ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Михайлов

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Чудесата, случващи се с тялото по време на пости (част 2)

За да функционира организмът, той постоянно синтезира протеини с различни функции. Белтъчна природа имат ензимите, благодарение на които се осъществяват биохимичните процеси в клетката, антителата, които защитават организма от бактерии, някои от хормоните, които осъществяват регулаторна функция.

Протеини влизат в строежа на клетъчната мембрана, изграждат придатъците на кожата – косми и нокти и контрактилните нишки, благодарение на които мускулите се съкращават, свързват и пренасят различни вещества в кръвта. Част от тези белтъци се увреждат и трябва да се заменят с нови, други се изгубват при отпадането на съответната клетка.

За да расте младият организъм, клетките му трябва да се делят, а за целта да получава и да синтезира повече белтъци. За да съществуваме, постоянно трябва да се произвеждат нови протеини, градивният материал за които са 20-те аминокиселини (8 от които незаменими за човека). Затова е важно храната да доставя достатъчно количество разнообразни аминокиселини.

Животинските белтъци са пълноценни – съдържат всички видове аминокиселини, включително незаменимите. Ето защо да се заменят с растителни протеини е трудно. Най-богати на белтъчини от растителните храни са ядките, семената и варивата.

Специално внимание в случая заслужават елда, соя (само да не е геномодифицирана) и боб (като богата на белтъци традиционна българска култура). Освен протеини, те съдържат и дълговерижни въглехидрати, на което се дължи засищащият ефект. Ако организмът не получава достатъчни като количество и качество аминокиселини, той разгражда собствени белтъци, като най-напред посяга на мускулите.

За деца, старци, бременни, кърмачки, болни и изтощени хора постът е опасно изпитание с понякога непредвидими негативни последици за здравето. За зрели хора в добро общо състояние, които не страдат от остри или хронични заболявания, постът е допустим, но в строгите си форми също крие съществени рискове за организма, вероятността за които зависи от редица предразположения и от наличните резерви.

Тъй като всеки е различен, за да бъдете сигурни, че можете временно да се откажете от животински продукти, без да си навредите, е добре да се посъветвате с лекар какви лишения и за какъв период можете да понесете.

Според мен най-полезният елемент от поста е въздържането от лоши помисли и дела.

Затова бъдете добри, независимо от това какво ще похапвате до Великден.

Автор: д-р Весела Георгиева

Прочетете още:
Постете само, ако сте напълно здрави!
Постите – духовно и физическо пречистване
7 рецепти за постни десерти
Най-добрите постни заместители на месото


[img]http://m5.netinfo.bg/media/images/24489 ... -tialo.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Предстоят Коледните пости - прочистване на тялото, пречистване на душата

Изображение

На 15 ноември (вторник) започва най-големият пост за тази година, а и последният.

Коледните пости продължават до 24 декември (Бъдни вечер) включително.

По време на постите може да се употребява олио и вино без сряда и петък. Не трябва да се ядат храни от животински произход - месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал.

На Никулден - 6 декември, се разрешава риба. Изключение от Коледните пости църквата прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти. Според някои духовници не е толкова важно да се спазва стриктно физическият пост.

Човек трябва с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за волните и неволните си грехове и да търси опрощение. Венчавките са забранени от днес /началото на коледните пости/ до Въведение Богородично /21 ноември/ и от Игнажден /20 декември/ до Богоявление, Йордановден /6 януари/.

Светият Синод разрешава при изключителни случаи енорийските свещеници да извършват венчавки от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от своя митрополит.

В следващите 52 дни до Богоявление ще се правят само граждански бракове. Протестантските църкви изцяло отричат поста. Католическата църква изисква по време на коледните пости да не се яде месо - само в петъчните дни.

Изображение

Снимка: Thinkstock

Като мине Голямата Задушница и Архангеловден, идват и „Коледните заговезни”, денят преди да се започне постенето, когато за последно се яде блажно. За Коледните заговезни се коли голяма кокошка, която се готви с кисело зеле. Приготвят се и пълнени чушки с боб и мазнина. Точи се и вита баница с тиква - „тиквеник” с много орехи. След вечерята стопанката измива и скрива дървената лъжица, с която е сипвала блажно, и няма да я пипа 40 дни — чак до Коледа, когато става „отговяването” - това е традицията.

Дори да не сме религиозни, постите могат да ни помогнат да организираме нашата диета и здравословно хранене

Има три вида вегетарианство: първият и най-малоброен е вегетарианството по здравословни причини. Рядко се среща, но все пак го има - налага се поради алергичната реакция срещу наситените аминокиселини, които се съдържат в месата.

Вторият вид вегетарианци са “временните”, тези, които не ядат месо заради различни диети. Най-голямата група е на вегетарианците по религиозни причини. Ако сте решили да направите временна диетична програма за пречистване на организма си, започнете, след като се запознаете с принципите на диетата.

Всеки ден между основните хранения консумирайте някакъв плод, за препоръчване е да е един и същ за деня. Яжте сурови зеленчуци без ограничения през целия ден като основно ястие. Като подправка използвайте кисело мляко или малко ябълков оцет. Веднъж на ден можете да използвате и готов соев сос. В периода на диетата поне два дни си приготвяйте зеленчуци на пара. Те ще бъдат вашето основно ястие. Включете в менюто си зеленчукови супи.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от cchery »

Деси, гледам, че пишеш в темата - ти постиш ли тази година? :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Не постя, Ани, но понеже имам постещи трима колеги и се вълнувам от темата.
Аз си направих Житния режим този февруари, почти без прегрешения, и съм доволна от това.
Все си мисля, че постенето би ми се отразило добре, особено за известно време, и искам за първи път да си го направя както е по църковен ред, постене, изповед, причестяване... но ме е страх, Ани, честно казано, около мен нямам такива лични примери, освен кръстницата ми, и изпитвам срам и неудобство да отида да се изповядам при свещеник след поста. А май че ... имам нужда.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от cchery »

Kleo написа:Все си мисля, че постенето би ми се отразило добре, особено за известно време, и искам за първи път да си го направя както е по църковен ред, постене, изповед, причестяване... но ме е страх, Ани, честно казано, около мен нямам такива лични примери, освен кръстницата ми, и изпитвам срам и неудобство да отида да се изповядам при свещеник след поста. А май че ... имам нужда.
Браво за житния режим, Деси :326 .

Относно изповядването - ако имаш истинска, вопиюща и неотложна нужда от такова нещо, няма да изпитваш срам и неудобство, а ПОТРЕБНОСТ да го направиш. Може би, наистина не е дошъл твоя момент за изповед.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Така е, да.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

От 10 до 15 април ще постя. Това е точно страстната седмица. Реших да мина само на пресни плодове и зеленчуци /салати/, сурови ядки, вода и билкови чайове. Имам нужда отново от разтоварване. И физическо, и духовно пречистване. Черко, мерси, че винаги ме четеш :940
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Ям си салатките, поръсени със сурови ядки, така ми стават по-засищащи и питателни.
Вчера домат, краставица и кашу.
Днес доматчета, краставички и бразилски орех.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор