ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

И два от коментарите след горната статия, с които съм съгласна:

petzel

Мистерията, защо не помним как сме били бебета
-----------------------------------------------------------------------
КАЗВА СЕ ПРЕРАЖДАНЕ ,ТОЧНО ЗАТОВА НИЩО НЕ СЕ ПОМНИ А В ПОСЛЕДСТВИЕ СЕ РАЗВИВА ИНДИВИДА а родители в последствие показват пътя по който да върви бъдещето дете за да се изгради или като човек с чувства или звяр.

10.01.2017 18:51
BugMeNot

Да и аз това съм чел. Бебето докато плаче му се изтрива паметта от предишния живот. За това и хората плачат естествена реакция срещу загубата и мъката подсъзнателно с цел да забравят. Те цяла религия насила въведоха за да скрият истината от нас. Но който се интересува ще научи.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Как да се справим с разочарование и обида?

Публикуван в: Семейни отношения / От Стоян Георгиев / 11 March 2015

Неизбежно е да се сблъскаме с разочарование и обида в живота си.

Понякога се срещам с някои изключително лъчезарни и ведри на пръв поглед хора. Колко голямо е учудването ми обаче, когато започнем да говорим за някои от ситуациите, които те са преживяли в миналото и това привидно спокойствие бива измествано от гняв и разочарование.

Когато стане въпрос за други хора (и особено за точно определени) много от нас се оказват изпълнени с негативни емоции, страх и гняв. Ние се опитваме непрекъснато да намерим бързи решения, за да задушим преживяното и да прикрием мислите на безпокойство, причинени от тези минали ситуации.

За съжаление, бързите решения са обикновено временни и неефективни начини за справяне с вътрешен проблем и натрупан негативизъм. Да, може би ще ни помогнат за ден-два, но коренът на проблема остава незасегнат, докато в крайна сметка се огънем под напрежението и установим, че не можем да продължаваме повече така.

Можеш ли да си представиш как твоето вътрешно състояние се променя и ти намираш начин за трайно справяне с тези негативни емоции? Това е напълно възможно и се практикува за години чрез така наречената 12 steps-програма.

Нарича се вътрешно изцеление…

Ето къде е проблемът – разочарованието, страхът и гневът работят заедно. Ние попадаме в триизмерен капан:

а. Страхуваме се от бъдещето;
б. Ядосани сме на настоящето;
в. Изпълнени сме с разочарование към миналото.

Ето къде е лекарството:
– Лечението за страха е вярата!
– Лечението за гнева е любовта!
– Лечението за разочарованието е приемането на реалността и прошката!

Какво представлява разочарованието?

Когато моите клиенти се запишат за една от нашите интензивни програми (виж http://www.aisk.bg" onclick="window.open(this.href);return false;) неминуемо споделям с тях една мисъл на Малахи МакКорт: “Разочарование означава да приемеш отрова, а да очакваш да умре някой друг”.

В психологията разочарование е, когато изпитваме негативни чувства към друг човек или място поради реална или въображаема преживяна несправедливост.

Основната причина да бъде толкова трудно да се избавим от чувството на разочарование е факта, че сме заобиколени от хора, които непрекъснато ни дават съвети какво да направим. Ето някои от тях: “Стъпи върху него”; “Остави го да си отиде”; “Забрави го” или пък “Това е вече в миналото”.

Ние приемаме тези сигнали за чиста монета и започваме да правим следното:
– игнорираме разочарованието;
– борим се с разочарованието;
– заключваме разочарованието;
– отричаме разочарованието;
– забравяме разочарованието.

Но нищо не се случва…

Единственият начин да се справим с нашите разочарования от миналото е да ги посрещнем право в лицето, да ги признаем, почувстваме и да се изцелим от тях. Разбира се, това не става автоматично и е процес, а също ще изисква огромна доза фокус, посвещение и сила на волята.

Един доказан метод за справяне с разочарованията е да вземем лист хартия и да го разделим на три части. В първата колонка можем да опишем имената на всички хора, които са ни наранили (или си мислим, че са ни наранили), във втората – конкретното тяхно действие, а в третата – коя сфера от живота ни е била засегната. По този начин ще “визуализираме” нашите разочарования и ще имаме представа с какво точно се занимаваме. Следващата стъпка ще бъде да вземем решение да простим и да се въоръжим с търпение, като при поява на същите преживявания се научим да овладяваме процеса.

Ето как го контролираме:

[img]http://www.semeistvo.bg/wp-content/uplo ... .41.07.png[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Десетте най-важни емоционални нужди

Публикуван в: Семейни отношения / От Стоян Георгиев / 1 February 2017 /

Днес искам да споделя с теб една от най-важните причини за отдалечаване на партньорите в семейния живот…

… неснабдяването на техните емоционални нужди.

С настоящата статия искам да ти помогна да определиш кои са най-важните ти емоционални нужди и да оцениш колко ефективно ги снабдява твоя партньор.

Тъй като тези емоционални нужди са развити от д-р Уилард Харли, чийто материали ползвам в практиката ми на семеен консултант, бих искал да те насърча първо да прочетеш статията за емоционалната банка.

Какво имам предвид под “емоционални нужди”?

Тук става въпрос за непреодолима вътрешна жажда, която след задоволяване носи огромно чувство на щастие и удовлетворение.

Ако тази нужда остане незадоволена, се случва обратното – ти оставаш с усещане за нещастие и неудовлетворение.

Налице са вероятно хиляди емоционални нужди, различни и строго индивидуални за отделните хора.

Все пак, някои от тези нужди са незаменими и предизвикват огромно чувство на еуфория.

За съжаление, мъжете и жените имат склонността да не задоволяват тези нужди и отдалечаването е налице…

Тези нужди са наречени от д-р Харли “най-важните емоционални нужди”, тъй като носят най-голямо удовлетворение и са десет на брой.

За всеки индивид обикновено са силно характерни пет емоционални нужди, от чието снабдяване зависи и чувството на привързаност и привличане.

Свързано събитие: Училище за успешен брак 2017. Научи повече за училището!

Ето и най-важните емоционални нужди:

1. Обич и привързаност – несексуално изразяване на внимание чрез думи, картички, подаръци, прегръдки, целувки и мили жестове. Този вид нужда създава обстановка, която недвусмислено и системно изразява любов и грижа.

2. Сексуално удовлетворение – тази нужда е свързана с приятен, редовен и удовлетворяващ сексуален живот.

3. Интимен разговор – става въпрос за открито споделяне на чувствата по теми от личен интерес и за предстоящите планове и намерения.

4. Съвместна почивка – нуждата да се включиш в дейности през твоето свободно време в компанията на поне още един човек.

5. Честност и откритост – този вид нужда очаква искрено изразяване на положителни и отрицателни емоции, споделяне във връзка с минали събития, случки от ежедневието, ангажименти и планове за бъдещето, без да се оставят лъжливи впечатления у другия брачен партньор.

6. Физическа привлекателност – този вид нужда взема предвид физическите качества на противоположния пол, които са естетически и удовлетворяващи.

7. Финансова подкрепа – тази нужда е свързана с осигуряване на нужните финанси за подслон, поддръжка на дома, храна и облекло, за да се поддържа приемлив стандарт на живот за семейството.

8. Помощ в домакинството – управлението на задачите в домакинството и грижата за децата, които осигуряват подходяща и свободна от стрес атмосфера.

9. Посвещение към семейството – тази нужда е пряко свързана с възпитанието и образованието на децата в рамките на семейната единица.

10. Уважение – нуждата от това да получаваш оценяване, признателност и възхищение от страна на партньора.

Свързано събитие: Училище за успешен брак 2017. Научи повече за училището оттук!

Упражнение за определяне на вашите емоционални нужди: Нека всеки от партньорите посочи кои са петте най-важни нужди според него/нея. Какво ще направите, за да ги снабдявате по-ефективно?

В следващите материали ще продължим темата за вашите най-важни емоционални нужди.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Замислих се нещо... От долу изброените важни емоционални нужди, кои 5 са от изключително значение лично за мен самата:

1. Обич и привързаност – несексуално изразяване на внимание чрез думи, картички, подаръци, прегръдки, целувки и мили жестове. Този вид нужда създава обстановка, която недвусмислено и системно изразява любов и грижа.

2. Сексуално удовлетворение – тази нужда е свързана с приятен, редовен и удовлетворяващ сексуален живот.

3. Интимен разговор – става въпрос за открито споделяне на чувствата по теми от личен интерес и за предстоящите планове и намерения.

4. Съвместна почивка – нуждата да се включиш в дейности през твоето свободно време в компанията на поне още един човек.

5. Честност и откритост – този вид нужда очаква искрено изразяване на положителни и отрицателни емоции, споделяне във връзка с минали събития, случки от ежедневието, ангажименти и планове за бъдещето, без да се оставят лъжливи впечатления у другия брачен партньор.

6. Физическа привлекателност – този вид нужда взема предвид физическите качества на противоположния пол, които са естетически и удовлетворяващи.

7. Финансова подкрепа – тази нужда е свързана с осигуряване на нужните финанси за подслон, поддръжка на дома, храна и облекло, за да се поддържа приемлив стандарт на живот за семейството.

8. Помощ в домакинството – управлението на задачите в домакинството и грижата за децата, които осигуряват подходяща и свободна от стрес атмосфера.

9. Посвещение към семейството – тази нужда е пряко свързана с възпитанието и образованието на децата в рамките на семейната единица.

10. Уважение – нуждата от това да получаваш оценяване, признателност и възхищение от страна на партньора.


Точки 1, 2, 7, 8 и 10 - това са моите изконни нужди в партньорските ми любовни връзки. Беше ми полезна тази информация. Определено!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

За феномена ПРОЕКЦИЯ

http://semeistvo.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;семейство/семейни-отношения/хармонични-отношения/
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

"Първият лекар е слънчевата светлина.
Вторият лекар е чистият въздух.
Третият лекар е чистата вода.
Четвъртият лекар е естествената храна.
Петият лекар е гладуването.
Шестият лекар са физическите упражнения.
Седмият лекар е почивката.
Осмият лекар е добрата стойка.
Деветият лекар е разумът."
Пол Брег
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Каква е рецептата за дълголетие на японците?

[img]http://i.newsroom.bg/uploads/photo_asse ... 8c05fb.jpg[/img]

Вижте повече за "Икигай" като житейска философия

Японците са световно известни с рекордния си относителен дял на хора, които доживяват до 100. Според експерти тяхното дълголетие се крепи върху три основни стълба: добра храна, добри приятели и „Икигай“.

Думата „икигай“ няма директен превод на български език, но означава осъществяване на онова, за което човек живее или, иначе казано, „икигай“ е причината да ставате сутрин от леглото. Според експерти съвременният западен човек може да осмисли тази житейска философия, като си отговори на четири основни въпроса: какво обича, в какво е добър, с какво е полезен на света и за какво биха му платили. За японците постигането на вътрешен баланс е процес, продължаващ цял живот, който може да няма нищо общо с работа и доходи.

„Икигай“ не е начин на живот, но може да подобри живота ви, коментира Гордън Матюс в своята книга „Какво осмисля живота: как японците и американците възприемат света?“. Според него японската концепция не бива да се възприема като нещо грандиозно или странно, а като нещо съвсем обикновено.


Лично аз си превеждам думата като "житейска мисия" или "призвание", това, заради което си се родил на тази Земя - бел. моя - Деси
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Най-кратката консултация или как да убием детето си

... 18 минути продължи всичко. За първи път.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Мерило за любовта не е времето. Любовта се мери по трансформацията.

Понякога в най-дълготрайните връзки се отбелязва най-малък ръст, докато най-кратката среща променя всичко.

Сърцето не носи часовник, то е безвременно. Не го е грижа колко дълго познаваш някого. Не му пука дали си стигнал до 40-годишнина, ако във връзката се е изгубила сочността.

Това, от което се интересува сърцето, е резонансът - резонанс, който го отваря, резонанс, който го оживява, резонанс, който го зове да се върне у дома.

И когато го открие, трансформацията започва...

Джеф Браун

[img]http://www.highviewart.com/uploads/cach ... 823444.jpg[/img]

В горния текст ми направи впечатление думата "сочност". Сочността във връзката. Текат ли през нея живителни сокове или не? Спаружена ли е или е млада? ... Хубава думичка. Изпълнена с конкретен смисъл в случая. Много ми хареса вложения оттенък. И другите думи - трансформация, ръст, промяна, сърце, резонанс...

Просто ми се прииска да споделя с вас :923 :923 :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор