РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат ...

Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат

Мнение от Kleo »

14 години робство или кога порастват децата ни?

Изображение

Снимка: Edna.bg
Симеон Колев

Ако си чела „Пътеводител на галактическия стопаджия“ сигурно знаеш, че отговорът на живота, Вселената и всичко по-съществено е 42. Наближавам 42. Не съм сигурен дали става дума за години, пари, грама или друга мерна единица, но знам отговора на въпроса – Кога децата спират да бъдат толкова зависими от нас и кога започват своя собствен път.

Ако питаш тъща си – никога. Ако питаш майка си – никога. Ако питаш баща си ще ти каже – питай майка си. Но аз знам. 14.

След всичко, което преживяваш с тях, след всичките сополи, кихвания, от които моментално си взимаш болнични и тичаш да го прегледа Масларски, а той човекът ти казва – "Нищо му няма на детето!" Въпросите, които все задават и на които ти не знаеш, как да отговориш, притесненията, ще се оправи ли, няма ли.... До там.

На 14 виждаш как изведнъж детето някак си стъпва уверено и на двата крака. Минало е матури, които ние с теб няма да минем никога, започнало е да се познава, да свиква със себе си и да се приема, да си отговаря на някои въпроси, да знае кого и за какво да пита. Уверено пътува само с транспорта, започва да се вижда с приятели. Започва да се еманципира от теб и ти самият разбираш, че вече не си нито толкова нужен, нито толкова търсен.

Това може и да те натъжава, но не е лошо. Спокойно. Към 18-21-22 пак ще се върне към теб и ще бъдете хем деца и родители, хем равни. Знае кога да учи и колко да учи. Има изградени навици. Остава му по-малко училище, отколкото е минало, вероятно има прекрасен английски, вероятно плува добре и уверено практикува това, на което си го записал.

14 е моментът, в който имаш голям човек вкъщи. Не ме разбирай погрешно. Още не малко време това дете ще си е дете, ще има нужда от теб, ще продължава да прави смешни грешки с думите и техния смисъл, ще казва магическо, вместо магично, ще те умилява, но това време ще е повече малко, отколкото много.

От гледна точка на 14-годишното ти дете, ето как стоят нещата. Пред 14 години, то е било бебе, след 14 години, то ще е млад мъж или млада жена, които може и да имат семейство и деца и напълно самостоятелен път. Дано да е така, разбира се, че на 28 при маминка не е гот.

На 14 децата се обличат сами, избират си дрехите сами, но по-важното е, че вече имат устойчиво поведение. По-радко се влияят, ако до сега са имали здрав пример и добра среда. На 14 вече спираш да питаш обядвали ли са в училище, защото те ще обядват, ако са гладни и няма да обядват, ако не са. Може и да могат да готвят, защото са ходили на готварски курс, много по-информирани и много по-подготвени за живота са. Гъвкави са, адаптивни са.

Тепърва усещат, че могат да правят много неща и могат да бъдат самостоятелни. Разбира се, те са прекалено малки, за да бъдат напълно самостоятелни, но и прекалено големи, за да бъдат напълно зависими и контролирани. За първи път започваш да слушаш тяхната дума и техните потребности.

Не очаквай детето да се събуди на 14 и да е самостоятелен и голям човек. Това е процес, който е започнал точно преди 14 години и натрупванията, които са направили детето човек, са се трупвали всеки ден. С разговори, с пример, с обяснения и с търпение. И след като не си пропуснала нито ден в този процес, нещата си идват на мястото. Същото се отнася и до бащата, разбира се.

14 е само една възраст, ако не са били всички години преди нея. И ако всичко е било наред, детето ще бъде наред. Ще има вкус и критерии и ще бъде необратимо нормално и готино. И запомни. Никога и нищо не си идва на мястото и не се „оправя“, ако ти не го оправиш и ако ти не го поставиш на мястото му.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат

Мнение от Kleo »

Синът ми е на 15 години и 2 месеца. Той е моята гордост и радост. Най-голямата константа и център в моя живот. Сбъднатата ми мечта. Почти мъж вече. Има си гадже от около месец. Споделя ми доста неща. Сигурно доста и крие. Нормално е. Обичаме се. Караме се. Гушкаме се. Той е 179 см, аз съм 149 см. Вместо "мамо" ми казва "бухтичке" :1062 Той е с размер 46 обувки, аз - с 35 номер. Аз съм Риби и гласът ми е нежен женски сопран, а той е Лъв и гласът му вече е бас-баритон. Строен и мускулест е, бръсне се редовно. Разумен и спокоен. Уравновесен и мил. Доста умен, природно интелигентен. Спортист, който рисува добре. Футболист, който снима добре. Все по-запален е по Фотографията, която изучава в гимназията си. Обичам го толкова много. Ходи на тренировки по футбол почти всяка сутрин. Виждам, че всичко дава ПЛОД. Всяка една отделена за него минута. Всеки миг, прекаран в това да го разбера, подкрепя, изслушам. Всеки ден, в който съм била искрена и откровена с него. И не съм му спестявала истините за живота, хората и света. Такива, каквито ги виждам аз. Той израства. Виждам го зрял, добър и щастлив. И ако това е резултатът от нашата работа с баща му през досегашните 15 години дотук, то този резултат ме обнадеждава и вдъхновява. Прави ме щастлива и горда майка. На истински достоен малък човек. Малък мъж. Мъжествен и силен отсега. Виждам го. И му се радвам. Благословена съм с него. П.П. Понякога си мисля, че първата година с това мое момченце точно затова ми беше толкова трудна и тежка, за да мога сега с пълна сила да усетя радостта и щастието от това, че го имам точно него.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат

Мнение от Kleo »

[youtube]guOrfroQM1Q[/youtube]

ОРХАН МУРАД - ТРЯБВА ДА БЛЕСТИШ :954 :954 :954

Музика, текст и аранжимент - Орхан Мурад

Тази песен я написах в минутата, в която голямата ми дъщеря Александра излезе от дома ни на път към университет Брунел в Лондон, Англия. Нека да бъде поздрав и посвещение както за нея, така и за всички младежи, които следват своите мечти в чужбина.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат ...

Мнение от Kleo »

Преглеждам стари теми.
Но такива - винаги актуални.
Как се подготвяме за този изпит, за който става дума в тази тема?
Говорим ли с децата си за "нещата от живота"?
Кога, колко често, за колко време, как, защо?
Ние ли инициираме тези разговори или чакаме те да ги започнат?
Какво е да имаш дете на 3, 7, 11, 15, 18, 25+ ? Докога си отговорен за поведението му? ...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат ...

Мнение от Kleo »

Какво ли е да си СИН на ПРИНЦЕСА?! :1044

Спомените на принц Хари за майка му принцеса Даяна: /из Една.бг/ :524 , взето му е интервю.

За погребението на майка си

„Нещото, което най-много си спомням, беше звукът от копитата на конете, които вървяха по Дъ Мол (улица, свързваща Бъкингамския дворец с площад Трафалгар – бел. ред.), червения тухлен път. Към този момент и двамата бяхме в шок (с брат си принц Уилям – бел.ред.). Сякаш бях извън тялото си“, спомня си Хари припомня. „Просто вървя и правя това, което се очакваше от мен, показвайки една десета от емоцията, която проявяваха всички останали. Това беше майка ми, вие дори не сте я срещали.“

Изображение

За смъртта на Даяна

„Без съмнение бях толкова ядосан от случилото се и от факта, че изобщо нямаше справедливост. Нямаше никакви последици. Същите хора, които я преследваха в тунела, са я снимали как умира на задната седалка на тази кола.“

Изображение

За гнева срещу виновниците

„Започват да ни преследват. Снимат, преследват, тормозят. Щракването на камерите и светкавиците на камерите карат кръвта ми да кипи. Това ме ядосва и ме връща към случилото се с майка ми и онова, което преживях като дете“, обяснява Хари. „Не само традиционните медии, но и платформите за социални медии. Чувствах се напълно безпомощен.“

За годините преди терапията

„Не искам да мисля за нея, защото това ще доведе до факта, че не мога да я върна и просто ще ме натъжи. Какъв е смисълът да мислим за нещо тъжно, какъв е смисълът да мислиш за някого, когото си загубил и никога повече няма да върнеш. И аз просто реших да не говоря за това“, казва принцът за миналото, когато не е споделял емоциите си. Хари признава, че преди четири години започва да посещава терапия.

Изображение

За осезаемата липса на майка си

„Сложих нейна снимка в детската му стая и това беше една от първите думи, които той каза – освен „мама“, „татко“, после беше „баба“. Баба Даяна“, споделя той. „Това е толкова сладко, но в същото време много ме натъжава, защото тя трябва да е тук.“

„Иска ми се да беше срещнала Меган“, казва той. „Иска ми се да беше до Арчи.“

Изображение

Изображение

За сбъдването на мечтите ѝ

„Да, не се съмнявам, че майка ми би била невероятно горда с мен. Живея живота, който тя искаше да живее за себе си, живея живота, който тя искаше да сме способни да живеем“, споделя Хари.

„Затова не само знам, че тя е невероятно горда с мен, но и че ми е помогнала да стигна дотук. И никога не съм усещал нейното присъствие повече, както през последната година.“

За съжаленията от миналото

„Най-голямото ми разкаяние е, че не заех по-категорична позиция по-рано в отношенията си със съпругата си, за да критикувам расизма, когато го забелязвах. Историята се повтаряше. Майка ми беше преследвана до смърт, докато е била във връзка с някого, който не е бил бял, и вижте какво се е случило. Ако става дума за повтаряне на историята, те няма да спрат, докато Меган не умре“, казва той.


Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат ...

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: РОДИТЕЛСТВО: Децата са изпитът, който родителите държат ...

Мнение от Kleo »

Днес в 19 часа - най-после - първата родителска среща за тази учебна година, ще бъде онлайн.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор