ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Михайлов

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Само да се обадя - възнамерявах да постя, но не го правя, просто не можах, честно си признавам - отново се прояви слабата ми воля :oops:
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Ver написа:Добро утро мили хора :954
Голямо мъртвило е тук ...
Ето на това попаднах днес, много ми пасна на светогледа и решавам да ви го покажа :)

"Плачеш ли, рискуваш да излезеш сантиментален.
Протегнеш ли ръка към другиго, рискуваш да се ангажираш
Изложиш ли идеите и мечтите си пред множеството, рискуваш да ги изгубиш
Обичаш ли, рискуваш да не споделят обичта ти.
Живееш ли, рискуваш да умреш.
Вярваш ли, рискуваш да се откажеш, но рисковете трябва да се поемат, защото най-голямата опасност в живота е нищо да не рискуваш.
Хората, които нищо не рискуват, не правят нищо, нямат нищо, не са нищо. Могат да избегнат страдание и мъка, но няма да се поучат, променят, пораснат,обичат, живеят. Оковани са от своите разбирани, те са роби, те са се отказали от свободата.
Само онзи който рискува е свободен."

~ П. Шумър '1999

Рискувате ли? :222
Не познавам друг живот освен този с непрекъснати РИСКОВЕ :razz:
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от bobichan »

Напоследък ми е много шантаво - ту съм безкрайно щастлива, ту крайно тъжна. Толкова много неща ми се случват - за щастие хубави и не чак толкова. Казвам за щастие, защото можеше да са само лоши нали :razz: . Та затова не влизам и защото нямам време, но и защото не искам да ви заливам с безкрайните си одисеии, обаче сега надничам след дълго отсъствие и прочитам поста на Вер, който ми дойде точно на време и точно на място. Точно като балсам.
Благодаря, Вер :922 :922 :922
Емоционалната и духовна страна много ми куца - не само по време на поста. Въобще не се справям - искам да работя по въпроса, но нещо нямам нагласа. Времето ли не му е дошло или си търся оправдания :1044 ... Та в такива чуденки съм на последък.
Вер, след признанието ти за млечните се замислих, че и моя пост не е точно пост, защото пия рибено масло (заради косата), но като изключим това съм хапвала 2 пъти риба и вчера хапнах малка порция агнешко. Това е. Протеини е нормално да ти липсват. Когато си изцяло на веган хранене (а както е и в моя случай на огромна доза суровоядство - аз хапвам 1 готвено ядене кажи речи през ден) е добре да приемаш някакъв растителен протеин. Аз съм на конопен - пак заради косата, иначе може да е грахов, соев, бобов и т.н.
много ви прегръщам мили ми другарки.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Ver

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Ver »

Боби, радвам се когато пишеш за емоциите и чувствата си :923
Може да ти е смачкано, "шантаво", трудно, но нали знаеш, че само след големия гърч идва големия кеф :923
Предизвикателствата по Пътя ни просто ни карат да оценяваме Живота!
Сигурна съм, че чувстваш, че живееш нали?! :)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от cchery »

Ver написа:Очевидно за мен ще е зле да спра млечните, защото не мога да си набавям достатъчно белтъчини само от бобови и ядки. Получавам такъв глад за белтък, който компенсирам с въглехидрати (от сорта на тестени и мед) които поемам. Този развой на нещата не ми се нрави :)
Хм, поразрових се из тази темичка - четеше ми се нещо различно от обичайните неща.... но пак опрях до моята си лична дилема и драма - КРАВЕТО МЛЯКО! :954

Какво ли не изчетох за него - почвайки от изявления като "Кравето мляко е супер полезно, но за малките теленца" и "Кравето мляко - пиете ли телесни течности от крава, пълни с гной и бактерии?!" до "Кравето мляко - спасителят от остеопороза!"

Истината за мен, лутайки се вече 4-и месец из дебрите на по-доброто хранене е, че човек трябва да е балансиран. Дори и да не е умерен, е добре да балансира. Оказа се, че мога доста лесно да карам без месо и месни продукти в продължение на 2-3 дена ,т.е. да ям месо през 3 дни не е никаква драма за мен. Но без мляко и млечни.... това не е моят избор, защото означава да се тормозя.

Не съм обременена с някакви по-специални алергии - даже хич ги нямам, но както се оказва месото пречи на отслабването ми, а отделно това, че е пълно с АБ и хормони съсипва хормоналния ми статус. И от тази гледна точка се чувствам прекрасно като го намалих. Но мляко и млечни (включително и прясно краве мляко), които съм приемала през цялото време на 4-месечното ми лутане не влошиха резултатите, които имам.

Та на въпроса :1062 - постене/веганство/суровоядство..... както едва ли много хора биха се пъхнали в моите панталони, така и тези режими не са универсални за всеки човек. Има много мъдрост във всеки един от тях, има идеи, които те задават и е добре човек да се замисли. Ала кое е най-доброто за всеки конкретен човек?! ...... за това няма универсална рецепта!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Ver

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Ver »

cchery написа:Та на въпроса :1062 - постене/веганство/суровоядство..... както едва ли много хора биха се пъхнали в моите панталони, така и тези режими не са универсални за всеки човек. Има много мъдрост във всеки един от тях, има идеи, които те задават и е добре човек да се замисли.
Постенето може да е режим (макар, че основната му идея е съвсем друга, но при всички положения поставя едно добро начало), но останалите две са начин на живот.
cchery написа:Ала кое е най-доброто за всеки конкретен човек?! ...... за това няма универсална рецепта!
Точно това е интересното :)
Няма универсални правила, както няма и двама еднакви човека.
Когато се опознаем достатъчно добре, тогава лесно ще намерим и своя "режим". :)
И пак си идваме до старата мъдрост за духа и тялото :)
Просто няма как да гледаме на тях поотделно.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Благодаря ти.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

В Рождественски пости сме в момента.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »


ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК / 21 Ноември 2013
Въведение Богородично (Ден на християнската младеж и семейство) (Разрешава се риба)

Когато пречистата Дева навършила три години, праведните й родители изпълнили обещанието, което дали пред Бога, преди още тя да се роди. Затова те тържествено въвели своята дъщеря в Йерусалимския храм и я посветили на Бога.

Древните отци на Църквата, като възпяват Въведение Богородично със свещени песни, разказват как Йоаким и Ана събрали своите роднини и приятели; млади девойки със свещи в ръце вървели пред светата Отроковица, а след тях родителите водели пречистата Дева и я довели до Йерусалимския храм. Първосвещениците и служителите в храма ги посрещнали с пеене на свещени химни. Св. Герман, патриарх Цариградски, в една свещена песен влага такива думи в устата на св. Ана:
Принасям на Господа моя обет, произнесен в скръб чрез моите уста. Затова събрах свещеници и сродници и им казвам: "Радвайте се с мене! Сега аз се явявам пред вас майка, довеждам дъщеря си и я предавам не на земен цар, а на Бога, Небесния Цар".

Св. Дева била поставена на първото стъпало пред храмовия вход и, за почуда на всички присъстващи, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното.
Първосвещеник Захария въвел пречистата Отроковица в Светая Святих, където влизал веднаж в годината само първосвещеникът.
Праведните родители принесли дарове и жертви на Бога и след това, като поличили благословение от свещениците, се върнали с роднините си в Назарет.

Св. Дева Мария живеела при храма. Там в отделни помещения живеели млади девойки, посветени Богу, също така и вдовици, които служели в храма, подобно на пророчица Ана (Лука 2:36-38). Тук живеели също странници и пришълци. Към тях се присъединила и св. Ана, майка на св. Богородица, която овдовяла скоро след въвеждане на пречистата Дева в храма. Но тя живяла кратко време със своята пресвета Дъщеря. Скоро след мъжа си и тя починала.
Св. Дева се възпитавала под надзора на по-възрастните благочестиви девойки, опитни в Св. Писание и в ръкоделията. Тя усърдно се трудела, непрестанно се молела, обичала да чете Св. Писание. По такъв начин тя се готвела за своето високо назначение. Църквата я нарича прекрасна зора, от която изгряло Слънцето на правдата. "Дух Светий" - говори свещената песен - осветил тази, която пребъдвала вътре в храма и била хранена с небесна храна".
Когато пречистата Дева стигнала до възраст, на която девиците, които се възпитавали при храма, обикновено се връщали в света и се омъжвали, свещениците поискали тя да постъпи по същия начин. Но пресв. Дева им открила своето желание - да посвети себе си Богу и да не встъпва в брак. Тогава те, по внушение от Св. Дух, я сгодили за престарелия Йосиф, роднина на нейните родители. Той станал покровител на пречистата Дева и уважавал обета, който тя дала пред Бога.
Иконата "Въведение на Божията майка" представя тригодишната св. Отроковица, възкачваща се по стъпалата и влизаща в храма. Изобразеното на тая икона събитие трябва да ни внушава желанието да водим децата си в храма Божи, от млади години да ги учим на молитва и слушане Св. Писание, за да могат и те да растат в благочестие и все по-високо да се издигат по стъпалата на добрите дела и благочестивите помисли.
Източник: Жития на светиите, Синодално издателство, София 1991 г.


ИЗТОЧНИКЪТ :954

Честит Празник!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор