ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Михайлов

Подфорум за здраве и живот чрез хранителни режими и диети
Публикувай отговор
Аватар
metsababa
Site Admin
Мнения: 200
Регистриран на: 17 Авг 2010, 15:54

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от metsababa »

Здравей, Стоян. Поздравявам те за избора да се регистрираш в този форум. Наистина добър вкус.

Почнах да чета постинга ти и не продължих след тези редове:
stoian11 написа:........... Ако Ева бе постила и не бе вкусила от дървото, сега не бихме имали нужда от този пост, защото не здравите имат нужда от лекар, а болните (Мат.9:12). Ние сме повредени от греха - нека се изцерим чрез покаяние, а покаяние без пост е непълно.
Подозирам, че това е официална доктрина и тълкуване на църквата, НО тук подобни мисли, идеи и внушения не ми се нравят въобще!!! Така че моля в бъдещи постове да не допускаш подобни тенденциозни намеци!
stoian11

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от stoian11 »

:1132
Последно промяна от metsababa на 04 Апр 2011, 15:24, променено общо 1 път.
Причина: Липса на отношение по забележка на администратор в преден постинг!
stoian11

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от stoian11 »

:1123
Последно промяна от metsababa на 04 Апр 2011, 15:24, променено общо 1 път.
Причина: Липса на отношение по забележка на администратор в преден постинг!
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Темата много ме вълнува :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4597891 - статия от днес за започналия Великденски пост!
Аз не постя (засега), но имам пред себе си цели 7 седмици време :222 и съм сигурна, че ще се включа поне замалко в него.
Освен това преди 2 години на 1 март, навръх рождения си ден, се кръстих, а още не съм се изповядвала и причастявала. Тази година съм твърдо решена да се изповядам и причастя, мисля да е на 3-ти, 4-ти март. Та искам да видя ще имам ли съмишленици, компания в постенето или ще бъда сама в тези си мисли... и дела... :1044 :923
Отново прочетох цялата тема, съветите от д-р Михайлов ми бяха изключително полезни, благодаря!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
lindorina
Цветна долина в омая
Мнения: 724
Регистриран на: 23 Авг 2010, 09:54

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от lindorina »

Вихърче,аз започнах постите от днес.Ето тук ще сложа едно линкче към постите в православната църква-има много интересни и полезни неща,за който желае
http://www.pravoslavieto.com/docs/post/ ... _v_BPC.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
И една табличка от Dreamland-bg,която е доста удобна
[img]http://prikachi.com/images/325/4419325O.jpg[/img]
Радвам се,че започнах нещо,което от доста време желая,че това ще осмисли по особен начин живота ми.Ще допускам грешки,то е явно,но това е пътят за мен,да науча някои неща,да се лиша от други,да бъда по-добра в мислите и действията си и последната седмица да осъзная още по-вече нещата правейки едно гладуване и на вода.Отворила съм темичка и във форума на Вери и Милен,който желае може да погледне и там

http://recipemagician.com/forum/index.p ... %BE%D0%B4/" onclick="window.open(this.href);return false;
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!

http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8jVF4RfE3CJOqLOnIe4FC6dOMme1PC45jE5g2z4F9cUYwNzrkPA[/img]
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Линди, аз започнах от вчера, но не строг пост, а просто НЕ ЯМ МЕСО. Все е нещо. Поне не консумирам убити животни... Смятам на 4-ти март да ида при моя свещеник и да се изповядам за първи път през живота си. После да се причастя. Нямам опит в тези неща. Ще бъда благодарна на всякаква помощ, морална подкрепа и съвети! :940
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от bobichan »

Мацки и аз постя. Дано имам повече време да влизам и да обменяме опит.
Успех на всикчки
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Ver

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Ver »

Линди успех в начинанието!
Дано намериш това, което търсиш! :923
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Минавам да кажа, че Петровите пости започват сега, на 11-ти юни, понеделник.
Не успях да направя детокса през юни, това ми тежи сега. Имам нужда от изчистване на организма, усещам го.
Затова реших да направя тези пости, завършват с Петровден, който е на 28-ми юни. Някой ще пости ли заедно с мен? :923 След поста искам да отида на изповед и да се причастя, за първи път ще ми е. Кръстена съм преди 2 години и малко, но още не съм минала през тези тайнства. Ами това е, надявам се на компания.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ ПОСТИ - мнение и съвети от д-р Атанас Миха

Мнение от Kleo »

Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;
като видиш беден не се отвръщай от него, но му помогни с каквото можеш;
не завиждай никому;
не осъждай никого;
не поглеждай с пожелание;
не протягай ръце към онова, което не ти принадлежи;
не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;
нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;
пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце.

Бъди благоговеен във всичко, – бъди всякога смирен и кротък.
Защото каква полза, ако измъчваш тялото си с неядене,
а душата ти се надува от гордост?

Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?
Що за добродетел е да не пием вино, а да се опиваме от омраза?
Или да не ядем риба и месо, а да изяждаме братята си с клевети?

И така, като постим телесно, нека постим и духовно;
като очистваме тялото с въздържание от храна и питие
нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли;
нека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, примиряване с враговете,
с милост към всички наши ближни.
Това е пост, приятен на Бога и спасителен за нас.

Постихме с пост благоприятен, благоугоден на Господа.
Пост на отричане от злото, въздържане на езика, въздържание от гняв, отлъчване от похотите, злословието, лъжите и клетвите.
Постът, през който липсват тези прегрешения, е истински и благоприятен".


Източникът - http://www.pravoslavieto.com/docs/post/ ... _v_BPC.htm

И още оттам:
Режимът на Петровия пост е облекчен - пости се от яйца, млечни продукти и месо, но в дните различни от сряда и петък се разрешава риба.
Петровият пост е по-малко строг и щадящ, отколкото Великденският пост. Както през Коледния, така и през Петровия пост се разрешава риба (освен в сряда и петък). Риба се разрешава и на 24 юни - Рождество на св. Йоан Кръстител (Еньовден), независимо какъв ден се пада.

Задължителен строг пост се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино.

Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино.

Светите отци съветват да не предприемаме прекалено тежък пост, в резултат на което или съвсем да изоставим въздържанието, или да се възгордеем. Всеки, който е постил, знае, че разумният пост не изтощава, а носи лекота, съсредоточеност, трезвост, радост, чистота.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор