ювенал - (Сатира Х, стих 356), където фразата е част от отговора на автора на въпроса "какво хората трябва да желаят от живота", и този отговор е част от други.

[img]http://i.zajenata.bg/images/1/big_a4259 ... 952163.jpg[/img]

[img]http://www.podsaznanieto.com/wp-content ... 2.2013.jpg[/img]

Отварям тази тема, тъй като често виждам хубави и стойностни статии, посветени на психиката, ума, чувствата, които ми се иска да имам публикувани синтезирани на едно място... а темата за стигматизирането на психичните разстройства невинаги е най-подходящото място за тях.

Нека всеки, който намери нещо хубаво и полезно за човешкия дух, за душата, за интелекта, паметта, психиката, емоциите, чувствата ни, да го поства тук. Много ще се радвам да обогатяваме и развиваме тази необятна тема. :954 :954 :954
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Какво означава да имаш добър и щастлив живот?
Своята гледна точка споделят множество потребители в популярната платформа за всякакви житейски въпроси Quora.

Какво ни поддържа щастливи и здрави? На какво се гради добрият и успешен живот? Своята гледна точка споделят множество потребители в популярната платформа за всякакви житейски въпроси Quora. Вижте интересни препоръки, които изведохме въз основа на техните отговори:

1. Работете за себе си. Дори и да работите за някой друг, правете го така, все едно работите за себе си.

2. Опознайте себе си. Ако не сте наясно със своите таланти, способности и силни страни, няма как да ги развивате и винаги ще има някой по-добър от вас. Изградете си навици на самопознание и самоанализ – оставайте насаме със себе си, медитирайте, визуализирайте, водете си дневник...

3. Развивайте се. Всичко, което постигате в живота, зависи от това, което сте. А това което сте, зависи от вашите навици. Само дисциплината води до дългосрочни резултати. И никога не се предавайте. Успехът отнема време.

4. Грижете се за себе си. Здравословните навици са едно добро начало. Когато се чувствате добре, е лесно да бъдете щастливи. Избирайте прясна и качествена храна, по възможност я приготвяйте вкъщи и се наслаждавайте на това. Редовно консумирайте плодове и зеленчуци. Споделяйте храната.

5. Спортувайте редовно. И по възможност навън. Физическото движение и времето прекарано на открито, редуцират стреса, зареждат с енергия и ни поддържат здрави. Уверете се, че спортувате нещо, което ви носи удоволствие. Колкото повече ви харесва, толкова по-често ще го правите и толкова по-голям ефект ще има.

6. Наспивайте се. За всички е ясно, че когато сме отпочинали, мислим и действаме по-добре. Така постигаме повече, по-щастливи и по-успешни сме.

7. Не пренебрегвайте социалните контакти. Поддържайте добри отношения с близки и приятели. Отървете се от егото си или всеки ще иска да се отърве от вас. Самотата може да бъде отровна за човешкия организъм. Хората, които са по-изолирани и затворени, са по-нещастни, имат повече здравословни проблеми, мозъчните им функции се забавят по-рано и като цяло живеят по-малко.

8. Най-важното е да осъзнаете, че щастието не е свързано с успеха. Светът е пълен с примери за успели хора, които не са щастливи.

9. Изяснете целите си, празнувайте успехите си и не позволявайте на другите да съдят дали сте успешни, или не. Осъзнайте, че провалът е част от играта. Да не постигнете целта си не е провал. Провал е да спрете да опитвате.

10. Спрете да се сравнявате с другите. Правете неща, които ви харесват, независимо как изглеждат за другите. Правете неща за себе си, а не неща, които „звучат яко“.

11. Празнувайте всяка своя малка победа. Радвайте се на малките и прости удоволствия на деня.

12. Щастието е нещо, което може да контролирате. Емоциите се заразни и ако вие сте усмихнати, то е много по-вероятно и хората около вас да са усмихнати.

13. Спрете до се опитвате да контролирате живота. Всеки от нас се опитва да контролира нещо или някого. Животът става много сложен, когато се опитваме да направляваме нещата по начин, по който искаме да се случат. Отпуснете контрола, живейте просто и се доверете на живота.

14. Има две просто стъпки към щастливия живот. Първата е да дефинирате какво ви прави щастливи и втората – да правите повече от това. Не се влияйте от възприятията на другите за щастлив и добър живот.

15. Бъдете себе си, независимо къде сте и с кого сте. Дори и това да ви създаде неудобство. Осъзнайте, че хората не мислят за вас това, което вие смятате, че си мислят. Не губете време да мислите какво този или онзи си мисли за вас.

16. Уважавайте хората. Във всеки човек има нещо по-добро от вас. Търсете кое е това нещо и им го казвайте. Ще се почувстват оценени.

17. Не приемайте живота много насериозно. Забавлявайте се и се смейте повече. Това обикновено се случва, ако сте обградени с хора, които обичате и които ви обичат.

18. Спрете да преследвате щастието и успеха като самоцел. Правете неща, които ви носят удоволствие, давайте всичко от себе си, учете се и се развивайте. И тогава те сами ще дойдат.

19. Живейте в настоящето. Не съжалявайте за миналото и не се безпокойте за бъдещето.

20. Тайната на щастието е в умението да съзираме доброто във всяка една ситуация и да сме благодарни за всичко, което имаме. Замислете се, че на тази земя има хора, които само могат да мечтаят за благата и живота, който имате.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

[img]http://m5.netinfo.bg/media/images/12430 ... n-plod.jpg[/img]

Банани срещу депресията
Жълтият плод помага против депресивни състояния

Възможно ли е похапването на банани да държи далеч симптомите на депресията – заболяване, което засяга все повече хора от различни възрасти и пол? Отговорът е нееднозначен, тъй като ако се очаква единствено яденето на жълтия плод да повлияе оздравително спрямо засегнатите, резултатите няма да бъдат задоволителни. Все пак, въпреки че един банан не може ефективно да влияе на лечението на болестта, някои от неговите хранителни вещества могат да помогнат в борбата срещу депресивните състояния.

Бананите съдържат витамин В6, триптофан и тирозин, желязо, фосфор, калий и калций, натрий, манган и магнезий. Аминокиселината триптофан помага на организма да произведе серотонин - хормонът, който регулира настроението. Чувствата на клинична депресия произтичат от ниски нива на серотонина. Следователно, депресираните хора са склонни да имат ниски нива на триптофан. Освен това, витамин B6 спомага за клиничното хранене, от което тялото се нуждае, за да произвежда серотонин от триптофан.

В Университета в Хавай е било направено проучване с цел да се изясни достатъчно богат на триптофан ли е банановият плод. Учените са изследвали както банани, така и други храни, и са установили, че продълговатите плодове съдържат сравнително умерено количество триптофан. Подобни количества съдържат и голяма част от протеиновите храни, следователно бананите не могат да бъдат уникален и значителен източник на аминокиселината, т.е. те вероятно не могат да предотвратят или лекуват депресия.

Въпреки тези изводи, учените не оспорват емоционалния ефект от хапването на любимия вкусен плод. Съдържанието на фибри в бананите помага на храносмилането, а енергията, придобита от консумацията на 2 узрели банана осигурява повече от едночасова физическа активност. Тъй като депресията се овладява най-вече с интензивни разходки и повече социални срещи, може би този плод не бива да се зачерква с лека ръка от списъка на антидепресивните продукти.

Прочети още:
Приложения на банана...
Бананът и неговите добри черти
Как да направим банани на грил
Сладкото лекарство: бананите
Ще помним какво сме сънували като редовно консумираме банани
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

11 натурални лека срещу депресията

Свързани теми
◾ След 12 години депресията ще е причина №2 за смъртността
◾ Депресията може да е и от полза
◾ Колитът и депресията са свързани
◾ Тай-чи помага на психиката

Преди да посегнем към антидепресантите...
11 ноември 2011, здраве.bg

Когато депресията започне да ни мъчи, за съжаление твърде често лекарите препоръчват антидепресанти още в първия момент. Изписването на лекарства обаче не може изведнъж да изтрие депресията. А дори сълзите, типични за това състояние, понякога могат всъщност да са полезни за здравето. Тъгата не винаги изисква лечение. И мъката, и радостта идват от едно и също място. Ако не можеш да си тъжен, не си способен и на радост.

Разбира се, не е никак добра идея да се пренебрегва съвета на психиатъра, ако е предписал лекарства. Въпреки всички мнения срещу антидепресантите, те наистина могат да спасят живота на някои хора. Но ако не сте съборени от неприятни мисли, не виждате в самоубийството «един съвсем логичен изход» или по някаква друга причина наистина нямате нужда от спешно лечение с медикаменти, струва си да се има предвид, че съществуват някои утвърдени в дългата практика на народната медицина методи, които могат да са от полза при депресия.

Как да преборим депресията

1. Помислете си каква е причината да се чувствате така: Понякога депресията се явява симптом на нещо странично, случващо се в живота, а не отразява дисбаланс на биохимично ниво. Може би работата ежедневно ви поставя на изпитание? Или пък нямате достатъчно сила да признаете, че за съжаление с брака ви е свършено? Чувствате ли се духовно откъснат или сексуално потиснат? Имате ли усещането, че понякога мисленето ви тотално блокира? Или че тялото ви ви предава? Притеснявате се дали ще ви стигнат парите? Отговорете си честно на въпроса кое в живота ви не е наред и се опитайте, дори да е трудно, да стигнете до корена на проблема.

2. Раздвижете се: Правенето на упражнения води до отделянето на ендорфини, които играят роля на естествени антидепресанти.

3. Не пропускайте хранения: Поддържането на стабилно ниво на кръвната захар предпазва от резки колебания в настроението.

4. Преминете на диета, която ще повиши серотонина: Голяма част от антидепресантите действат, като потискат обратното захващане на серотонина към специфични рецептори в мозъка. По този начин се увеличават серотониновите нива. Можете и сами да повишите серотонина си, като наблегнете на някои храни, например:

- Храните, богати на омега-3 мастни киселини (такива са сьомга, сардини, херинга, скумрия и аншоа, която е дори по-богата на омега-3 киселини от другите видове риба).
- Здравословни мазнини като да речем кокосовото масло.
- Храни, съдържащи много протеини и особено аминокиселината триптофан – пуйка, пиле.

5. Избягвайте кофеина – той понижава нивата на серотонин: Ако изпитвате нужда от прилив на енергия по-добре ползвайте L-Тирозин (до 500-1000 mg на ден).

6. Стойте на слънце: Освен че подобрява настроението, това стимулира производството на витамин D.

7. Пробвайте някои добавки: Но, въпреки че можете свободно да ги купите без рецепта от аптеките, силно препоръчително е ползването им да става под наблюдение на специалист – те могат да имат сериозни странични ефекти и да взаимодействат с други лекарствени средства. Магнезият трябва да бъде в достатъчно количество в тялото.

- 5-Хидрокси триптамин 50-300 мг до три пъти на ден. Започнете с 50 мг сутрин. Превръща се директно в серотонин. Ако превишите дозата, може да се почувствате сънливи или да получите диария. Това вещество повлиява тревожността, въпреки че е възможно понякога да доведе до парадоксалното й засилване. Нужно е повишено внимание, ако се приема заедно с антидепресанти.

- Жълт кантарион 300 мг три пъти на ден. Ако не се почувствате по-добре в рамките на една седмица, бавно повишете дозата до максимум 600 мг три пъти дневно. Възможно е да намали ефективността на противозачатъчните средства.

- SAMe (S-аденозилметионин) 200 мг на гладно два пъти на ден. Повишавайте дозата на всеки две седмици до максимална доза от 600 мг три пъти дневно. Много ефикасен антидепресант, но е доста скъп. Страничните ефекти при високи дози включват стомашно чревни неразположения, гадене, тревожност, безсъние.

- L–Теанин 100-600 мг на ден. Ако почувствате сънливост намалете приеманата доза. Съдържа се в зеления чай.

- Рибено масло (ейкозопентаенова и докозахексаенова киселина): 1-3 г на ден с храната.

8. Медитирайте или опитайте т.нар. метод на извиканите образи. Ефектите на медитацията върху настроението са доказани. Избистрянето на съзнанието може да подобри настроението, а носи и множество други ползи за здравето.

9. Регулирайте хормоналните си нива: Ако щитовидните, половите или хормоните на надбъбречните жлези, не са в границите на нормата, това може да се отрази силно на настроението и самочувствието. Направете си изследвания, които е добре да бъдат разчетени от специалист:

- Тестове за оценка на функцията на щитовидната жлеза – TSH, свободен T4, свободен T3, тотален T3, щитовидни антитела
- Тестове за оценка на функцията на надбъбреците – кортизол, DHEA-S (дехидроепиандростендион), прегненолон
- Тестове за оценка на функцията на половите жлези – естрадиол, прогестерон, свободен и тотален тестостерон

10. Положете усилия да укрепите психиката си, като се държите възможно най-неподправено и естествено във всички ситуации. Изключително често носим маски, опитвайки се да бъдем някой, който всъщност не сме. Преструваме се, а след това се чудим защо се чувстваме зле. Упражнявайте се да давате воля на чувствата си и се наслаждавайте на почти чудотворния ефект върху настроението ви.

11. Обсъдете подробно проблемите си: Срещнете се с психиатър, психотерапевт или психолог и говорете за това как се чувствате. Понякога дори само възможността да споделим помага да се справим с всичко, което ни тревожи.

Ако никое от тези средства не ви помогне и се окаже, че наистина имате нужда от антидепресанти, няма място за отчаяние. Понякога дори и да вършим всичко правилно, проблемът се корени в биохимията на мозъка ни и антидепресантите са нужни наистина. Депресията, както повечето болести и на тялото и на психиката, зависи от много фактори и изисква глобален поглед върху здравето ни – не само тялото и ума, но и отношенията с другите хора, работата, финансовото състояние, начина, по който се изразяваме, дори как задоволяваме сексуалните си нужди, дали позволяваме на вътрешното ни Аз да излезе наяве.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

И това ако не е здрав дух, не знам какво ще да е..... :) :) :)

Мисли на една от най-великите руски актриси, която разбира от хумор и не се стеснява да го демонстрира.

[img]http://webstage.bg/attachments/ckeditor ... aya-1.jpeg[/img]


Тъжният задник никога не гърми щастливо.

Ненавиждам лицемерите, които заемат позата на самата невинност.

Целият си живот преплувах в тоалетната в стил бътерфлай.

Склерозата не може да се излекува, може само да се постави в забвение.

Живейте в живия живот и спрете да се навирате по прашните ъгли на паметта си.

Ако болният категорично отказва да умре, дори лекарите са безсилни.

Всеки има право да прави със задника си каквото поиска - например кариера, или да се изтропа върху мераците за кариера на другите.


[img]http://webstage.bg/attachments/ckeditor ... INAL-2.jpg[/img]


По-добре е да бъдеш добър псуващ човек, отколкото тиха, възпитана и лицемерна гад.

Под опашката на най-красивия паун се крие обикновен пилешки задник. Така че, по-малко патос, господа...

Как да се разтълкува посредствеността: никой не идва при вас, защото няма какво да вземе. Разбирате ли моята плитка мисъл?

Когато започвам да пиша спомените си и стигна до фразата: „Родих се в семейство на беден собственик на нефтена компания" – после ми е трудно да продължа...

За да получиш признание - трябва, дори е необходимо, да умреш.

Аз не признавам думата „игра". Може да се играе на карти, на дама. На сцената трябва да се живее.

Всичко хубаво на този свят или е вредно, или неморално, или води до затлъстяване.

Когато получа писмо: „Помогнете ми да стана актьор!" отговарям: „Бог ще ви помогне!"


[img]http://webstage.bg/attachments/ckeditor ... INAL-1.jpg[/img]


Разбира се, че жените са по-умни. Да сте чували някога жена да си е изгубила ума по красивите крака на мъж?

Талантът - това е неувереност в себе си, мъчително недоволство от собствените ти недостатъци, което никога не съм срещала у посредствеността.

Четвърти път гледам този филм и трябва да ви кажа, че днес актьорите играха както никога.

Ако жената казва на мъжа, че е най-умният, значи е разбрала, че друг такъв глупак няма да се намери.

Ако имаш някого, комуто можеш да разказваш сънищата си, нямаш право да се считаш за самотен.

Боже мой, как се изниза животът - че аз дори не съм чула как пеят славеите.

В театъра талантливите ме обичаха, бездарните ме ненавиждаха, а нищожествата направо ме хапеха и разкъсваха на части.

Да се снимаш в лош филм е все едно да плюеш във вечността.

Животът е твърде кратък, за да го хабим за диети, алчни мъже и лошо настроение.

Ненавиждам цинизма - за неговата общодостъпност.

Оптимизмът е недостиг на информация.

Снимки ~ moiarussia.ru
Източник
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Ани, ето тази нейна мисъл много ми импонира:

По-добре е да бъдеш добър псуващ човек, отколкото тиха, възпитана и лицемерна гад.

Благодаря ти, че сподели! :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Изображение

Отказването на цигарите подобрява психическото здраве, показва обзор на световните проучвания

В глобален план тютюнопушенето е една от водещите причини за смърт, която може да бъде предотвратена. Вредният навик причинява повече от 5 милиона смъртни случая годишно, а тенденцията е броят да нараства. В световен мащаб, разходите за здравеопазване, свързани с употребата на тютюневи изделия, се оценяват на около билион долара годишно. Пушенето е основен рисков фактор за развитието на онкологични, сърдечно-съдови и дихателни заболявания. Спирането на вредния навик значително намялява риска от заболеваемост.

Въпреки, че основно внимание се обръща на вредите върху физическото здравето, една по-слабо изследвана, но съществена тема в тази сфера е свързана с взаимовръзката между пушенето и психическото здраве. Макар, че голяма част от пушачите твърдят, че искат да откажат цигарите, много от тях продължават да пушат, т.к. вярват, че това влияе благоприятно на емоционалното им състояние. Те смятат, че пушенето облекчава емоционалните им проблеми, тушира чувствата на депресия и тревожност, стабилизира настроението и им помага да се справят с натрупания стрес. Не е за учудване, че вътрешните убеждения на пушачите влияят серозно върху това дали те искат или не да откажат цигарите.

Изследванията показват точно обратното – съществува силна връзка между пушенето и лошото психическо здраве. Как можем да си обясним това?

Когато не пушат, пушачите изпитват раздразнителност, тревожност и потиснато настроение. Те облекчават тези чувства в момента, в който запалят следващата цигара. Така се формира погрешното убеждение, че пушенето подобрява емоционалното състояние. В действителност пушенето само по себе си причинява тези емоционални проблеми. Пушачите объркват способността на цигарите да премахнат никотиновия глад с убеждението, че цигарите ги правят по-щастливи и спокойни.

Във връзка с тези открития, учени от Центъра за здраве и обществени науки, Великобритания, правят обзор на научните изследвания в тази сфера. Основна цел е да се проучи промяната в психическото здраве при пушачи, отказали се от вредния навик и резултатите да се сравнят с резултатите на участниците, които продължават да пушат.

Обзорът на 26 световни изследвания, проследяващи основното настроение на бивши пушачи в диапазона от 2 месеца до 9 години след отказване от вредния навик, показва, че както субективното качество на живот, така и стабилността в емоционалното състояние значително се повишават при бившите пушачи, в сравнение с актуалните такива.

За оценка на емоционалните характеристики са използвани стандартизирани психологически въпросници и в предвид се взимат само статистически значимите различия. Резултатите сочат, че в сравнение с пушачите, отказалите се от навика демонстрират значително по-ниски стойности по следните скали:
• Тревожност
• Смесена тревожност и депресия
• Депресия
• Ниво на дистрес

Освен това, бившите пушачи показват значително по-висока степен на удовленвореност от живота и преобладаващо позитивно настроение.

Възползвайте се от намаление на пакетната цена на метода за отказване от тютюнопушенето IQS. За повече информация и записване се обадете на 02/ 983 94 94


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Кое е онова нещо, което е станало причина да има оцелели в концлагерите на нацистите?!

"Те притежавали последната, но може би най-важна човешка свобода – във всяко обстоятелство да избират свое собствено отношение към случващото се”.

КАК ЛИЧНОСТТА СЕ ПРЕВРЪЩА В БИОМАСА?
"Уроците" на нацистите и къде ги срещаме в съвремието си

http://kingsman.bg/stories/adskata-shes ... nacistite/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Престани да се оплакваш

– Учителю – попитал ученикът, – защо има толкова трудности, които ни пречат да постигнем целите си, отклоняват ни от избрания път и ни карат да се признаем за слаби?

– Това, което ти наричаш трудности – отговорил учителят, – в действителност е част от твоята цел. Престани да се бориш с това. Просто помисли за тези трудности и ги вземи под внимание, когато избираш своя път. Представи си, че стреляш с лък. Мишената е далече, наоколо се е спуснала гъста мъгла и ти почти не виждаш целта. Ще се бориш ли с мъглата? Не, ще почакаш докато излезе вятър и я разпръсне. Сега вече виждаш мишената, но вятърът отклонява твоята стрела. А сега ще се бориш ли с вятъра? Не. Просто ще определиш каква е посоката му и ще промениш ъгъла, от който стреляш. Твоят лък е голям и тежък и не ти достигат сили да опънеш тетивата докрай. Ще се бориш да го промениш? Не, ще тренираш мускулите си, за да придобиеш повече сила и всеки следващ път ще можеш да опъваш тетивата по-добре.

– Да, учителю – казал сърдито ученикът, – но има хора, на които лъкът е лек и удобен, и винаги стрелят в ясно и безветрено време. Защо моят изстрел трябва да срещне толкова препятствия по пътя си? Защо целият свят се съпротивлява на моето движение напред?

– Никога не гледай другите – усмихнал се учителят. – Всеки има своя лък, своята мишена и своето собствено време за изстрел. За едни хора изстрелът се превръща в точно попадение, а за други – възможност да се научат да стрелят.

Учителят замълчал, навел се по-близо до ученика си и тихо продължил:

– А сега ще ти открия и една жестока тайна, момчето ми. Мъглата не се спуска над земята, за да попречи на твоя изстрел, вятърът не духа, за да отклони стрелата ти, а тежкият лък не е създаден, за да те накара да осъзнаеш колко си слаб. Всичко това съществува само по себе си. Ти си решил, че можеш при тези обстоятелства да уцелиш точно мишената. Затова, или престани да се оплакваш от трудностите и започвай да стреляш, или смири гордостта си и си избери по-лесна цел. Такава, която можеш да уцелиш със сигурност.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор