Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляването й

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Знаете ли, че...
Нарушенията на съня са много и разнообразни. Според различни автори от 30% до 50% от населението на света има проблеми със съня. Често нарушението на съня е само един от симптомите на друго разстройство, било то психическо или телесно.
Най-често срещаните оплаквания сред хората, страдащи от безсъние (инсомния), са свързани с трудно заспиване, често пробуждане по време на сън или твърде ранно събуждане, което продължава повече от няколко седмици. В много от случаите пациетните описват комбинация от тези оплаквания.
Част от телесните причини, водещи до разстройство на съня, са свързани с различни заболявания - например хронични болкови синдроми, дискови хернии и дископатии, белодробните болести, сърдечни увреждания, различни анемии, захарна болест и др. Някои наркотични вещества и стимуланти, като кофеин и ефедрин, както и някои лекарства, също водят до проблеми със съня. В тези случаи, както и при други разстройства на съня, свързани с органични нарушения (напр. синдром на Klein-Levin, нощна апнея, нарколепсия и др.) е препоръчително да се обърнете към невролог.
Голяма част от хората с безсъние страдат също от психични разстройства, като депресия, биполярно разстройство или генерализирано тревожно разстройство. В тези случаи е необходима консултация с психиатър, след което лечението може да се съчетае с психотерапия.
Ако страдате от безсъние и за това не са налични здравословни или психиатрични основания, помислете върху начина, по който заспивате и се пробуждате. В известна степен безсънието може да се дължи на недобра хигиена на съня. Ето какво е важно да имате предвид, за да си осигурите качествен сън: ◦Възрастният индивид има нужда от 7 - 9 часа пълноценен сън на денонощие
◦Опитайте се да поддържате редовен график сън - пробуждане
◦Избягвайте употребата на кофеин, алкохол, никотин, не преяждайте, особено непосредствено преди лягане
◦Избягвайте усилените физически упражнения преди лягане
◦Спалнята е спалня - избягвайте храненето и гледането на телевизия там; важно е матракът да е качествен, а обстановката - да е комфортна, да е тихо и затъмнено.
В случай че тези ритуали не помогнат или така и не успявате да се мотивирате да ги изпълните, е добре да помислите върху емоционалните причини за безсънието Ви. Понякога психичните причини са първичен фактор за появата на безсъние.
Обикновено безсънието се появява вследствие на увеличен стрес, в ситуации, в които човек не е способен да се справя достатъчно ефективно с предизвикателствата на живота. Психично обусловеното безсъние може да е следствие от преживяна загуба или друга кризисна ситуация, както и от промяна в здравословното състояние на човек или негов близък. Често значими промени в условията на живот също водят до безсъние. Такива са например смяната на местожителството или работата; приключването на важен етап от живота; кризата в отношенията с интимния партньор или близките; раздялата; бременността; появата на нов член в семейството; затрудненията от финансов и битов характер и др.
Пациентите, страдащи от инсомния, се чувстват напрегнати, тревожни или потиснати. Често са изтощени и нямат сили да се справят с ежедневните си задачи. Те споделят, че мислите им препускат и размишляват върху личните си проблеми, здравословното си състояние и дори смъртта. Когато инсомнията започне да се повтаря, тя може да доведе до нарастващ страх от самото безсъние и до свръхангажираност с последствията му. Тази тревожност, от своя страна, води отново до безсъние и така се затваря един порочен кръг. В тези случаи се препоръчва консултация с психолог.
В сесиите с психолог се набляга върху психичните причини, довели до симптома. Справянето с психичите причини води до облекчаване и постепенно отшумяване на безсънието. От тази гледна точка една от най-важните цели на консултациите е да се подпомогне индивида в усилията му да разбере и успешно да разреши вътрешните си (съзнавани и несъзнавани) конфликти.
В рамките на психологическото консултиране се създава една сигурна и защитена среда, в която пациентът може свободно да изказва всички свои мисли, чувства, преживявания. Психологът и пациентът са равнопоставени партньори в един процес на търсене и намиране на нови пътища, идеи и нов смисъл. Работата с психолог дава на човек възможността да погледне на себе си и ситуацията по един нов, по-различен начин; да започне да се справя по-успешно в ежедневието си. Това води до личностна промяна и постепенно справяне със симптомите.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Преди време британският актьор, журналист и писател Стивън Фрай получил отчаяно писмо от момиче на име Кристал Нън. В него тя му споделила, че се чувства отчаяна, че не знае към кого да се обърне и че не открива никаква радост в ежедневието си. Фрай решил да отдели от времето си и да отговори на момичето, което споделя, че тези няколко реда са променили изцяло живота й.

"Скъпа Кристал,
Съжалявам да чуя, че не изпитваш удоволетворение от сегашния си живот. Бог ни е свидетел, че може да ни бъде трудно, когато нищо не изглежда да е на мястото си и малко неща изглеждат удоволетворяващи. Не съм сигурен, че мога да ти дам специфичен съвет, който да ти върне стимула за живот. Въпреки че всички са добронамерени, понякога е доста досадно да ти напомнят колко много те обичат останалите, когато ти не обичаш себе си.
Открих, че помага, когато мислиш за собствените си настроения и чувства като за времето.
Ето някои очевидни неща за времето:
Истинско е.
Не можеш да го промениш, като си пожелаеш да изчезне.
Ако е тъмно и дъждовно, наистина е тъмно и дъждовно и ти не можеш да го направиш по-хубаво.
Може да е тъмно и дъждовно в продължение на 2 седмици.
НО
Eдин ден ще стане слънчево.
Никой не може да контролира това кога слънцето ще се появи, но то ще се покаже.
Един ден.
Съвсем същото е с емоциите ни. Неправилният подход е да вярваш, че те са илюзии. Те са истински. Депресията, тревожността, безпокойството, те са истински колкото самото време и са също толкова неконтролируеми колкото е то. Никой няма вина затова.
НО
Те ще отминат, наистина ще отминат.
По същия начин, по който човек трябва да приеме времето, той трябва да приеме и начина, по който се чувства в живота си.
Това, да кажеш “Днес е ужасен ден”, е напълно реалистичен подход. Разковничето се крие в това да откриете нещо като ментален чадър “Вътре в мен вали - това не е по моя вина и нищо не мога да направя по въпроса, но ще изчакам да премине. Слънцето ще изгрее утре и щом това се случи, ще се възползвам напълно”.
Не знам дали нещо от това писмо ще ти бъде от полза - ако не е така, съжалявам. Просто реших да ти напиша няколко реда, за да ти пожелая всичко най-добро в търсенето на удоволствие и цел в живота.

С пожелание за всичко най-добро,
Стивън Фрай"
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Денят на лудите

За любовта с любов

[img]http://m3.netinfo.bg/media/images/23300 ... antika.jpg[/img]

На 14 февруари отбелязваме Свети Валентин - празника на влюбените.

[img]http://m5.netinfo.bg/media/images/23300 ... antika.jpg[/img]

Знаете ли обаче, че в Германия свързват любовта с лудостта и считат Свети Валентин за покровител на лудите? На този ден се украсяват психиатричните клиники с гирлянди и цветя.

[img]http://m4.netinfo.bg/media/images/23300 ... antika.jpg[/img]

Дали наистина любовта не ни кара да оглупеем? Със сигурност!

И въпреки това всеки иска да има човек до себе си, когото да обича, а пеперудите в стомаха и всички останали странични ефекти на влюбването са нещо, заради което си заслужава да живееш.

[img]http://m.netinfo.bg/media/images/23300/ ... antika.jpg[/img]

Нека ви припомним някои от най-хубавите "влюбени" откровения, които нашите читатели са споделяли:
Там, където има „Ние“, всичко е възможно!
Любов отвъд смъртта
Онзи парфюм
Отвъд представите ни за добро и зло
„Няма щастие, наготово поднесено като сладко от вишни на табличка!"
Нощи в бял сатен
Да се влюбиш отново
Приказка за романтичната и библейската любов
Сърцето ми се счупи...
Разкриване на картите или трите М
19 тъжни (но мъдри) истини за любовта
Какво иска той
Първа секунда любов
Разговор за любовта
Хей, секси, всичко е любов
Наистина любов
Сърдечна баница – точно като за днес
Шоколадови хрупкави сърца
Желирана торта-сърце
Как да си направим яйце сърце
Как да направим бисквитена торта-сърце за 10 минути
Шоколадови банички с ягодови сърца
Неделни ябълкови розички
Шоколадов пастет
Шоколадова торта за една минута
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Причинители на депресия

Кои са те и как да ги преборим

Има редица добре познати причинители на депресия - проблеми с парите, любовна мъка, напрежение на работното място и тн.

Депресията обаче може да бъде породена и от други неща. Ето няколко от причините, които могат да ви докарат до угнетено състояние.

Липсата на сън
Недоспиването е чест причинител на депресия и негативни настроения. При недоспиване мозъчните клетки не са имали време да се възстановят пълноценно. Това води до по-забавена функция и претоварване на мозъка, което може да доведе до депресивни състояния, обяснява доктор Матю Едлънд, директор на Центъра за медицина във Флорида и автор на книгата "Силата на почивката".

Прекаленото заседяване пред компютъра
Тук се визира основно времето, прекарано в социалните мрежи. Интернет зависимостта засяга основно тийнейджирите, но от нея страдат хора на всякаква възраст. Заседяването пред компютъра може да разруши социалните контакти, както и добрия нощен съд, което ще доведе неминуемо до депресия.

Сънуването на кошмари
Неприятните сънища често имат негативен ефект върху настроението ни на сутринта. Често пъти кошмарите са попречили на пълноценната нощна почивка и когато будилника звънне, ние се събуждаме с неприятно чувство, загнездило се в нас, а отделно на това едва си отваряме очите. Кошмарите често се базират върху неща, от които ни е страх по принцип. Важно е да знаете, че това е било само сън и трябва да намерите начин да го забравите и да не позволявате на нощните видения да ви притесняват и депресират.

Населеното място
То също е чест причинител на депресия. Основно става въпрос за натоварения трафик по улиците, претъпкания градски транспорт, невъзможността за паркиране, губене на време в задръствания, претъпкани улици, бутащи се хора, опашки и какво ли още не. Всяка година се появяват различни изследвания с най-нещастните хора в различни градове по света и други подобни. Важно е да не се депресирате допълнително от тези факти, а да се опитате да гледате на всичко от положителната му страна.

Диети
Спазването на хранителен режим за сваляне на килограми е чест причинител на депресия. Причината е, че човекът не може да яде любимите си неща, например шоколад, пържени картофки, чипс или други подобни. Тук важен момент е мотивацията - ако достатъчно силно искате да постигнете целите, които сте си поставили в началото на диетата, ще се справите с невъзможността да чревоугодничите.

Противозачатъчните
Техният хормонален състав променя химическия баланс в организма на жената и много често това води до поява на депресивни състояния, намалено либидо, лесна избухливост и често главоболие. Може да се справите с този проблем като спрете противозачатъчните и намерите друг начин за контрацепция или приемате магнезий на таблетки. Магнезият не напразно е титулуван като естествения антидепресант.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

- Депресията от Астрологическа гледна точка

- И втората част, от същия сайт:

http://pims.ucoz.net/blog/
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Хормони на щастието и… как да си ги набавим сами? Химия и хормони на щастието.

“Щастието не е крайна спирка. То е начин на пътуване.” Казал някой, и аз му вярвам…

Питала съм се много пъти от какво се определя щастието? Може ли щастието да се унаследява, да се придобива или неговото ниво да се променя в резултат на промяна на някои неща от живота ни? Оказва се, че отговора на всички въпроси е “ДА”!

Винаги съм вярвала, че хората които се разболяват от всякакви болести (психически или физически) първо са били нещастни, в някакво отношение. Или както казва историкът Дерин Макмахън, страдаме от уникалната съвременна болест “нещастието да не си щастлив”. За това винаги първото, което търся като психотерепевт е защо този човек се е чувствал нещастен, ккаво не му е било наред в живота изначално? Какво и защо е създало терена, ако мога така да се изразя, почвата върху която да поникне, неговата болест? Не съм аз първата, която си задава този въпрос, още е Хипократ е казал: “Изследвайте човека, а не неговата болест”. И аз разследвам. Защото знам, че щастливите хора не се разболяват. И няма да ми омръзне да го повтарям това твърдение, защото го вярвам.

Нарочих си да изследвам щастието. Самият процес на изследване ме направи по- щастлива. В безкрайните часове, когато седях зад компютъра и търсех научни доказателства за това което ни прави щастливи, и аз ставах по- щастлива. Продавачката в магазина ми се усмихваше безпричинно, възрастният охранител в басейна където плувам- също, полицая на улицата (даже не ме спря при очевидно нарушение), случайни шофьори/ ки ми даваха път, даже в НАП служителите ми се усмихваха любезно…Това вече ми дойде в повече :). Нещо работеше, което аз самата не разбирах все още. Не беше, защото съм руса, със сигурност. :)

После някак започна да просветва.. Аз станах собственият си “щастлив” експеримент.

Учудващо, разбрах, колко много учени са посветили живота и кариерата си на това да изследват какво може да ни направи по- щастливи, ТУК и сега, независимо от обстоятелствата. Независимо дали сме бедни, богати, образовани или не, в любовни връзки или не, с деца или не. Щастието, очевидно ,на никой не зависеше от тези факти или само от тях. В една от най- бедните държави в света, Бутан, имат “Брутен продукт на щастието”. Вярно, че си хранят прасета с марихуана, но те самите не я употребяват. Дали пък не е за това? В тази бедна държава има само една магистрала, няма почти никаква престъпност и самият им крал иска да бъде детрониран… Май не е това причината…

В търсенето на щастието, виртуално се разходих до Холандия, за да посетя Проф. Руут Веенховен, който се счита за европейският Професор по щастие и управлява единственият Институт по Щастие в Европа. Знам че е смешно, но да, има и такъв. И открих много интересни неща! Както и какви изследвания правят колегите по щастие отвъд океана.

Според изследвания на Института по Невробиология, Психология и Икономика, САЩ кандидата за „Ген на щастието“ е гена, свързван най- вече до сега с емоционалните проблеми и депресията (или гена на депресията).

5-HTTLPR

Ролята на 5-HTTLPR и неговите вариации е в активиране производството на серотонин в зависимост от негативните или положителни емоции, които изпитваме. Как става това?

5-HTTLPR е също познат като протеина който транспортира серотонина обратното към клетките, след като неговото химично съобщение е било предадено. Тъй като серотонина е важен невротрансмитер, свързан с намаляване нивата на хормоните на стреса в стресови ситуации, различните генетични вариации на 5-HTTLPR изглежда са свързани с разтройствата на настроението, вкл. депресия.

Индивидите с „къси“ форми на този ген са по- податливи на депресия, особено когато става въпрос за стресови ситуации. Хората с по- дълга вариация на този 5-HTTLPR ген имат повече шансове за задоволителен и щастлив живот.

Някои изследвания сочат че жителите на Дания и Холандия (които са едни от най- щастливите страни в света) в действителност имат най- малко на брой жители с „късата“ форма на този ген.

Химия на щастието

Факт е, че хормони и невро-трансмитери формират нашето ниво на задоволство, удоволетвореност и щастие и някой фактори от начина ни на живот могат да ги повлияят. И сега:

6 основни хормони и невротрансмитери, които влияят на щастието

Факт е, че хормони и невротрансмитери формират нашето ниво на задоволство, удоволетвореност и щастие. Начина по който живеем живота си и нещата които правим всеки ден могат да повлияят на количеството и качеството на тези хормони!

Допамин

Този невротрансмитер движи системата за награждаване в мозъка. Ако получите например похвала в работата си, то вашият мозък получава силна доза допамин- който води до чувството за задоволство и най- общо- до щастие! Допамина също е отговорен за действията, насочени към получаване на удоволствие. Как може да се повлияе на производството на допамин? Поставяйте си реалистични цели, при изпълнението на които винаги ще получавате инжекция допамин! Също така насочете вниманието си основно към дейности, които ви носят удоволствие!

Упражнение за повишаване на допамина
•Направете списък с 12 неща, които обичате/ обожавате да правите…И правете всяка седмица поне по 2 от тях!
•Направете списък за месеца със супер реалистични цели поне 5 на бр.!
•Слушайте любимата си музика!

Едно изледване от 2011 публикувано в Nature Neuroscience на учени от McGill University показва, че слушането на музика която обичате (и особено тази от която ви „настръхва“ кожата) директно повишава нивото на допамина в кръвта и съответно усещането за щастие.

Серотонин

Този невротрансмитер за повишаване на настроението става известен от SSRI антидепресантите (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина), чиято цел е именно да повишат нивото на серотонина в мозъка. Серотонина също се увеличава значително когато се чувствате важни и значими, или когато си припомняте моменти на минали постижения.

Един от най- ефективните начини за ествествено повишаване на тези нива са чрез всекидневни интензивни упражнения или фитнес.

Упражнение за повишаване на серотонина

1.Включете в своя график всекидневни 30 мин. Упражнения- плуване, джогинг, колоездене, разходки, аеробни упражнения и др.

2. Поискайте си утвърждаване на близки и значими хора! Попитайте например любимият дали готвите добре или как ви стой новата прическа, вашата най- добра приятелка- как изглеждате в новата рокля и т.н. И още по- лесно ще стане, ако преди това сте им дали вие някакво утърждаване или комплимент.

2. Искате допълнителна инжекция серотонин? Идете и постоите на слънце за около 20 мин. Кожата ви абсорбира UV лъчи, които спомагат за производството на Витамин Д и серотонин.

Окситоцин

Както невротрансмитер, така и хормон, той често е наричан „любовния хормон“. Учени от Университета Клермонт в Калифорния са установили че този хормон има по- голямо значение за жените, отколкото за мъжете и има изключително влияние върху усещането за щастие. Той се увеличава, когато прекарваме време с любимите хора, както и когато извършваме някакви добри дела. Как да си повишим този хормон сами?

Окситоцина е важен при раждане, и може да бъде изкуствено доставен с цел ускоряване на процеса на самото раждане и увеличаване на контракциите, както и кърменето. Този хормон също е свързан с възпроизводствените органи както при жената, така и при мъжа. Неговото количество се увеличава при оргазъм (независимо по какъв начин е постигнат) като завишените нива остават в организма още известно време и стимулират мускулатурата на половите органи, което спомага за свързването на яйцеклетките със спермата и съответно опосредства процеса на оплождане.

Окситоцина също опосредства социалното поведение и как да се държим с противоположният пол. Научно е доказано, че хора с ниски нива на окситоцин са промискуитетни, докато високите нива на окситоцин допринасят за моногамни отношения между хората. Окситоцина също е наречен „елексир на доверието“ и „хормон на обвързването“. В този смисъл- вашият партньор може и да изневерява просто защото има ниски нива на оскитоцин :).

Упражнения:
1.Инвестирайте във взаимоотношения: Много хора правят грешката да отделят време, енергия и усилия в постигането на материални неща, забравяйки, че те са точно такива: материални. Но едва ли с нещо материално може да се радвате на празниците, или да се гушнете в тях, или да поплачете пред тях и те да ви утешат. Само хората, с които имате добри отношения, могат да го направят за вас, така че инвестирайте своето време и енергия в значими за вас отношения.

2. Обадете се на 5 човека, с които сте загубили връзка напоследък, но бихте искали да сте по- близки (приятели, роднини, бивши колеги). И ако е възможно, прекарайте „качествено“ време с тях, особено с парньора си.

3. “ PAY IT FORWARD”. През следващата седмица, направете 5 добрини, без да очаквате благодарност или награда. (старайте те се да са различни, за по- добри резултати).

4. Прегръщайте, гушкайте, дръжте за ръце, потупвайте по рамото, масажирайте се повече. Позволявайте си и целете повече физически контакт партьора, детето или вашето домашно животно.

Ендорфини

Ендорфините са ендогенни, опиоидни и полипептидни съединения, или невротрансмитери. Те се произвеждат от хипофизната жлеза и хипоталамуса най- вече по време на аеробни силови упражнения, физическа възбуда или оргазъм.

Ендорфините също са естествени болкоуспокояващи, които се отделят като контра функция на стрес и болка. Те имат действие подобно на морфина и действат като аналгетик и седатив, като намаляват усещането за болка.

Как да увеличим ендорфините?
•Люти чушки- лютите чушки и изобщо лютивите храни са един от начините да намалим болката и да увеличим този невротрансмитер.
•Шоколад.. Някой случайно да не обича?
•Смях- гледането на комедии, смешни клипове, вицове и изобщо както и да е продуциран смях увеличава тези хормони.
•Секс
•Ароматерапия- особено ванилия и лавандула, според изследвания в тази област.

Естроген

Помага за образуването на серотонин и ви предпазва от раздразнителност и тревожност, като поддържа настроението ви стабилно. Естрогена намалява в менопаузата, както и при прекалено голяма физическа активност или тютюнопушене. Дисбаланса на прогестерон/ естроген преди менопаузата също негативно афектира настроението. Управлението на стреса може да ги балансира, тъй като хормона на стреса кортизол значително влияе върху тях.

Упражнение:

Медитирайте редовно, тъй като е установено че 30 мин медитация на ден в продължение на 8 седмици може значително да повлияе на нивата на стреса. И не само!

Всякакви дейности, свързани с намаляване на стреса влияят положително на този хормон: гореща вана, масаж или йога.

Прогестерон

Помага за заспиването и изобщо за добрият сън, влияе благоприятно на тревожността, раздразнителността и внезапните промени на настроенията. Нивата на този хормон спадат значително, когато жените навлязат в пре- менопауза (35- 40 год), но това също може да бъде повлияно от неправилно хранене и прекалено високи нива на стрес.

Упражнение:

Отнесете се сериозно към това с което се храните и как се храните, колко спите и как точно управлявате стреса в живота си. Избягвайте мазнини и захар, тъй като те влияят на нивата на този хормон и изобщо яжте повече “живи” храни.

Искренно се надявам тези упражнения за чисто химическо стимулиране на хормоните на щастието да помогнат да се чувствате по- щастливи. Ако не са достатъчни:

Група по щастие:

Всеки последен четвъртък на месеца.

Първо събиране: 28 януари, 2016

Място: Гр. София Родопски извор №53;

Час: 7:30; Цена: 30 лв.

За записване: 0885 26 4400

Светла Банкова, психолог и психотерапевт
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Духовни причини за пристрастяването източник

Описание: Причините за пристрастяването не са просто психически проблем. Резултатите од духовното изследване показват, че коренна причина за пристрастяването е в духовното измерение. Предлагаме хора и семейства, които се борят с пристрастяването да прочетат тази статия.

1. Причини за пристрастяване спрямо модерната наука?

Няма консенсус по отношение на етиологията (причина), превенция и лечение на разстройства от зависимости. Правителство на САЩ публикува „Теории за злоупотреба с наркотици: Избрани Съвременни перспективи“, излязоха с не по-малко от 43 теории за химическа зависимост и най-малко 15 методи на лечение!

Ние ще дадем един пример за това объркване:

Много хора смятат пристрастяващите поведения като хазарт и алкохолизма като „болести“ . Други смятат че те са научени поведения в отговор на сложно взаимодействие между наследственост и екологични фактори.

Други пък водят дебат в полза на генетичните причини. Някои изследователи отбелязват, че за разлика от повечето често срещани заболявания като туберкулоза, която има определена причина (микроб) и модел за определено третиране, за което всички са съгласни, няма убедителни основания или точно определен метод, към които всички да са съгласни, за повечето зависими поведения.

Тази липса на съгласие между експерти причинява проблеми с подходи за превенция и лечение на много зависими поведения. (Ref: Департамент Приложна Наука за Здраве, Indiana University, 2003)

По този начин, от една страна имаме милиард долара бюджети, за да се намали злоупотребата с наркотични вещества, от друга страна, не съществува консенсус относно причината за пристрастяването. SSRF предполага, че ако правителствата по света са били съсредоточeни върху духовните причини и духовното лечение на зависимости в своите изследвания, те ще са имали по-голям успех в овладяване на зависимостите.

2. Духовно изследване на причините за пристрастяването

2.1 Какво означава духовно изследване на причините за пристрастяването?

Духовнo изследванe на пристрастяване означава проучване на духовните причини и изцеление на зависимости с помощта на напреднало и активирано шесто чувство (ESP).

2.2 Кой може да диагностицира чрез духовно изследване?

Диагностика на специфичната духовна кауза за пристрастяване е възможна само од духовно еволюирал човек, който може да възприема финото измерение. Под духовно еволюирал имаме предвид, Светец, т.е. този, който е на духовно ниво по-високо от 70%. Човек с активно шесто чувство (ESP), може да възприема коренната причина, но преди да се достигне най-малко 60% духовно ниво, диагнозата трябва да се потвърди от духовно еволюирало лице (Светец) над 70% ниво.

За подробности обърнете се към следните статии:
• Според Духовната наука, кой може да се счита за Светец?
• Как човек може проведе духовно изследване?

2.3 Видове зависимости, обхванати в духовното изследване

Обхватът на духовното изследване върху зависимостите, проведено от SSRF обхваща всички видове зависимости.

2.4 Какви са причините за пристрастяването?

Степента на „познатия свят“ в сравнение с „финото духовно измерение“ е в съотношение от 1: безкрайност. Чрез духовно изследователски методики, ние можем да погледнем в духовното измерение и установим степента, в която то засяга живота ни. Въпреки това е уместно да се добави, че неосезаемостите и нюансите на различните духовни фактори и тяхното взаимодействие могат да бъдат много комплексни и сложни. Именно поради тази причина, човек може в най-добрия случаи да документира над 80% от допринасящите духовни фактори. Въпреки това, дори и с това ограничение, просто вземено в предвид духовното измерение, духовното изследване е далеч по-цялостно, отколкото конвенционалните изследвания в постигане до дъното на това защо нещата се случват.

Духовнo изследванe за установяване коренните причини за зависимостите осигуриха следните резултати:

Причина за зависимостта и Среден процент допринасящ за зависимостта:

Физическата зависимост от пристрастяване - 30
Ум и его - 30
Духовни причини т.е. обладаване от духове или заминали предци, които искат да се докоснат до пристрастяващото вещество чрез лицето, което обладават - 40
Общо - 100

Забележки:
1. Цифрите в тази таблица са само средни стойности и могат да варират значително в зависимост от конкретния случай. Важното е, че има голяма вероятност от духовно влияние в момента непознато за съвременната наука.
2. Този аспект се дължи на ума и егото. Например, заради външния натиск, или просто за показване, един тийнейджър може да започне да използва пристрастяващо вещество. Това е дори по-често при пушенето, когато тенденцията е да покаже, че човек е „cool“.
3. Делът на духовни причини за зависимостта може да варира значително. Дори ако зависимостта първоначално е поради психологически причини, негативните енергии могат да се възползват от тази слабост на един човек и да го обладат. По този начин зависимостта, която може да е започнала с физическа или психологическа причина скоро ескалира в духовна. Имайки това в предвид, съвсем разбираемо е когато Генералният хирург (САЩ) се позова на няколко национални проучвания, които разкриват 75% до 85% от 51 милиона пушачи в страната биха искали да се откажат, но досега не са били в състояние да го направят (Източник: Time списание). Наркоманите не са в състояние да се откажат от зависимостта, дори и да искат, поради влиянието, което негативната енергия има над тях.

Структура на духовните причини: Сред духовните причини за пристрастяването, фините тела на предците съставляват 30%, а негативните енергии или духове съставляват 70% от случаите. Духовете или фините тела на заминалите предци засягат или обладават хората, поради две основни причини:
•За да задоволят собствената си жажда за веществото, което предизвиква пристрастяване
•За създаване неприятности на лицето, правейки го наркоман

Вижте статията „Защо биха искали моите заминали близки и другите мои предци да ми причинят болка?“

Хората с много зависимости могат или да бъдат повлияни от много духове/заминали предци, или просто един дух/заминал предак с множество зависимости.

Повторно връщане към зависимо поведение е много трудна тема в областта на зависимостите и е знак за неуспех. Духовното изследване показва, че широкото разпространение на духовните причини е една от причините за ниския процент на успешно лечение на физическо и психологическо ниво.

Физическо третиране означава рехабилитация с прекратяване на употреба на веществото и след това отказване с медикаменти. Химикали, като метадон се използват като по-безопасни заместители на оригиналното вещество, с което се злоупотребява.

Психологическо третиране включва консултиране, формална и/или неформална психотерапия и т.н. с или без физическо лечение.

Според статистиката за Алкохол и Алкохолизъм, над 46% от 100% от алкохолиците са се върнали повторно шест месеца след хоспитализация, както и над 48 процента са се върнали повторно в рамките на шест месеца след отворен тип рехабилитационна програма. Службата за национална политика за контрол над наркотици съобщава, че дългосрочните проценти за възстановяване от зависимост от метамфетамин може да бъде по-малко от 10% на сто. (Източник: michaelshouse.com, Офис на националната политика за контрол на наркотици, алкохол и алкохолизъм)

Дори и тези, които успяват в отказването за първи път, страдат същите 75% повторно върщане като възстановяване на зависимост от алкохол и хероин. (Източник: сп. Time)

2.5 Зависимости от гледна точка на съдбата или свободната воля

Според духовния Път на Действие (Кармайога), всички наши действия са или предназначени (не в нашия контрол) или в резултат на свободната воля (в рамките на нашия контрол). Като правило на палеца, в сегашната ера 65% от нашите действия са предназначени, и 35% се дължат на свободната воля. Въпреки това, в случай на пристрастяване, делът на съдбовен елемент е много по-голям. Важни събития в живота като раждане, брак, сериозни инциденти и смърт са изцяло предназначени, т.е. споделят съдбата на 100%.

Действителният дял на съдбата в даден пристрастен човек може да бъде установен само от хора над 70% духовно ниво (т.е. Светци), или от тези с много силно напреднало шесто чувство.

Обърнете се към статията „Духовни коренни причини за трудностите в живота".
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Има ли лек за душевната болка?

[img]http://sebepoznanie.com/wp-content/uplo ... jpg?937640[/img]

Изпитвали ли сте душевна болка – болка, която усещаме някъде в гърдите, болка, която ни раздира… Искаме да я изтръгнем, а не можем… иска ни се да крещим, искаме да забравим, да не мислим, а нищо не помага…

Най-често усещаме душевна болка, когато сме загубили близък човек, когато загубим любовта, когато се е случило нещо непоправимо и сме безсилни, когато ни преследва споменът от преживян кошмар и т.н.

Няма ли лек за душевната болка?

Хората обикновено казват: „времето лекува“. Да, времето лекува, но понякога си мислим, че сме заровили болката дълбоко и сме я заключили, a тя си стои там вътре и расте… А и дори някога след време да бъдем добре, ние искаме болката да може да се намали сега, да престане да ни боли така силно…

Какво можем да направим?

• Изживейте болката.

Ако трябва плачете, крещете, разкажете на приятел, напишете писмо, в което да изразите гнева, мъката, страха, отчаянието. Лао Дзъ казва: „За да се намали една сила, първо трябва да се увеличи“. Отдайте се на страданието. Няма смисъл да се залъгвате, че нищо ви няма. Себе си не можете да излъжете.

• Приемете случилото се.

Обикновено изпитваме болка, когато се противим, когато отказваме да приемем това, което е вече факт. Когато си казваме: „Защо на мен, само да не беше се случило това, само ако бях направил онова, само ако беше станало иначе“, това е неприемане. Но колкото повече отказваме да приемем случилото се, колкото повече обвиняваме себе си, другите, света, съдбата и т.н., толкова по-силна става болката и толкова по-безсилни се чувстваме. Истината е, че добиваме сила, когато приемем – тогава можем да видим и възможности, пътища, да открием смисъл. Тук е много на място тази молитва, която аз много харесвам и съм споделяла и друг път:

„Боже, дай ми решителност да променя това, което мога да променя; Дай ми сили да понеса това, което не мога да променя и мъдрост, за да различа едното от другото.“

• Не се идентифицирайте с болката.

Тя не е вашето лице, тя не си ти. Тя е само усещане, емоция, която ни съпътства в някои периоди от живота. Пуснете я да си иде. Вие дори не съзнавате, че се държите за нея, защото смятате, че болката сте вие.

• Променете своето отношение.

Както често се случва, точно когато бях започнала да пиша тази статия, една жена сподели за болката, която изпитват тя и нейни приятелки заради смъртта на любимия и пишат в един форум, където се събират хората с подобни проблеми. Но вместо да им помага, настроението там е тягостно, болката си остава…

Моя приятелка, оперирана от рак, също ми е споделяла как се събират хора с нейното заболяване, пишат по форуми и т.н. , но лошото е, че се говори само за болката, мъката, отчаянието.

Това ме накара да се замисля и да вмъкна нова част към тази публикация:

Когато сте изстрадали болката и сте приели случилото се, престанете да мислите и обсъждате само това.

Нали вече сте го приели? То вече е факт. Хубаво е да споделяте, особено с човек, които би ви разбрал, но не превръщайте общуването в постоянно оплакване, мърморене и забиване все по-надълбоко в мъка. Вечните коментари от рода на: „колко е зле, не мога да живея без него/нея“, няма смисъл. Вайкането, че не можете да върнете времето е отново неприемане. Вие сами се затваряте в едно малко общество, където има само мъка и не се допуска радостта.

Как очаквате да изчезне болката, ако непрекъснато се съсредоточавате върху това колко ви боли? Как очаквате да видите радостта, като сте се вкопчили в страданието? Как очаквате да се почувствате по-силни, като непрекъснато казвате, че няма смисъл?

Променете отношението си – не гледайте на случилото се като на нещо трагично, ужасяващо. Мислете за хубавите моменти, когато сте били с този човек и бъдете благодарни за тях. Освен това аз смятам, че смъртта не е край, изчезване. Извън обозримото не означава извън живота. Норман Винсънт Пийл в книгата си „Силата на положителното мислене“ говори за смъртта като за нещо прекрасно, преход към ново ниво:

„Прекарал съм твърде много време в разговори с хора, които са били на „прехода“ и са хвърлили поглед отвъд – и всички те говорят за невиждана красота и покой, така че нямам никакви съмнения.“

Всеки има свой път. Пътят на човека, които си е отишъл е бил такъв, а сега може би е на друго място – по-добро и продължава своя път.

А твоят път какъв е? Да страдаш ли? А нима той би искал това?

Огледайте се – вероятно имате деца, приятели, роднини. Огледайте се и вижте възможностите, които ви се предлагат, вижте пътищата, които могат да направят живота ви пълноценен и полезен.

Може би това изпитание идва да ви научи нещо – да се справяте сам, да откриете своята сила и да дадете своя принос на света.

Има един откъс от „Как се каляваше стоманата“, който съм си записала и в трудни моменти си го припомням:

„А опита ли се да победиш тоя живот? Всичко ли направи, за да разкъсаш железния обръч? Опитай се да живееш и тогава, когато животът става непоносим. Направи го полезен.“

• Започнете нещо ново – работа, бизнес, спорт.

Намерете си хоби, движете се, пътувайте, запознайте се с нови хора, говорете за това, което ви радва и ви носи удоволствие. Не зацикляйте на едно място – животът непрекъснато тече и се променя. Движението, промяната е живот. Влезте в него и вземете нещата в свои ръце.

Силата е във Вас. Както казва Луиз Хей:

„Силата, която търсим „там навън“ е същевременно вътре в нас и винаги ни е на разположение, за да я използваме по положителни начини…Ние сме своя спасител, ние сме Силата, която сме търсили.“


ИЗТОЧНИКЪТ
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Стигмата, тегнеща над психичните проблеми и преодоляване

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор