Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Свобода на словото
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от cchery »

Момичета, вижте на каква тема си говорим с Нелката във фейсбук - ще ми е интересно да чуя и вас:

Защо майките имат вина за мухльовците наоколо



Жените постоянно се жалват, че нямало мъже наоколо.
Да ги съжалим ли? Не мисля, че трябва да ги съжаляваме, защото те възпитават синовете си като момичета.

Лигавят ги в доучилищна възраст, изпадат в истерична криза от всяка синина или падане (Боже, господи, Жорко, веднага слез оттам!). Хвърлят се да ги спасяват, ако синовете са се качили по-високо от третото стъпало на катерушката. Обуват им някакви шортички до петгодишна възраст и ги хранят с лъжичка.

Резултатът е логичен: капризни полумомчета с хлътнали гърди и кецове и с лачена чантичка аdidas през рамо, мечтаещи само родителите им да натрупат богатство поне за един военен завод.

Какво влиза в понятието "мъж"?

Мъжът трябва да е силен. А това какво означава?

Да взема бързи решения и да носи отговорност за тези решения.

Въпрос към родителите - учи ли се синът ви самостоятелно да взема решения и да носи отговорност за тях?

Да вземаш решения и да носиш отговорност са двете страни на един медал. Свободата е едната страна. Ограничаване на свободата е другата.

Например: мъжът взема решения, но отговорност за тях носи жената. Това не е мъж, а мамино детенце.

Мъжът не взема решения, но носи отговорност за тях. Това не е мъж, а мъжленце.

Свободата започва със самоограничението.

Има една източна поговорка, която гласи: "Първи пият вода камилите, защото нямат ръце. Втори пият мъжете, защото нямат търпение. Последни пият жените".

В адекватната (не мюсюлманска) схема за възпитание, правилата трябва да са по-различни: "Най-хубавото - на мама. Защото тя е момиченце. След това на котката - защото е безпомощна и зависи от нас. А после сме ние с теб. Защото сме мъже".

На каква възраст детето става мъж?

От момента на осъзнаване на себе си като личност. Психолозите знаят кога се случва това. На три години!

Да, мили мои мами. Още на три години вашият син е или мъж, или при него започват полови изкривявания. И колкото повече се отнасяте с него не като с мъж, толкова повече ще се засяга мъжкото му начало. А всички потиснати и неправилно развиващи се мъжки инстинкти после се проявяват в извратена форма: агресия, извращения, ненавист или тотално неуважение към женския пол и други.

От тригодишна възраст на момчето трябва да се казва: "Ти си мъж". И трябва да започне да се учи на думите "Длъжен си!".

Тъжно е, но е факт, че вашите фрази като "искам да го направиш както ти казвам и не ме интересува нищо повече!" или "казах така, защото си длъжен" водят до развитието на социопатична личност. Огледайте се и ще видите тълпи от мъжленца, неспособни да се накарат да направят каквото и да било действие.

Мъжът е длъжен:

Да може да търпи.
Да може да преодолява себе си.
Да умее да греши.
Да умее да бъде нежен.
Да умее да бъде груб.
Да умее да бъде различен.
Да умее да отговаря за думите си.
Мъжът трябва да умее да БЪДЕ.

Да. Към детето трябва да се отнасяте като към възрастен. Това не означава, че с него не трябва да се играе, да му се прощават грешки, да му се дава нежност, да не му се усмихвате.

Детето има право да греши. Момчето изследва света наоколо и неговите граници. Знаете ли защо мъжете приличат на деца? Защото мъжете също преместват границите на този свят.

Момчето не трябва да бъде наказван за грешките си. Те трябва да бъдат поправени. От него самия. Самостоятелно. Но с ваша помощ и подсказване.

- Това е твоята стая. Сам си ѝ стопанин - сам ще прибираш, сам ще разхвърляш.

- Мама също е момиченце. Колкото повече ѝ помагаме - толкова по-доволна ще е тя и ще мрънка по-малко.

- Сгазил си лука - отговаряй за постъпките си.

- Ти можеш всичко сам.

- Ти на първо място си защитник на семейството.

- И не забравяй. Ние сме заедно.

- Има проблем? Значи има и решение.

Дами, отгледайте от синовете си истински мъже!

Някакви барби-бой в излишък вече са отгледани от вашите предшественички...

Източник: spisanie8.bg
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от dexter »

Да се включа аз, понеже нямам син :plezya se . Виждала съм майки-орлици, които правят синовете си неспособни да се справят с нещата от живота - жалка картинка. Не бих казала обаче, че е тенденция по отношение само на момчетата. Винаги настръхвам като чуя противопоставяне на жените и мъжете. Какво трябва да означава "като момичета"? Т.е. е ок за момичето:

Да НЕ може да търпи.
Да НЕ може да преодолява себе си.
Да НЕ умее да греши.
Да Не умее да бъде нежна.
Да НЕ умее да бъде груба.
Да НЕ умее да бъде различна.
Да НЕ умее да отговаря за думите си.

Никак не съм съгласна!

Според мен статията е писана от поредната недоволна жена. Мисля, че всички изброени качества са еднакво валидни както за възрастни мъже, така и за възрастни жени. Просто хората трябва да пораснат и отговорност на родителите им е да им позволят да го направят. Без значение дали отглеждат дъщеря или син.

Отново публикувам статия, която ми направи впечатление онзи ден и е някакъв отговор на въпроса къде изчезнаха истинските мъже. Очевидно някои хора смятат, че не са виновни само майките :).

http://www.kultura.bg/bg/article/view/26040
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Kleo »

Аз като майка на син наистина се старая да се отнасям така към него и да го науча на такива неща, които ще му бъдат полезни за в бъдеще. За времето, в което ще бъде мъж. Не понасям лигльовци и мухльовци, неспособни да се грижат за себе си, а камо ли да полагат грижа за някого другиго. Декс, съгласна съм, че точно тези изброени качества е добре да бъдат притежавани от зрелите възрастни индивиди и от двата пола. Но има няколко качества, които ми е някак неприемливо, ако не бъдат налични точно у мъжете. Темата е хубава. Защото наистина има майки /и баби/, които така отглеждат синчето /внучето/ си, че го правят направо обратното-на-мъж. Тази тенденция е неприятна и направо опасна.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Kleo »

"Ние - мъжете, синко, сме лигльовците на дядо Боже..."

Изображение

Да си поговорим за мъже. За всички мъже, които някога сме познавали. И не, не се опитвам да сложа всички мъже под един общ знаменател и да ги заклеймя. Напротив... Обичам всеки един мъж в живота си и още повече и всички тези, които вече не са в него. На този свят сме, за да се учим един от друг. Как се обича, как се пази достойнство, как се прави някой щастлив. И всеки един урок идва след грешка. А всяка грешка ни дава право на ново начало. На нова надежда. Много често си говорим какво значи даден мъж за нас или ние за него и не се задълбочаваме в отношенията ни, ако вече не сме заедно. Ето това е грешка вече... С риск да не ви се хареса, аз знам, че съм оставила следа във всеки един от мъжете в живота си. Дали хубава, дали прекрасна... дали отвратителна. Но следа. Не съм успявала да бъда просто крайпътен камък. А понякога съм искала. Самохвалството ми не спира до тук. Четете още малко... Аз не съм ангел, не съм и дявол. Но имам душа на фея. И това не е мое твърдение. Един от мъжете в живота ми реши да ми сложи този етикет. Може би всеки мъж има своя ангел. И я нарича "Ачо" на галено... знам ли?!

***
"- Ние - мъжете, синко, сме лигльовците на дядо Боже. Особена грижа сме му - голяма и ласкава. Дава ни един ангел за майка и ни изпраща винаги още един - да ни изправи, да ни събере, да ни върне на света. И пак в женски образ.
- Голямата любов?
- Не, момчето ми! Голямата жена. Голямата жена не винаги е голямата любов. А и да ти кажа една тайна- голяма любов няма. Всяка голяма любов е предпоследна, като заповедите в казармата.
- А голямата жена?
- Тя е вторият ангел. Идва в най-тъмната част от живота ти и те спасява. След което ти я изоставяш...Или поне аз така направих.
- Но защо, дядо?!
- Заради младата, заради русата, заради множественото число, заради дълга, заради детето, все заради нещо, сине....
- И пак не разбирам. Защо си изоставил ангела?
- Защото, момче, с ангел се живее трудно. Иска се много кураж, а пък аз съм лигльото на дядо Боже. И като истински лигльо си позволих лукса да се страхувам и да се глезя повечко от необходимото.
- И къде е сега ангелът ти?
- Като всеки ангел - пази ме от разстояние от мен самия, но е достатъчно близо, за да ме спаси бързо, ако се наложи."

Мария Лалева, "Живот в скалите"

Редактор: Росица Костадинова
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Kleo »

МОМИЧЕТА, ВИЕ САМИ РАЗВАЛЯТЕ МЪЖЕТЕ СИ

Изображение

Представяме ви един интересен руски психолог с 30-годишен стаж, който не се притеснява да нарече нещата с истинските им имена. Михаил Лабковский напълно опровергава модерните от няколко години насам теории как да накараш мъжа да се чувства добре, да те носи на ръце, да те обгрижва и да се държи с теб като с принцеса. Според него когато жената се поставя пред мъжа като слаба и зависима, изобщо не си помага, а напротив. Често жените стигат до задънена улица във връзката си, защото следват шаблони и не осъзнават, че с постъпките си влияят негативно на характера на мъжа и поведението му. Ето и петте най-чести типа грешни поведения, които допускаме в семейните отношения:

1. Искам да се наспя!
Да започнем със следната ситуация: в семейството се ражда дете. След първите дни, когато възторгът и шокът са се уталожили, мъжът казва на жена си: „Скъпа, трябва да ставам рано за работа, искам да се наспя“. В 90 % от случаите, жената приема това като задължение и прави всичко възможно, детето да не пречи на собствения си баща да спи. В някои случаи, дори се изолира с него в отделна стая, за да има таткото нормален сън. Логиката й е проста – той храни семейството, трябва да си почине. Като че ли, когато мъжът тръгне за работа, жената ще легне да спи, за да се възстанови след безсънната нощ. Да, а в почивните дни таткото също не бива да бъде безпокоен, той трябва да си почине, защото е работил цяла седмица! А ако изяви желание да излезе да разходи бебето с количката е направо герой. Нищо, че младата майка е правила двуразови разходки всеки божи ден.
Един момент! Това не е нейното лично, а тяхното общо дете!
В тази ситуация жената сама си е виновна, защото по всякакъв възможен начин я подкрепя. Грешката й е не само, че се претоварва, но и разрушава семейната цялост (формира се диаспора „майка-дете“, която изолира таткото). Съществено се понижава вероятността в бъдеще бащата да има близки доверителни отношения с детето си. Най-обидното е, че се губи чувството за единство, което съществува, когато няма отделни участници в проекта „семейство“ с разпределени задължения, а екип, който се справя с всички предизвикателства заедно. Често ме питат: „А кога можем да оставим детето с баща му?“ Веднага след като се приберете от родилния дом. Нахранете бебето и идете на фризьор, да се поразходите или да се срещнете с приятелка. За един-два часа новороденото съвсем спокойно може да бъде оставено насаме с баща му. От това само ще има полза.

2. Защо ти е да се връщаш на работа?
Хлапето пораства, става на 3 години, време е майка му да се върне на работа. И в този момент някои мъже правят следния ход: „Защо ти е да се връщаш на работа? Аз изкарвам достатъчно, остани с детето“. Наистина в много случаи заплатата на жената е по-ниска, защото тези три години, които е прекарала с детето, са я върнали назад, спрели са кариерното й развитие и е много вероятно, след дългата пауза, да й се наложи да започне отначало.
Много е важно в този момент да не се поддадете на внушението. В практиката си съм срещал много жени, които са се съгласили с мъжа си, че така ще е най-добре за децата, а след 10-15 години същият този мъж си е събрал багажа и ги е напуснал. Те остават без професия, без доходи, загубили деловите си навици, на около 40 години, съвършено безпомощни. В най-добрия случай могат да разчитат на адекватна издръжка, но това са наистина редки случаи.
Трябва да разберете, че предлагайки ви да останете вкъщи, мъжът не се грижи за вас. Грижи се за себе си. Това или е опит да ограничи социалните ви контакти от ревност или поради други съображения, или е начин да скрие страха си, че може да се окаже не толкова успешен на фона на вашата кариера, или просто е невротик и получава удоволствие от това да ви потиска.
Всяка, подчертавам, всяка жена, която стои вкъщи с години и са занимава само с домакинството (изключвам все по-честите случаи на работа от вкъщи) и отглеждането на деца деградира. Това е неизбежно. И в крайна сметка на мъжа му става скучно и започва да се отнася към нея снизходително, а оттам до раздялата крачката е само една. И забележете, изначално мъжът за нищо не е настоявал, жената с радост е прегърнала идеята да си остане вкъщи, защото за всички така ще е най-добре. Дали?

3. Много е скъпо!
Друг аспект: жените често се оплакват, че мъжете напоследък не са особено щедри – за всеки поискан лев трябва да обясняваш защо ти е, непрекъснато се оплакват от високите цени, не им се излиза да вечерят навън, защото това са разходи, дори да им е по възможностите. Как се случва обикновено – мъжът произнася фразата: „О, тук е много скъпо!“, на което жената веднага откликва – „Добре да потърсим по-евтино място“. Край. Загуби. Правилният отговор е: „Скъпо, но пък сигурно е вкусно, хайде да опитаме!“ Разбира се, съществува и другата крайност – непрекъснато да се изискват подаръци. Това също не бива да се допуска.

4. "Аз сама!"
Четвъртият тип женско поведение, с което се „развалят“ мъже, може да бъде описан с фразата „аз сама“. „Аз сама ще измия“; „аз сама ще приготвя“; „аз сама ще сложа детето да спи“; „върви, не ми се пречкай“; „ти си почивай“. Много скоро мъжът свиква с това „аз сама“ и с факта, че никой не иска помощта му и се оттегля на дивана без никакви угризения. Той си е предложил услугите, казали са му „няма нужда“. Всичко е точно.
В крайна сметка всичко се свежда до това, за което говоря на всяка своя лекция: не трябва да търпиш, не трябва да поставяш себе си по-ниско от мъжа си, не трябва да отстъпваш. Ако ти е нужна помощ – кажи, ако те дразни поведението му – кажи. Веднъж! Любящият мъж ще те чуе, ще промени поведението си, равнодушният ще продължи все едно нищо не се е случило. Но това има и обратна страна: ти трябва да решиш ще се примириш ли с тези негови особености. Ако го приемаш, не му натяквай и не пили мозъка му при всеки повод. Ако не го приемаш – напусни го и пощади своите и неговите нерви.

5. И последно правило: не изяснявайте отношенията си пред свидетели.
Пред останалите вие сте екип, който се подкрепя един друг. Отношенията се изясняват насаме. И никога не осъждайте човека – осъждайте постъпката, действията му. „Ти не ми помагаш достатъчно.“ – да. „Ти си мързелив.“ – не. Още по-губещо е да го сравнявате с друг. Ако колегата Иван е станал шеф, а вашият мъж не, значи просто не иска или не може да бъде такъв. Искате мъж на позиция? Ами търсете, има и свободни такива, макар да не са много. Но не позволявайте да сравняват и вас. Той предпочита стройна блондинка, а вие сте пищна брюнетка? Свободен е да я търси. Всеки човек е ценен с комплекса от качества, които притежава, нелепо е да приемаш характера, отричайки външността и обратното. Не бива да унижаваме човека заради това, че не съответства на идеала в главата ни.

Източник: mamaninja.bg
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Kleo »

Малко хумористично, от същия сайт:

До сина ми

Автор: Траяна Кайракова

[img]http://mamaninja.bg/media/k2/items/cach ... 6e9a_S.jpg[/img]

„Сине, сине, ти си ангел мой...“ Тъй пееха едно време. Ангелите ми излязоха, майка, додето ти решиш да излезеш. Не стига, че зарита и заблъска още от третия месец в корема ми, ами и десет дена след термина се чудеше колко още да останеш вътре. Ходех като Моби Дик, ама не бях във вода, а от мене хвърчеше вода. Все пак изчака да станат 41 градуса навънка, че тогава да се закучиш да излизаш. Добре, че ти няма да изпиташ това, че мъжкият праг на поносимост е бая нисък. След почти десет месеца бременност, раждането ми се видя като песента“ ... и се моля на всички богове – уволнение!“, считай раждане. Началник ще е тоз юнак – вика акушерката, гледай как си е подложил ръката под бузката. Чудя се аз що не бързаш да излизаш, пък то ти си се намествал като голям шеф.

Че като ревна, до втори клас не спря. Не ставай певец, майка. В таз фалшива тоналност, дето я подкара, няма и с уста свястна мелодия да докараш.

И лекар не ставай. Три години по три пъти пневмонии те халосваха все на хубав ден. Ха се е задал празник и аз с тебе в болница. Чантата, памперсите и телевизорът все до вратата строени, че без детско филмче мира нямаше. Тъй ревеше, че и храна не искаше никоя сестра да ни донесе, че да не оглушее. Добре, че после намерихме една хомеопатка, дето за една година те опатка, и прибрахме телевизора на мястото му. Пък сетне какво не беше. За една седмица седем пъти в бърза помощ ходихме. Глава ли не пука, крак ли не изкълчва, восък в окото си навря, падна от мивката и като индийка с точка ходи две недели между очите, умириса ни душите със салмонела, ечемик си докара от толкоз пулене в телевизора и накрая един зъб собственоръчно си изби. Тъй ни беше докарал, че баща ти, преди да си дойде, звънеше да пита да прибира ли колата в гаража, или да чака да те кара в спешното. От болници си си отзел. В тях да влезеш само децата ти, като се раждат, и то на изписването. Да гледаш как точно се раждат, не вярвам да ти хареса. Най-много да припаднеш, че слабичък тий келя.

И фармацевт няма да стане от тебе, майка. Не ги разбираш тия работи. Помниш ли кога те заболя коремът и ти изписаха свещички за дупето? Тъй пищя, че събра махлата, щото реши, че са за рожден ден и ще ти ги запаля отзад. Сетне ме пита може ли вече да пръцкаш, щото сестра ти ти казала, че а си пръцнал, а си гръмнал.

Молех се да проговориш, пък сетне се кръстех да млъкнеш. Все ми обясняваше колко съм ужасна. Питах те що тъй мислиш, пък ти ми предложи да поживея малко със себе си, тогава съм щяла да разбера. Още не съм разбрала, ама баща ти сигурно знае.

От ритането в мене, сетне и вкъщи, разбрах, че футбол те влече. Не ставай футболист, мама, освен ако не удариш един трансфер в Барселона, че и аз рано да се пенсионирам, и ти да си уреден доживот. По-добре шах научи. Хем няма да си контузен, хем на стол ще си почиваш, пък и мозъкът ти паяжина няма да хване. Като искаш, пак ритай за здраве.

И татуировки не си прави, майка. Дето се чудеше оня ден как ли ще изглеждаш с тях, баща ти каза, че преди туй ще те насини, да знаеш как ще изглеждаш след тях.

Свястна жена си намери, сине. Не я гледай на хубост. Те хубавите ябълки свинете ги ядат. Ти не си от таз порода. Да може да готви, гащите да ти изпере и децата ти да гледа. Ще свикне, че още я караш като в детската градинка – хапваш, спинкаш и все за нещо мрънкаш. С чиста съвест ще те предам. Чаши и чинии можеш да чупиш, на компютъра да седиш денонощно, книги от четене не късаш, глух си, ако не ти отърва. С нищо няма да й пречиш. Хубавец си, хитър си, тарикат си. Без много зор се оправяш. Тъй не разбрах без четене как оценките си изкарваше. Ако четеше, досега в Космоса да си полетял.

Ама и космонавт не ставай. Като се ожениш, ще ме забравиш, пък отлетиш ли там горе, хич и няма да ми се обадиш. Няма да ти се сърдя, да знаеш. Ограничавай си обажданията, че оназ сметка в пети клас от 600 лева, дето ми я навъртя, още ми е заседнала на гръцмуля.

И учител не ставай, сине. Като те знам как учиш, най-много да объркаш децата с нещо. Не слушай, че постоянно вдигали учителските заплати. Като вземат данъка, даже по-малка става, ама нали трябва да имат бабите пред блока за какво да клюкарят. Нали виждаш аз как съм прокопсала от туй пусто училище. Ама напук ще живея до 100 години, пък сетне, колкото Господ дал. И да не забравя – ако един от нас с баща ти умре, аз ще ти гледам децата, не бой се.

Хубава професия си избери, майка. Много зор да не си даваш, да не се препотяваш, че бърже изстиваш. Не знам каква ще е, ама ако е за много пари, да уредиш и баща си, че с неговата митничарска заплата сме заникъде. И тя взе да не стига.

Хич нищо да не направиш от туй, дето ти заръчвам, едно запомни, сине, - човек стани и човечен бъди.Тъй все човеци ще срещаш и добро ще правиш.

Като умра един ден, не идвай да ме наглеждаш и преливаш, че да не харчиш гориво. Гледай си жената и децата. Помниш ли онуй първото писмо, дето исках да ми напишеш, че да спреш да ревеш, като те оставих сам за десет дни на село? „Мамо, може ли да е пълно с мъка и любов?“

Да знаеш, че отгоре и аз ще те гледам с мъка и любов, майка. И да искаш от майчината любов няма да избягаш!

Обичам те!

Мама
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Kleo »

Оковите на майчината Любов - просто нямам думи, честно! :1215
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Kleo »

Децата задължително трябва да работят оттук - цък!

29.11.2017

Децата по филмите се прибират вкъщи, влизат в детската си стая и тихо и кротко играят на каквото там решат докато мама и татко не ги викнат за вечеря.

Децата в реалния живот често се държат така, че на родителите им идва да се завият през глава на дивана и да чакат кротко и в ембрионална поза малкото чудо да навърши пълнолетие.

Всеки, който има деца под 5 годишна възраст знае, че е фактически невъзможно да се свърши каквото и да е, без да ти виси едно, а понякога и две, деца на всеки крак.

Ако пък не виси, то сто процента ще се опитва да оближе контакта, да изпече вилицата в чушкопека или да изпере котката в пералнята.

За да си спестите всичко това, има едно много просто решение – намерете работа на детето.

Ако ще пълните пералнята, дайте му на него да прибере дрехите в нея.

Да, ще стане по-бавно, вероятно за около 40 минути, но пък през това време ще можете да сготвите докато го държите под око – и него, и котката.

Ваденето на дрехите от пералнята също е чудесно занимание за всеки, който може да стои прав.

Когато пък мятате, особено ако мятате вътре вкъщи, жертвайте чифт чорапи и ги дайте на детето да ги метне то.

Обещаваме ви, че то толкова ще бъде погълнато от заниманието, че моментално ще забрави как до вчера дърпаше вече метнатите дрехи на земята и ви изкарваше от равновесие.

Докато готвите, можете да му дадете да слага нарязаните от вас зеленчуци в купа, вие после ще си ги изсипете в тенджерата.

Ако белите зеленчуци, оставяйте го то да изхвърля обелките в специално подготвено найлоново пликче. Ще се изцапа, да, но какво пък, така се живее по-весело.

Ако е над 4 години, можете да му давате да реже меки продукти с нож – кренвирши, кашкавал, сирене.

Да, няма да са идеално правилни, вероятно една част ще падне на земята, но детето ви ще е безкрайно гордо, че е помогнало за вечерята.

Съвсем спокойно детето може да отнася вилиците и лъжиците до масата, да подрежда салфетките, дори и накриво, и да ви помага в прибирането след вечеря.

А вие ще сте спокойни, защото ще ви е пред очите. Котката също ще си отдъхне.

Редактор: Велина Томова

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от Нели »

Момичета, нека не се самозалъгваме, не сме чак толкова важни, че да можем, в качеството си на майки, да развалим момчетата си САМИ. Колкото и да си мислим, че сме важни и значими в живота на децата си, за възпитанието на момчетата бащата е много по-важен от майката. Проблемът с всички лигльовци, защото такива има, е в бащата и по-точно в това, че той НЕ е изиграл ролята си. Проблемът със свръхгрижовните и кръжащи около децата си майки, защото и такива има, отново е в бащата и в НЕизиграната роля от негова страна. Да, има го неприятното поведение на майките, разлигавящи синчетата, но къде е в това семейство бащата (ако въобще го има) и как и защо позволява това? Коя жена, при наличието на активно и осъзнато, стабилно мъжко поведение и присъствие от страна на бащата (не да командва, удря с юмрук по масата и да псува политиците на чаша ракия пред телевизора), би могла толкова много да обсеби детето (особено момче!) и да го лигави?
Нека сме честни - ние, жените, сме и психологически, и философски като водата, заемаме място, оставено празно. Щом майките са заели толкова голямо място в живота на синовете си, значи там е имало ПРАЗНИНА и тя е оставена от бащата.
С една дума, ако искате стабилен и свестен мъж, вижте какъв е баща му.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Защо майките имат вина за мухльовците наоколо

Мнение от cchery »

Разсъждавайки по темата за възпитанието на момчетата, няма как да отчетем само едната страна - майките. За да съществува едно дете, то има двама възрастни, които са го създали. Аз не мога да разделя майката от бащата и да търся персонално вина у единия, а после у другия. Възпитанието на децата е колективен процес, който включва много повече фактори дори само от майката и бащата. Да не забравяме и естествената нагласа на малкото дете да се оставя да бъде обгрижвано, да не поема отговорности по-големи от ролите му в игрите, които играе докато расте, да бъде такова, каквото му позволяват обстоятелствата и човешкия фактор около него.

Напълно приемам написаното от Нели и сравнението на майката с водата - действително, когато бащата отсъства по една или друга причина, той бива заместен. Но заместен от друг човек, който никога не може да бъде баща и тогава кой е виновният?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор