Тинейджърите и проблемите с тях

Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от cchery »

Kleo написа: Но пък отдавна не приемам за себе си позицията на щрауса, да отричам всичко, което не ми изнася. Така че след прочита на статията доста се замислих.
Така значи, аз съм щраус, който си завира главата в пясъка :1062 :1062 :1062 :1062 . Току-виж се окажеш права, Деси. Не е изключено да имам и такова поведение макар да се стремя към нещо съвсем различно.

Конкретно в случая - ако не беше тази статия и този автор, щеше да е друга статия и друг автор. И друг акцент, и друг фокус. И щяха да са пак страшни и апокалиптични неща. И пак щеше да се уплашиш и да се замислиш и............... КАКВО ОТ ТОВА!?

Деска, за мен подобни неща имат смисъл само ако мога да направя нещо конкретно. Ако има нужда да правя нещо. И ако е обосновано. Сега, само защото някой е решил да се прави на интересен, и да ми обобщава конкретните си наблюдения в модерен гръндж-стил, нито ще се трогна, нито ще свърша нещо. Кажи ми кое от прочетеното ти не го знаеше?! И като си ги знаела тези неща, какво си направила?!

В крайна сметка, ако отговорът е, че нищо не си направила, далеч не мисля, че това е проблем. Защото просто не си се сблъскала с това нещо, за да действаш. За мен тази статия е сложила под лупа с огромно увеличение проблемът на едно конкретно семейство. Но защо всички ние трябва да се плашим?!? И какво ще стане, ако подходим точно обратно - аз взема, че напиша статия за прекрасните умни и интелигентни 12-годишни, които мислят за предстоящите им матури!? Ще мине някой и ще каже, че думите ми са преувеличени. А ти ще го попиташ дали не си заравя главата в пясъка и не вижда колко са прекрасни наистина децата ни и т.н. Порочен кръг.... истината е, че действителността в статията в момента ми е твърде далечна и отделно на това я считам за частен случай, който пък е проблем на конкретни семейства. Ако те, тези семейства, не правят нищо, ние ли трябва да го свършим?! Наистина не виждам ползата от такива статии... дори не се и замислих, а се издразних на автора, който просто се прави на интересен - дава задача като за олимпиада, но не посочва решенията.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

О, Ани! Ама аз не съм визирала никого, освен самата СЕБЕ си! Нямах предвид нито теб,нито някоя друга майка! Но не мисля, че е частен случай. Нито че е правило. По-скоро задаваща се може би тенденция на подрастващите да се сравняват помежду си, образно казано да си го мерят, включително и момичетата. Спомням си, че аз самата в последните две години от гимназията с ужас се съизмервах със съученичките си. По показател девственост. В 11 клас се оказах ЕДИНСТВЕНАТА, която още не беше правила секс. И това ме потискаше, независимо какво ми говореше майка ми. То затова и първият ми интимен партньор не беше грижливо подбран от мен и на близо 19-годишна възраст набързо се отдадох на напълно неподходящ млад мъж, който пост фактум проумях, че е имал сексуални проблеми и комплекси, които без успех се опита да разреши за моя сметка. Както и да е, отплеснах се. Исках да кажа по темата, че като родител мога да се опитам да съм близо до света на детето си, така щото един ден да не бъда изненадана неприятно я с някоя полово предавана болест, я с нежелана бременност на гаджето му, я със спринцовка или цигари в джоба, я със скрити купища двойки и неизвинени, бягство от вкъщи... Схвана ми мисълта. Просто не искам да си казвам, че подобни неща се случват на другите, ... , докато не се окаже, че е сполетяло и моя дом. Просто искам да запазя БИСТЪР погледа си, доколкото е възможно. Надявам се да си ме разбрала какво исках да ти отговоря :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Предизвикателство:

Да бъдеш отново на 18 ... Всеки иска отново да е млад, но поправил грешките на миналото, разказва Тодор Капитанов

"...Отправям едно интересно предизвикателство към всички вас: извадете от чекмеджетата старите си снимки, а след това споделете какво бихте казали на 18-годишното ви аз, ако го срещнете сега. Дали ще си дадете съвет да опитвате повече неща, или с назидание ще стопирате някои от действията си тогава? Ще се насърчите да казвате по-често „обичам те” на близките ви хора, или ще си дадете насока да бъдете по-пестеливи в изказването на емоциите? Да се вслушвате в съветите на родителите и приятелите си, или да разчитате на собствената си преценка и интуиция? Всички останали въпроси оставям на въображението ви. Нека всеки изгради собствена паралелна реалност, в която да бъде ментор на самия себе си. Бъдете откровени. Признайте грешките си, но не забравяйте успехите си. Неусетно ще разберете наистина важните неща в живота ви, които не сте осъзнавали в младежките си години. Знам, че няма да е лесно. Все пак живеем в доста противоречиви социални матрици, които често размиват границите в разбиранията ни за добро и зло, а хората ежедневно сме притиснати да сменяме приоритетите си в живота. Но такава е реалността. Така предизвикателството пред нас става още по-голямо. ... Все пак не забравяйте следното – колкото и ценен съвет да имате към себе си или към някой друг младеж, то думите ви няма да бъдат чути, защото 18-годишните са убедени, че знаят, имат и могат всичко. А точно заради това не са им притрябвали съветите на някакви „изкопаеми”, както често наричат хората, с пет или повече години по-възрастни от тях. Носталгичното заключение на зрелите хора „Ех, да бях сега с тоя акъл, ама на твоите години”, не носи със себе си никаква провокация към по-младите, освен голямата досада да го чуват толкова често. Така че сте длъжни да намерите и подхода към себе си. ..."

Хвърлям горната ръкавица към самата себе си!

Както съм вече на навършени 37, мисля, че има какво да споделя с моето тогавашно 18-годишно Аз. Дори ще ми бъде интересно да се върна мислено назад. В своеобразна ретроспекция...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Тодор Капитанов отправя следното предизвикателство: да споделим какво бихме казали на 18-годишното си аз, ако го срещнем сега. Решавам да пробвам да му отговоря в този момент: първото, което ще кажа на младата Деси е да не се страхува, че не е идеална, че прави грешки и че не може всичко. Да не се срамува да потърси помощ, да поиска подкрепа, да благодари, когато ги получи, но да не се чувства виновна от това. Да бъде по-смела, да поема повече рискове, да бъде по-общителна и открита. Да не се стреми да бъде перфектна на всяка цена, защото цената е твърде висока. Че винаги е по-добре да си щастлив, отколкото прав! Че за някои неща се иска време. И търпение. Че хората са страшно различни и е добре да не съди за другите по себе си. Да бъде самата себе си, да се обича и уважава повече, да се цени, да има по-високо самочувствие, защото покритието е налице. Да не се тревожи за дреболии и несъществени неща. Да следва мечтите си, дори на околните да им се струват нестандартни или непонятни. ... Да не бърза за брак и деца. Да се грижи повече за себе си, да превърне спорта в навик. Да се храни здравословно. Да се наслаждава повече на личната си свобода. И все неща в този дух.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Алекс днес става на точно 10 години и 10 месеца, да ми е жив и здрав! :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Колкото до мен и Алекс, през последните месеци много му се радвам.
Голямо другарче ми е :222
И ме държи в течение с модните музикални парчета. Заедно се радваме на някои изпълнители. Главно български рап. Хубаво ми е.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Тинейджърите и проблемите с тях

Мнение от Kleo »

Днес сутринта пак си забрави ключовете за вкъщи :126 въпреки че го попитах изрично дали си ги е взел :126 кога ще спре да бъде толкова разсеян и отвеян, та чак отнесен от вихъра :1044
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор