Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Изображение

Съвети за кърменето

Кърменето е най-естествения начин за хранене на бебето. Кърмата на майката е специално предназначена за нейното бебе. Кърмата е мляко със специфични качества, лесно за усвояване от организма, с висока хранителна стойност, така необходима през първите 6 месеца от живота на бебето. Кърмата осигурява всичко необходимо за правилен растеж и развитие, предпазва го от инфекции и други неблагоприятни фактори и влияния, които могат да застрашат неговото здраве и живот. Намалява коликите му, запека и дори предпазва от подсичане. Кърмата осигурява по-здравословно бъдеще на бебето.
Кърменето се отразява благоприятно и на майката: •Намалява вероятността от рак на гърдата
•Намалява риска от рак на матката и яйчниците
•Намалява инсулиновите нужди на кърмещата, което е особено важно за жени със захарен диабет
•По време на кърменето се отделя хормона окситоцин, който подпомага свиването и възстановяването на матката след раждането
•Помага на майката да си възвърне формата по-бързо
•Действа успокояващо на майката

Кърмене през първите дни след раждането
При нормално раждане е добре бебето да се постави на гърдата след 30 мин. По този начин се стимулира произвеждането на кърма. От изключително важно значение е да се знае, че през първите 3 дни след раждането, майката има коластра. Коластрата е най-добрата храна за бебето в началото на неговия живот. Това е гъста, лимонено-жълта течност, с уникални хранителни свойства. От особена важност е повишеното съдържание на антитела в коластрата, които предпазват бебето от инфекции в момент, в който имунната му система е все още в процес на развитие. На 3-ия ден вечерта или на 4-ия след раждането се появява напрежение и болка в гърдите, количеството на произвежданото мляко се увеличава т. е. идва зрялото женско мляко. Родилките се съветват да доизцеждат и двете гърди докато усетят облекчение или гърдите омекнат. Това се извършва с помощта на ръка, ръчна или електрическа помпа. Този метод предпазва гърдите от мастит и запушване на млечните канали.
Студените компреси улесняват изтичането на млякото. Препоръчително е да се правят преди кърмене или когато има запушени млечни канали.

Как протича кърменето?
От изключително важно значение е психическата подготовка на родилката, както и позата на кърмещата майка. Преди да започне кърменето гърдите трябва да се измият само с вода, след това да се подсушат с нежни попивателни движения. Ако гърдите са много напрегнати трябва да се изцедят малко преди да се постави бебето на гърдата. По този начин бебето захапва по-лесно както зърното, така и част от ареолата. Здраво доносено новородено, в зависимост от състоянието му, се кърми от 7-10 пъти през интервали от 3 часа. При незадоволително наддаване на тегло и съмнение за намаляване на кърмата, интервалите се намаляват, кърми се през 2-2.5 часа. Продължителността на кърменето през първите 3 дни е по 5 мин. на гърда. След този период се увеличава на 15-20 мин. Ако майката няма достатъчно кърма и загубата на тегло при бебето е над 10% се дохранва с адаптирано мляко.
След приключване на кърменето гърдите се доизцеждат, измиват се и се намазват с някакво поддържащо и защитно средство. Правилното кърмене и хигиената преди и след кърмене е изключително важна за да не се стига до възпаление на зърната и разраняване. Кърмещите жени се нуждаят от специално бельо, сутиен за кърмачки с подложки, които трябва да се сменят след всяко кърмене.

Как да разберем, че бебето получава достатъчно кърма?
Ако след кърмене бебето е спокойно, заспива на гърдата и спи около 2 часа, ако възстанови рожденото си тегло до 10-ия ден след раждането, ако суче от 7-10 пъти в денонощието и ако наддаде тегло повече от 500 гр. за месец, както и според намокрените памперси и изхождания са показателни, че бебето получава достатъчно кърма. Както в родилните домове, така и в домашни условия може да се направи така нареченото „пробно кърмене“. Преди да се постави бебето на гърда се претегля и след храненето отново, ако има разлика в теглото бебето суче достатъчно.

Кърмене след секцио
При желание на майката, след оперативния процес, бебето може да се постави на гърдата поне 5 мин. за да се стимулира лактацията. Слизането на кърмата, както и започването на кърменето може да стане в по-късен етап от колкото при нормално раждане. Кърменето след секцио се извършва по същия начин, като след вагинално раждане. Родоразрешаването няма роля за лактацията, при всяка родилка е строго индивидуално произвеждането на кърма.

При нормално протичаща лактация се препоръчва кърменето да продължи поне до 12-ия месец, а по възможност и след това. В последните години се наблюдава тенденция, повечето от майките се отказват от кърменето, тъй като не са наясно с важността на този процес, както и заради болките, които получават по време на кърменето. Важно е да се разбере, че всяко начало е трудно, но това по принцип са първите 2-3 седмици след раждането. След този период майката и бебето се адаптират, опознават се и самото кърмене се улеснява.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Бюлетин Асцендент:

Детето-крал и обществените нагласи

Днес сякаш живеем в епоха на количествената информация и качествената липса, на всичкознаещите и трудноможещите. В такива времена съществуват теми, предизвикващи силни емоции, субективни реакции и често осъждания. Мисловният процес е оставен на заден план. Емоциите карат хората да преминават в действие, а мисловният процес – точно обратното, укротява нагона в тялото. Ако имаше мисловен процес, то всеки щеше да е способен да постави под въпрос собствените си убеждения. За съжаление ние не поставяме на съмнение дори чуждите убеждения, а се опитваме да надделеем над тях. Статута на детето/детството/майчинството е именно такава тема. Въпрос, по който по-често се говори с емоция и стереотипи, отколкото с разум.

Вече уж знаем всичко – как се появява детето, какви методи и техники съществуват за зачеване, какви родители да бъдем според „училищата за родители“, какви права имат децата, как да раждаме дори ако сме сами в къщи или в гората, опасността от ваксини, кърмене, много кърмене за стимулиране на още кърмене и т.н. Залети сме от информация за помпи за кърма, памперси с индикационни черти, шишета против колики, еко и био пюрета и много други. Ако имате въпроси, задайте ги на Google, той знае всичко…Всички тези неща внушават, че ние и децата ни сме в някаква непрекъсната опасност и трябва да сме нащрек и подготвени. Това води до родителска тревожност и обществена параноя, която се изражда в свръх протекционизъм и поставяне на детето на място, което не е неговото – на някакво божество.

Нещо се обърка. Всеки има достъп до всякаква информация. Но подборът на информация е субективен, тъй като човек я наглася според своята истина. Проблемът не е в нечия позиция, претенция или нагласа. Да не подлагаме на критика нечий избор за това как да отглежда и възпитава децата си. Проблемът е в носенето на отговорност. Днес никой не поема отговорност, когато вследствие на собствения му избор се получи проблем. Например, когато някой каже „Аз знам по-добре от доктора къде да раждам и с какво да лекувам детето”. Добре, така да бъде, свободен избор, но… има и „Раждах в къщи….имаше усложнения.“ Свободния избор върви ръка за ръка с отговорността. На този етап няма кой да я поеме, поради всеобщия нарцисизъм и мегаломания. И социалните мрежи спомагат за това…

Но да се върнем на детето и родителите. Днес преобладаващото мнение за детето е, че то има права. То е поставено на пиедестал, на мястото на крал. Не бива да му се отказва. Не бива да го дразните. Отговаряйте на исканията му, обяснявайте всичко, макар и то очевидно да Ви прави на маймуни в продължение на два часа. Всеки, който не прави това ще бъде заклеймен като лош родител. „Напляскването“ е представено като едва ли не криминална проява. Проблемът е, че по този начин детето расте и се превръща във възрастен, неспособен да понася дори минималните ограничения, наложени от живота му в общество. И при най-малкото „не” или при ситуация, в която не е пръв и прав, този възрастен, бившето дете-крал, може да … счупи ръката на друг шофьор на светофара, например.

Така стигаме до въпроса за детето и закона, или по-точно, до обсъждането на необходимостта от закон за изграждането на здравата психея. Фигурите на бащата и майката са символични функции, необходими за развитието и изграждането на психичната структура. Днес, повече от всякога, бащината функция, мъжът в обществото, т.е. символичното на закона е в упадък. Според Жан-Франсоа Раба, педопсихиатър и психоаналитик в болницата „Салпетриер”: „Всичко се разиграва в желанието на майката и в играта на думи, които предават на детето представата за тази символична функция, без която то не би могло да се конструира, т.е. майката не е само тази, която обгрижва, тя е и тази, която въвежда и включва бащата”, а символичният баща въвежда закон.

Ирина Заркова - детски психолог
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Чери, виж мисълта за деня, която си изтеглих току-що от сайта http://www.highviewart.com/myquote/874" onclick="window.open(this.href);return false; :

Момчето, което се кани да стане голям мъж, трябва да се реши не само да преодолее хиляди пречки, но и да спечели, въпреки хиляди отхвърляния и поражения.

Теодор Рузвелт
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от cchery »

Kleo написа:Чери, виж мисълта за деня, която си изтеглих току-що от сайта http://www.highviewart.com/myquote/874" onclick="window.open(this.href);return false; :

Момчето, което се кани да стане голям мъж, трябва да се реши не само да преодолее хиляди пречки, но и да спечели, въпреки хиляди отхвърляния и поражения.

Теодор Рузвелт
Уф... ми сигурно е прав Рузвелт. Но все пак звучи тъжно.... особено в частта с "отхвърлянето" :???: .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

От 12-ия РД на Алекс в Девин:

Изображение

Изображение

Щастието и Умиротворението не личат ли в очите, излъчването и цялостното ми присъствие?

П.П. Ако ме питате защо Алексчето изглежда така стреснат на едната снимка, не мога да ви кажа - в прекрасно настроение си беше!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Нека да си поговорим за МАЙЧИНСТВОТО...

Мнение от Kleo »

Избрано от нас, от Черни Вит, 27-28 август 2016:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор