За книгите

Публикувай отговор
Ver

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ver »

Здравей Ася :)
Правилно ли те разбирам: искаш някой да ти преведе книга?! Ако съм в грешка прощавай :222
Бих могла да превеждам от английски, но ти говориш за голям обем май.
Иначе, добре дошла при книжките и филмите :)
А как само ме подсети за Алмодовар! Обожавам го!!!
По вкус и цвет товарищ нет! ;) нали така, продължавай да споделяш :)
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Не, не, не :lol: , не книгата, тя си е на български! :D Глупаво съм се изразила :oops:
Търсех само повече инфо за тези стъклени неща :D - Prince Rupert's Drops, много са красиви.
[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _drops.jpg[/img]
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: За книгите и филмите...

Мнение от mari_ko »

Привет и от мен Ася :923 , радвам се, че се включи при нас. Тук всички обичаме да четем. Аз гледам и филми, но холивудските - предимно по препоръки :1062 Харесвам Алмодовар, Уди Алан също. Както вече съм казвала, напоследък съм на вълна "азиатски сериали".
Ася написа:Гледам да имам поне една книга на ден и вече нямам особено голям избор в библиотеката, затова предимно се запасявам с незначителни книги.

За латиноамерикански и скандинавски автори ли говориш, или въобще. Ако е въобще - :shock: браво, при този голям пазар! При всички положения една книга дневно си е сериозна работа. Аз в повечето случаи, не мога да започна нова книга още на другия ден. Някак си, книгата, която съм чела, ако е добра, ме "държи" известно време - обичам този период и му се отдавам. По принцип чета всички жанрове, стига книгата да е добра.
Сега чета "Игра на часове" на Д.Балдачи - типично криминале - напрегнато, държи те, кара те да мислиш.
Ver написа:Правилно ли те разбирам: искаш някой да ти преведе книга?! Ако съм в грешка прощавай
Бих могла да превеждам от английски, но ти говориш за голям обем май.

Вер, доколкото разбрах, Ася иска превод на информация от нета за тези стъклени изделия "сълзите на принц Рупърт", а не на книга. Просто иска да научи повече за тях, а намира статии само на английски.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Привет :923
Говоря за книгите въобще в библиотеката - не се появяват толкова често нови заглавия, колкото ми се иска. Затова избирам криминалета предимно, другия вариант не ми допада - любовни романи :lol: , но от време на време намирам нещо наистина хубаво.
Разбирам те за усещането, което остава след прочетена книга - хубаво е и аз му се наслаждавам, когато го има, просто книгите, които чета напоследък, са... как да го кажа - конвейрни, еднотипни, убийства и кървища, хепиенд задължително и някоя и друга секс-сцена. А героят задължително е мъжествен и преследва убиеца без дори да се изпоти, изпускайки от време на време някоя сочна ругатня, която доказва мъжкарското му поведение. Кокалчетата на ръцете му не се повреждат при съприкосновение с нечий нос или челюст, а драскотината от куршума на челото му изглежда секси. :221
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: За книгите и филмите...

Мнение от cchery »

Здравей, Ася и добре дошла и от мене! Като написа латиноамерикански автори и реших, че мога да се включа, макар и с една единствена прочетена книга от перуанец - Марио Варгас Льоса - "Лудориите на лошото момиче". Определено ме впечатли, ама не сюжета, а.... начина на писане на Льоса - ако знаете само с какви подробности описва Париж с неговите улички, кафенета и бохемска атмосфера от средата на миналия век. Обещах си да прочета още нещо от този автор, но засега не съм го направила. И се сетих пак за него предната вечер докато четях "Кодекс 632" на португалеца Жозе Родригеш душ Сантуш - Сантуш, чието действие в книгата се развива в днешно време, споменава името на Льоса като част от сюжетното развитие.

Иначе всички подробности, които Сантуш дава за историята на Португалия, за Великите географски открития направо ме разтърсиха - оказва се, че покрай нашенските си неща и наклона, който ни бяха дали с руски и български автори докато учехме, съм пропуснала цяла една вселена на исторически личности, събития и много интересни факти - Португалия и Испания от 15 и 16 век.

Сантуш разказва в подробности за запазени оригинали на книги от 15 и 16 век - запазени в библиотеки в Португалия, Бразилия, Испания и Италия!!! Просто изумително. По времето, когато нас са ни тъпкали и убивали турците, в Бразилия е била пренесена изключителна богата библиотекарска колекция от Португалия. И така - може би наистина дойде времето на латиноамериканските автори. :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Чери, радвам се да те видя отново!
Наистина не познаваме добре постиженията на толкова много народи! Моят учител по литература от гимназията ми се смя преди няколко години, че чак сега съм открила Исабел Алиенде, каза, че съм позакъсняла. А аз го попитах - като бяхме ученици, ти какво ни преподаваше? :lol:
Не е много по темата, но сега слушам новините - едни хора кръстили дъщеричката си Ферхунде :1044
Ver

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ver »

mari_ko написа:Вер, доколкото разбрах, Ася иска превод на информация от нета за тези стъклени изделия "сълзите на принц Рупърт", а не на книга. Просто иска да научи повече за тях, а намира статии само на английски.
Ама, много съм зле :1139 :221
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Kleo »

Аз - читанката - съм пропуснала тази разкошна тема?!
Как въобще е възможно това :shock:
В момента се записвам, по-късно ще пиша и тук, че съм на работа сега.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Ама, Конче - ти ми прати линк точно за тази тема :plezya se
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Kleo »

Ася написа:Ама, Конче - ти ми прати линк точно за тази тема :plezya se
Еми да, защото точно тогава я видях за първи път!
Противоречие няма.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Ася

Re: За книгите и филмите...

Мнение от Ася »

Ех, как исках да ти се поплезя :1062

Търсих в библиотеката книжка на Хорхе Букай - не съм чела нищо, а много го хвалят. И сега нямаше свободни книги, разбира се. Ще ми кажете ли вашите впечатления от него?
Публикувай отговор