Да възпитаме децата си на труд

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Какво вършат вкъщи децата ви? От коя възраст нататък? И с лекота ли се включват в домакински дейности? Ето това ми се иска да обсъдим сега. Защото е лято. Защото нашите деца в ученическа възраст са във ваканция. Дали освен игри, пътешествия и приключения е редно в ежедневието им да присъстват четене на книги, учене във вид на преговор по дадени предмети и домашен труд... Вие как мислите, приятелки? Аз смятам, че ДА, хубаво е да има баланс между почивка и работа, дори по време на лятната ваканция. Ще се радвам да прочета и вас, като предварително благодаря на всички, които ще се включат по темата! :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Основните домакински умения, на които трябва да научим децата си преди да навършват 18

Все си мислим, че децата ни са малки да правят нещо – когато са на две, ги смятаме за малки да помагат в сервирането на масата.

Когато са на 5, им прибираме дрехите от земята, защото някак си не смятаме, че могат да сгъват правилно една тениска и две чорапчета.

А когато са на 12, ги оставяме на домашните, приятелите и телефоните им защото „то детето си има други интереси“.

Важният въпрос обаче е, че „то, детето“, вече навлязло в тийнейджърска възраст, само след година-две ще стане съвсем официално възрастен човек.

Въпросният възрастен човек, особено ако реши да следва в университет, т.е да живее сам, ще трябва да владее минимум житейски умения, с които ежедневието му да протича по-лесно.

Ако успеете да ги научите да вършат тези домакински задачи и по-рано, ежедневието на цялото ви семейство ще е по-леко:

Домакински задължения: Да знаят как се ползва микровълнова, кои храни и съдове не могат да се слагат вътре (яйца, съдове с метални декорации); Да могат да напазаруват; Да знаят основното за вредните и полезните храни; Да могат да приготвят лесно ястие; Да познават кухненските прибори и уреди, и да могат да работят с тях.

Финансови умения: Да могат да пестят; Да знаят как се ползва банкомат; Да могат да управляват свой седмичен бюджет; Да се отнасят отговорно към фактури и бележки за платени суми (например да платят тока и да не забравят да запазят касовата бележка).

Домашни задължения: Да ползват правилно миялната машина; Да знаят къде са водомерите, бушоните; Да могат да дадат първа помощ при порязване, изгаряне; Да знаят къде е спирателният кран на водата, в случай на наводнение.

Грижа за дрехите: Да могат да гладят; Да знаят как се зашива копче и малка дупчица на дрехата; Да пускат пералня, да простират правилно и да сгъват дрехите; Да могат да перат на ръка; Да знаят с какво се премахват най-често срещаните петна; Да могат сами да си приготвят багажа за пътуване, като предвидят дрехи за всяка ситуация.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

* * *

Ами ... така е било едно време, щерко, така са се учели децата. От раждането до задомяването, неделима част от труда на възрастните били са, нищо толкова отделно не им се е приготвяло. В живия живот цялото научаване си е ставало, от люлката още. Тъничка е била нишката от играта до реалното. Така, играейки, са усвоявали всичките трудови и обредни задължения на възрастните. Е, за всяко нещо възраст си има, ама не се е толкова крило от тях ... Не като сега ..това не става за деца, онова не става... Опит първо с гледане и изживяване, щерко, се краде ... па после се истински предава... Как момчето на гайда да се научи да свири или пък момичето чорапи да плете? Гледат, слушат, ама трябва и да пипнат ... И при специалната опитност пак така е ... Трябва хубаво да се слуша, ама и да се пипне здраво ... Сега ще ти кажа как стара баячка може, баенето си на млада да предаде. След залез слънце отиват двете при върба, която над реката клони навежда. Избират два здрави клона, ама трябва допрени един в друг да са и да скърцат като вятър ги люлее. Новата баячка на скърцащите клони, щерко, се покачва и специално заклинание три пъти на глас изрича. След това на друг клон отива и пак така прави, а после на трети, отново три пъти тоя текст продумва. Така общо заклинанието девет пъти, на глас се казва. Много важно е други хора наоколо да няма, това тайнство отделно и скришно се извършва....

* * *
снимка от ФБ профил Атанас Мария Караиванови
описание на предаване на баене при река от "Обредното лечение чрез баене в българската народна медицина" А.Гоев, Етнографски проблеми на народната култура, т.1, 1989
източник - https://www.facebook.com/Слушай-щерко-и ... 927298859/

* * *

Изображение

* * *
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Повдигам темата, защото искам да похваля Алекс /и Хри/.
Докато ме нямаше сега 9 дни двамата са се хванали и са изчистили основно целия апартамент.
Ама пълно есенно почистване ви казвам! Толкова ми е приятно, хубаво и гордо с тях двамата :fan
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Да си сверя малко часовника с вас:

Алекс умее да почиства с прахосмукачка, да мие пода с парцал, да бърше прах, да си подрежда вещите, да мие чиниите, да простира прането /макар и не точно така, както го уча/, да хвърля боклука, да пазарува, да полива цветята вкъщи, обаче...

Все още не може да готви дори елементарни неща /и не иска да се научи, което е най-неприятното според мен/, не може да мие банята, мивките и прозорците, както и да прави с баща си каквито и да било ремонти или технически дейности /изобщо не го влекат, а Хри си е техничар/.

Той е на 15. Как мислите? Достатъчно неща ли може за възрастта и пола си или да бъда по-настоятелна за нещата, с които още не се справя? :1044

Какво вършат вашите тийнейджъри у дома? Ще бъда благодарна на всеки отговор! И нарочно не питам в голямата БГ-мамма, защото там жените се ядат и заяждат една с друга, а тук фонът е дружелюбен, а тонът винаги приятелски, дори когато има разминаване в позициите и мненията.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Алекс чисти сам апартамента с прахосмукачката и парцала през последните месеци.
Ние с баща му отговаряме за останалите домакински дейности като цяло.
Много съм доволна от сина си-тийнейджър.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Да възпитаме децата си на труд

Мнение от Kleo »

Все по-често Алекс почиства изцяло вкъщи.
Едно, че аз чистя студиото в Банско. А тук сме почти всеки уикенд вече. Докато Алекс остава в София.
Друго, че от 4 месеца хигиенистката в Центъра ни е в болничен и се налага аз и колегите ми всекидневно да чистим триетажната къща, където се помещаваме.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор