ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

cchery написа: 06 Фев 2022, 18:40 Задръжките, препятствията, ограниченията в мисленето..... дебелите наслоявания, които съсипват духа на човека. И по-скоро стремежа към реализиране на мечти. Да - установявам със 100%-ова сигурност, че липсата на действие се дължи не на пречки от обективен и субективен характер, а от преодоляване на мисловни ограничения....

"Нямам време", "Не съм в настроение", "Невъзможно ми е..." - най-честите изрази на мисловните бариери.
"... Все повече ме интересуват въпросите за вътрешната сила и устойчивост на личността. За причините, които ни въоръжават с аргументи да правим или да НЕ правим определени неща. Безумно интересна тема ми е за обратите в живота, които промените причиняват - доколко свободна се чувства личността да взема решения. Именно - да взема решения, защото съм забелязала, че..... голямата крачка не е физическата реализация на дадена мечта, а преодоляване на задръжките в мисленето, които раждат гора от пречки за последното. ... "

Ще се радвам много тука например да си обсъждаме горните неща, предложени от теб :222 :922 :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Kleo написа: 06 Фев 2022, 19:01 Ще се радвам много тука например да си обсъждаме горните неща, предложени от теб :222 :922 :923
Ето, де :954 - аз започнах. Може би очакваш да развия темата така, както я виждам ли?

Ако съм познала, сега ще бъда малко кратка, защото трябва да приготвя вечерята, но..... ще почна със себе си. Осъзнавам какъв нарцисизъм изглежда отстрани цялостното ми поведение и писане понякога, обаче... чувствам страх да говоря обобщаващо, общи приказки. Колкото пъти съм го правила.... все съм сгрешила :221 . Затова давам пример със себе си.

Забелязвам една много сериозна промяна у мен и не мога да определя каква е причината за нейната поява. Аз съм човек на действието - винаги е било така. Като допреди години действах, а после мислех. В резултат най-често в третата фаза се извинявах :1069 .....

Знаеш ли, Деси, колко ми е трудно напоследък да... направя нещо съвсем конкретно? Примерно..... да пусна прахосмукачката и да изчистя у нас. Знам, че смяната на темата към битовизми сигурно е странна, но това е най-леснодостъпния пример да обясня тази промяна, за която говоря... В главата въртя една камара причини да НЕ пусна прахосмучката..... и ги въртя дълго време. Всъщност толкова дълго, колкото би ми отнело самото чистене... И така... не чистя. После се ядосвам, че не съм изчистила. После - за да се успокоя правя нещо любимо.... минава време. Самоизвинявам се, че... съм уморена и затормозена..... и ето ти го крайният резултат - процесът на създаване на мисловни пречки и бариери....

И това е само за една прахосмукачка... Но понякога го правя и за по-важни неща...

Естествено, че си давам сметка, че на моята възраст хормоналният статус има "пръст" в цялостното ми поведение. Но не може да е причина да се оправдавам....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

cchery написа: 06 Фев 2022, 19:27
Kleo написа: 06 Фев 2022, 19:01 Ще се радвам много тука например да си обсъждаме горните неща, предложени от теб :222 :922 :923
Ето, де :954 - аз започнах. Може би очакваш да развия темата така, както я виждам ли? ...
Аз правя същото мисловно протакане и бавене откъм действия, обаче, откакто се помня :1069

Отдавна не ми прави впечатление. Свикнала съм и приемам, че някои неща откровено мразя да ги върша и просто се опитвам да ги възложа другиму :1069

О, много е нечестно и егоистично, точно така си е :1053

Гледам да правя полезни неща, които обаче ОБИЧАМ да върша - такива като готвенето например, миенето на съдове, простиране, сгъване на дрехи, пазаруване ... - и оставям доста често на околните да свършат останалото, защото те пък от своя страна нямат нищо против ... и така :222

П.П. Не зная дали "напипах" какво точно имаше предвид с поста си.

П.П. 2 Приятна вечеря! :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Черко,

ето виж какво намерих "случайно" днес, което пък веднага ме присети за тази тема тук и обещанието, което си дадохме, да си подаваме една на друга топката, когато имаме какво да споделим:

СПРИ да спасяваш хората, EvoLife, spri-da-spasqvash-horata-evolife.bg

Спасяването и обгрижването имат специфично значение. Ние спасяваме хората от техните отговорности. Грижим се за отговорностите на хората вместо тях. След което им се ядосваме заради това, което ние сме направили. И в крайна сметка се чувстваме използвани и се самосъжаляваме. Това е моделът на триъгълника спасител-обвинител-жертва.

Спасяването и обгрижването са синоними. Тяхното значение е тясно свързано с улесняването. Улесняването като дума жаргон в психологията означава разрушителна форма на помагане. Например, всички действия, които подкрепят един алкохолик да продължава да пие, предпазват го да понесе последствията от действията си или по някакъв друг начин му помагат да продължи да пие, се счита за улесняващо поведение.
Ние спасяваме всеки път, когато поемем отговорност за друго човешко същество – за неговите мисли, чувства, решения, поведение, израстване, добруване, проблеми или съдба. Следните действия представляват спасяване или обгрижване:

– Правим нещо, което наистина не искаме да правим.
– Казваме „да“, когато искаме да кажем „не“.
– Правим нещо за някого, въпреки че този човек е напълно способен да го направи сам за себе си и би трябвало той/тя да го свърши.
– Задоволяваме нуждите на хората, без да са ни помолили за това и то още преди да сме се уговорили да направим конкретното нещо за тях.
– Извършваме повече от справедливия си дял работа, след като са ни помолили за помощ.
– Системно даваме повече отколкото получаваме в определена ситуация.
– Опитваме се да поправим чувствата на хората.
– Мислим вместо хората.
– Говорим вместо друг човек.
– Понасяме последствията от действията на даден човек вместо него.
– Решаваме проблемите на хората вместо тях.
– Влагаме повече заинтересованост и усилия в съвместна дейност, отколкото другия човек.
– Не си искаме директно това, което желаем, и това, от което имаме нужда.
– Спасяваме всеки път, когато обгрижваме другите хора.

Когато спасяваме или обгрижваме, може да почувстваме едно или няколко от следните неща: дискомфорт, ситуацията с дилемата на другия човек ни е странна; вътрешна принуда да направим нещо; съжаление; вина; чувство за святост; тревога; прекалена отговорност за човека или проблема; страх; чувство, че някой ни принуждава да направим нещо; слабо или силно нежелание да направим каквото и да е; повече компетентност от другия човек, на когото „помагаме“; негодувание, че са ни поставили в тази позиция. Освен това често си мислим, че човекът, за когото се грижим, е безпомощен и неспособен да направи това, което ние правим за него или нея. Така временно се чувстваме нужни.

Тук не говорим за актове на любов, доброта, състрадание и истинско помагане – ситуации, в които нашата помощ е поискана и необходима с пълно основание и ние наистина искаме да дадем тази помощ. Тези жестове са добрите неща в живота. Спасяването и обгрижването обаче не са.
Обгрижването изглежда като много по-приятелско действие, отколкото е в действителност. То изисква некомпетентност от страна на човека, когото обгрижвате. Ние спасяваме „жертви“ – хора, за които вярваме, че не са способни да поемат отговорност за себе си. Но жертвите всъщност са способни да се погрижат за себе си, въпреки че нито ние, нито те го признават. Обикновено нашите жертви просто си стоят на ъгъла на триъгълника (жертва-спасител-обвинител) и ни чакат да направим своя ход и да си поиграем с тях по ъглите на този триъгълник.

И след като спасим, неминуемо ще преминем към следващия ъгъл на триъгълника – обвинителя. Ние се възмущаваме и се ядосваме на човека, на когото така щедро сме „помогнали“. Направили сме нещо, което не сме искали да правим, направили сме нещо, което не е било наша отговорност, пренебрегнали сме собствените си нужди и желания и сега се ядосваме заради това. За да бъде ситуацията още по-сложна, тази жертва, този нуждаещ се човек, който сме спасили, не е благодарен за помощта ни. Той или тя не оценява достатъчно саможертвата, която ние сме направили за тях. Жертвата не се държи по начина, по който би трябвало. Този човек дори не взема предвид съвета, който с такава готовност сме му предоставили. Този човек не ни оставя да поправим чувствата му. Нещо не се получава както трябва, усещаме, че нещо не е правилно, ето защо събличаме самарянските одежди и започваме да подготвяме кладата.

Понякога хората не забелязват или се преструват, че не забелязват нашето раздразнение. Друг път ние самите даваме най-доброто от себе си, за да го прикрием. Понякога изкарваме целия си гняв навън, особено ако пред нас е член на семейството ни. И без значение дали показваме, позамазваме или правим всичко възможно да скрием своята тревога или негодувание, ние знаем какво се случва.
В повечето случаи хората, които спасяваме, могат да усетят промяната в настроението ни. Те вече знаят. И сега това е само извинението, което са си търсили, за да се обърнат срещу нас. Сега е техен ред в ъгъла на обвинителя. Това може да се случи преди, по същото време или след нашия гняв. Понякога жертвите реагират на нашия гняв.

Обикновено това е реакция на спасяването от наша страна, което директно или индиректно им казва колко неспособни си мислим, че са те. Хората негодуват, когато им се каже или покаже, че са неспособни, без значение колко шумно самите те пледират некомпетентност. Те негодуват срещу нас, че добавяме обида към нараняването им – не стига, че сме им посочили тяхната некомпетентност, ами им се и ядосваме.
И тогава настъпва моментът за финалния ни ход. Отправяме се към нашето любимо място – ъгъла на жертва на дълбокото дъно. Това е предвидимият и неизбежен резултат от спасяването. Чувство на безпомощност, болка, мъка, срам и самосъжаление. Използвани сме – отново. Не ни оцениха – отново. Толкова усърдно се опитваме да помагаме на хората, да бъдем добри с тях. Ние стенем: „Защо? Защо това винаги се случва на мен?“ Друг човек се е възползвал от нас, наранил ни е. Чудим се, завинаги ли ще бъдем жертви? Вероятно, ако не спрем да спасяваме и обгрижваме.

Обгрижването не помага, то създава проблеми. Когато се грижим за хората и правим за тях неща, които не бихме искали да правим, ние пренебрегваме личните си нужди, желания и чувства. Ние оставяме себе си настрана. Понякога толкова се ангажираме да се грижим за хората, че оставяме целия си живот в изчаквателен режим. Голяма част от тези грижливи хора са постоянно забързани и претоварени и не се наслаждават на нито една своя дейност. Грижливите хора изглеждат изключително отговорни, но в действителност не са. Те не поемат отговорност за своето най-важно задължение – тях самите.

Ние, грижливите хора, постоянно даваме повече отколкото получаваме, след което се чувстваме използвани и пренебрегнати. Чудим се защо, след като ние предвиждаме нуждите на другите, никой не забелязва нашите нужди. И е напълно възможно да изпаднем в сериозна депресия от това, че нуждите ни не биват удовлетворени. Все пак един добър грижлив човек се чувства най-комфортно, когато дава; ние се чувстваме виновни и ни е адски неудобно, когато някой ни дава на нас или когато ние самите правим нещо, за да удовлетворим нуждите си. Понякога можем да се асоциираме до такава степен с функцията да обгрижваме, че да се чувстваме разтревожени и отхвърлени, когато не можем да се грижим за някого или да го спасяваме – когато някой отказва да му „помогнем“.

Най-лошата част от обгрижването е, че се превръщаме в жертви и оставаме жертви. Вярвам, че много сериозни саморазрушителни поведения – злоупотреба с химически вещества, хранителни разстройства, сексуални проблеми – се развиват чрез влизането в ролята на жертвата. Като жертви, ние привличаме насилници. Вярваме, че се нуждаем някой друг да се грижи за нас, защото се чувстваме безсилни.

Може би се питате защо наглед разумни хора правят това спасяване. Има много причини. Много от нас дори не са съзнателни за това, което правят. Повечето от нас наистина вярваме, че помагаме. Някои от нас вярват, че ние трябва да спасяваме. Представите ни за това кое представлява помощ и кое – не, са объркани. Много от нас са убедени, че спасяването е великодушно дело. Дори може да си мислим, че е жестоко или безсърдечно да направим нещо студенокръвно като това да позволим на човека да изпита дадено чувство или да се изправи срещу него, да си понесе последствията, да се разочарова като чуе нашето „не“, да бъде помолен да откликне на нашите нужди и желания, и като цяло да бъде държан отговорен за себе си в този свят. Няма значение, че човекът насреща със сигурност ще си плати за нашето „помагане“ – цена, която ще бъде също толкова тежка, а може би и по-тежка от цената на това да изпита дадено чувство или да поеме отговорност.

Много от нас не разбират кои неща са наша отговорност и кои не са. Може би вярваме, че трябва да се паникьосаме, когато някой има проблем, защото това е наша отговорност. Понякога, толкова ни писва да се чувстваме отговорни за толкова много неща, че отхвърляме цялата отговорност и ставаме напълно безотговорни.

Добре е да вземем предвид, че в сърцата на всички спасители се крие демон – ниско самочувствие. Ние спасяваме, защото си мислим, че не сме достатъчно добри или ценни. И въпреки че удовлетворението е мимолетно и изкуствено, обгрижването ни дава временна доза самочувствие, себестойност и сила. Точно както едно питие помага на алкохолика да се почувства по-добре за момент, така и действието да спасим някого за момента ни разсейва от болката да бъдем тези, които сме. Ние не се чувстваме достойни да бъдем обичани, затова сме доволни на чувството да бъдем нужни. Не смятаме себе си за достатъчно добри, затова се чувстваме принудени да направим определено нещо, за да докажем колко добри сме всъщност.

Най-прекрасното нещо на обгрижването е това да се научим да разбираме какво е обгрижване и кога го правим, така че да можем да спрем да го правим. Можем да се научим да разпознаваме спасяването. Време е да откажем да спасяваме. Време е и да спрем да позволяваме на хората да ни спасяват нас. Нека поемем отговорност за себе си и да позволим на другите да направят същото.

Извадка от книгата „Codependent no more” на Melody Beattie.

https://evolife.bg/wp-content/uploads/2 ... spasqvash- … a-evolife.bg_.jpg

Ще се радвам, ако обсъдим написаното и дали си съгласна с него, защото цитатът ме върна в една предишна наша дискусия, а именно онази за непоисканото добро, сещаш се, нали, Ани? :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Kleo написа: 08 Фев 2022, 14:47 Ще се радвам, ако обсъдим написаното и дали си съгласна с него, защото цитатът ме върна в една предишна наша дискусия, а именно онази за непоисканото добро, сещаш се, нали, Ани?
Мога ли да забравя :1069 :1069 :1069

Деска, ще се включа в тази тема, но сигурно почивните дни. За да съм спокойна и да чета с разбиране, а не да бързам. :922
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

:955 :955 :955

О, и аз я помня :fan

Чакам те когато можеш и искаш това :923 :923 :923
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Деска, изчетох го този откъс от книга, който си постнала по-горе - за НЕПОИСКАНОТО ДОБРО. Ще ти напиша какво мисля и моля те не го приемай "на нож". Ти ме провокира с "подаване на топката" :1062 ... Аз я улових, малко ме зашемети, но пък мога да ти я върна.

Текстовете по темата, които са ми попадали, както и 2-те видео-проповеди, които едвам издържах, ме оставят с едно вътрешно неудовлетворение. За да го опиша, ще го сравня със семенце, което е положено във влажна почва. Виждам/чувам наглед написани букварни истини. Като че ли дори се припознавам някъде. Улавям, че вероятно става въпрос за грешка в поведението на обгрижващия, спасяващия или там, който е в ролята на извършителя на непоисканото добро.... Но, дявол го взел, семенцето, почва да разпуква своята обвивка... Неудобно му е. Нещо не е както трябва в почвата... Явно иска да се измъкне от внушението, което му отнема хранителните запаси от почвата....

Семенцето на съмнението.

И така... дни наред си "дъвча" на ум прочетеното/чутото.... и хем ме е яд, че ми се струва, че аз греша, хем...... абе гъделичка ме нещо..., върти се в мен. Мира не ми дава... Не ми е спокойно да се смиря и да кажа "Сгреших!"....

Всъщност признавам го това - поне пред себе си. Поне мълчаливо се случва. Но точно в този момент... крехкият филиз на съмнението поема първа глътка светлина.... излязъл е на повърхостта.... и веднъж сдружил се със слънцето...... полудява да расте и да се разлиства.

Та.... на въпроса. НЕПОИСКАН е прилагателно име, чието значение се корени в отрицанието на глагола искам - НЕ искам. Но реално произхожда от глагола поисквам, поискам. Не съм филолог-семантик. Но, ако стигнем дотам, имам точно кого да питам - много близка приятелка, асистент в института по български език на БАН :954 .

Поисквам означава пожелавам.
Непоискам - не пожелавам.

НЕПОИСКАН очевидно е нещо, което човекът не е пожелал. И действително - никак не е приятно да ти натресат нещо, защото някой си мисли, че имаш нужда от него. От този ъгъл НЕПОИСКАНОТО ДОБРО е направо ужасно. Но си мисля, че ние с теб вероятно се позиционираме на различни повърхнини, разсъждавайки върху темата. Тази - за натрисането мисля, че я споделяме с еднакво разбиране.

Когато аз, обаче се ядосвам, че хората отделят време да се уверяват колко е лошо уж непоисканото добро, влизам в съвсем друга логика. Говоря за онези случаи, в които хем не си пожелал непоисканото добро, хем обаче си го взел; възползвал си се от него; употребил си. Врътнал си се. И смяташ, че не дължиш дори едно "Благодаря!".... Не някакви масла и несметни богатства. А едно елементарно признание и благодарност към човека, от когото не си пожелал, но си взел.. И не иде реч да се заробваш доживот в чувство за дълг. НЕееее..... Съвсем не!!!

Улявям се, че стигам до извод, че хора, отделили толкова много време да убеждават околните колко е лошо непоисканото добро, са били същите тези, които са го вършили. Вероятно години наред. И останали невъзнаградени за усилията си, те са се озлобили. И, воала - сега са на другия ъгъл, ако мога да ползвам текста, за да се онагледя.

В интерес на истината, ако някой ти натресе нещо..., което не искаш, не желаеш, за което не си молил, ти много лесно се оттърваваш от нахалника като го пращаш по дяволите и му обясняваш притчата за непоисканото добро. Виж... обратния случай.... ако пък ти е изгодно... що да не вземеш, бе?! И пак със същия аргумент. Някаква шизофрения има тук. Или чисто и просто нагъл егоизъм..... Знам ли.

Та това мисля. Мисля си, че няма нищо извънмерно да се обърнеш към някого и да му кажеш: "Човек, благодаря ти, че си помислил за мен! Можеш да разчиташ на мен!" И да дадеш от себе си толкова, колкото е нормално. А не да се чувстваш потънал в дълг.

Аз поне се чувствам прекрасно, когато давам... И да - ядосвам се като не получавам насреща... но с годините неполучаването е все по-малко на брой и все по-нищожно като жест... Някак си.... виждам същото слънце в очите на човека, който ми отвръща по този начин..... и се чувствам приобщена. До степен, че вече няма никакво значение кой какво и дали изобщо ми е върнал.... Имам си всичко. :954 :954 :954 И най-вече ХОРА около мен.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Ехааа, целувам те!
Напълно съм съгласна с теб!!!
П.П. Постингът ти по-горе е толкова 1:1 с моята позиция, че държа да ти кажа само едно - усещам нещата досущ като теб. И ми е радостно на душата, че написа този дълъг "ферман". Мисля, че почувствах съвсем точно какво имаш предвид по темата.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Няколко книги още вчера ми бяха препоръчани от значими за мен хора, както и от такива, имали челен сблъсък с тази болест, алкохолизмът:

"Психотерапия на алкохолизма" - Петър Кралев, Четиво за специалисти и за хора с алкохолен проблем - изд. Фабер, 2008 г. :524

"Грях или болест" и "Рехаб" - Виктор Ошатински - юрист, социолог и учен в областта на зависимостите, точно тези двете книги съм ги чела отдавна, помня, че бяха добри и стойностни, но съм ги забравила:

Рехаб - директен линк към книгата - цък! :524

Грях или болест - директен линк към книгата, цък! :524

"Алкохол" - Калин Терзийски, Деяна Драгоева :524

"Голямата книга" към АА - книгата "Анонимни алкохолици" - има я цялата на български език в сайта им Анонимни Алкохолици в България, Единство, Служене, Възстановяване :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор