Книжки за деца от 6 до 106 години

Публикувай отговор
Ver

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Ver »

Мда, и аз не се смятам
за по-малко "патриот", по
този повод :1062

Родолюбец съм, но по един друг
начин :222
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от cchery »

Декс, прочети се по-долу така синтезирано, както аз те видях и съм сигурна, че дори няма да има нужда да насочвам вниманието ти към онзи огромен контраст между заявката "не съм книжна полиция" и всичките твои изречения, които започват с "аз" :222 ...
dexter написа:И по друг повод съм казвала, че не искам да се правя на книжна полиция по повод Яна.
dexter написа:... насочвам вкусовете на детето.
dexter написа:Колкото до Роалд Дал и нещата, които се случват в книгите му - не мисля, че е прецедент.
dexter написа: За "Майчина сълза" какво да кажа - лично аз нямам сили да я чета.
dexter написа:.... символиката в "Червената шапчица" - аз я научих преди десетина години и това развали удоволствието ми от приказките по принцип.
dexter написа:А и друго имам против приказките - не възприемам идеята ...
dexter написа:... от много време се чудя дали прекаленото четене на приказки като дете не ме е увредило ....
dexter написа:Не съм патриот на тема литература.
dexter написа:И без друго патриоизмът й е в повече за вкуса ми
Не, ти въобще не си книжна полиция за детето си :221 :221 :221 ......

Сигурна съм, че не бъркаш "патриотизъм" с привързаността към мястото, където даден човек живее. Едно, че той е изключително комплексно качество и усещане, и второ - трябва му време и подкрепа. Яна е едва на 9... (или 8), което иде да рече, че "работата" по нейния патриотизъм тепърва предстои. Не мога да видя лошото в това да харесва България и българското. Уважавам културата на алтернативните, но категорично отсявам залитанията като опити да се налагат като норми. :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

Чери, не бъркай моето мнение за литературата с идеята да си налагам вкуса на детето :). В извадките, които си посочила, е моето мнение. Яна е чела "Майчина сълза" в училище; няколко пъти й предложих приказките на Братя Грим, примерно, но след като тя няколко пъти ми отказа, не видях смисъл да настоявам. Ако бях полиция, щях да я принудя - нали това е ролята и силата на полицията :lol: ? Напоследък нещата, които предлагам на Яна да чете почти до едно се отхвърлят - явно пак сме на етапа на отхвърляне на авторитета ми. За избор на четива тази година ще се ръководи от читанката - до някъде. Видях, че има доста романи за деца, които не съм чела, а сега части от тях са включени.
Може би трябва да уточня какво имах пред вид като написах "книжна полиция" :). Свързвам го с одобрени и неодобрени четива, с налагането на едно единствено правилно мнение или течение в литературата. Т.е. с всякаква форма на принуда. А не мисля, че е така у нас, понеже имаме много и всякакви книги и никакви ограничения за жанровете :lol: (е, нямаме чиклит и сиклит, но все пак проявявам здрав разум и не предлагам подобни четива :)). Да насочвам към определени книги не е като да си налагам вкуса - в крайна сметка и аз чета ревюта, следя форуми и събирам информация от приятели за интересни книги :). Предполагам повечето хора са така.
Колкото до патриотизма - никак не ми се навлиза в темата. Само ще кажа (за пореден път, може би), че това не ми е качество, което смятам за приоритетно за развиване или за твърде желателно. Но това си е мое мнение и мисля, че не го налагам на детето си. Даже не го споделям с нея :). Посетили сме доволно количество места в България - предимно исторически, къщи-музеи, църкви, природни забележителности и твърде слабо сме застъпили 5 звездните хотели. Така че Яна да може сама да прецени какво да разбира под патриотизъм и до колко да го култивира у себе си.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от cchery »

dexter написа:Чери, не бъркай моето мнение за литературата с идеята да си налагам вкуса на детето :).
Декс, дори аз не съм сигурна кога бъркам или не :222 . Не съм направила генерален извод, а и сериозно - това си е вашето семейство и вашите отношения с Яна - ти си родителят и възпитателят. За добро или лошо, нещата в Яниния живот са определени. Както при всяко дете, де. Аз просто насложих 1 изявление, а именно "Аз не съм...." към няколко други от типа "Аз харесвам...", "Аз мисля...", "Моето мнение/отношение е...." :D . Надявам се, че разбираш кое ме провокира да ти напиша предния пост...

За "книжната полиция" - е, признавам.... аз възприех "ролята" ѝ съвсем по паралел от истинската полиция, която налага рестрикции и ограничава. :) Патриотизмът и онова, което мисля за него, не е за тази тема. :)

Но за сметка на това можем да продължим да "ръфаме" темата за българските народни приказки :1062 :1062 . Между другото, идеята за сюжета за принца и принцесата е в основата на почти всичко. Като вземем литературата, минем през музиката, рисуването, киното... Всъщност...... почти няма изкуство, в което да не прозира любовта. Друг е въпросът, че разбирането на тема любов определя и изразните средства на автора.... или консуматора на неговото изкуство.

Все още със задоволство забелязвам, че "Да убиеш присмехулник" се харесва много на Коко. Чудя се..... ама много се чудя какво да му предложа по-натам?! ... За съжаление с досегашните си съученици, а май и със сегашните нямат тема на разговор, която включва четене на книги. А бих била щастлива, защото така той сам щеше да се насочва към интересни заглавия... Но така или иначе ми се върти нещо из детската класика.... Ще видим.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Ver

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Ver »

Много пишете!
Нямате ли си работа :1062
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от cchery »

Ver написа:Много пишете!
Нямате ли си работа :1062
И М А М :328 :328. И това ме кара още повече да искам да правя нещо различно. Пък и ние с Декс тук просто си обменяме .... енергии :1062 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

Ver написа:Много пишете!
Нямате ли си работа :1062
Имам, но не ми се обяснява колко е досадна :221 ! Чудя се как може едно нещо да е толкова ангажиращо вниманието и в същото време толкова досадно.....
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Kleo »

Аз пък обичам всякакви приказки /чела съм страшно много приказки, и така чак до края на 7. клас, после пак съм чела приказки, но по-обрано вече/. Алекс не обича да чете приказки. Но той като цяло не обича да чете /да се надявам, все още не обича/. През лятото едва прочете 5 от задължителните 18 книги. Единственото, което му хареса и изчете сравнително бързо, беше "Малкият принц".
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

Kleo написа: Единственото, което му хареса и изчете сравнително бързо, беше "Малкият принц".
Интерсно, "Малкият принц" беше в списъка на Яна за трети клас, а госпожата каза, че ще обръщат доста внимание на книгата. Поради тази причина Яна я прочете миналата седмица и за мое голямо учудване я хареса :).
Вчера ми разказваше за откъс от романа на Ерик Кестнер "Малкият мъж и малката мис" - имали да го четат в читанката. Предложих й да прочете цялата книжка и като че ли се съгласи. Та явно наистина ще си наваксва с ваканционния по време на учебната година :).
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от Kleo »

Декс, не знам защо е това разминаване. Алекс е в шести клас и сега лятото за първи път му бяха дали "Малкият принц". Погледнах му учебника по литература - оказа се, че наистина по някое време през годината ще изучават това произведение в училище.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Книжки за деца от 6 до 106 години

Мнение от dexter »

Отдавана не сме си обменяли идеи за детски книжки :). Яна много харесва Дейвид Уолямс (наследникът на Роалд Дал, както го определят на едно място :D ), прочете всичките му книжки, а аз - само две и много ми харесаха. Мисля да прочета и другите. Лесни са за четене от деца, макар да изглеждат дебели - шрифтът е през ред и има доста картинки :). Поучителни са, малко тъжни, малко весели, не винаги с щастлив край, но определено си струват. Днес чета тази:

Изображение
Публикувай отговор