ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Михайлов

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Точно след МЕСЕЦ е Бъдни вечер :) Аз не съумявам да постя, ям МЕСО. Е, понамалила съм го, но не съм го изключила, уви...

Постя обаче откъм негативни емоции и чувства, активно практикувам да не мразя, да не се ядосвам, да не съдя, да не критикувам, да не обиждам, да не се обиждам, да не страдам, да не ревнувам, да не завиждам, да не провокирам излишна ревност, да не се засягам за дреболии и други подобни неща...

Леко ми е на сърцето и на душата. Скоро и на тялото ще олекне. Много ходя пеш. Бързо. Живея устремено, дишам дълбоко. Чувствам любовта навсякъде около и в мен. Духът ми ликува, защото съм сред природата, всичко сякаш се развива както е предопределено да се развива. Всичко трепти в някаква непозната за мен спокойна хармония. Караници няма или са редки изключения и закратко, докато напаснем характери и темперамент. Слушаме много музика, гледаме качествени и позитивни филми, говорим много. Разказваме случки и изживявания, опознаваме се. При нас все по-трайно се настанява християнският дух, просто Христовото съзнание сякаш е слязло и ни учи как да се държим и отнасяме един с друг. Грешим. Бъркаме. Но искаме да се научим да бъдем добри и най-накрая да спрем с взаимното любовно нараняване. Пожелавам си тези пости да ни научат на това, да живеем заедно в мир и сговор, в уважение и толерантност, без борба за личен интерес, за лично надмощие и схватка на нашите Его-та. Трудно е, защото сме изградени и възрастни индивиди. Старо куче се не учи. Да, по-тежко е, защото чашите ни са вече пълни, трябва да ги поизпразним малко, за да ги напълним с качествено ново съдържание... Извинявайте, но се излях, малко не е по темата, но за мен си е баш точно в темата. Защото постенето е и духовен, и психо-емоционален акт, не просто въздържание от блажно и месо, нали така? :222

И двамата се учим един друг как повече ДА НЕ БЪДЕМ ЖИВИ, КЪРВЯЩИ РАНИ, заради нечии чужди постъпки и действия... които ни калят и повалят... смазват и карат да побелеем и останем без зъби от стрес и тревога. :328

Затова ЖИВА РАНА на СЛАВИ ТРИФОНОВ ми идва точно като мехлемче, нека я изслушаме заедно с обич и разбиране, мерси:

[youtube]CnEf9Y71avk[/youtube]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от cchery »

Чисто информативно - имаше ли някой, който почна коледния пост тази година?! :1044
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Аз не успях да започна.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Започнах Богородичния пост днес, но няма да го спазвам строго, просто ще спра месото и тлъстото.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Отчитам спазване на поста. Не ям месо, нито пържено и тлъсто. От 1 август насам. Сега ще го наруша веднъж на 8-ми, в Черни Вит, в чест на мецанките :1062 и после продължавам до 14-ти, като на 15-ти освен че е Успение Богородично и край на поста, е и десетият рожден ден на моя син, жив и здрав да ми е!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Никой ли не пости? :1044 Аз исках да се включа със шефа ми и една колежка, но просто не успях. Нещо съзнанието ли, подсъзнанието ли, ми въртят някакви номера, точно сега.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Каква ще бъде ПОСТНАТА ви трапеза утре, мецанки? Аз още не съм измислила всичко. Боб, питка, ядки, плодове - това да! Но все си мисля за още нещичко... :1044 Събирам идейки, предложения, съвети за утрешния последен постен ден, че после иде Коледа и ... ще се ядат прасенца - някои от нас де :plezya se :1028
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Днес поне ще е постничко всичко - плодове, ядки, боб, сармички и питка.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

[img]http://m.netinfo.bg/edna/images/zdrave.png[/img]


Започна Рождественският пост:

Не се плашете от постната храна, тя може и да е вкусна

В християнската религия присъстват постите, през които се осъществява пречистване на целия организъм от токсините, произведени от храните с животински произход, особено месото. Тъй като не става въпрос за продължителен период от време, съвременната медицина препоръчва да се пости, още повече че така се подготвяме за предстоящите празници, когато често се злоупотребява с тежка храна и алкохол. Ако нямате възможност да постите през цялото време, можете да го направите през първата и последната седмица. Не се препоръчва постенето при деца, бременни и майки кърмачки, както и на хора със заболявания на стомашно-чревния тракт, а също и при болни от захарен диабет. Въобще хората, които страдат от хронични заболявания трябва да обсъдят решението си за пост с лекуващия лекар. Както всяко нещо, което изисква лишение, така и постът е въпрос на вътрешна нагласа и мотивация. След това нещата се случват по-лесно, отколкото предполагаме, защото разнообразието от рецепти прави храненето наистина вкусно. Не е случаен фактът, че двата най-дълги поста сa през есента и пролетта – коледният и великденският. Промяната на времето е свързана с промяна на здравословното състояние и храната. В преходните сезони човекът е най-лабилен и най-уязвим. Тъкмо тогава той трябва, за да бъде здрав, да почисти не само дома си, но и своето тяло.

По времето за пости се набляга основно на пет групи храни: плодове, зеленчуци, зърнени, бобови и ядки. След като освободим тялото от токсини, ние автоматично възраждаме имунната си система. И обратно – не можем да укрепим имунната си система, без да променим храненето и без да почистим вътрешната си среда.

Хранене по време на пости:
- Планирайте менюто си старателно, защото постните ястия обикновено изискват не по-малко време, отколкото тези с месо.
- Не оставайте без храни от основните групи – плодове, зеленчуци, зърнени, бобови и ядки.
- Тъй като често постната храна се усвоява по-бързо от организма, е необходимо да се храните през по-кратки интервали от време.
- Не подценявайте силата на зелевата салата – тя може да ви държи сити за продължителен период от време.
- Следете да не пада нивото на кръвната ви захар – мед, халва или сушени плодове ще ви помогнат да не се чувствате замаяни.
- Не се колебайте и експериментирайте с по-нестандартни комбинации на постни храни, защото постно не означава безвкусно и еднообразно.
- Не забравяйте, че има дни, в които рибата е позволена – не ги пропускайте и смело посегнете към водните обитатели.

Прочетете още:
Постете само, ако сте напълно здрави!
Постите – духовно и физическо пречистване
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Ние вкъщи не постим. Но днес сме на леща и домашно приготвен хляб със сусам. Някой от форума да пости? :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Чудесата, случващи се с тялото по време на пости (част 1)

Ще останете учудени

Темата за постите е интересна от културна, религиозна, философска и историческа гледна точка. Значението им за организма и влиянието им върху здравето често предизвикват разгорещени дебати.

Любопитно е и да се проследи „еволюцията” на постенето. Древният човек е прекарвал определени периоди от годината без животинска храна, защото не е успявал да си я набави. Религиозният пост е свързан не толкова с определено хранително поведение, а по-скоро с аскетизъм и борба с греха.

Напоследък на преден план излиза въздържанието от различни видове храни – не само постене, но и вегетарианство, веганство, суровоядство. А също и с други форми на избягване на забраняване на определени продукти например протеинова диета или палеолитната диета. Идеята на тези ограничения обаче е коренно различна – те са опит на алиментарно презадоволения през всички сезони съвременен човек да избере онова, което е полезно за организма му.

Жалкото в случая е, че често тези съвременни течения са твърде крайни и ефектът върху здравето по-скоро отрицателен.

Вкусната и калорична храна е удоволствие за мозъка, въздържането от нея – също

На пръв поглед това твърдение звучи малко парадоксално, но дали наистина е така. В предишната статия ви разказах за серотинина – една от молекуите на удоволствието. Различни проучвания са доказали, че след прием на обилна, калорична, богата на въглехидрати (захари) и мазнини храна се увеличават нивата на аминокиселината триптофан в кръвта, превръщането на триптофана в серотонин в мозъчните неврони и освобождаването му в синапсите.

Синапсът е мястото, където се допират мембраните на две нервни клетки и там те си обменят различни молекули, наречени невромедиатори. Нервната клетка синтезира серотонин и освобождавайки го в синапса, изпраща на съседната нервна клетка съобщение, че трябва да се почувства щастлива.

Но какво се случва със серотонина, попаднал в синапса, с молекулата, която метафорично разгледахме като добра новина. След известно време нервната клетка, изпратила новината, поглъща обратно част от него. Тази реабсорбция се осъществява с помощта на рецептори. При продължително въздържане от прием на сладки и мазнини храна броят им намалява следователно намалява способността на нервната клетка, изпратила “щастливата” молекула да погълне отново освободения в синапса серотонин.

Благодарение на това концентрацията му в синапса остава висока по-продължително време и нервната клетка, която приема съобщението се чувства щастлива по-дълго.

Докато щастието от обилното нахранване се получава мигновено, то щастието чрез въздържание (и намаляване на броя на рецепторите) се постига след лишения в продължение на няколко дни. И в двата случая обаче говорим само за нюанси, а не за цялостна промяна на чувствата и настроението.

Доставката на минерали и микроелементи с храната е важна, но по-важно е тяхното усвояване

Любимият аргумент на противниците на постенето и вегетарианството е развитието на недоимъчни състояния – например на желязодефицитна анемия. Любимият контрааргумент на привържениците пък са спанакът и копривата. Всъщност човешкият организъм съдържа около 3-4 грама желязо – част от него влиза в състава на хемоглобина (белтък, който свързва и пренася кислорода в кръвта), миоглобина (белтък, който свързва и пренася кислорода в мускулите) и други ензими.

Друга част се съхранява в депа, пак свързани с различни белтъци. Дефицитно състояние се развива, когато депата се изчерпят. Загубата на желязо се осъществява с отпадането на мъртви клетки (от кожа и храносмилателен тракт), с менструацията при жените, при кръвозагуба.

А презареждането става чрез усвояването му в червата. Както в организмът, така и в храната желязото е под формата на йони – за разлика от електронеутралните атоми, които изграждат, да речем, пирона. В растителните храни преобладава двувалентното желязо (феройони), което трябва да се окисли до тривалентно (ферийони), за да се усвои. Освен това съдържащият се в месото ферийон е в центъра на порфиринов пръстен (аналогичен на пръстена, в който е включено желязото в човешкият хемоглобин) и това допълнително улеснява усвояването му.

Друг важен йон е калциевият. За да се усвои и за да се натрупа в костите, са нужни оптимални количества витамин Д, има отношение и към обмяната на веществата, имунния отговор, а може би и към настроението. Прекурсори (вещества, от които може да се синтезира в организма) на този витамин са холекалциферолът, който се съдържа в храни от животински произход, и ергокалциферолът, който се съдържа в растителни храни.

Най-богати на холекалциферол са тлъстите океански риби - сьомга и херинга, риба тон, съдържа се в млечните продукти (най-много в сирена и кашкавал, по-малко в киселото и още по-малко в прясното мляко, а в обезмаслените млека почти никак освен ако не е изкуствено добавен).

От растителните храни най-богати на ергокалциферол са някои видове гъби.

Ако въпреки важността на витамин Д, смятате консумацията на мляко и млечни продукти по време на пости за прекалено либерална и сте решили да ги изключите от менюто си, то добре би било да се излагате на слънце за по 10-15 минути дневно, за да се синтезира в кожата този изключителен витамин, запасите от който вече са се поизчерпили през зимата.

Как непълноценната храна изяжда мускулите, ще разберете утре във втората част на статията!

Автор: д-р Весела Георгиева

Прочетете още:

Постете само, ако сте напълно здрави!
Постите – духовно и физическо пречистване
7 рецепти за постни десерти
Най-добрите постни заместители на месото


[img]http://m4.netinfo.bg/media/images/24488 ... -tialo.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор