"По света и у нас" докато си пием кафето

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

Уроците за живота от edna очарователна бунтарка - Вивиан Уестууд

Вивиан Уестъъд е една от най-емблематичните модни икони на нашето време - дизайнер, активист, личност!

Изображение

С каквото и да се захване Вивиан, се превръща в кауза за нея и за всички нейни последователи.

Тази година дизайнерката става на 76 години - моделите ѝ стават все по-екстравагантни, а социалната ѝ ангажираност - все по-активна.

Днес искаме да ви запознаем с уроците на живота, които тя е събрала през годините, за да ги сподели с всички нас:

Искай невъзможното. Винаги!
Вдигни летвата над всички останали. Никой не ми е казал, че ще съм това, което съм. Аз и не чаках това. Просто винаги съм знаела, че съм родена да бъда необикновена.

Приеми обстоятелствата
За мен животът е непрекъснато преминаване през различни етапи. Наясно съм, че всичко има начало и край. Срещаш някого и той те прецаква, не си допадате. Стискате си ръцете и продължаваш напред. Това не е твоят човек, колкото и да се тръшкаш.

Не бъди моралист
Оу, най-страшните. Трудно ми е да общувам с моделки, журналистите са досадни, снобарите са скучни, гейовете ме дразнят, съучениците ми са вече превъртели, но моралистите са най-страшни. Моралът е неприличен като средния пръст. Всички го размахват като нещо не им е наред.

Не отлагай
Не спирам, не почивам, не отлагам. Утре може да припадна в колата или да се удавя във ваната. Затова днес трябва да свърша някоя глупост.

Не съжалявай
Никога не гледай назад, никога не искай да върнеш времето. Аз не обичам историята, тя и без това е написана по хиляди страници. Моето време никога не е било, то винаги е.

Не се страхувай
Страхът няма да те спаси от гадостите, само ще придаде по-гаден вкус на обяда ти преди да се върнеш в офиса и да разбереш, че ще те уволнят.

Не пести
Харчи толкова, колкото имаш. Пестенето е като да бъдеш мишка в ресторант. Имаш достатъчно храна около себе си, но все пак си мишка. Не е нужно да ви обяснявам.

Пътувай
Моите пари са в къщи, в дрехи, във вечери, дори и във фалшиви приятелства. Но моето богатство е в пътуванията. Не бих могла да ви разкажа за тях. Да не би да искате да го получите наготово?

Любовта винаги трябва да е лесна
Никога не съм правила усилия, за да получа любов. Защото ще получа трофей. Любовта трябва да е лесна и да идва сама. Другото е преследване и изнасилване, което завършва със самоубийство или в най-добрия случай с рецепта за по-силни успокоителни.

Обичай се
Дано тази любов да не бъде несподелена. Защото тя е най-голямата. Обичай се, глези се, разхождай се гола, гледай се с часове пред огледалото.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от dexter »

От вчера слушам за речта на Мерил Стрийп на раздаването на Златните глобуси и тази сутрин я прочетох. Трябват ни повече хора като нея, ако изобщо има начин да се подобрят нещата в глобален план, то ми се струва, че ще стане с повече заявени на глас позиции като тази на Мерил Стрийп.

http://www.webcafe.bg/webcafe/onya-deto ... vika_Tramp

"Много ви благодаря, благодаря ви. Моля ви седнете. Моля, седнете. Благодаря ви. Обичам ви всички. Ще трябва да ме извините. Изгубих гласа си от крясъци и плач през този уикенд. А и изгубих ума си малко по-рано тази година. Затова ще се наложи да чета.

Благодаря на чуждестранните журналисти в Холивуд. Ще допълня това, което каза Хю Лори по-рано. Както вие, така и всички ние в тази зала, днес принадлежим към най-охулваната група в американското общество. Холивуд, чужденците, пресата. Но кои сме ние? А и какво изобщо е Холивуд. Той е просто сборище от хора, дошли от други места.

Аз съм родена, израснала и образована в обществените училища на Ню Джързи. Виола Дейвис е родена в колиба на арендатор в Южна Каролина и е израснала в Сентрал фолс, Лонг Айлънд. Сара Полсън е отгледана от самотна майка в Бруклин. Сара Джесика Паркър е родена в семейство със седем или осем деца от Охайо. Ейми Адамс е родена в Италия. Натали Портман е родена в Йерусалим.

Къде са техните актове за раждане?

Прелестната Рут Нега е родена в Етиопия, а е отгледана в Ирландия, ако не се лъжа. Сега е тук, защото е номинирана за ролята си на провинциално момиче от Вирджиния.

Райън Гослинг - като всички най-мили хора на света - е от Канада. А Дев Пател е роден в Кения, отраснал е в Лондон и сега е тук заради ролята си на индиец от Тасмания.

Холивуд е пълен с чужденци и хора, които "не са оттук". Ако ги изриташ навън, няма да има нищо за гледане освен американски футбол и ММА - смесени бойни изкуства, които не са изкуство. Дадоха ми общо три секунди, за да кажа всичко това.

Единствената ни задача като актьори е да влезем в живота на хората, които са различни от нас, и да ви покажем какво се случва вътре в тях. А тази година имаше много, много, много силни роли, които свършиха точно тази зашеметяваща, пламенна работа.

Тази година имаше едно изпълнение, което ме изуми. Направо заби ноктите си в сърцето ми. Не защото беше добро. В него нямаше нищо добро. За сметка на това беше ефективно и изпълни задачата си. Накара съответната публика да се посмее и да се озъби.

Това беше онзи момент, в който личността, претендираща за най-важната позиция в страната ни, се подигра на журналист с увреждания - човек, когото превъзхожда по привилегии, власт и способност да отвърне на удара. Когато видях това изпълнение, сякаш сърцето ми беше разбито. Все още не мога да спра да мисля за него, защото не беше филм. Беше истинският живот.

И когато този инстинкт да унижаваш се моделира от човек с публична трибуна, от човек с власт, той се инфилтрира в живота на всички, защото сякаш дава разрешение на останалите да се държат по същия начин.

Неуважението предполага неуважение. Насилието подбужда насилие. Когато силните използват позицията си, за да тормозят останалите, всички губим.

И това ме кара да се обърна към журналистите. Имаме нужда от принципна журналистика, която да държи сметка на властта, да я привиква на килимчето при всяка "изцепка". Затова основателите на нашата страна са вписали пресата и свободата й в конституцията. Така че бих помолила всеизвестната със своето благосъстояние Асоциация на чуждестранните журналисти в Холивуд, а и цялата ни общност, да се включат към комитета за защита на журналистите. Защото ще имаме нужда от тези хора в бъдеще. А те имат нужда ние да защитим истината.

И още нещо. Преди години бях на една снимачна площадка и се оплаквах от нещо - например, трябваше да работим по време на вечеря или снимахме твърде дълго, няма значение. Тогава Томи Лий Джоунс ми каза: "Мерил, не мислиш ли, че да си актьор е огромна привилегия?".

Да, така е. И трябва да си напомняме каква привилегия и отговорност е да бъдеш съпричастен. Всички трябва да се гордеем с работата, която Холивуд почита тази вечер.

Както веднъж ми каза моята приятелка - покойната Принцеса Лея - вземи разбитото си сърце и го превърни в изкуство. Благодаря ви"
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

Декс, мерси, че сподели с нас това /предисловието на статията преди самата реч на Мерил Стрийп/:

"Златните глобуси 2017 вероятно ще бъдат запомнени с триумфа на La La Land или с интересния пробив на британските ТВ продукции над Холивуд. Една благодарствена реч от нощта на 8 януари обаче излезе извън рамките на бляскавото светско събитие и се превърна в събитие сама по себе си. Легендарната Мерил Стрийп получи признание за цялостния си принос към кино-изкуството и използва момента, за да призове новоизбрания президент Доналд Тръмп да прекрати унизителното си поведение спрямо отделни общности или личности. Стрийп припомни една от най-противоречивите публични прояви на Тръмп от предизборната кампания, когато пародираше спазмите на журналиста от NYT Серж Ковалески, който страда от вроденото заболяване артрогрипоза. "Неуважението води до неуважение. Насилието подбужда насилие", каза тя пред многомилионната аудитория на "Златните глобуси". Директното предизвикателство на Мерил Стрийп към Тръмп се превърна в една от водещите новини на деня."

Винаги съм уважавала тази актриса, жена и човек!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

Днес стават точно 20 години от важен за мен ден. 20 години откакто бях студентка в първи курс психология. И реших, че непременно ще се включа в масовите граждански протести срещу тогавашното соц.-правителство. Паметни времена! Бях обгазена... Виках с все сила: "Кой не скача е червен!", а в трамвая, на запотените от студа прозорци изписвах шеметно знака "Завоят наляво забранен!" Пеехме песните на Слави. И се вълнувахме. Че можем да променим света към по-добро. Вярвахме, че заедно ще подобрим България. На протестите от 10 януари до 4 февруари включително усещахме осезаемо мощната подкрепа на всички столичани. Показваха се от прозорците на жилищните си кооперации. Излизаха с празни тенджери и тигани. Жан-Виденовата-Зима. Винаги ще я помня. Винаги! ... Петър Стоянов дойде в Аулата на СУ, говорихме с него на живо, още не беше станал президент. И така, ето ви малко информация оттогава:

"20 години от протестите и погрома над парламента на 10 януари 1997

Автор: news.bg

10.01.2017

Източник: Архив

Навършват се 20 години от драматичните събития пред сградата на Народното събрание, които доведоха до свалянето от власт на социалистическото правителство на Жан Виденов. Припомняме, на 10 януари 1997 г. беше организирано протестно шествие пред Народното събрание, което завърши с обкръжаване на сградата и опит за погром и палеж. При сблъсъците имаше и леко ранени. Това беше най-бурният епизод от всекидневния уличен натиск, започнал още в края на 1996 г., за пълно оттегляне на БСП от властта след управлението на Виденов. Размириците на 10 януари 1997 г. доведоха до отказ на БСП да състави второ правителство и откри пътя към предсрочни избори, които през април бяха спечелени от СДС. Недоволството беше породено от тежката икономическа ситуация, фалитите на банки и хиперинфлацията. В резултат на протестите и дълбоката криза през декември Жан Виденов подава оставката на правителството. На 8 януари БСП номинира за премиер Николай Добрев. Два дни по-късно - на 10 януари, обаче президентът Желю Желев, въпреки че е длъжен по конституция, отказва да връчи на БСП мандат за съставяне на второ правителство и опозицията начело със СДС обявява национална политическа стачка. На 21 януари изтича мандата на Желю Желев, седмица по-късно новоизбраният президент Петър Стоянов връчва мандат на БСП за съставяне на ново правителство до 4 февруари, когато БСП връща мандата."

[img]http://i2.offnews.bg/events/2017/01/10/ ... _559x*.jpg[/img]

И още малко:

"Днес се навършват 20 години от събитията на 10 януари 1997 г. Тогава хиляди граждани, недоволни от Виденовата зима и инфлацията излизат по площадите и щурмуват Народното събрание. Десетки са ранени след сблъсъци с полицията. Хора нахлуват в сградата на парламента, въпреки опитите на президента Петър Стоянов да ги успокои. Опитът на полицията да ги спре се оказва неуспешен. Депутатите са евакуирани, а часове по-късно в ранните часове на нощта полицията отблъсква протестиращите. Премиерът Жан Виденов подава оставка, като от БСП имат намерение да съставят второ правителство начело с Николай Добрев. По-късно партията се отказва от опитите за съставяне на правителство, а Добрев връща мандата на президента Стоянов. Назначено е служебно правителство начело със Стефан Софиянски. Предсрочните парламентарни избори са спечелени убедително от Обединените демократични сили - СДС, Демократическа партия, Български земеделски народен съюз (БЗНС), Българска социалдемократическа партия (БСДП). Втора остава БСП и трети са Обединението за национално спасение (БЗНС-Никола Петков, Движение за права и свободи (ДПС), Зелена партия, Партия на демократическия център, Нов избор, Федерация Царство България). В парламента тогава влизат и Евролевицата и Българският бизнес блок на Жорж Ганчев."
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

Магията да се родиш със сърце на челото си...

Историята на едно сладко бебче и неговия родилен белег

Снимки: boredpanda.com

Синай Енджин определено е едно много специално бебе, родено в Турция. То е решило “да благодари” на родителите си, че са го създали по доста необичаен начин. Когато Синай се появява на бял свят носи върху челото си белег във формата на сърце. “След като сестрата го почисти, аз бях първият, който забеляза интересния белег върху лицето му”, споделя гордият татко Мурат. “Бях много изненадан. Когато се приближих до него осъзнах, че белегът е във формата на сърце. Беше трудно да сдържа сълзите си в този момент.” Мурат разказва, че сестрите веднага са започнали да си правят селфита с бебето и са го нарекли “дете на любовта”. Днес Синай е вече на 14 месеца, но продължава да събира всички погледи с уникалния си родилен белег. “Когато се разхождаме навън всички хора му се усмихват и не спират да му се радват. Той е нашият малък Купидон!”

Изображение

Изображение

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

"Сънувах те и тая нощ" - вечната чувственост на Яворов

Днес честваме 139 години от рождението на великия писател

Изображение

"Сънувах те и тая нощ" - вечната чувственост на Яворов

Пейо Тотев Крачалов, по-известен като Пейо Яворов, е български поет символист и революционер, войвода на Вътрешната македоно- одринска революционна организация.

Той е един от най- големите поети на 20-ти век. Сред неговите произведения са „Две хубави очи", „Ще бъдеш в бяло", „Градушка", „Песен на песента ми" и много други.

Вижте едни от най-незабравимите стихове на Яворов >>>

Сън

Сънувах те и тая нощ, о мила,
сънувах те - бленуваща до мен,
глава на рамото ми прислонила.

Тъмите бяха ярко озарени:
очите ти - през погледа ми замъглен -
горяха, в бъдещето устремени...

Тъй нявга бе, - то бяха дни честити! -
додето ти разумно се смири,
додето ти на всичко се насити.

Пробудих се и в мрака безпросветен
заплаках аз - и роних сълзи до зори
за твоя край и моя дял несретен...

Пейо Яворов е роден в Чирпан на 13 януари 1878 г.

Учи в Пловдив, работи като телеграфо-пощенец в различни селища. Увлича се от левите идеи, а след 1897 г. влиза в контакти с ВМОРО, като става редактор на редица техни издания.

По-късно участва в четническото движение за освобождението на Македония и е един от сподвижниците на Гоце Делчев. В София Яворов е сътрудник и редактор на сп. „Мисъл" заедно с д-р Кръстев, П. П. Славейков и П. Ю. Тодоров.

Библиотекар, а по-късно и драматург на Народния театър, пътува в чужбина за "усъвършенствуване по литература" - в Нанси, Женева, Виена, Париж.

Пейо Яворов е бил и първият кмет на град Неврокоп/днешен Гоце Делчев/ след Освобождението.

След бурна и драматична връзка с Лора Каравелова на 29 октомври 1914 г. поетът слага край на живота си.

Във вечността Яворов, от чието рождение днес се навършват 139 години, остава запомнен завинаги със своята чувствена, крехка и експресивна душа. Нейната красива вселена четем в редовете на незабравимите му стихове, част от които споделяме с вас в галерията ни тук >>>

https://www.edna.bg/media/foto/nezabrav ... vorov-2055
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

http://www.breathingearth.net/ - Дишащата Земя или Земята в движение и цифри
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от cchery »

Добри новини за времето: Снегът си отива, скоро – и студът!

Най-после добри новини от синоптиците. Средносрочната прогноза за времето показва, че скоро ще започне дълъг период без валежи и без голям студ. В края на януари и началото на февруари дори може да се очаква сериозно затопляне.

Тази седмица обаче ще продължи да е снежна.До четвъртък и от части в петък времето ще е облачно, ще превалява сняг предимно на Север и Запад, а на някои места и дъжд - основно над южните и югоизточните части, и по Черноморието.

В Северна и Североизточна България ще духа умерен и силен североизточен вятър, съобщи "Дарик".

Смразяващ студ като този от миналата седмица обаче не се очаква. Температурите на повечето места ще са минус 2 градуса, около 0 и дори малко над 0 градуса.

Валежите няма да са обилни и не се очаква да се оформи тежка зимна обстановка като тази от началото на януари, довела до блокади и затваряне на много пътища.

Съветът на синоптиците обаче е все пак да се внимава на пътя - през нощта температурите падат и се образуват заледявания.

От събота ще започне дълъг период, в който няма да има съществени валежи.

В понеделник е възможно в някои части на страната за кратко да прехвърчи сняг, но до края на следващата седмица не се очакват съществени валежи. Времето ще бъде спокойно и тихо, което ще дължим на стабилен антициклон.

Температурите няма да претърпят особена промяна. След 26 януари обаче се очаква едно по-сериозно затопляне на времето, което ще доведе и до топене на снега.

След края на месец януари и в първите дни на февруари градусите могат да достигнат, дори и до 10-12 на места в страната, предимно в Южна България.

Прочети още на: http://www.dnes.bg/stranata/2017/01/17/ ... dyt.329011" onclick="window.open(this.href);return false;
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от cchery »

Има факти и събития от отминалата 2016, които определено съм пропуснала. Дори леко да се оправдая - май и няма как да науча...., т.к. не следя новините в областите от живота, за които ще стане реч. Или поне не във всичките. За какво говоря?!

Двама българи Юлия Спиридонова-Юлка и 93-годишният художник Любен Зидаров са номинирани за най-престижната награда за детска литература - Мемориалната награда "Астрид Линдгрен" 2017 г.

Списъкът с номинираните за престижната награда за детска литература с награден фонд от над 500 хил. евро бе обявен в четвъртък вечерта на Панаира на книгата във Франкфурт (бел. а. - 20 октомври 2016).

Това са първите две номинации за България за наградата, която се връчва от шведското правителство от 2002 г. насам. Общо 226 претенденти от 60 държави ще се борят за гласовете на журито, като 63 от тях са финалисти за пръв път. От тази година фондация "Детски книги" е една от 100-те номиниращи организации от цял свят, които предлагат претендентите за отличието.

"Щастлива съм, че и двете ни предложения са одобрени. Сега остава само да стискаме палци някое от тях да спечели наградата през следващата година", каза Валентина Стоева, основател и председател на съвета на фондацията.

Името на носителя на приза ще бъде обявено на 4 април 2017.


Веско Ешкенази и Соня Йончева са номинирани за Грами.

Соня Йончева - в категорията най-добър оперен запис.

Mozart: Le Nozze Di Figaro
Yannick Nézet-Séguin, conductor; Thomas Hampson, Christiane Karg, Luca Pisaroni & Sonya Yoncheva; Daniel Zalay, producer (Chamber Orchestra Of Europe; Vocalensemble Rastatt)


Веско Ешкенази - в категорията най-добро оркестрово изпълнение за Петата симфония на Прокофиев. Добре е да се уточни, че за тази категория е номиниран целия Кралски Концертгебау оркестър на Холандия, чийто концертмайстор и една от първите цигулки е Веско. :954

Prokofiev: Symphony No. 5 In B-Flat Major, Op. 100
Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)


https://www.grammy.com/nominees?genre=5" onclick="window.open(this.href);return false;
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "По света и у нас" докато си пием кафето

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор