Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряците/

Подфорум за нещата, които готвим всеки ден
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от cchery »

За тази вечер съм намислила да приготвя риба по по-горната рецепта - с панировка от бира и брашно. За целта отидох до Хит, за да купя шаран и какво да видя на рибния щанд?! Нахвърляли живата риба върху леда, една връз друга и тя безпомощно отваря уста да си поеме дъх. Всяка една риба по отделно отваряща ритмично устата си....... Стана ми толкова жал за шараните, чак се отвратих - безпомощни, в неестествена въздушна среда и нахвърляни един върху друг, борещи се за всеки свой дъх... и чакайки смъртта си.... :cry: :cry: :cry: :cry:

В крайна сметка си взех филе от толостолоб.... и него ще панирам. За гарнитура - зелена салата, полята с .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Petunija

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от Petunija »

Честит празник на именници и неименници!

Аз направих рибена чорбица от толстолоб, панирах мерлуза, салата морски дарове и хайвер.

Доволни са всички!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от cchery »

И аз да си кажа, че моят толостолоб се получи страхотно. :954 Дори децата ядоха и искаха повторно. Аз пих френско бяло винце, макар че.... българските не му отстъпват, а Момчил - червено.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от Kleo »

Отчитам 3 цели задушено-печени скумрии на фурна :222 от които 2 се изядоха с голям кеф, а третата остана за довечера!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от Kleo »

Ами време е да се замислим за някоя хубава рибена рецептичка, не мислите ли, дами? :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от ellis_stoyanova »

Всяка година пълня шаран,но вкъщи много не го предпочитат с лук,домати и прочие,а миналата година го направих основно с ориз и подправки,пак остана недооценен,стана някак ...безличен,на мен лично ми допадна,но тази година май ще е друга рибка :roll:,вие какво сте намислили???
Прикачени файлове
P1070237.JPG
Този е от миналата година
(128.6 KiB) Свалено 1531 пъти
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
metsababa
Site Admin
Мнения: 200
Регистриран на: 17 Авг 2010, 15:54

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от metsababa »

Късно, но все пак навреме! Това е готварската тема за празника утре! Един от най-големите и любими имени дни! Ден, с който поставяме началото на серията от прекрасни поводи да вдигнем тост за нечие здраве или за всичкото такова........ Ако все още не сте намерили вашата рецепта, тук има доста...... Ако пък ли вече знаете какво ще приготвите за трапезата утре, споделете!

[img]http://www.s-gifts.bg/uploads/com_artic ... 9494d6.png[/img]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от Kleo »

Той ми каза, че ще панира толстолоб довечера. Не съм яла досега и ми е любопитно да опитам. А и обожавам, когато той готви, честно казано.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от cchery »

vihrogonche написа:Той ми каза, че ще панира толстолоб довечера. Не съм яла досега и ми е любопитно да опитам. А и обожавам, когато той готви, честно казано.
Той изпържи шарана снощи :1062 . Аз бях на кино. Обожавам, когато аз не готвя.... без значение дали ще е той!

Десита, да ти имам кодираната телеграма :lol: :lol: :940 !
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от Kleo »

Каква кодирана телеграма, Чери?! :1044
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Никулденска трапеза /за традициите, рибата и ... моряцит

Мнение от Kleo »

След 2-3 седмици е един от най-обичаният и празнуван празник - Никулден :222
Признавам си, че не ме бива много-много по готвенето на риба, а ми се иска да се науча да правя нещо по-така.
Какъв по-добър повод е наближаващият рибен ден? Затова и повдигам тази тема. Да видя някои идеи, предложения, рецепти.
Ако някоя от вас вече е решила с какво ще зарадва домочадието на 6 декември тази година, нека сподели тук!
Аз още не съм избрала какво да сготвя. Но ми се ще да изляза от калъпа да правя традиционното за мен рибно меню /скумрия или панирана бяла риба/.
Ще се радвам на всеки, който ще пише в темата тази година! :923 :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор