Йога

Подфорум за поддържане на тялото чрез спорт
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Вчера имах интересна практика.
По време на цялото занимание правихме Уджай Дишане, наричат го още Дишането на Успеха. Това е дишане при стегнат епиглотис. При вдишване и издишване се издава лек хъркащ звук, като през цялото време усещаш как въздуха преминава през гърлото. В началото е противоестествено, но до края на практиката става почти навично.
За мен това бе изключително ценно, защото мислейки за това как точно да дишам изключително много ми повиши концентрацията. Другото съпътстващо усещане за мен, бе сякаш изкачвам планина (докато дишам по този начин) след това нормалното дишане изглежда по-леко и по-пълно от обикновено. Така както ти се струва ходенето по равно, когато дълго време само си изкчвал ;)
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

С уджай дишането и мантрата со-хам (предшествани от много сериозно раздвижване и силови пози) изпаднах в най-дълбоката релаксация, която ми се е случвала. Някак си се върнах на земята и дори успях да докарам колата и мен невредими до къщи ....
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Искам да ви предложа тук един известен комплакс от 5 упражнения, известен като "5-мата Тибетци". (Има го и в книгата на д-р Михайлов)
Защо чак сега ли?
Ами защото от известно време го правя, наред или вместо ежедневната йога (в зависимост от свободното ми време) и установих за себе си,че комплекса е страхотно балансиран, раздвижване от 15-20 мин (в зависимост от бройката и темпото), което иначе се постига с доста повече време и упражнения. Започва се с по-малко повторения, да почувстваме тялото си, напрежение, но не и болка, докато се стигне оптмалния брой от 21. Аз започнах директно от 21, защото реших, че съм в добра форма, а на следващия ден имаш разкошна мускулна треска :1062 . Показател за добре свършена работа!
Препоръчвам го на всеки, който иска да се почувства по -добре! :524

Петимата тибетци
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Йога

Мнение от Сиренце »

Подкрепям безрезервно мнението на Вер и само ще добавя един бонус - оформя се супер дупе :1056 . :221 :221 :221
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: Йога

Мнение от lindorina »

Ver написа:. Аз започнах директно от 21, защото реших, че съм в добра форма, а на следващия ден имаш разкошна мускулна треска :1062 . Показател за добре свършена работа!
Абе,Вер-не чуйш кВо ти пей радиото-казах ти,че аз от няколко месеца ги правя и още не съм стигнала до 21/за сега съм на 15/ама,хубаво е ,че сама си стигнала да този извод. ;)
Най-важното е да няма напрежение при изпълнение на упражненията и дори да не се изпълнят както трябва-в последствие ще се стигне до добрия резултат.Има полза дори и да се правят не съвсем добре.И още-трябва да се мисли за ритуалите като се изпълняват,а не за странични работи.
При мен специално-слушам интуицията си,кога да увелича бройките на ритуалите-но наближавам 21-нали ми е число :954
Също-най-голям ефект при мен-когато ги изпълнявам рано сутрин.
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Линди, аз знам че се почва постепенно, но ...
Нали съм голяма работа :1062 , ходя ма йога и тем подобни :1062
Шегата на страна, 21 си ми е добре :)
Най-добре ми се отразяват сутрин и към 3 следобяд, когато енергията ми пада. Като ги направя отново се зареждам!
Много са добри за концентрацията, особено, когато се съчетаят с правилно дишане.
Получава се нещо, като динамична медитация.
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Това, което ще напиша сега не е точно йога практика (но пък може и да е :1044 ), не съм сигурна. Просто е интересно :)
Та, от понеделник съм с най-зверският ларингит (или нещо подобно), който някога ме е спохождал. Не ме боли нищо, просто ... изгубих гласа си и онемях :222
3 дни не можех да говоря. Направих нещо, като мълчалив пост и установих, че губим много енергия в празни приказаки! Стигнах до извода, че колкото по-малко си отварям устата, толкова по-трезво мисля и по-лесно :!: се разбирам с децата, например.
Чувствам се чудесно и не ми се проговаря :1062
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Йога

Мнение от mari_ko »

Верче, Явор ли те нави за тази "терапия"? :1062
Сериозно - надядам се да е помогнало и вече да си добре :923
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

mari_ko написа:Верче, Явор ли те нави за тази "терапия"? :1062
:221 Много си близо до истината Марианче :221
Първият ден казаваше, че е било стрхотно жена му да мълчи, егати тишината и тем подобни. Дори мислеше да пуска тема в "негвия" форум - "Колко е гот жена ми е да няма" :1062 Но после взе да му омръзва :1044 :lol:
Вече съм по-добре, направих си 2 нощи изварен компрес и мисля, че много помогна.
Надявам се, че Вики е по добре :954
Ver

Re: Йога

Мнение от Ver »

Нищо, че сама си пиша в темичката :1062
Хей, Нели ходиш ли на йога лятото? :222
Та, от година почти ходя на йога. През цялото това време на релаксацията (почти винаги йога Нидра) винаги съм била концентрирана и съзнателна. Но последните 2 пъти заспивам безпаметнно още на отпускането и се събуждам при думите: "А сега усетете пода в залата" :1028 и разбира се не помня абсолютно нищо от това, което се е случило. Остава ми надеждата, че всичко се възприема и на подсъзнателно ниво, но продължавам да се чудя: защо изведнъж започнах да заспивам така дълбоко :?: Питам се аз и отговор не чакам :1062
Но пък явно съм се заредила с енергия, защото щръкнах в 5.30 абсолютно наспана тази сутрин :222
Публикувай отговор