На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Подфорум за нещата, които готвим всеки ден
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Секс може да прави всяка, баница - не!

Изображение
Снимка: Istock

След като успяхме да привлечем вниманието ви с думата "секс" в заглавието, е време да поговорим за по-важния въпрос - а именно по въпроса за баницата. Защото тази вкусотия е напът да изчезне от българските земи заради масовата ни невежест по темата как ние, като жени и истински българки, потомки на българската майка юнашка, можем да разточим няколко кори и да спретнем баница, от която да си оближеш пръстите.

Ще ме извините за сравнението между интимните отношения между двама души и баницата в заглавието, но то показва по-скоро днешния ни масов манталитет, отколкото да си служи за принизяване на едно от най-популярните и обичани български ястия. Защото едва ли има нещо по-велико от баничката! И го казвам без капка ирония!

Изображение
Снимка: Istock

В днешно време всеки разбира от всичко, а много от жените смятат, че да си правиш хубаво селфи, е единственият ключ към успеха. Лайковете са се превърнали във валута, социалният статус може да се вземе под наем, а уменията на домакинята и в кухнята се смятат за пълна досадна отживелица.

Но след като са такава отживелица, защо всички продължаваме с умиление да се сещаме за вкусовете, храните и преживяванията от нашето детство? Защо децата на 80-те и 90-те са все по-депресирани, стресирани и мечтаят за завръщане към корените? Защо въздишаме с наслада при аромата на питката, направена от баба или мама? Защо винаги, когато се връщаме от дълго пътуване, си поръчваме вкъщи да ни чака баница, направена от уморените бабини ръце? Защо на празници около масата продължават да ни събират все същите "простички" храни, макар през останалото време "да ходим на суши".

Изображение
Снимка: Istock

Защото, мили мои, всяка може да поръча суши, да си купи нещо ново от мола и да си качи ново селфи от далечна дестинация, но не всяка може да направи една проста баница. И това е факт! Защото за бабината баница се искат сърце и ръце. Да научиш тънкостите, да имаш желание да направиш нещо за някой друг, а не за себе си, да имаш мерак, както се казва.

Изображение
Снимка: Istock

Ако вие имате мерак да се научите и още не сте, свържете се с най-близката до вас баба или друга роднина, която да ви предаде този ценен урок. А през това време, ви даваме и няколко рецепти за традиционни и нетрадиционни баници:

Коледно меню: Вита баница с късмети - https://www.edna.bg/vkusno/zakuska/kole ... ti-4640796

Изображение

Рецептата за традиционна българска баница с дърпани кори на Bake off: ексклузивно за Edna.bg - https://www.edna.bg/zdravoslovno/recept ... bg-4645899

Изображение

Изображение
Снимка: Istock
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от ellis_stoyanova »

За вечеря днес-руло стефани и задушени зеленчуци с масло.Салати-руска и тиквички с майонеза.Десерт-нЕма. :lol:
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Днес закусихме в кварталната сладкарница - мъжете кренвиршки с айрян, аз чийзкейк с билков чай.
Обядвахме тиквички с ориз и моркови на фурна, останали от снощи.
За вечеря ще имаме свински вратни пържоли и шопска салата. За десерт - грозде, банани, ябълки, шоколад, сладко от смокини /който каквото си избере/.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от cchery »

В Лидъл откриха сезона на прясното патешко месо - имат бутчета, гърди и цели патици, при това охладени, а не замразени. Ние взимаме основно бутчета, т.к. имат повечко мазнина и са ми по-вкусни. Цената не е особено приятна - 6 лв е една тарелка с две бутчета, но въпреки това човек може да си я позволи веднъж на 10 дена, примерно. Та снощи ядохме ориз с патешки бутчета - става безумно вкусно, т.к. при печенето на ориза половината течност, която му е необходима, за да набъбне, е бульона от сваряването на бутчетата :954 .
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от ellis_stoyanova »

Оооо дааааа,напълно споделям страстта ти към патешкото,и на мен ми е любимо,дори по едно време готвех фенери на супа,бутчета,а мойта приятелка пък веднъж направи цяла...еее,умрях от кеф.аз имам 1 домашен заек във фризера и чного се чудя как да го сготвя.Имам проблем с животните-ако съм ги виждала живи не мога да ги погледна повече в чинията после.Много съм смотана,дори с един откачен петел имам случка,беше много алтав и баба го закла,и въпреки безумно вкусните гозбички,които беше направила с него не ги опитах дори.Сега и със заека,викам на Боби добре че не съм го виждала
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Китайски спагети с три вида месо и зеленчуци. Пролетни ролца. Пържена питка с праз.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Свинско със зеле и моркови - снощи.
Днес - пилешки бутчета с картофи.
А вие какво сготвихте / ще сготвите?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
ellis_stoyanova
Със словото напред
Мнения: 1850
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:41

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от ellis_stoyanova »

Аз съм на китайско с приятелки,вкъщи си правьт спагети
Воинът на светлината не си губи времето, за да се опитва да играе ролята, която другите са избрали за него.-П.Куелю

[url=http://postimage.org/][img]http://s28.postimg.org/5aihn4da1/335730_priroda_zima_zakat_doroga_krasnyj_192.jpg[/img][/url]

Има само един път към щастието:

да престанеш да се безпокоиш за нещата, които не са подвластни на волята ти.



Епиктет
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

ellis_stoyanova написа:Аз съм на китайско с приятелки,вкъщи си правьт спагети
Много се радвам за теб, Елисче! Наздраве :) :1216 :1211
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

От днес започвам пости без месо. 40 дни. Тази вечер мисля да съм на китайско - ориз със зеленчуци :222 А вие?
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: На гости в кухнята на работещата домакиня :)))

Мнение от Kleo »

Утре сутринта - палачинки.

Тази вечер аз и Хри бяхме в Своге и ядохме в любимия си ресторант Искър, точно на Гарата.

Аз хапнах купа гореща зеленчукова супа със сирене и крутони, както и пълнена питка с кашкавал и домати. Пих билков чай с мед и лимон. Доволно.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор